Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα εικόνας nova σε HD TV


Agglos_tzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ όλο το forum, και θέτω το πρόβλημα μου καθώς πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να με βοηθήσει..

 

Πρόσφατα αγόρασα μια 37" Samsung FullHD 1080p και την έχω συνδεμένη με το ps3 (με HD cable) και με τη nova.. ενώ στο ps3 έχει απίστευτη εικόνα, η nova φαίνεται σχεδόν χαλια.. τα γράμματα θολά, οι εικόνα όχι πολύ γεμάτη και γενικά θολή..

 

έχω αποκωδικοποιητή panasat (από τον πρώτους που είχε βγάλει η nova) και πιθανόν αυτό να είναι το πρόβλημα.. όσοι γνωρίζουν ας μου πουν αν κάνω λάθος..

 

σκέφτομαι λοιπόν να πάρω καινούριο αποκωδικοποιητή, έναν universal όμως .. έχει κάποιος να προτείνει κάποιον που να είναι συμβατός και το remote control του να είναι συμβατό με τις λειτουργίας της nova? δηλαδή να μπορώ να βλέπω info, το πρόγραμμα κλπ (που να μπορώ να τον βρω στο εξωτερικό για προφανής λόγους)

 

παλαιότερα είχα έναν digimax ο οποιος δεν με ικανοποίησε καθόλου.. ευχαριστώ εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H nova στέλνει το σήμα σε mpeg2 κωδικοποίηση χαμηλής άναλυσης συγκριτικά πάντα με το playstatiοn σου.

Ότι δέκτη και να χρησιμοποιήσεις η εικόνα θα παραμείνει ίδια εκτός κι αν ποτέ η nova το γυρίσει σε HD εκπομπή οπότε θα δεις πραγματικά απίστευτη εικόνα.

Με λίγια λόγια,μένεις με τον δέκτη που είσαι και κάνεις υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα δε περιμένω εικόνα ίδια με του ps3..απλά φίλος μου έχει την ίδια tv σε 32" και η εικόνα είναι πολύ καλύτερη από τι δικη μου και έχει άλλο αποκωδικοποιητή αυτός.. αξίζει να αγοράσω έναν universal η άδικος κόπος? επειδή είδα διαφορα μεγάλη στην ίδια tv με διαφορετικό αποκωδικοποιητή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα δε περιμένω εικόνα ίδια με του ps3..απλά φίλος μου έχει την ίδια tv σε 32" και η εικόνα είναι πολύ καλύτερη από τι δικη μου και έχει άλλο αποκωδικοποιητή αυτός.. αξίζει να αγοράσω έναν universal η άδικος κόπος? επειδή είδα διαφορα μεγάλη στην ίδια tv με διαφορετικό αποκωδικοποιητή..

 

Μήπως δεν την έχεις συνδέσει με το scart, αλλά με RCA βίσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...οτι αποκωδικοποιητη και να βαλεις η nova σε full hd τηλεοραση τα ιδια χαλια θα φαινεται γιατι ειναι το σημα της χαλια. σε απλες hd τηλεορασεις ειναι οριακα ανεκτο (οπως και στη δικη μου που ειναι απλα hd...στη crt που ειχα πριν εδειχνε μια χαρα!). σε αναβαθμιση του σηματος της μην ελπιζεις αμεσα (ουτε και στο μεσοπροθεσμο μελλον). η θα αρκεστεις σε αυτο η θα αλλαξεις τηλεοραση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσεις καινούργιο αποκωδικοποιητή να πάρεις έναν HD να έχει δηλαδή hdmi έξοδο σήματος και να κάνει upscaling την εικόνα.

Θα δεις καλύτερη εικόνα από αυτή που βλέπεις σήμερα, αλλά σίγουρα δεν θα είναι σαν του PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nova θα αλλάξει το σύστημα και θα στείλει νέες κάρτες που δεν θα παίζουν σε άλλους αποκωδικοποιητές (που δεν έχουν πιστοποιημένο irdeto module). Οπότε πριν αγοράσεις οτιδήποτε πάρε τηλέφωνο στην nova και ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η nova εδω και πολυ καιρο αλλαζει καρτες σε ηδη κατοχους...αλλα εχει να κανει με τα κλειδωματα και την κωδικοποιηση, γενικα για θεματα ασφαλειας. για το σημα τηρουν σιγη ιχθυος γιατι κοστιζει να το αλλαξουν και η ως τωρα πρακτικη τους ειναι μονο να υπερκοστολογουν τις υπηρεσιες που παρεχουν και απο κει και περα τ-ι-π-ο-τ-α.

 

αυτο που λες οτι δεν θα παιζουν σε αλλους δεκτες ειναι το παντρεμα καρτας-δεκτη που εχουν αρχισει να κανουν αλλα σε παλιους users δεν υπαρχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...