Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή χρημάτων για windows xp;


DragonlordP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν αναφέρθηκε, ότι εδώ η παρανομία είναι η δεσμευμένη πώληση. Η MSI καταδικάστηκε 2 φόρες για τον ίδιο λόγο: Αρνήθηκε να πουλήσει τον υπολογιστή χωρίς το λειτουργικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τα δικαστικά έξοδα δεν περιλαμβάνουν την αμοιβή δικηγόρου την οποία την πληρώνεις από την τσέπη σου και δεν την παίρνεις πίσω (εκτός αν ζητήσεις αποζημίωση που να περιλαμβάνει και την αμοιβή δικηγόρου, αλλά συνήθως αυτή δεν επιδικάζεται στον κερδισμένο)...

 

 

 

Δηλαδή αν δεν είσαι δικηγόρος, πρέπει να ματώσεις την τσέπη σου για δικαιοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναφέρθηκε, ότι εδώ η παρανομία είναι η δεσμευμένη πώληση. Η MSI καταδικάστηκε 2 φόρες για τον ίδιο λόγο: Αρνήθηκε να πουλήσει τον υπολογιστή χωρίς το λειτουργικό σύστημα.

 

Η δεσμευμένη πώληση δεν αποτελεί παρανομία κττμγ. Αν ήταν έτσι, τότε η Apple δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται να πουλά υπολογιστές πουθενά στον κόσμο. Η παράβαση του νόμου είναι το να υπόσχεσαι ότι θα αποζημιώσεις (δηλ. θα αντισταθμίσεις οικονομικά) τη μη εγκατάσταση του λειτουργικού που συνοδεύει τον υπολογιστή, και κατόπιν (όταν καλείσαι να το πράξεις) να μην το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά.. υπάρχει κάποιος στην ελλάδα που να πήρε τα λεφτά του πίσω για λάπτοπ με win;

 

Οχι και ούτε θα υπάρξει...Μονο μιλάμε εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει πολύ κουράγιο, υπομονή και @ρχίδια για να πάρεις τα χρήματά σου πίσω για την κόπια win που ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕΣ και ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ.

 

Δεν έχει σημασία το ποσό (που στο netbook θα είναι μικρό). Έχει σημασία η αντίδραση, ώστε να καταλάβουν ότι επιτέλους δεν έχουν να κάνουν με πρόβατα. Αν τελικά το αποφασίσεις εδώ μερικά χρήσιμα links

 

http://ernstfamily.ch/jonathan/2009/03/hp-refunds-520-of-software/

http://www.linux.com/archive/feed/59381

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_refund

 

Να προτιμάς τα FAX, γραμμένα με επίσημο "δικηγορίστικο" λόγο και ύφος και να τεκμηριώνεις ΠΑΝΤΑ τις απαιτήσεις σου κάνοντας ξεκάθαρο ότι ζητάς κάτι που είναι DE FACTO σε άλλες χώρες της EE

 

Καλή επιτυχία

 

Υ.Γ. no more microsoft "tax"

 

Y.Γ. 2 Στην επόμενη αγορά laptop που θα κάνω, εγώ θα επιχειρήσω να πάρω τα χρήματά μου πίσω.

 

Υ.Γ. 3 Θα είχε αξία να μαθαίναμε ποια η στάση Πλαισίου , e-shop, multirama στα δικά τους μηχανήματα σε περίπτωση απαίτησης refund. Πρέπει λογικά να είναι πιο εύκολο να μιλήσεις με υπεύθυνο Πλαισίου, παρά με υπεύθυνο HP / acer / toshiba / sony κτλ

 

---------- Προσθήκη στις 18:02 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:34 ----------

 

Φανταστείτε ότι ο αγώνας κάποιου χρήστη, που έφτασε στην επιτυχία μετά από 4-5 μήνες, εκατοντάδες e-mail, τηλέφωνα, fax κτλ κτλ ξεκινάει κάπως έτσι :

 

Upon reception of the first model, I called HP support for laptops where I was told to call support for HP professional laptops where they asked me to call customer service where they told me to call the sales department, this department then asked me to contact the claims department by e-mail because they could not help me!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. 3 Θα είχε αξία να μαθαίναμε ποια η στάση Πλαισίου , e-shop, multirama στα δικά τους μηχανήματα σε περίπτωση απαίτησης refund. Πρέπει λογικά να είναι πιο εύκολο να μιλήσεις με υπεύθυνο Πλαισίου, παρά με υπεύθυνο HP / acer / toshiba / sony κτλ

 

Ειδικά για το Πλαίσιο, αν ήμουν στη θέση τους, δεν θα έδινα σε αγοραστή φορητού Turbo-X ούτε ευρωσέντ αν δεν ήθελε να εγκαταστήσει τα Windows — και θα το καταστούσα αυτό σαφές και στην άδεια του μηχανήματος (όπως κάνει η Apple στους δικούς της υπολογιστές). Γιατί; Απλούστατα επειδή το Πλαίσιο διαθέτει τους υπολογιστές του και χωρίς λειτουργικό, με τη μέθοδο ΒΤΟ.

 

Οπότε για όποιον π.χ. δεν θα ήθελε να δώσει 719€ για το Turbo-X Steel SN87-450 επειδή έχει Windows 7, θα τον παρέπεμπα να το στήσει χωρίς Windows με τη διαδικασία "Συνθέστε το δικό σας" και να δώσει 941€ για ένα υποδεέστερο μηχάνημα (CPU Ρ8400 αντί της Ρ8700 εκείνου με τα Windows — όλα τα υπόλοιπα ίδια).

 

Και δεν θα μπορούσε να πει και κανείς τίποτα, διότι το ίδιο ακριβώς συμβαίνει εδώ και δεκαετίες στον χώρο τού αυτοκινήτου, κι έχει γίνει απόλυτα αποδεκτό: Αν δεν θέλεις κάτι που έρχεται πακέτο με κάποιο επίπεδο εξοπλισμού τότε καταλήγεις να πληρώσεις πολλά παραπάνω (και να περιμένεις και κάνα τρίμηνο έξτρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καταλαβαίνεις πόσο "καφρίλα" είναι αυτό που λες, έτσι?

 

2) Εγώ όταν πάρω το laptop του παραδείγματός σου και πατήσω "I do not accept" βγαίνει το μηνυματάκι που ενημερώνει ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή για refund.

 

3) Όταν μου συμβεί κάτι τέτοιο, (το έχω δηλώσει ότι στην επόμενη αγορά laptοp θα είμαι ανελέητος) θα κινήσω γη και ουρανό, όσο χρονικό διάστημα και αν πάρει , όποιο και αν είναι το τίμημα, τα λεφτά θα τα πάρω και θα ποστάρω foto στο insomnia με τις φάτσες τους την ώρα που θα μου τα δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα βέβαια σε όλες τις άλλες πτυχές της ζωής μας τα δεχόμαστε (όπως πχ στα αυτοκίνητα που λέει ο Zazula). Μόνο στους υπολογιστές το παίζουμε δύσκολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καταλαβαίνεις πόσο "καφρίλα" είναι αυτό που λες, έτσι?

Όχι, για εξήγησέ μου.

 

Κατά τα άλλα βέβαια σε όλες τις άλλες πτυχές της ζωής μας τα δεχόμαστε (όπως πχ στα αυτοκίνητα που λέει ο Zazula). Μόνο στους υπολογιστές το παίζουμε δύσκολοι.

Tolis_01, μόνο στη Microsoft το παίζουμε δύσκολοι, όχι στους υπολογιστές γενικότερα — διότι ειδικά στην Apple και τη Sony (που είναι ακόμη αισχρότερες κι απ' την MS σε θέματα πνευματικών δικαιωμάτων κ.ά., είναι αυταρχικές και κυνηγούν ανελέητα) κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...