Προς το περιεχόμενο

Solid State Drive (SSD) vs SWAP?


astrofos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλάζω το δίσκο μου με SSD και λέω να καταργήσω τελείως το SWAP partition. Ο υπολογιστής έχει 2GB RAM και έχω προσέξει οτι η χρήση συνήθως είναι μικρότερη και από 500MB.

 

Λέτε να υπάρχει καμία επιπλοκή χωρίς SWAP partition?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρώτα το swap δεν είναι partition αλλά ένα αρχείο του συστήματος :)

Εκτός κι αν εννοείς ότι έχεις φτιάξει ξεχωριστό partition μόνο και μόνο για το swap file.

Από κει και πέρα, η αναγκαιότητά του έχει να κάνει με την ποσότητα της RAM κι όχι με την ταχύτητα του δίσκου. Αν έχεις αρκετή μνήμη 4-4+GB πιθανόν να μη σου είναι απαραίτητο αλλά υπάρχουν ορισμένα προγράμματα που ανεξαρτήτως του μεγέθους της μνήμης του υπολογιστή, παρουσιάζουν προβλήματα όταν δεν υπάρχει το swap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εκτός κι αν εννοείς ότι έχεις φτιάξει ξεχωριστό partition μόνο και μόνο για το swap file.

Aπο την στιγμη που μιλαει για linux φανταζομαι πως εχει ξεχωριστο partition;)

500 mb top χρηση απο swap δεν ειναι λιγα.Θα ελεγα να το κρατησεις.

Στην δικια μου περιπτωση το linux δεν κανει χρηση του swap αλλα εχω και αρκετη ram που υποστηριζει κατι τετοιο(6gb).

Φανταζομαι πως δεν θελεις να βαλεις swap λογο ssd.Αν το εβαζες σε αλλο σκληρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παιδιά δεν καταλάβατε. Λέω οτι έχω γενική κατανάλωση *RAM* ~500MB, που σημαίνει οτι μένουν και άλλα ~1.5GB για τις "δύσκολες ώρες".

 

Ο φίλος Gi0 το έπιασε, θέλω να καταργήσω το swap γιατί τα SSD έχουν το γνωστό wear leveling θέμα και το linux επιλέγει να χρησιμοποιεί το swap παρόλο που μπορεί να υπάρχει άφθονη ελεύθερη RAM (νομίζω δηλαδή..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομισα πως τα 500mb αναφεροταν στο swap:-)

Σ αυτη την περιπτωση,θα το δοκιμαζα χωρις swap(και ειδικα αν ο ssd ειναι ο μοναδικος σκληρος και δεν υπαρχει αλλη λυση για swap).

Aν παντως με καποιο παιχνιδι,μερικα virtual machines κλπ,ξεπερασεις το οριο,καταλαβαινεις και συ πως θα χεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...