Προς το περιεχόμενο

Ubuntu σε μαθητικό laptop


yiankap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αγόρασα ένα μαθητικό Laptop Lenovo S10-2, το οποίο έχει dual mode (xp - ubuntu 9.04). Ποιοι είναι οι κωδικοί για το ubuntu γιατί πάω να κάνω κάποιες εργασίες και μου λέει ότι χρειάζεται το root password. Ποιο είναι αυτό? Υπόψη ότι είμαι σχεδόν άσχετος από Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αρχάριος είμαι, αλλα αν δεν κάνω λάθος κοίτα στο system -> users and groups. Εκεί πατα στον user name σου και στην καρτελα που θα σου βγαλει πάτα change password και βαλε ενα.

 

Η αλλιως ανοιξε την κονσολα και γραψε passwd. Θα σου ζητησει τον παλιο κωδικο και αστο κενο, αφου λογικα δεν θα εχεις βαλει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα πήρα ήταν έτοιμα εγκαταστημένα. Σε αντίθεση με τα Windows που ήθελε τελείωμα η εγκατάσταση του ubuntu ήταν έτοιμο για δουλειά. Δεν έδωσα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να έπαιρνες τηλέφωνο στην lenovo; Πολλοί την πάτησαν έτσι, όχι μόνο με το lenovo, αλλά και με τα acer, hp κλπ.

Οι έξυπνοι της αντιπροσωπείας σκέφτηκαν: "υπάρχει περίπτωση κανένα παιδί να πατήσει να μπει ποτέ στο ubuntu; Όχι. Άρα το περνάμε πρόχειρα με ότι κωδικό μας έρθει στο κεφάλι εκείνη την ώρα" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είναι ubuntu λογικά ο grub θα έχει επιλογή να ξεκινήσεις το ubuntu σε recovery mode. Κάνε το, μετά στην επόμενη οθόνη πάτα την επιλογή "root" και θα σου δείξει τερματικό με root privileges. Στο τερματικό γράψε ls /home/ και πάτα enter. Λογικά θα δεις 2 πράγματα, ένα το username του χρήστη π.χ angmar και το φάκελο lost+found. Δώσε στο τερματικό passwd angmar (προφανώς αντί για angmar θα βάλεις αυτό που θα δεις εσύ.) πατάς enter και σου ζητάει password, βάζεις ένα όποιο θέλεις (προσοχή το ζητάει 2 φορές),έτοιμος. Στο τερματικό πάλι γράφεις reboot πατάς enter και ξεκινάς το ubuntu κανονικά γνωρίζοντας πλέον και το απαραίτητο password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Δέν ξέρω τον κωδικό του υπερχρήστη ! Δέν μπορώ να κάνω ούτε ενημέρωση ... Βοήθεια παρακαλώ :cry::cry::cry:

Α, και δέν βγάζει recovery mode. Έχει 2 επιλογές ή WinXP ή ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκίμασα τα παρακάτω :

1. Τηλέφωνο στη Lenovo (δεν ήξεραν τίποτα απολύτως)

2. Δοκιμή για recovery mode (den έχει recovery mode καρδιά μου)

3. root - root δεν έπιασε

 

Καμιά άλλη ιδέα πέραν να το φορμάρω και να τα περάσω όλα από την αρχή????????

Ερώτηση τα Windows ΧP home για netbook είναι τα ίδια με τα XP Home για desktop (σαν εκδόσεις εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που σου μενει τοτε ειναι να κανεις chroot στην υπαρχουσα εγκατασταση και να αλλαξεις ή να ορισεις τον κωδικο του root.

 

Ψαχνω για κανα tutorial...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι δίνουν έτσι laptop χωρίς κωδικό δεν καταλαβαίνω. Ποιό είναι το όνομα του χρήστη που μπαίνεις? Πάντως λογικά το password θα είναι το όνομα του χρήστη που ήταν ήδη μέσα όταν το πήρες. Αλλιώς στο τερματικό γράψε όπως είπε και ο ippp00 .

 

sudo su

passwd usernamepoumpaneis

 

 

Περίεργο το ubuntu άκου εκεί sudo su :). Αν ΘΕΛΩ κύριοι θα δηλώσω τον χρήστη μου στους sudoers :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, διευκρινίζω τα εξής. Είμαι windows user, έχω ελάχιστη εμπειρία με linux και αυτό όσες φορές ασχολήθηκα τα παράτησα. Πείτε μου αν τα παρακάτω που έκανα και έλυσαν το πρόβλημά μου ήταν σωστές ενέργειες.

 

1. Κατέβασα το UNR 9.10 cd και το έγραψα σε CD στο desktop.

2. Ξεκίνησα το desktop με το live CD και επέλεξα από τα μενού την δημιουργία USB STICK LINUX.

3. Έκανα boot με το Live stick. Eπειδή χρειαζόμουν (υποθέτω) root privileges άλλαξα το passwd του root του UNR CD ανοίγοντας terminal και δίνοντας την εντολή sudo passwd root.

4. Στην συνέχεια έκανα αποσύνδεση και σύνδεση ως root, όπου ακολούθησα τα βήματα :

http://www.howtogeek.com/howto/linux/reset-your-ubuntu-password-easily-from-the-live-cd/el/

5. Όλα ΟΚ. Πλεον μπορώ να κάνω τις αναβαθμίσεις μου κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι έδωσα και στο root και στο owner το ίδιο passwd και δεν μπορώ να καταλάβω όταν μου ζητάει pass για ποιον χρήστη μου το ζητάει αλλά αφού δουλεύει δεν με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...