Προς το περιεχόμενο

Μερικές ερωτήσεις για εγκατάσταση linux σε Laptop.


barbarian21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα λαπτοπάκι Acer Travelmate 3010 και θέλω να του εγκαταστήσω linux.Ποια διανομή να του βάλω;Το install θα γίνει μέσο usb θα πρέπει να προσέξω κάτι(έχω βρει κάποια tutorials για το πως να περάσω τα linux σε usb αλλά εάν έχετε κανέναν καλύτερο οδηγό plz post it :P);Το format είναι παρόμοιο με τα windows ή καμία σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απο την εικονα δεν μπορει καποιος να καταλαβει και πολλα, πες λιγες λεπτομεριες ακομα οπως τι καρτα γραφικων εχει, τι ασυρματη, τι καμερα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την μνήμη που έχει και την κάρτα γραφικών πας καρφί για xubuntu.

Είναι ελαφρύ και υποστηρίζεται όπως το ubuntu φυσικά;)

Το format σε οδηγεί βήμα-βήμα και είναι πολύ εύκολο.

Κατέβασε την 32bit έκδοση για το συγκεκριμένο Laptop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αλλά νομίζω υπάρχει πρόβλημα.Μόλις κοίταξα στο site της Acer και είδα ότι υπάρχουν drivers μόνο για XP και Vista;

 

Θα τα αναγνωρίσει όλα μόνο του.

Αν θες να δεις αν δουλεύουν όλα καλά, φτιάξε το usb με το xubuntu μέσα και απλά φόρτωσε το σαν live-cd χωρίς εγκατάσταση δηλαδή.

Βέβαια το πιθανότερο είναι να σου τα αναγνωρίσει όλα χωρίς πρόβλημα.

Οι κατασκευαστές συνήθως δεν βάζουν drivers για linux στις σελίδες υποστήριξης των προϊόντων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://global-download.acer.com/Step5.aspx?Step1=Notebook&Step2=TravelMate&Step3=TravelMate%203010&BC=Acer&SC=EMEA_14&LC=en

 

Απο τα οσα φαινονται εδω εισαι οκ με την καρτα γραφικων και την ασυρματη, αλλα ισως να εχεις προβλημα με το card reader και την καμερα αν ειναι της Suyin.

 

Νομιζω υπαρχει παλιοτερο θεμα με προβλημα στο card reader της TI (Texas Instruments).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το card reader δεν με ενδιαφέρει για την κάμερα θα το κοιτάξω αργότερα.Να ρωτήσω κάτι άλλο,ποια η σημασία των καταλήξεων .taz.gz,.rpm,deb και τι σημαίνει YUM for linux και APT.

 

Y.Γ είμαι ελεεινά άσχετος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το card reader δεν με ενδιαφέρει για την κάμερα θα το κοιτάξω αργότερα.Να ρωτήσω κάτι άλλο,ποια η σημασία των καταλήξεων .taz.gz,.rpm,deb και τι σημαίνει YUM for linux και APT.

 

Y.Γ είμαι ελεεινά άσχετος. :P

 

αν δεν το χεις διαβάσει ήδη, ξεκίνα από δω: Linux != Windows

 

tar.gz, rpm, deb: πακέτα λογισμικού για διάφορες διανομές GNU/Linux

 

YUM, APT προγράμματα που αναλαμβάνουν-απλοποιούν την εγκατάσταση λογισμικού σε κάποιες διανομές GNU/Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στο acer travelmate 252lmi τρέχω Mandriva 2010 KDE4

παρόλο που μπήκα στο τρυπακι και προσθεσα 1 GB RAM και εχω και 3 GB SWAP η κατανάλωση μνήμης ειναι απο 270 μεχρι 450 MB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...