Προς το περιεχόμενο

Επιλογή διανομής για laptop...


XPHSTOS_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!!!

(Καλό μήνα επίσης)

 

Πριν κάνα 2 μέρες είχα ανοίξει αυτό το thread .

Για να μην τα πολυλογώ κατέληξα σε αυτό το Laptop (Toshiba L500-15M)... ενώ πήγαινα για netbook... :o

 

Το Laptop έχει win 7 home, πιστεύω πως με μια διανομή θα τρέχει καλύτερα από τα win7 το laptop επίσης με έχει σπάσει τα νεύρα με τα συχνά κολλήματα του explorer.

Έτσι είπα να βάλω Linux.

Θα ήθελα την βοήθεια σας για να αποφασίσω ποια διανομή να βάλω...

Παλαιότερα είχα δοκιμάσει την Ubuntu 8.04 αλλά όχι ότι ασχολήθηκα πολύ λόγο χρόνο, τώρα έχω περισσότερο χρόνο...

Στο μυαλό μου έχω 2 διανομές... Ubuntu και Debian.

Θα ήθελα να δοκιμάσω Debian γιατί έχω ακούσει ότι είναι πιο ελαφριές σαν διανομές αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βρίσκω βοήθεια σε τυχών προβλήματα που μπορεί να έχω, νομίζω ότι η κοινότητα της Ubuntu είναι μεγαλύτερη...

 

Βασικά για να μην ξεκινήσω άσκοπα τις όποιες διαδικασίες και σας κουράζω... εγώ μαζί με το Laptop έχω και σύνδεση mobile broadband από την Vodafone με το γνωστό stick της.

Αν επιλέξω κάποια διανομή θα λειτουργεί το stick?

Θα μπορώ να κάνω remote στο desktop μου που έχει Windows Vista?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για debian και ειδικά για laptop θα σου προτείνω το http://www.elivecd.org την development έκδοση. Είναι υπέρ-πλήρης και πανάλαφρη. Έχει out-of-the-box υποστήριξη για GPU drivers, wifi drivers, Mobile/3G drivers, codecs, flash, έχει προγράμματα DVD/AudioCD ripping, aMSN, Torrent client (transmission), Skype, Υποστήριξη samba (Windows shared folders), Bluetooth, εφαρμογή MediaCenter κτλ. Βέβαια είναι live cd το δοκιμάζεις και αποφασίζεις...

 

Προσωπικά το τρέχω σε ένα Sony VAIO VGN-FJ3S και τα πάει πάρα πολύ καλά. Το μόνο που έκανα εγκατάσταση ήταν το πιο καινούργιο OpenOffice.org (3.1) το οποίο δεν ήταν προεγκατεστημένο αλλά η διαδικασία εγκατάστασης ήταν πολύ εύκολη μέσα από την official σελίδα (http://el.openoffice.org/about-downloads.html)

 

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω το μεγαλύτερο ατού της διανομής - το γραφικό περιβάλλον είναι το Enlightenment desktop shell (http://enlightenment.org) ξεχειλίζει από όμορφα animations ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλέξω κάποια διανομή θα λειτουργεί το stick?

Θα μπορώ να κάνω remote στο desktop μου που έχει Windows Vista?

 

Δε ξέρω για αυτά τα ερωτήματα , αλλά θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψην ότι έχει ATI vga .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω για αυτά τα ερωτήματα , αλλά θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψην ότι έχει ATI vga .

 

Τι εννοείς...?

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ATI?

Το πρόβλημα είναι με κάποια συγκεκριμένη διανομή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω κατά πρώτον Mint 8...Super διανομή με όλα τα codecs να συμπεριλαμβάνονται,το οποίο έχει πάρει το Ubuntu 9.10 και το έχει κάνει καλύτερο σε μερικά σημεία.Οσον αφορά για την ΑΤΙ,κανένα θέμα...απλώς μην εγκαταστήσεις τα drivers που θα σου προταθούν,εάν δεν θέλεις να έχεις video playing με tearing effect και άλλα.Οσο για το Compiz,γενικά στο δικό μου L300,δεν έπαιξε καλά.Καλύτερα θα είσαι χωρίς αυτό,εάν ενδιαφέρεσαι για βέλτιστη απόδοση.

Κατά δεύτερον,και το Ubuntu 9.10 παιξε πολύ καλά σε τέτοιο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν χρηστης που εχει ati και debian testing, προτεινω debian testing. Θα εισαι λιγο πισω στον πυρηνα, πχ 2.6.30 εναντι 2.6.32 που ειναι ο τελευταιος, αλλα θα εχεις τη σιγουρια οτι ο πυρηνας σου και ο fglrx του repo δουλευουν παντα.

 

Αν και με απογοητευσε ο 9.12...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ jim_p & sdim...

Θα ρίξω μια ματιά και στην mint γιατί την ακούω συχνά... ;)

Επίσης το debian testing είναι διαφορετικό από το 5?

 

Για ubuntu βρίσκω κάτι drivers για το Vodafone Stick... για Debian θα βρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To debian testing ειναι σαν να λεμε 6 alpha/beta/rc με εκδοσεις, και μια φορα καθε 2 χρονια γινεται stable και παιρνει το επομενο νουμερο.

 

Ποιο vodafone stick εχεις και απο που παιρνεις τους drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@XPHSTOS_

 

Το Linux Mint είναι Ubuntu πειραγμένο* και το Ubuntu είναι Debian πειραγμένο**.

 

Το Debian GNU/Linux είναι η διανομή με τη μεγαλύτερη κοινότητα προγραμματιστών(πάνω από 1000), δίνει έμφαση στο ελεύθερο λογισμικό και τη φιλοσοφία του και ενώ αυτοματοποιεί πολλά πράγματα, δε δίνει άμεση πρόσβαση σε κλειστό λογισμικό όπως κλειστούς drivers και codecs. Θέλει ενασχόληση (μικρή έστω) από τη μεριά του χρήστη.

 

*με multimedia codecs προεγκατεστημένους και κάποια επιπλέον εργαλεία(π.χ. Mint Menu, Mint Install) γραμμένα σε python και διαφορετικό artwork. Το φροντίζει μια πολύ μικρή ομάδα(2-3 άτομα) προγραμματιστών.Απευθύνεται κυρίως σε αρχάριους χρήστες.

 

**με custom script εκκίνησης, απλά εργαλεία (π.χ. Κέντρο Λογισμικού Ubuntu) αυτοματοποιημένες λειτουργίες (π.χ. εύρεση codec, εύρεση drivers κλπ). Αναπτύσσεται υπό την αιγίδα μιας εταιρίας και έχει τη μεγαλύτερη κοινότητα χρηστών. Απευθύνεται κυρίως σε αρχάριους χρήστες.

 

 

Υ.Γ. ωραία υπογραφή και avatar :-)

Επεξ/σία από twiner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ jim_p

 

Έχω το vodafone HUAWEI vodafone mobile broadband model K4505 και εννοώ ότι έχω βρει 1-2 σελίδες σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο και για drivers...

Ακόμη στο laptop έχω τα win7 που μετά το update που τους έκανα έπαψε το πρόβλημα με το crashάρισμα του explorer... (άσχετο αλλά με είχε σπάσει τα νεύρα πολύ!!!)

 

@ twiner

Thanks... :D

Αν κατάλαβα καλά θα είναι καλύτερα για αρχή να ασχοληθώ με ubuntu ή με mint έτσι ώστε να πάρω μια ιδέα τι γίνεται για να μπορέσω να "δουλέψω" καλύτερα σε debian... ;)

Τώρα θα δοκιμάσω Live cd από Mint... :D

 

Υ.Γ. Εντελώς ξαφνικά εκεί που δούλευε το γ....ο το remote desktop τώρα δεν θέλει να δουλέψει!!!!

(Άσχετο εντελώς με το θέμα μας αλλά πρέπει να ξεσπάσω κάπου να τα πω...!!! Έχω κάνει ολόκληρη ιστορία (αγόρασα Laptop και έκανα σύνδεση vodafone για να κάνω αυτό το πράγμα) και τώρα δεν δουλεύει!!! Θα τρέλαθω... Άυριο μπαίνω στο στρατόπεδο και άκρη δεν έχω βρει... Ε ρε... άμα είσαι γκαντέμης...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα huawei υποστηριζονται ΑΜΕΣΑ απο τον πυρηνα, απο την εκδοση 2.6.24 και μετα αν θυμαμαι καλα, δηλαδη εδω και 2 χρονια περιπου.

 

Βεβαια, θα χρειαστεις καποια εφαρμογη σαν τον network manager (μακρια απο μας!!!) ή το umtsmon για να το χειριστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα laptop Sony Vaio μαζί με τα windows 7 .

 

Εχω εγκαταστήσει το ubuntu 9.1 και δουλεύει πολύ καλά.

 

 

 

@ jim_p

 

Έχω το vodafone HUAWEI vodafone mobile broadband model K4505 και εννοώ ότι έχω βρει 1-2 σελίδες σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο και για drivers...

Ακόμη στο laptop έχω τα win7 που μετά το update που τους έκανα έπαψε το πρόβλημα με το crashάρισμα του explorer... (άσχετο αλλά με είχε σπάσει τα νεύρα πολύ!!!)

 

@ twiner

Thanks... :D

Αν κατάλαβα καλά θα είναι καλύτερα για αρχή να ασχοληθώ με ubuntu ή με mint έτσι ώστε να πάρω μια ιδέα τι γίνεται για να μπορέσω να "δουλέψω" καλύτερα σε debian... ;)

Τώρα θα δοκιμάσω Live cd από Mint... :D

 

Υ.Γ. Εντελώς ξαφνικά εκεί που δούλευε το γ....ο το remote desktop τώρα δεν θέλει να δουλέψει!!!!

(Άσχετο εντελώς με το θέμα μας αλλά πρέπει να ξεσπάσω κάπου να τα πω...!!! Έχω κάνει ολόκληρη ιστορία (αγόρασα Laptop και έκανα σύνδεση vodafone για να κάνω αυτό το πράγμα) και τώρα δεν δουλεύει!!! Θα τρέλαθω... Άυριο μπαίνω στο στρατόπεδο και άκρη δεν έχω βρει... Ε ρε... άμα είσαι γκαντέμης...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα και απο μένα.

Έχω (ή μάλλον θα έχω)ένα πρόβλημα,πρόκειται να πάρω ένα στικάκι για ίντερνετ στο HP μου το οποίο τρέχει ubuntu 12.04,θα μπορεσει να συνδεθεί με το στικακι της VODAFONE 4505?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...