Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός αποκωδικοποιητής


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ρημαδοtv και λέω να πάρω έναν ρημαδοαποκωδικοποιητή επειδή είναι της μόδας.

Τι έχετε να προτείνετε και ποιά χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω?

Δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μενεις δηλαδη σε ρημαδοπεριοχη που εχει ξεκινησε η ρημαδοψηφιακη εκπομπη και τον χρειαζεσαι αμεσα η απλα επειδη ειναι της μοδας; επισης...η ρημαδοτηλεοραση που εχεις τι ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μένω σε ρημαδοπεριοχή (θεσ/νικη) που άρχισε η ψηφιακή εκπομπή και μιας και θα πάρω κάποτε είπα να πάρω τώρα που γυρίζει. Η τηλεόραση είναι ψιλοαρχαία . Παίζει ρόλο η TV?

Στην είσοδο της κεραίας μπαίνει αυτό το πράμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα να δω τη τηλεοραση εχεις γιατι αν εχεις καμια lcd μπορει να εχει θυρα που να δεχεται καρτα-αποκωδικοποιητη και να μην αγοραζες εξωτερικο μηχανημα.

 

αν παρεις εξωτερικο μηχανημα τοτε το καλωδιο της κεραιας θα παει σε αυτο και το μηχανημα θα συνδεθει με scart στην τβ σου (η εστω με καλωδια rca -κιτρινο κ ασπρο για μονοφωνικα και κιτρινο-κοκκινο-ασπρο για στερεο- αν δεν εχει scart).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............

Έχω μια ρημαδοtv και λέω να πάρω έναν ρημαδοαποκωδικοποιητή επειδή είναι της μόδας.

Τι έχετε να προτείνετε και ποιά χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω?

Δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μεχρι το 2012 [τουλαχιστον], η ψηφιακη εκπομπη θα ειναι στην ιδια αθλια αναλυση με σημερα (standard definition), οποτε και το πιο απλο κινεζικο που θα βρεις κανει μια χαρα.

Απλα πηγαινε δες το λιγο πρωτα, γιατι μπορει να εχει άλλα κουσουρια (λογω κινεζιάς), δηλαδη να ειναι δυστροπο το τηλεκοντρολ και να πιανει οπου θελει, ή να αργει να αλλαξει τα προγραμματα...

 

PS: Αν θες την αποψη μου, για αρκετα χρονια ακομα δε θα δουμε HD σημα, εδω θα ζοριστουν να το γυρισουν σε 16:9 (πλην ΣΚΑΪ), το HD μας μαρανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι το 2012 [τουλαχιστον], η ψηφιακη εκπομπη θα ειναι στην ιδια αθλια αναλυση με σημερα (standard definition), οποτε και το πιο απλο κινεζικο που θα βρεις κανει μια χαρα.

Απλα πηγαινε δες το λιγο πρωτα, γιατι μπορει να εχει άλλα κουσουρια (λογω κινεζιάς), δηλαδη να ειναι δυστροπο το τηλεκοντρολ και να πιανει οπου θελει, ή να αργει να αλλαξει τα προγραμματα...

 

PS: Αν θες την αποψη μου, για αρκετα χρονια ακομα δε θα δουμε HD σημα, εδω θα ζοριστουν να το γυρισουν σε 16:9 (πλην ΣΚΑΪ), το HD μας μαρανε...

 

Τι????

Καλ'α δεν θα αναβαθμιστεί άμεσα η ποιότητα του σήματος? Τι σκατά ψηφιακή θα είναι?

Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάποια υποδοχή που η ρημαδοTV μου να μην έχει?

Ποια άλλα χαρακτηριστικά να προσέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα δεν ειπαν καπου οτι θα αναβαθμιστει αναλυση του σηματος αν προσεξες... Απλα οτι θα γινει ΨΗΦΙΑΚΟ το σημα.

 

Απλα λογω ψηφιακου σηματος, δε θα εχεις κανενα ειδωλο ή χιονι. Αν επιανες και πριν καμπανα, μη νομιζεις οτι θα δεις καμια διαφορα τωρα, ειδικα σε απλη παλια CRT τηλεοραση. Αν δεν επιανες καμπανα, φυσικα και θα δεις διαφορες.

 

Άλλα χαρακτηριστικα ειναι η δυνατοτητα εγγραφης προγραμματος σε καποιο φλασακι/σκληρο μεσω USB ή ο διπλος δεκτης (δηλαδη να μπορεις να γραφεις καποιο προγραμμα και να παρακολουθεις καποιο αλλο, ταυτοχρονα).

 

Η ρημαδο(:lol:)τηλεοραση σου εχει εισοδο SCART ή RCA? Αν ναι, δεν υπαρχει περιπτωση να μη ταιριαζει.

Μεσω καλωδιου κεραιας δεν γνωριζω αν επιτυγχανεται συνδεση, δεν το νομιζω ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γ... τις ρημαδοσυζητήσεις :P

Ότι τηλεόραση και να έχεις, αν έχει την δυνατότητα να συνδέεται με βίντεο ή dvd player, βάζεις και αποκωδικοποιητή χωρίς να ψάχνεσαι (με τα καλώδια που αναφέρθηκαν πιο πάνω). Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι ιδιαίτερο στα χαρακτηριστικά, παρά μόνο να υποστηρίζει mpeg4 (κάτι που πιστεύω ότι ισχύει πλέον για όλους τους νέους αποκωδικοποιητές).

 

Τι άλλο... Δεν νομίζω ότι μας προσφέρουν και τίποτα άλλο προς το παρόν τα ψηφιακά κανάλια ώστε να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένα κριτήρια για την επιλογή σου. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ (αλλά δεν νομίζω ν' αξίζει από τώρα τον κόπο, χωρίς να ξέρω αν υπάρχει σημαντική διαφορά στο κόστος) είναι αν θες να πάρεις αποκωδικοποιητή με δυνατότητα λήψης HD για να τον χρησιμοποιήσεις μελλοντικά σε HD τηλεόραση, αλλά μέχρι να δούμε εδώ τα κανάλια σε HD, φέξε μου και γλίστρησα... :rolleyes:

 

Επίσης, αν η λεγάμενη (η ρημαδοτηλεόραση ντε) έχει μόνο είσοδο κεραίας και τίποτα άλλο, τότε θα χρειαστείς ένα βίντεο (το οποίο μπαίνει στην είσοδο κεραίας της τηλεόρασης) και πάνω σε αυτό θα συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε οχι και να δωσει κανεις 100++ ευρω για mpeg4 HD δεκτη για να τον χρησιμοποιησει σε... 5 χρονια (και ελαχιστα λεω αλλα τεσπα).

 

Αφου τοτε θα παιρνει κανεις πολυ καλυτερο δεκτη με λιγοτερα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει και μπεγκ 4 που δεν ξέρω τι είναι και γράφει και σε σκληρό (και έχει και τέτρις) και κάνει μόνο 50 ευρώ.

Να το πάρω?

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να λάβω υπόψιν μου?

 

edit : απ' ότι κατάλαβα mpeg4 έχουν όλοι καθώς σε mpeg4 γίνεται η εκπομπή.

ο συγκεκριμένος μάλλον δεν έχει HD.

Αυτός έχει HD και κάνει 70, άραγε αξίζει?

Πάντως δεν έχω τέλειο σήμα, έχω χιονάκια σε κάποια κανάλια αλλά αυτό θα διορθωθεί με οποιαδήποτε συσκευή ε?

 

Εκτός από εγγραφή σε εξωτερικό σκληρό μπορούν να κάνουν και αναπαραγωγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mpeg4 ειναι ολα γιατι σε mpeg4 γινεται η εκπομπη, σωστη. :-)

 

Μερικα υποστηριζουν και αναπαραγωγη απο τη USB, αλλα μονο αρχειων εικονας και ηχου. Σε καθε περιπτωση, μη περιμενεις ξαφνικα να αρχισεις να βλεπεις ματρότσκες HD με ελληνικους υποτιτλους απ αυτες τις συσκευες :P Για divx video ή avi δεν γνωριζω.

Και οχι δεν υπαρχει κατι αλλο που να πρεπει να λαβεις υποψην σου, απλα σου ξαναλεω να πας να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ πριν αγορασεις κατι γιατι μερικα απο αυτα καθυστερουν στις αλλαγες καναλιων.

 

Αν εχεις χιονακια και ειδωλα, τοτε απλα αυτα τα καναλια θα τα βλεπεις καμπανα. Αλλα οχι περισσοτερο καμπανα απο το αν τα επιανες με το αναλογικο καμπανα :P Ουτε σε μεγαλυτερη αναλυση βεβαιως βεβαιως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας λίγο μιας και όλοι υποστηρίζουν mpeg-4 και αποθήκευση σε usb καταλήγω πως ψάχνω κάποιον που να αναπαράγει και αρχεία video με υποστήριξη υποτίτιτλων

 

Επίσης αν η εγγραφή να μπορεί να γίνεται ενώ βλέπεις άλλο κανάλι είναι ένα θετικό χαρακτηριστικό. Για HD αδιαφορώ.

 

Ως προς την ταχύτητα αλλαγής καναλιών που ανέφερε ο georgeman επειδή το να το δοκιμάσω είναι λίγο δύσκολο, το μόνο που μπορεί να γίνει μάλλον είναι να μας προτείνει κάποιος απο δω κάποιο που έχει δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν παρεις απο πλαισιο, μπορεις να τον επιστρεψεις εντος 7 ημερων και να παρεις καποιον αλλον.

Για τα βιντεο+υποτιτλοι ας πει καποιος που εχει, εγω ειμαι Αθηνα και δεν εχω ασχοληθει παραπανω με τις ψηφιακουριες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα αυτό:

(φωτογραφίες από το manual).

http://img31.imageshack.us/g/p1020551n.jpg/

 

Το μοντέλο είναι ο DTR2205HDPVR

 

Το αγόρασα από μέσα σε μιά στοά κοντά στη πλατεία κάννιγγος

Στα στοιχεία γράφει http://www.funai.gr και email [email protected]

 

Κόστος 80 ευρώ.

 

Απόσο το δοκίμασα (στην Αθήνα, με τα ψηφιακά της ερτ) αλλάζει αρκετά γρήγορα τα κανάλια, - όχι αστραπιαία, αλλά όχι απελπιστικά αργά. Θα το πάω στο εξοχικό (κορινθιακός) για να βλέπω και τα υπόλοιπα κανάλια ψηφιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...