Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα αντίστοιχο του VLC για Linux


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα αντίστοιχο του VLC για Linux? Η έκδοση που έχω ειίναι: linux linpus (βασισμενα σε fedora 8)

(Έχω ηδη εγκαταστήσει το vlc, αλλα για καποιον λογο δεν μου εμφανίζει υπότιτλους)

Ευχαριστώ προκαταβολικά..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fedora 8 is long dead.

Σιγουρα θα υπαρχει τροπος να εμφανισεις τους υποτιτλους στο VLC (κοβω το κεφαλι μου καποιος εχει γραψει guide ´η εδω ´η στο adslgr) και με λιγη τυχη να βρεις ακομη repo που να μοιραζει τον mplayer αλλα θα εχεις συνεχεια προβληματα με μια διανομη που δεν υποστηριζεται πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν έτοιμος να βάλω ubuntu Remix αλλά διάβασα ότι δεν υποστηρίζει το wi-fi μου.. :( :( :(

 

Κατέβασε το Live-cd, τρέξ'το και έτσι θα σιγουρευτείς για το αν αναγνωρίζει το wi-fi σου.

Παράξενο μου ακούγεται αλλά όχι απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Atheros είνει η κάρτα...Τωρα πιο μοντέλο ακριβώς δεν θυμάμαι (και δεν θυμάμαι κ την εντολή για να το δω :-( )

Το smplayer το εκανα εγκατάσταση, αλλα μου βγάζει τουσ υπότιτλους στα

'κινέζικα' κα με κιτρινο χρώμα... :cry:

Καμιά ιδέα......?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αντιστοιχο του vlc για linux ειναι... το vlc. Σαν να λεμε, αν θες ενα απλο αυτοκινητο που να μοιαζει με golf, παρε ενα golf. Για τους υποτιτλους επιλεγεις σαν encoding το ISO-8859-7.

 

Τα acerακια με linpus εχουν ασυρματο της atheros, και με την εγκατασταση του ubuntu ΙΣΩΣ σου τυχει καποιο απο τα 2 προβληματα.

1) Να φορτωνει το ath_pci αντι για το ath5k, αρα απλα η καρτα να λειτουργει χωρις να κανει τιποτε αλλο, πραγμα που λυνεται με ενα απλο blacklisting.

2) Να μην αναβοσβηνει το ledακι του ασυρματου με τον τροπο που αναβοσβηνει στο linpus, πραγμα που λυνεται με την εγκατασταση ενος πακετου με ονομα restricted-κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που σου έγραψα πιο πάνω.Αν παίξει θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Μην μπλέκεις με πεπαλαιομένες διανομές.

 

Το κατέβασα το live cd.. Τώρα το να Δημιουργήσω bootable flashaki σε linux είναι τελειως διαφορετική ιστορια (σε windows το έχω κάνει πολλές φορες)

 

 

Για τους υποτιτλους επιλεγεις σαν encoding το ISO-8859-7.

 

Πως ακριβώς γίνεται αυτο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα το live cd.. Τώρα το να Δημιουργήσω bootable flashaki σε linux είναι τελειως διαφορετική ιστορια (σε windows το έχω κάνει πολλές φορες)

 

Άν διαθέτεις pc που μπορεί να bootάρει από cd: καις το live cd, ξεκινάς απ'αυτό και όταν φορτώσει η επιφάνεια εργασίας πηγαίνεις στο μενού:

Σύστημα-->Διαχείριση Συστήματος-->Δημιουργία USB δίσκου εκκίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...