Προς το περιεχόμενο

προβλημα ιντερνετ kubuntu 9.10


dolphin2005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια .. ειμαι καινουργιος εδω περα κ θα ηθελα καποια βοηθεια αν γνωριζεται βεβαια...εχω βαλει τα kubuntu 9.10 σαν dual boot σημερα αλλα εχω προβλημα με το ιντερνετ.πρεπει να σημειωσω πως εχω κανει εγκατασταση μονο το βασικο πακετο καθως δεν γνωριζω παραπερα....ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω κ τα xp, απο κει μπαινει κανονικα, απ'οπου κ γραφς τωρα αλλα οταμν μπαινω στο kubuntu to modem δουλευει μια χαρα κ κατω το εικονιδιο γραφει active. αλλα οταν ανοιγω τον browser δεν μπαινει πουθενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φωτό κοίτα κάτω δεξιά

 

38124760.jpg

 

Εκεί που λες ότι γράφει active σείρε το ποντίκι και άφησε το πάνω για να φανούν οι πληροφορίες όπως και στην φωτογραφία.

Γράψτες κάπου και ανέβασε τες να τις δούμε.

Με τι συνδέεσαι στο μοντεμ, με καλώδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ κανω restart

 

---------- Προσθήκη στις 23:44 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:08 ----------

 

στο modem ναι με καλωδιο συνδεωμαι.

type : ethernet

interface : eth0

hardware address : 00:1d:92:49:19:58

driver : r8169

status : connected

bit rate : 100 mbit/s

IP address :192.168.254.1

name servers :192.168.254.254

domains : domain.invalid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι dns servers που φαινονται κατω δεξια, στην... "επεξηγηση on mouse over" ειναι ο ενας (ο 208.67.222.222) καποιος απο τους opendns, και ο αλλος (ο 8.8.4.4) o οτι-να-ναι!

 

Βαλε τους dns servers του isp σου στις προτιμησεις του network manager, αλλιως, για πιο δραστικες λυσεις, στο /etc/resolv.conf.

 

Μπορεις παντα να μην ορισεις dns server εκει και να τους παρει απο το ρουτερ, αν εκει ειναι σωστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Google είναι.

Να σου πω την αλήθεια δεν μου άρεσαν οι dns της Google,φόρτωναν αργά κάποια site, αλλά άφησα τον 2ο της για backup.

Μέσα στο router τους έχω περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο χρειαζεται(8.8.4.4),τι ειναι ?καταρχας καλημερα...αν μπορει να μου πει καποιος την διαδιακασια γιατι την εχω δοκιμασει απειρες φορες πριν γραψω εδω κ μου ζηταει σε πολλα σημεια 10002 πραγματα.

 

---------- Προσθήκη στις 15:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:33 ----------

 

Οι dns servers που φαινονται κατω δεξια, στην... "επεξηγηση on mouse over" ειναι ο ενας (ο 208.67.222.222) καποιος απο τους opendns, και ο αλλος (ο 8.8.4.4) o οτι-να-ναι!

 

Βαλε τους dns servers του isp σου στις προτιμησεις του network manager, αλλιως, για πιο δραστικες λυσεις, στο /etc/resolv.conf.

 

Μπορεις παντα να μην ορισεις dns server εκει και να τους παρει απο το ρουτερ, αν εκει ειναι σωστοι.

 

Τωρα ειδα πως δεν μου ανοιγει το network manager.θα το ξαναεγκαταστησω παλι απ την αρχη μηπως εχει γινει καποιο λαθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οοοχιιι!

 

Μιας και εισαι με ενσυρματο μονο, κανε κατι καλυτερο. Βγαλτον και ρυθμισε τα του δικτυου σου απο το /etc/network/interfaces να τα εχεις για μια ζωη σωστα, χωρις πατεριτσες network manager.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=314916

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=317823

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...