Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή χρημάτων για windows xp;


DragonlordP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@kfyros

Σματς Σμουτς !!! :-D

 

@ippo00

gtroza όταν το return policy λεεί ότι το δέχονται, το δέχονται. αλλά εδώ έρχεται κάποιος, δεν δείχνει να έχει καταλάβει καλά το TOS του λογισμικού που αγόρασε μαζί με το bundle, δεν έχει κοιτάξει το return policy της κατασκευάστριας και του καταστήματος. Εγώ δεν λεω να μην ψάξει το τι μπορεί να κάνει τώρα, λεω ότι δεν έχει κάνει κάτι ανήθικο κάποιο από τα 3 parties που εμπλέκονται. Αυτό το λεω μιας και το καλό θα ήταν να κοιτάξει πρώτα τα terms και policies και μετά να κάνει τις αγορές ή τις αναφορές σε ήθική.

 

Ο Stallman σίγουρα θα το έκανε.

 

συμφωνώ ippo00 !

 

καλή χρονιά

 

υγ: γιατί όμως να μήν είναι ήδη εγκατεστημένα τα xp, όπως το λειτουργικό στα κινητά ?

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχε το νου σου πάντως με το touchpad, γιατί σχεδόν σε όσα netbooks έχω πιάσει στα χέρια μου (διαφόρων brands) βρήκα το touchpad και το πληκτρολόγιο αρκετά κακής ποιότητας και περίεργα στη χρήση.

 

Μπορεί να είναι και ελλατωματικό..

Όχι, τελικά μαλακία είχα κάνει εγώ, βασικά απλά ξεκινούσε μερικές φορές για κάποιο λόγο με το touchpad κλειστό, οπότε ήθελε Fn και 2 ή 3 αν θυμάμαι καλά για να ανοίξει. Μια χαρά με moblin (πολύ ωραίο και ιδανικό για τέτοιο μέγεθος οθόνης btw).

Το ερώτημα μου είναι το που μπαίνει στη μέση η ηθική. Η microsoft σου λεεί -βασικά- ότι άν έχεις πρόβλημα με το XP μιλάς με την msi. H msi έχει το return policy της το οποίο από ότι είδα αφορά όλο το netbook, κοινώς δηλαδή επιστρέφεις το windows, επιστρέφεις και το hardware. Κανείς δεν σου λεεί ότι μπορείς να επιστρέψεις μόνο το software (εκτός αν γράφει άλλα στο return policy που έχει μαζί του το hardware ή ενδεχομένως η απόδειξη του καταστήματος).

 

Όπως και να έχει, α) δεν το επιστρέφεις στην microsoft β) η MSI δεν ξέρω τι κάνει αλλά από όσο ξέρω δεν έχει αντιπροσωπεία στην ελλάδα, μόνο μεταπωλητές οποτέ γ) μάλλον πρέπει να βγάνεις άκρη το κατάστημα από όπου αγοράστηκε το προιόν.

 

Το ζήτημα είναι καθαρά του τι σου υποσχέθηκαν και αυτό πιστεύω θα το τηρήσουν. Πουθενά δεν βλέπω στους όρους χρήσης της MS ή από όσο κατάφερα να βρω στο νετ για την MSI ότι μπορείς να επιστρέψεις το λειτουργικό αυτόνομα.

 

Μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις από που προκύπτει η ηθική του ζητήματος; Ήξερες τι αγόραζες και ο άλλος έχει το δικαίωμα να πουλήσει ότι θέλει όπως το θέλει.

Καταρχάς, γράφει στην άδεια χρήσης (δεν το βρήκα στα ελληνικά):

YOU AGREE TO BE BOUND BY THE TERMS OF THIS EULA BY INSTALLING, COPYING, OR OTHERWISE USING THE SOFTWARE. IF YOU DO NOT AGREE, DO NOT INSTALL, COPY, OR USE THE SOFTWARE; YOU MAY RETURN IT TO YOUR PLACE OF PURCHASE FOR A FULL REFUND, IF APPLICABLE.

Όσον αφορά το ηθικό μέρος του θέματος. Εγώ αγόρασα ένα netbook. Ναι, ήξερα ότι έχει windows xp, αλλά πρώτον αυτά μου επιβλήθηκαν αφού δεν μπορούσα να το αγοράσω χωρίς αυτά (και ναι, αυτό είναι και παράνομο και ανήθικο, δεν ισχύει το "έχουν το δικαίωμα να το πουλήσουν όπως θέλουν" που λες, δες πχ τα πρόστιμα που έχει φάει η microsoft επειδή βάζει με το ζόρι τον internet explorer στα win) και δεύτερον και κυριότερο απαιτούν να συμφωνήσω με ένα τεράστιο κείμενο (συγκεκριμένα, ούτε να κάτσω να το διαβάσω και να χάσω μια ώρα από τη ζωή μου δε θέλω). Και όχι, πουθενά δεν αναφερόταν όταν αγόραζα το netbook ότι πρέπει να συμφωνήσω να μην κάνω reverse engineering πχ (το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό).

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:16 ----------

 

Συγνώμη για το offtopic αλλά για ποια προσφορά μιλάμε;

Στο you.gr, 199 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κάτι θα ξέρουν :D

Πάντως στο εξωτερικό έχει συμβεί κάποιες φορές να πάρουν άτομα χρήματα πίσω. Θα μιλήσω με you.gr και, αν δε γίνει τίποτα, θα απευθυνθώ απευθείας στην MSI στην Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα. Η δεσμευμενη πωληση απαγορευεται ρητα απο την ευρωπαικη νομοθεσια. Η αποδοχη της eula σημαινει ξεχωριστη αποδοχη των πνευματικων δικαιωματων απο το αγορασμενο προιον. Αν τηρουνται οι νομοι θα πρεπει να αποζημιωθεις για το λογισμικο εφοσον δεν αποδεχτηκες την αδεια χρησης.

Απ οτι ειδα στο ιντερνετ που εψαξα λιγο, σε ολες τις περιπτωσεις τα δικαστηρια δικαιωνουν τον καταναλωτη. Η πιο σκληρη εταιρεια ειναι η MSI οπως ειδα σε αυτη την περιπτωση αλλα τα επιχειρηματα του δικαστη για ξεχωριστη αποδοχη πνευματικων δικαιωματων και για μη εναλλακτικη προσφορα του προιοντος με διαφορετικο λογισμικο παρα μονο windows εδωσαν την απόφαση υπερ του καταναλωτη

 

Δυστυχως δεν βρισκω κάποιο σύνδεσμο στα αγγλικά αλλα αν το περασουμε απο το google κατι βγαινει. Σημειωση, η αποφαση αυτη ειναι της 12ης Νοεμβρίου 2009 !

Η msi θα πληρωση στον καταναλωτη 180€ για το λογισμικό (ο καταναλωτης παρουσιασε στο δικαστηριο τιμες για τα vista 119 € και 80 € για το cyberlink) και 500€ εξοδα δικαστηριου

Η δικαστική απόφαση ειναι εδω http://www.aful.org/media/document/Jugement-T-MSI-20091112.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ζούμε σε ελεγχόμενη αγορά;

Στο ράφι όταν βρήκες το συγκεκριμένο προϊόν δεν είχε πληροφορίες για το λειτουργικό; Στο έβαλαν με το ζόρι στο χέρι και σε τράβηξαν προς το ταμείο; Δεν ξέρω αν συμφωνώ με την όλη σκέψη... Στο Amazon.co.uk πουλάνε κομμάτια με linux ή και με τίποτα ακόμα. Ο πελάτης αποφασίζει. Τώρα, αν πάω στο ζαχαροπλαστείο και πάρω μια τούρτα, δεν ξέρω αν θα τη γυρίσω πίσω επειδή διαπίστωσα ότι είναι τούρτα και όχι κορμός...

 

Πιστεύω πως αλλού είναι τα προβλήματά μας... Όχι στα προεγκατεστημένα...

 

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!!! ( με περισσότερο ΕΛ/ΛΑΚ)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον το αγόρασα online. Δεύτερον, όχι, ούτε στο ράφι αν το έβρισκα θα έγραφε την eula. Τρίτον δεν είναι λύση να αγοράσω άλλο μηχάνημα από το εξωτερικό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (φορτιστής, έξοδα μεταφοράς, εγγύηση). Εγώ αυτό ήθελα. Τέταρτον αν σε όποιο ζαχαροπλαστείο πήγαινα να πάρω τούρτα με ανάγκαζαν να αγοράσω και κουταλάκια του γλυκού μαζί, τότε θα υπήρχε πρόβλημα (και θα ήταν και παράνομο). Όπως είναι παράνομο να εξαναγκάζεις κάποιον να αγοράζει λογισμικό όταν θέλει απλώς το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By installing, copying, downloading, accessing or otherwise using the SOFTWARE, you agree to be bound by the terms of

this EULA. If you do not agree to the terms of this EULA, you may not use or copy the SOFTWARE, and you should

promptly contact Manufacturer for instructions on return of the unused product(s) in accordance with Manufacturer’s

return policies.

Αυτό γράφει το WinXP για bundled εκδόσεις.

 

Δε σε εξανάγκασε κανείς να αγοράσεις οτιδήποτε.

 

Κάτι τέτοιες απόψεις είναι που μας κάνουν να γελάμε με το FSF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DragonlordP

στείλε ένα ευχαριστήριο γράμμα στην microsoft και στην msi,

που στην προσπάθειά τους να διατηρήσουν ζωντανό ένα "πτώμα",

μας παρέχουν φτηνή "τροφή",

εμάς τα "τσακάλια" ! :mrgreen:

 

γράψε και καλή χρονιά

 

 

και ρώτα άν υπάρχει πρόγραμμα κομποστοποίησης για "τοξικό" software

κι εγώ ακόμα να αποδεχθώ τους όρους στο δικό μου netbook asus

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γράφει το WinXP για bundled εκδόσεις.

 

Δε σε εξανάγκασε κανείς να αγοράσεις οτιδήποτε.

 

Κάτι τέτοιες απόψεις είναι που μας κάνουν να γελάμε με το FSF.

Συνειδητοποιείς ότι υπάρχει κόσμος στο εξωτερικό που έχει πάρει χρήματα πίσω από τις εταιρείες; Γιατί δεν τους είπαν "φέρτε πίσω το λάπτοπ, δε σας αναγκάσαμε";

 

Καλή χρονιά!

 

edit: Το touchpad στο moblin συνεχίζει να κάνει τα δικά του, οπότε ή θα το ξαναπεράσω ή θα πάω σε άλλη διανομή, θα δείξει. Δεν είναι θέμα hardware μάλλον πάντως γιατί σε ubuntu live usb όσες φορές μπήκα δούλευε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα την απόφαση του δικαστηριου και σε ενα σημειο λέει «Η MSI αρνείται να πληρωση τον πελάτη της γιατι λέει θα μπορουσε να αγορασει το εν λόγω μηχανημα χωρις λογισμικό. Αλλα δεν προσκόμισε κανένα στοιχειο για καταστημα ευκολα προσβάσιμο απο καταναλωτες ωστε να μπορεσει να το αγορασει. Χωρις κανενα στοιχειο εχασε την δικη και πληρωσε και τα windows και τα εξοδα του δικαστηριου.

 

Το οτι πρέπει να αποδεχτείς την EULA ειναι αποτελεσμα του ξεχωριστου προιοντος απο τον υπολογιστή.

(δύο ξεχωριστα προϊοντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...