Προς το περιεχόμενο

απορία σχετικά με user ids


angel5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα εκτιμούσα την βοήθεια σας σχετικά με κάποια user IDs σε SUSE SLES10. Είμαι πολύ νέα σε ότι αφορά το Linux και δυστυχώς στην δουλειά μου δεν υπάρχει κάποια βοήθεια!:cry:

 

Μέσω του /etc/passwd βρήκα τα id:

 

1. use-ncc:x:106:110:Novell Customer Center User:/var/lib/YaST2/suse-ncc-fakehome

 

Είναι κάποιο default id που δημιουργείται με το YAST; Μπορώ να κάνω log on με αυτό;

 

2. at:x:106:110:Batch job daemon...

 

Είναι και αυτό κάποιο system id;

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα. Σας ευχαριτώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!...κατάλαβα ότι καλό είναι να υπάρχει λογαριασμός στην Novel. Από την στιγμή που εμφανίζεται το συγκεκριμένο user id στο σύστημα μου, σημαίνει πως μέσω αυτού μπορώ να έχω πρόσβαση στις υπηρεσίες της. Σωστά; Άρα, λογικά, θα έπρεπε να υπάρχει και κάποιος κωδικός;

 

Συγνώμη που συνεχίζονται οι απορίες..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην δουλειά

http://www.novell.com/products/server/

 

http://www.novell.com/products/server/eval.html

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

η δουλειά σου μάλλον πρέπει να ξέρει ακριβώς

τη σχέση που έχει με το SUSE SLES10

 

πιθανόν να πρέπει να έχετε αγοράσει την υποστήριξη απο την NOVELL, οπότε σίγουρα θα έχετε κωδικό, ή θα μπορείτε να αποκτήσετε

 

τα υποθέτω αυτά

ίσως κάποιος που έχει σχέση με κάτι παρόμοιο, να σου απαντήσει με βεβαιότητα

 

 

και καλώς ήρθες στο insomnia και ειδικά στο GNU/Linux ! :-)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο σύστημα έχουν δοθεί privileges σε system ids (bin, messagebus κτλ) τα οποία φυσικά δεν είναι logonable!!!! Ακόμη και σε εμένα αυτό φαίνεται περίεργο!

 

Θα προσπαθήσω μέσα από το site της Novel να ανακαλύψω αν υπάρχει ήδη κάποιος λογαριασμός!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια ids τα οποία "ανήκουν" σε daemons με σκοπό την αυτόματη εκτέλεση συγκεκριμένων διαδικασιών. Τα ids αυτά δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να συνδεθείς στο σύστημα σου, όπως τα ids φυσικών προσώπων ή τα defaults κάποιων υποσυστημάτων.

 

Αν έχω καταλάβει και εγώ καλα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια ids τα οποία "ανήκουν" σε daemons με σκοπό την αυτόματη εκτέλεση συγκεκριμένων διαδικασιών. Τα ids αυτά δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να συνδεθείς στο σύστημα σου, όπως τα ids φυσικών προσώπων ή τα defaults κάποιων υποσυστημάτων.

 

Αν έχω καταλάβει και εγώ καλα...!

 

σωστα έχεις καταλαβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...