Προς το περιεχόμενο

Χτυπημένος Σκληρός


Hlapatsas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες.

Ο ξάδερφος μου έχει έναν εξωτερικό σκληρό 3.5" και προχτές του έπεσε εν λειτουργία.

Κάνει παράξενα τώρα και υπολειτουργεί.Μια τον αναγνωρίζει το σύστημα και μία όχι.

Η ερώτηση:Ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω για να αντιγράψω τα δεδομένα του σε άλλον σκληρό;Υπάρχουν προγράμματα ειδικά για τέτοιες καταστάσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες.

Ο ξάδερφος μου έχει έναν εξωτερικό σκληρό 3.5" και προχτές του έπεσε εν λειτουργία.

Κάνει παράξενα τώρα και υπολειτουργεί.Μια τον αναγνωρίζει το σύστημα και μία όχι.

Η ερώτηση:Ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω για να αντιγράψω τα δεδομένα του σε άλλον σκληρό;Υπάρχουν προγράμματα ειδικά για τέτοιες καταστάσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

acronis για το backup , αλλά βάλε και το hdd regenerator και κανε ένα έλεγχο για bad sector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον ποσταρες στο linux section, θα παρεις και την αντίστοιχη απαντηση.

 

Λοιπόν ξεκίνα με το dd, πχ

# dd if=/dev/hda conv=sync,noerror bs=64K | gzip -c > /mnt/sda1/hda.img.gz
για να μπορεσεις να διαβασεις ακόμα και με προβλήματα.

 

ιδιαίτερη ΠΡΟΣΟΧΗ στο dd. Μην κάνεις κανά λάθος και γράψεις αντί να διαβάσεις από το source.

 

επίσης, στο επόμενο βήμα, πήγαινε σε ddresque. αυτό είναι και το απόλυτο εργαλείο για τη δουλειά που το θες, με την προϋπόθεση βέβαια να αναγνωρίζει τον δίσκο το σύστημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

># dd if=/dev/hda conv=sync,noerror bs=64K | gzip -c > /mnt/sda1/hda.img.gz

 

 

Πρώτον, η πρώτη εντολή που μου παραθέτεις κάνει τι ακριβώς ανάμεσα σε 2 δίσκους;ή είναι μέρος της εντολής το να γράψω 2 φορές τον ίδιο δίσκο για να τον διαβάσω δίχως προβλήματα;

Αν κατάλαβα καλά,έστω ότι ο hda είναι ο προβληματικός δίσκος και hdb ο καινούργιος, κάνω # dd if=/dev/hda conv=sync,noerror bs=64K | gzip -c > /mnt/sda1/hdb.img.gz και μετά πως χρησιμοποιώ ddrescue;

Και δεύτερον σε ευχαριστώ.

 

*Βρήκα και αυτό και κάτι κατάλαβα,αλλά ποιά η διαφορά της dd με την dd rescue;

http://www.debianadmin.com/recover-data-from-a-dead-hard-drive-using-ddrescue.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά της dd απο την ddresque είναι ότι η δεύτερη είναι προσανατολισμένη στο να κάνεις data recovery απο προβληματικά μέσα, ενώ η πρώτη είναι κυρίως για να κάνεις low-level αντιγραφή (=τις περισσότερες φορές με data recovery).

 

τεσπα, το θέμα μας δεν είναι ο ορισμός των εντολών, αλλά πως τις χρησιμοποιούμε.

 

Για την dd λοιπόν, το if όρισμα είναι ο δίσκος από τον οποίο θα διαβάσεις (ο χτυπημένος σου στην συγκεκριμένη περίπτωση), με τις παραμέτρους, sync, noerror και bs=64k. (η τρίτη παράμετρος καθορίζει πόσα bytes διαβάζει την φορά, η δεύτερη προχωράει αν βρει σφάλμα και με την πρώτη γεμίζει με null το κάθε block που δεσμεύει πριν το γράψει {για να μπορει να δουλέψει το recovery- αν έχω καταλάβει κι εγώ σωστά})

Τέλος, αυτό που διάβασες με το if μπορείς είτε να το γράψεις σε ένα αρχείο, (σαν την εντολή που έχω δώσει πιο πάνω) είτε να το γράψεις σε έναν άλλον δίσκο.

 

Έτσι για παράδειγμα, με την παρακάτω εντολή

dd if=/dev/hda conv=sync,noerror bs=64K of=/dev/hdb
διαβάζεις από τον δίσκο hda και γράφεις ότι διάβασες χωρίς σφάλματα στον δίσκο hdb.

 

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ/ΓΡΑΨΕΙΣ ΑΠΟ/ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΔΙΣΚΟ

 

με την εντολή που ειχα δώσει πιο πριν, διαβάζεις από τον hda και γράφεις σε ένα αρχείο image.

 

Δοκίμασε λοιπόν με την dd κι αν αποτύχει (=δεν πάρεις τα επιθυμητά αποτελέσματα) δοκιμάζεις και με την ddresque

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο offtopic αλλα πρεπει να το ρωτησω γιατι στη βραση κολλαει το σιδερο που λεει και ο σοφος ελληνικος λαος :P

 

Εχω ενα ψιλοκατεστραμμενο φλασακι το οποιο δεν γινεται φορματ και δεν διαβαζονται ουτε σβηνονται τα περιεχομενα του.

Ειχα σκεφτει παλιοτερα να το γεμισω μηδενικα (low level format) με ενα

 

if=/dev/zero of=/dev/sda

 

αλλα μετα απο μιση ωρα σταματαγε η διαδικασια λογω καποιου σφαλματος. Αν προσθεσω το noerror θα συνεχισει ή ειναι επικινδυνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συνονόματε, δεν έχει εγγύηση? στείλτο πίσω να βρεις την υγειά σου. Αλλιώς, πέτατο, ειδικά αν είναι μικρό/παλιο. Με τέτοια συμπεριφορά κατά πάσα πιθανότητα δεν φταίει η μνήμη αυτή καθεαυτή, αλλά ο controller.. οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα μετα απο μιση ωρα σταματαγε η διαδικασια λογω καποιου σφαλματος. Αν προσθεσω το noerror θα συνεχισει ή ειναι επικινδυνο?

 

Με το noerror θα αγνοεί τα σφάλματα, όμως πιο το όφελος; Άν το φλασάκι έχει bad sectors δε νομίζω να σώζεται η κατάσταση (δηλ. να μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί).

 

Το noerror υποτίθεται βολεύει αν θέλεις να σώσεις "οτιδήποτε αν σώζεται" από το χαλασμένο δίσκο.

 

Με την ευκαιρία να πω κι εγώ τον πόνο μου:

έκανα ddrescue έναν δίσκο (fat32) σε άσχημη κατάσταση, το άφησα να δουλεύει 5 μερόνυχτα ασταμάτητα, μέχρι που βαρέθηκα και το σταμάτησα. Τώρα τι το κάνω το img που δημιουργήθηκε; Mount δε γίνεται γιατί είναι κατεστραμμένο το file system. :fear:

 

Έχει κανείς ιστορία επιτυχίας να μοιραστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι....

 

κακώς έκανες image. η λύση είναι να γράφεις απο δίσκο σε δίσκο. έτσι, όσα αρχεία είναι κατεστραμένα, απλά γίνονται skip. όταν το βάζεις να κάνει image και το κλείνεις είναι φυσιολογικό μετά το image να μην διαβάζεται. είναι σαν να βαζεις το gzip να φτιάξει ένα image και στη μέση να το κλείνεις. δεν φταίνε τα αρχεια, που δε μπορει να διαβαστει το image, φταει το gzip/tar/whatever πρόγραμμα χρησιμοποίησες για να φτιάξεις το image και το οποίο δεν τερματίστηκε σωστά.

 

Αν και υπάρχουν διάφοροι μέθοδοι (δεν έχω δοκιμάσει κάτι, το ξέρω σε θεωρητικό επίπεδο) όπου κατεστραμένα images διαβάστηκαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...