Προς το περιεχόμενο

Google Nexus One την άνοιξη στην Ευρώπη από τη Vodafone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απογοήτευση! Περίμενα από έναν κολοσσό όπως η google και κάποια καινοτομία. Αντ' αυτού παρουσίασε ένα αδιάφορο κινητό (χωρίς να έχει καν multitouch!) σε υψηλή τιμή με κάπως αυξημένες δυνατότητες στο hardware. Απορώ μάλιστα και με την μυστικότητα του όλου project, τι φοβόντουσαν μην αποκαλυφθεί; 2 1/2 χρόνια από την πρώτη παρουσίαση του iPhone και ακόμα να βρεθεί το επόμενο σημείο αναφοράς.

 

υποστηρίζει multitouch άλλα δεν είναι ενεργοποιημένο

 

κέρδισε μια πατέντα το iphone και τώρα είναι στα δικαστήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

υποστηρίζει multitouch άλλα δεν είναι ενεργοποιημένο

 

κέρδισε μια πατέντα το iphone και τώρα είναι στα δικαστήρια...

 

Αυτό για το multitouch και την πατέντα το έχω ακούσει και εγώ αλλά στο HD2 γιατί παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για το multitouch και την πατέντα το έχω ακούσει και εγώ αλλά στο HD2 γιατί παίζει;

 

Γιατι ισχύουν μόνο στην Αμερική! Στην Ευρώπη τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά...

 

Επίσης έχει πατενταρει τα gestures και όχι το multitouch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγώ το θέλω, αλλά δεν παίζει Ελλάδα και ναι είμαι σίγουρος θα είναι πολύ ακριβότερο εδώ όταν έρθει

 

--------------------

Δεν ξέρω, αναθεωρώ την αρχική μου σκέψη. Περίμενα παραπάνω από την google. Βλέπω όμως δυστυχώς και αυτοί ακολουθούν τα χνάρια της apple και υποστηρίζουν ελάχιστα profiles από το bluetooth stack.

 

Δυστυχώς απ' όσο βρήκα μόνο όσα smartphones τρέχουν κάποια έκδοση windows mobile (ακόμα και τις αρχικές CE, mobile 2003) έχουν πλήρη υποστήριξη όλων των profiles.

 

Ούτε symbian, ούτε blackberry. Θα ψάξω να δω τι ισχύει για τις εκδόσεις της nokia που τρέχουν mobile linux. Ελπίζω να είναι καλλίτερη η κατάσταση.

Επεξ/σία από ahepa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το θέμα είναι σε τι τιμή θα έρθει Ευρώπη απο τη Vodafone. Βλέπω το $529 να γίνεται €529...

 

μην σου πω ότι θα κάνει και πάνω από 529 euro

 

Πολύ ακριβό.

 

μην ξεχνάμε ότι η οθόνη είναι πιο ακριβή από τις lcd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην σου πω ότι θα κάνει και πάνω από 529 euro

 

Αφού με φόρους και όλα τα μαραφέτια βγαίνει κοντά 500 ευρώ(που για αυτό το κινητό δεν ειναι καθόλου άσχημα) στο εξωτερικό... λογικό(λέμε τώρα...) όταν το φέρουν εδώ να ειναι πιο ακριβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα πρπεει να περιμενουμε να δουμε την τιμη του στην ακριβη μας Ελλαδα και σε οτι αφορα το HD2 νομιω οτι τωρα δεν το ξεπερναει κανενα πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ μας δεν ειναι και οτι καλυτερο απο πλευρας εμφανισης... Το milestone (η ευρωπαϊκη εκδοση του droid) και πιο καλα στεκεται εμφανισιακα, και εχει και slide πληκτρολογιο.

 

Μα καλα, ολοκληρη google δεν μπορεσε να προσλαβει κανα designer να του δωσει μια πιο μοντερνα γραμμη; Στην αρχη οταν το πρωτοειδα νομισα οτι ηταν κανα εσωτερικο προϊον με σκοπο να αναδειξει τις δυνατοτητες της πλατφορμας, και εξου η μετρια εμφανιση. Μετα συνειδητοποιησα οτι η google δεν νοιαζεται για το design (κακως).

 

Τελος παντων. Απο apps πως παει; Και το κυριοτερο, τα apps του milestone/droid θα παιζουν στο nexus και τουμπαλιν; (αν η απαντηση ειναι οχι, η google μολις εκανε ενα μεγαλο λαθος)

 

Υ.Γ.: Το multitouch ειναι επιτηδες κλειδωμενο λογω των sοftware patents που ισχυουν στην Αμερικη. Το milestone εχει multitouch, οποτε εχουμε ελπιδες και για την ευρωπαϊκη εκδοση του nexus.

 

Υ.Γ.: Οσοι απο σας εχετε θειους και ξαδερφια στο Αμερικα, μην βιαστειτε να δωσετε παραγγελια πριν επιβεβαιωσετε οτι το τηλεφωνακι ειναι quadband, αλλιως σας βλεπω να μετακομιζετε και σεις στην Αμερικη αν θελετε να συνδεθειτε σε δικτυο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quad band GSM 850 900 1800 1900 MHz GPRS/EDGE and Tri band UMTS 900 1700 2100 MHz HSDPA/HSUPA

 

Επιδη είναι Quad Band σημαίνει πως παίζει και Ελλαδα ;

Εγώ έχω ένα γνωστό που μπορεί να το φέρει με 360€ , αλλά σκέφτομαι την ελειψη Ελληνικων(μπορώ να βάλω Ελληνικα;) και το multitouch , το οποίο εάν μπορέσω να βάλω την Ευρωπαϊκή έκδοση (αργότερα) φαντάζομαι θα μπορεί.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι εάν θα μπορέσω να το Ενεργοποιησω (Activate) από Ελλαδα ή θα βλέπει από που είμαι και δεν θα γίνεται ;

Επισεις το Activate είναι κάπως σαν του iPhone , δηλαδή μετά από κάθε Φορματ θα θέλει Activate ;

 

Αυτά τα ερωτήματα έχω ...

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ερθει την ανοιξη στην Ελλαδα, εκει περιπου τον ιουνιο θα βγει και το επομενο iphone.

Οποτε καλο ειναι καποιος που θελει να το αγορασει απο Ελλαδα, να περιμενει για να τα συγκρινει μεταξυ τους και να αποφασισει.

 

Παντως το νεο iphone θα ειναι πολυ μπροστα , τοσο καιρο η apple προχωραει, και αν η htc μαζι με google καταφεραν να την χτυπησουν στα ισια κανεις δε ξερει τι θα συμβει με την παρουσιαση του επομενου iphone απο την apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά μονο το iphone εχει multitouch?Σοβαρά!

Ποσο μπροστα να είναι?Τον διαβολο της Τεχνολογίας εχουν στο πλευρο τους στην apple?:lol:

 

Επίσημα τα κινητά android δεν έχουν multitouch γιατί υπάρχει θέμα πατέντας κλπ. Αν διαβάσει κανείς σε forum θα δει ότι ο κώδικας (αφού είναι open source) του android OS περιλαμβάνει και multi touch αλλά είναι σε σχόλια και δεν είναι ενεργοποιημένος.

 

Μπορεί κανείς να τον ενεργοποιήσει ή να βάλει και πηραγμένο OS, αλλά επίσημα τότε δεν ισχύει η εγκύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...