Προς το περιεχόμενο

υψηλή χρήση cpu σε kubuntu 9.10 κατά την πρόσβαση σε hd/usb


niksakl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε νου ,

 

όπως έχω γράψει παραπάνω σε αρκετά ποστ, χρησιμοποίησα διαφορετικά usb stick με διαφορετικά filesystems.

δε θα έμπαινα σε όλη αυτή τη διαδικασία αν υπήρχε περίπτωση να είναι ελαττωματικό το στικάκι...

 

Μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες από τη σελίδα https://help.ubuntu.com/community/Kernel/Compile

για να "τροποποιήσεις" τον πυρήνα.

Στο σημείο που έχουμε φτάσει, η μόνη λύση είναι να ενεργοποιήσεις το debug για το USB (όπως έγραψα πιο πάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σήμερα την πάτισα και εγώ με το usb stick. Είχα καιρό να χρησιμοποιήσω κάποιο stickaki γιαυτό δεν είχα πάρει χαμπάρι το bug. Μάλλον είναι bug γιατί πήγα να μεταφέρω κάποια αρχεία απο τον nas στο usb stick που είναι στο δύκτιο στο desktop και εκεί που γινόταν η αντιγραφή μια χαρά ξαφνικά άρχισε να κολάει και έκανε αρκετά πιο πολή ώρα από τι θα έπρεπε να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα την πάτισα και εγώ με το usb stick. Είχα καιρό να χρησιμοποιήσω κάποιο stickaki γιαυτό δεν είχα πάρει χαμπάρι το bug. Μάλλον είναι bug γιατί πήγα να μεταφέρω κάποια αρχεία απο τον nas στο usb stick που είναι στο δύκτιο στο desktop και εκεί που γινόταν η αντιγραφή μια χαρά ξαφνικά άρχισε να κολάει και έκανε αρκετά πιο πολή ώρα από τι θα έπρεπε να κάνει.

 

Μπορεί να φταίει το δίκτυό σου. Μετέφερέ το στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή σου και μετά στο USB-stick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έκανα τα ίδια και το nas είναι σε τοπικο δίκτυο και όχι απομακρυσμένο. Αν βρω χρόνο θα ψάξω και στο launchpad για κάποιο bug report.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε νέα καθαρή εγκατάσταση Kubuntu 9.10 με ext4 /root και /home το πρόβλημα παραμένει. Οπότε μάλλον δεν φταίω εγώ, κάτι δεν πάει καλα... Ψάχνοντας στο νετ παντού βλέπω παρόμοιες αναφορές αλλά καμία λύση μέχρι στιγμής...

 

Τι γίνεται ρε παίδες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου πω ότι στο lucid 10.04 το πρόβλημα έχει λυθεί τελείως. Και η ταχύτητα μεταφοράς πλέον είναι αρκετά υψηλή ενώ έχει εξαφανιστεί και το bug που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει bug report στο launchpad για τις usb που σέρνονται.

Δεν έχω το link τώρα. Είναι θέμα kernel απ'ότι λένε. Με το νέο kernel που θα βγάλουν για ubuntu λογικά θα λυθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου το παρουσιασε χτες. Το περιεργο ειναι οτι ενω ο ενας δισκος εγραφε με νορμαλ ταχυτητα, ο δευτερος σερνοταν. Για την ιστορια απο τον πρωτο, κατεβαζα στο desktop, και στον δευτερο μετακινουσα κατι αλλο απο το desktop.

 

Εφοσον ομως λυνεται στην επομενη εκδοση, θα περιμενω. Αλλωστε ενας μηνας και κατι μεινανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ το πρόβλημα.Δεν το είχα παρατηρήσει γιατί μου στέλνει στο 100% τον ένα πυρίνα από τους 2, αλλά σε μερικά σημεία ανεβάζει και τους 2 στο 100%.

Υποθέτω ότι θα λυθεί με την έλευση της 10.04...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...