Προς το περιεχόμενο

υψηλή χρήση cpu σε kubuntu 9.10 κατά την πρόσβαση σε hd/usb


niksakl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω το πρόβλημα που περιγράφω στο θέμα...κρατάει καιρό τώρα κ δε μπορώ να βρω λύση.

 

Κατά την μεταφορά δεδομένων σε σκληρό δίσκο ή usb stick, η cpu φουλάρει (q9550).

έχω δοκιμάσει διάφορους kernel, χωρίς να δω διαφορά... Παρουσιάζεται ανεξαρτήτως partition και σκληρού δίσκου και σύνδεσης (ide/sata/usb).

 

ειδικά κατά την πρόσβαση ntfs, το σύστημα παύει να αποκρίνεται...

δεν ξέρω τι να δοκιμάσω.

 

 

Πείτε ρε παιδιά τι μπορεί να τρέχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ειχε αναφερθει παλιοτερα οτι οι υπιρεσιες του kde που ασχολουναται με το indexing προκαλουν υψηλη χρηση της cpu. Κλεισε τα strigi/nepomuk/whatever και ξαναδοκιμασε.

 

Η εγγραφη σε ntfs προκαλει ετσι κι αλλιως αυξηση της cpu usage, παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως τρέχει κάποιο indexing. έχω cpu usage υψηλό όταν κάνω mount/unmount. Σε αντιγραφή πολλών δεδομένων -ειδικά σε ntfs, το σύστημα είναι unusable.

είναι φυσιολογικό η αντιγραφή 500mb σε usb ntfs να κρατάει μισή ώρα με 100% cpu usage σε q9550?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, δεν κανεις usb φλασακι σε ntfs, εκτος αν προκειται να μεταφερεις με αυτο αρχεια μεγαλυτερα απο 4GB. Αν ειναι πανω απο 32GB και τα windows αρνουνται να στον κανουν σε fat32, το κανεις απο linux ή με ενα livecd και το gparted. Αλλιως κανεις ενα κομματακι σε fat32, ριχνεις μεσα εκει το setup του fs-driver, και το υπολοιπο ext3.

 

Ψαχνω να βρω το σχετικο θεμα με το indexing του kde...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, δεν κανεις usb φλασακι σε ntfs, εκτος αν προκειται να μεταφερεις με αυτο αρχεια μεγαλυτερα απο 4GB. Αν ειναι πανω απο 32GB και τα windows αρνουνται να στον κανουν σε fat32, το κανεις απο linux ή με ενα livecd και το gparted. Αλλιως κανεις ενα κομματακι σε fat32, ριχνεις μεσα εκει το setup του fs-driver, και το υπολοιπο ext3.

 

Ψαχνω να βρω το σχετικο θεμα με το indexing του kde...

 

Το γνωρίζω και προφανώς αν το φλας είναι ntfs, είναι για κάποιο λόγο... εκτώς αυτού, υπάρχουν σκληροί δίσκοι με usb connection. και στις 2 περιπτώσεις, ίδιο το αποτέλεσμα. Επαναλαμβάνω, δεν τρέχει indexing

 

Από live cd ubuntu ή kubuntu εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα ?

 

Πως να κρίνω από εκεί αντικειμενικά? όταν όλα θα είναι φορτωμένα στη ραμ, φυσικά και θα σέρνεται στις αντιγραφές αρχείων-ειδικά μεγάλων.

 

Δες μήπως έχει σχέση με αυτό:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=341708

 

Μοιάζει να είναι σχετικό, όμως πως θα μπορούσα να το δοκιμάσω στην περίπτωσή μου?

επίσης και στην αποσυμπίεση έχω μεγάλο cpu usage...οπότε κάπου εδώ είμαστε... Για δώσε τα φώτα σου φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που αναφερεται στο αλλο θεμα ειναι το indexing του kde, το nepomuk και το strigi.

 

ναι αλλά όπως είπα παραπάνω είναι απενεργοποιημένο το indexing. οπότε μάλλον κάτι με i/o έχει να κάνει αλλά πως το φτιάχνω αυτό ρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να κρίνω από εκεί αντικειμενικά? όταν όλα θα είναι φορτωμένα στη ραμ, φυσικά και θα σέρνεται στις αντιγραφές αρχείων-ειδικά μεγάλων.

 

Για το cpu usage ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το cpu usage ρωτάω.

 

Το πιο πιθανόν είναι ότι δεν έχεις ρυθμίσεις σωστά το hdparm.

 

Τι δεδομένα παίρνεις ότι τρέχεις τις εντολές

 

>
sudo hdparm -i /dev/sda
sudo hdparm -tT /dev/sda

 

Υποθέτω ότι ο σκληρός δίσκος σου είναι ο /dev/sda. Η πρώτη εντολη δίνει πληροφορίες για το σκληρό δίσκο, ενώ η δεύτερη ελέγχει τη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων στο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Model=ST3320620A, FwRev=3.AAD, SerialNo=9QF06JGV

Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs RotSpdTol>.5% }

RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4

BuffType=unknown, BuffSize=16384kB, MaxMultSect=16, MultSect=16

CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=625142448

IORDY=on/off, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}

PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4

DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2

UDMA modes: udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5

AdvancedPM=no WriteCache=enabled

Drive conforms to: Unspecified: ATA/ATAPI-1,2,3,4,5,6,7

 

* signifies the current active mode

 

nikolas@nikolas-Desk:~$

 

 

 

nikolas@nikolas-Desk:~$ sudo hdparm -tT /dev/sda

 

/dev/sda:

Timing cached reads: 13558 MB in 2.00 seconds = 6786.31 MB/sec

Timing buffered disk reads: 226 MB in 3.02 seconds = 74.94 MB/sec

nikolas@nikolas-Desk:~$

 

*******************************

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα που έδωσες είναι πολυ καλά, και δυστυχώς για σένα δε φταίει το hdparm.

 

Ποιός έκανε compile τον kernel? Αν εσύ, τότε δοκίμασε να αλλάξεις τον io-scheduler. Επίσης, έλεγξε ότι έχεις επιλέξει τους σωστούς drivers για τον υπολογιστή σου.

 

Τέλος εγκατέστησε το gkrellm και δες τι γίνεται στο σύστημά (CPU, HDD activity) όταν αντιγράφεις αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o kernel είναι ο default που δίνει το ubuntu repo.

τώρα είμαι σε 2.6.31-19. πως να αλλάξω io schedule?

προς το παρόν δοκιμάζω διάφορες ρυθμίσεις στο bios μπας κ αλλάξει κάτι.

 

ευχαριστώ

 

---------- Προσθήκη στις 15:23 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:29 ----------

 

μετά από λίγο "παίξιμο του bios' η κατάσταση στους σκληρούς δίσκους είναι μάλλον καλύτερη.

Το πρόβλημα όμως στο usb είναι ... μεγάλο.

κατά τη μεταφορά μεγάλου αρχείου (600μβ) από σκληρό σε usb stick η αντιγραφή ξεκινάει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα πάει σε 2-3-4 mb/s. Δεν λαγκάρει το σύστημα πλέων αλλά η αντιγραφεί συνεχίζεται με υψηλό cpu usage και αν ακυρώσω την εντολή αντιγραφής, η cpu συνεχίζει να τρέχει υψηλά χωρίς να με αφήνει να κάνω unmount λέγοντας πως είναι in use για 1-2 λεπτά. δοκίμασα διαφορετικά usb ports,sticks, formats (fat32+ntfs).

 

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μιά ματιά με ποιό module γινεται mount το usb storage device σου. Μόλις το βάλεις στο σύστημα και γίνει το mount δώσε στην κονσόλα σου την εντολή mount και κάνε paste εδώ ότι σου βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...