Προς το περιεχόμενο

ati x1300+compiz+εφαρμογη που χρησιμοποιει opengl=προβλημα...


stathakis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω βαλει το ubuntu 9.10 σε υπολογιστη φιλου(οχι dual-boot)...

το προβλημα ειναι...οταν τρεχει το compiz και παω να τρεξω μια εφαγμογη οπως το google-earth...το google-earth 'αναβοσβηνει γρηγορα' και με πεταει εξω...ψαχνοντας στο google...βρηκα οτι αν κλεισω το compiz εκεινη τη στιγμη...ολα ειναι οκ...

ενταξει και μικρο το κακο γενικα...σημερα πηγα να του βαλω το cairo-dock...

γενικα γινεται ακριβως το ιδιο με ολη την επιφανεια εργασιας τωρα...

υπαρχει τροπος να το τρεξω με τα εφε ενεργοποιημενα(και το opengl ενεργοποιημενο στο cairo-dock)...ειχε κανεις παρομοιο προβλημα και εχει βρει λυση??

αν γνωριζει καποιος ας πει...

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει το ubuntu 9.10 σε υπολογιστη φιλου(οχι dual-boot)...

το προβλημα ειναι...οταν τρεχει το compiz και παω να τρεξω μια εφαγμογη οπως το google-earth...το google-earth 'αναβοσβηνει γρηγορα' και με πεταει εξω...ψαχνοντας στο google...βρηκα οτι αν κλεισω το compiz εκεινη τη στιγμη...ολα ειναι οκ...

ενταξει και μικρο το κακο γενικα...σημερα πηγα να του βαλω το cairo-dock...

γενικα γινεται ακριβως το ιδιο με ολη την επιφανεια εργασιας τωρα...

υπαρχει τροπος να το τρεξω με τα εφε ενεργοποιημενα(και το opengl ενεργοποιημενο στο cairo-dock)...ειχε κανεις παρομοιο προβλημα και εχει βρει λυση??

αν γνωριζει καποιος ας πει...

ευχαριστω..

 

Δεν ξέρω πως φτιαχνει αλλα μέχρι στιγμής μπορείς να βολευτείς με το compiz switch

Κατέβασε to deb και βάλτο στο πάνελ να το έχεις εύκαιρο το πατάς μια και απενεργοποιείται το πατάς άλλη μια και ενεργ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικη ερωτηση: με ποιον driver εισαι?

Σκεψου τι θα πεις γιατι δεν εχω ιντερνετ στο σταθερο που εχει ξεμεινει με fglrx, αρα και στο αναλογο xorg.conf. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικη ερωτηση: με ποιον driver εισαι?

Σκεψου τι θα πεις γιατι δεν εχω ιντερνετ στο σταθερο που εχει ξεμεινει με fglrx, αρα και στο αναλογο xorg.conf. :P

 

λογικα με τον open-source(ο καινουριος της ati ουτε καν που υποστιριζει καρτας απο καποια σειρα και πισω)(ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω βαλει καποιον driver,οπως εγινε η εγκατασταση το αφησα...)...δυστυχως το laptop δεν το εχω τωρα εδω μαζι μου για περισσοτερες λεπτομεριες...

 

@aris1986:

thank you για την απαντηση...αυτο το προγραμματακι θα βολεψει πολυ για το google earth...αλλα οχι για το cairo-dock...

 

 

δυστυχως σε αυτο το λαπτοπ του φιλου μου,ο οποιος ηταν πολυ ενθερμος στο να μην βαλει καν windows ολα εχουν παει στραβαα...(περα απο αυτο το προβλημα εχει και προβλημα στην εκκινηση και για να του το φτιαξω πρεπει να κανω recompile τον πυρηνα με 1 .patch αρχειο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δοκιμασε να βαλεις αυτο το κομματακι στο xorg.conf.

>Section "DRI"
Mode         0666
EndSection

 

μου το εφερε το λαπτοπ...και απ οτι ειδα δεν υπηρχε καν xorg.conf...

επρεπε να το δημιουργησω εγω???

σορρυ που απανταω μετα απο τοσο καιρο αλλα λογο εξεταστικης που ειχαμε δεν ειχε προλαβει να μου το φερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Δεν ειναι δυσκολο, γινεται με ενα απλο

>sudo touch /etc/X11/xorg.conf

και μετα ειναι ετοιμο για επεξεργασια.

 

oook!απλα δεν το εκανα γιατι φοβομουν μη γινει καμια μλκια και κατερρεε ο xserver και στο τελος που εφερνε το λαπτοπ κολαρο!!:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...