Προς το περιεχόμενο

Η Ubisoft παίρνει μέτρα κατά της πειρατείας


Daimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ελεύθερη κυκλοφορία "σπασμένων" video games μέσω των διαφόρων πρωτοκόλλων διαμοιρασμού αρχείων είναι μια πρακτική που συνηθίζεται εδώ και πολλά χρόνια. Το θέμα έχει προκαλέσει πολλές συζητήσεις, με τις μεν εταιρείες να υποστηρίζουν ότι με αυτό τον τρόπο καταστρέφονται οικονομικά, τους δε υπέρμαχους του διαμοιρασμού να υποστηρίζουν ότι τα torrents [και όχι μόνο] είναι η ιδανική διαφήμιση και οι φανατικοί gamers θα αγοράσουν τελικά το παιχνίδι.

 

Η Ubisoft είναι μία από τις εταιρείες που έχουν πάρει πολύ ζεστά το θέμα της πειρατείας κι έχει δηλώσει από καιρό ότι θα λάβει αυστηρά μέτρα. Αυτή τη βδομάδα, λοιπόν, η εταιρεία ανακοίνωσε ένα νέο σύστημα DRM [digital rights management] με στόχο να προστατεύσει τα προϊόντα της.

 

Τα καλά νέα είναι ότι το νέο σύστημα της Ubisoft δεν περιλαμβάνει κλειδώματα τύπου StarForce ή SecuROM, ενώ δεν απαιτείται disc check, ούτε υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εγκαταστάσεων.

 

Τα κακά νέα είναι ότι για να δουλέψουν τα παιχνίδια της Ubisoft θα απαιτείται συνεχής σύνδεση στο Internet και ο χρήστης θα πρέπει να συνδεθεί στο λογαριασμό του προκειμένου να παίξει το game. Με αυτό τον τρόπο, η Ubisoft ευελπιστεί να βάλει οριστικό τέλος στην πειρατεία.

 

Το νέο σύστημα θα τεθεί σε ισχύ μέσα στο προσεχές διάστημα.

 

Source.png Πηγή: e-pcmag.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφορμή για νέες μηνύσεις από τα Αμερικανάκια... όλο και κάτι θα βρουν και σε αυτό που καταπιέζει τα ανθρώπινα δικαιώματα (εκτός τους κλασσικού... όλα σπάνε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει άπειρες φορές, όσο «προστατεύουν» τα games τόσο δε θα τα αγοράζω.

 

Θέλω κάτι το οποίο έχω πληρώσει αδρά να μπορώ να το χρησιμοποιήσω ελεύθερα και χωρίς κανένα περιορισμό. Χωρίς να απαιτείται να είμαι συνεχώς online ή να βάζω το DVD στο drive κάθε φορά που θέλω να παίξω.

 

Είναι άπειρα games που μου αρέσουν και θέλω να αγοράσω, αλλά δε το κάνω λόγω αυτών των γελοιοδέστατων πρακτικών.

 

Ανάθεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
ωραια...και περνει καπιος το παιχνιδι.... εχει καινουργιο pc ας πουμε για να το τρεξει αλλα οχι συνδεση στο internet...τι γινεται?

Μια απτα ιδια λεγαμε και για το Half LIfe 2."Ας προσεχε".Επανω στο εκαστοτε κουτι του παιχνιδιου θα γραφει στα minimum requirements"Internet Connection".

Οποιος θελει το αγοραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
έστω οτι έχεις (στη σουιδία δίνιυν δωρεάν σε όλους συνδεση 1-2mb), παιζεις και κοβεται το νετ τι γίνεται?

Φανταζομαι πως θα το εχουν προβλεψει.Μια υποθεση ειναι πως ακομα και αν λενε πως θελουν μονιμα συνδεση στους servers της,το check να γινεται με την αλλαγη της πιστας/με το καθε save κλπ.

Οταν εφαρμοστει θα το μαθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα πράματα... παίρνουμε ένα παιχνίδι με το νέο σύστημα DRM, βάζουμε έναν packet sniffer και καταγράφουμε τι πακέτα ανταλλάσσονται με τον server της Ubi, τέλος βάζουμε 10 προγραμματισταράδες να σπάσουν encryption κατά την επικοινωνία (αν υπάρχει) και μετά να γράψουν έναν server που μιμείται τα πακέτα του Official server... duh τι νομίζουν πως θα καταφέρουν με αυτό το σύστημα? Το μόνο ίσος είναι ότι θα έχουμε ένα πρόγραμμα να τρέχει τοπικά και από εκεί και πέρα όλα τα παιχνίδια τους να είναι ξεκλείδωτα χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Απλά τα πράματα... παίρνουμε ένα παιχνίδι με το νέο σύστημα DRM, βάζουμε έναν packet sniffer και καταγράφουμε τι πακέτα ανταλλάσσονται με τον server της Ubi, τέλος βάζουμε 10 προγραμματισταράδες να σπάσουν encryption κατά την επικοινωνία (αν υπάρχει) και μετά να γράψουν έναν server που μιμείται τα πακέτα του Official server... duh τι νομίζουν πως θα καταφέρουν με αυτό το σύστημα? Το μόνο ίσος είναι ότι θα έχουμε ένα πρόγραμμα να τρέχει τοπικά και από εκεί και πέρα όλα τα παιχνίδια τους να είναι ξεκλείδωτα χεχε

Φανταζομαι πως κανενας εκει στην ubisoft δεν το χει σκεφτει το παραπανω:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα το έχει σκεφτεί, αλλά σκέψου επίσης πως υπάρχουν άνθρωποι που έκατσαν και έγραψαν με βάση τα καταγεγραμμένα πακέτα ολόκληρους server για MMO παιχνίδια (L2, WoW κτλ) νομίζεις θα κολλήσουν σε ένα πρόγραμμα πιστοποίησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...