Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία bootable flash drive σε fedora 8


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να περάσω τo iso του ubudu remix σε ένα flash drive (χωρίς να χρησιμοποιήσω cd drive)..?

Το λειτουργικο μου ειναι Linux (fedora 8)

Ευχαριστώ πολύ..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα να εγκαταστησεις το unetbootin και με αυτο να περασεις το .iso του unr (ubuntu netbook remix) 9.10 στο φλασακι, αλλα δεν υπαρχει στα repos για fedora 8 (υπαρχει απο 10 και πανω).

 

Μιας και η εγκατασταση του unetbootin απο το αρχειο που παρεχει το site δεν πρεπει να ειναι και οτι πιο ευκολο για εναν αρχαριο, εχω να προτεινω κατι πιο βολικο αλλα και πιο χρονοβορο.

 

Να κατεβασεις την unr 9.04 που βγαινει σε .img, αρα ετοιμη να γραφτει στο φλασακι με ενα dd, να την εγκαταστησεις κανονικα, και μετα να κανεις upgrade στην 9.10 απο τον update manager ή το τερματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε

 

ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/jaunty/ubuntu-9.04-netbook-remix-i386.img

 

και το md5sum του για να ξερεις οτι σου κατεβηκε ολοκληρο

 

ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/jaunty/MD5SUMS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναλλακτικά, αν έχεις το cd ubuntu 9.10 και

διαθέτεις pc που μπορεί να bootάρει από cd: καις το live cd, ξεκινάς απ'αυτό και όταν φορτώσει η επιφάνεια εργασίας πηγαίνεις στο μενού:

Σύστημα-->Διαχείριση Συστήματος-->Δημιουργία USB δίσκου εκκίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,έτρεξα τα remix μέσω usb και δεν μου αναγνώρισαν το wireless και το card reader...

Είμαι καταδικασμένος να μείνω με linpus για πάντα..!! :cry: :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποσταρε το "lspci -k"...

Για το card reader δεν ξερω να σου πω σιγουρα, αλλα για το ασυρματο το ποιο πιθανο ειναι να εχει φορτωσει το λαθος driver και να μην δουλευει.

 

---------- Προσθήκη στις 09:53 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 07:52 ----------

 

Ενα κουλο bug για το card reader

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/335843

και γενικα για το netbook σου

https://help.ubuntu.com/community/AspireOne

 

Σχετικα με το dd που λεω παραπανω. Καταρχην υπεθεσα οτι δεν εχεις αλλο pc με windows ή linux, αρα οτι κανεις πρεπει να γινει με το netbook μονο.

Για να "γραψεις" το .img στο φλασακι το κανεις με ενα απλο

>dd if=fakelos/unr.img of=/dev/sdb bs=1M

οπου

- if=fakelos/unr.img

Το πληρες path μεσα στο οποιο βρισκεται το img που εχεις.

- of=/dev/sdb

Η "συσκευη" στην οποια θα γραφτει και που αντιστοιχει στο φλασακι σου. Μπορεις να το δεις με ενα "fdisk -l" (L μικρο εινια) σαν root ή στο dmesg οταν το συνδεσεις το φλασακι στο pc. Προσοχη: ΔΕΝ παιρνει γραμμα μετα το sdb, δηλαδη δεν ειναι της μορφης /dev/sdaX, οπου Χ ενας ακεραιος θετικος αριθμος, οπως ειναι για τα partitions του σκληρου.

- bs=1Μ

Για καποιο λογο συμφωνα με το ubuntu wiki, το block size πρεπει να ειναι 1MB.

https://help.ubuntu.com/community/Installation/FromImgFiles

 

Την διαδικασια με το dd την ξεκινας με το φλασακι UNMOUNTED!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα οκ....!

Μου πήρε όλο το βράδυ αλλά τελικά το έφταξα..!!

Για το wi-fi έπρεπε να προσθέσω κάτι σε μια λίστα και για το card reader, έπρεπε να ξεκινήσω το pc με μια κάρτα μέσα (τώρα γτ και πως μην με ρωτάτε)

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθεια και sorry αν σας έχω πρήξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...