Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή χρημάτων για windows xp;


DragonlordP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανονικά αυτό το thread θα έπρεπε να πάει στο windows forum, αλλά είμαι ψιλοσίγουρος ότι θα θεωρηθεί απόπειρα για flame οπότε το κάνω εδώ (που είναι και πιο πιθανό να έχει επιχειρήσει κάποιος κάτι ανάλογο). Μόλις αγόρασα ένα msi wind u100 plus netbook με windows xp. Ξεκίνησε η εγκατάσταση, μου ζητήθηκε να συμφωνήσω με τους όρους χρήσης και αρνήθηκα. Εκεί έλεγε ότι δικαιούμαι επιστροφή χρημάτων σύμφωνα με την πολιτική της εδώ αντιπροσωπείας ή κάτι τέτοιο - έχω βγάλει φωτογραφία. Στη συνέχεια με πήγε σε μία οθόνη όπου έλεγε ότι πρέπει να δεχτώ τους όρους και ότι την επόμενη φορά που θα ανοίξω το netbook θα με βγάλει στην προηγούμενη οθόνη.

Δεν έχω καμία πρόθεση να τα εγκαταστήσω και να δεχτώ οποιουσδήποτε όρους χρήσης - σε λίγο θα εγκαταστήσω moblin. Η ερώτησή μου είναι η εξής, έχει προσπαθήσει κανείς στην Ελλάδα να πάρει επιστροφή χρημάτων; Πώς πρέπει να κινηθώ; Το netbook το πήρα σε προσφορά 200 ευρώ, προφανώς δε με καίει οικονομικά, ηθικό ζήτημα είναι. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

firewalker: Νομίζω πως ένα μικρό ποσό της τάξης των 30 euro είναι για το λειτουργικό.

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά νομίζω πως πρέπει να απευθυνθείς πρώτα στην εταιρεία που το αγόρασες, οι οποίοι θα σε παραπέμψουν στην εταιρεία κατασκευής του laptop και από εκεί μπορείς να βρείς μιά άκρη.

Πές μας και τι απέγινε γιατί την σκέφτομαι κι εγώ αυτή τη προσφορά που πήρες κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς, αν ο αντιπρόσωπος που φέρνει τα MSI έχει τέτοια πολιτική (που το θεωρώ απίθανο ειδικά για τόσο φτηνά μηχανάκια, αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις).

Η Microsoft δεν ανακατεύεται πουθενά γιατί η άδεια έχει ήδη πουληθεί στην MSI.

 

Αλλά ακόμα και αν έχει τέτοια πολιτική η MSI, θα είναι ελάχιστα τα χρήματα που θα πάρεις και δεν αξίζει τον κόπο, γιατί το κόστος της άδειας για την MSI είναι ασύγκριτα μικρότερο από τις τιμές που αγοράζεις Retail Box ή OEM ως τελικός χρήστης.

 

Η MSI (και όλοι οι κατασκευαστές Η/Υ) αγοράζει άδειες bulk από τη Microsoft με προϋπολογισμένο απαιτούμενο ετήσιο αριθμό αδειών με πολύ μεγάλες εκπτώσεις.

Σπάνια εφαρμόζεται τέτοια πολιτική γιατί τις άδειες που δεν πωλούνται συνήθως τις τρώνε οι κατασκευαστές υπολογιστών για να μην χάσουν τις εκπτώσεις του στόχου από την MS στην επόμενη παραγγελία.

Ακόμα και πολύ μεγάλες εταιρίες δεν το δέχονται, και μάλλον θα έπρεπε να το έχεις ζητήσει από την αρχή χωρίς λειτουργικό. Εκεί νομίζω ότι θα είχες περισσότερη τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά με αυτά που γράφει η άδεια χρήσης, φαίνεται πως είναι στο χέρι της εταιρίας το πόσα θα σου δώσει πίσω. Εξάλλου τα xp για netbook παίζει να κοστίζουν στην εταιρία και κάτω από 10 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με νοιάζει, και 10 ευρώ καλά είναι (δεν περιμένω και παραπάνω μεταξύ μας - βασικά καθόλου δεν περιμένω, στην ελλάδα είμαστε). Καλό είναι να υπάρχει μία οποιαδήποτε πίεση για να μη μας φορτώνουν με το ζόρι προγράμματα όταν θέλουμε απλώς το hardware (ippo00, φυσικά και είναι ηθικό το ζήτημα, τι δεν καταλαβαίνεις;).

nullscan θα έλεγα να το χτυπήσεις γιατί δεν ξέρεις πόσο ακόμα θα υπάρχει η προσφορά... Edit: Μόλις διάβασα ότι βγήκε Γερμανία στο amazon για προπαραγγελία νέο δεκάρι asus με τον νέο άτομ (Ν450) για 250 ευρώ, οπότε αν δε βιάζεσαι ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις λίγο.

Όσο για το linux, το moblin μού έκανε κάτι περίεργα (το touchpad δούλευε όποτε ήθελε) και τώρα πάω για ubuntu netbook remix 9.04 (το 9.10 έχει πρόβλημα με τα msi wind u100). Σίγουρα κάποια διανομή θα δουλεύει πάντως, τα netbook πάνω κάτω ίδιο hardware έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα μου είναι το που μπαίνει στη μέση η ηθική. Η microsoft σου λεεί -βασικά- ότι άν έχεις πρόβλημα με το XP μιλάς με την msi. H msi έχει το return policy της το οποίο από ότι είδα αφορά όλο το netbook, κοινώς δηλαδή επιστρέφεις το windows, επιστρέφεις και το hardware. Κανείς δεν σου λεεί ότι μπορείς να επιστρέψεις μόνο το software (εκτός αν γράφει άλλα στο return policy που έχει μαζί του το hardware ή ενδεχομένως η απόδειξη του καταστήματος).

 

Όπως και να έχει, α) δεν το επιστρέφεις στην microsoft β) η MSI δεν ξέρω τι κάνει αλλά από όσο ξέρω δεν έχει αντιπροσωπεία στην ελλάδα, μόνο μεταπωλητές οποτέ γ) μάλλον πρέπει να βγάνεις άκρη το κατάστημα από όπου αγοράστηκε το προιόν.

 

Το ζήτημα είναι καθαρά του τι σου υποσχέθηκαν και αυτό πιστεύω θα το τηρήσουν. Πουθενά δεν βλέπω στους όρους χρήσης της MS ή από όσο κατάφερα να βρω στο νετ για την MSI ότι μπορείς να επιστρέψεις το λειτουργικό αυτόνομα.

 

Μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις από που προκύπτει η ηθική του ζητήματος; Ήξερες τι αγόραζες και ο άλλος έχει το δικαίωμα να πουλήσει ότι θέλει όπως το θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις από που προκύπτει η ηθική του ζητήματος; Ήξερες τι αγόραζες και ο άλλος έχει το δικαίωμα να πουλήσει ότι θέλει όπως το θέλει.

 

τότε γιατί δεν ήταν ήδη εγκατεστημένα τα win ?

 

πολύ στο ντούκου πέρνουμε αυτές τις "πουστιές"

 

καλή χρονιά με Linux ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε το νου σου πάντως με το touchpad, γιατί σχεδόν σε όσα netbooks έχω πιάσει στα χέρια μου (διαφόρων brands) βρήκα το touchpad και το πληκτρολόγιο αρκετά κακής ποιότητας και περίεργα στη χρήση.

 

Μπορεί να είναι και ελλατωματικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια εφαρμόζεται τέτοια πολιτική γιατί τις άδειες που δεν πωλούνται συνήθως τις τρώνε οι κατασκευαστές υπολογιστών για να μην χάσουν τις εκπτώσεις του στόχου από την MS στην επόμενη παραγγελία.

Ακόμα και πολύ μεγάλες εταιρίες δεν το δέχονται, και μάλλον θα έπρεπε να το έχεις ζητήσει από την αρχή χωρίς λειτουργικό. Εκεί νομίζω ότι θα είχες περισσότερη τύχη.

 

έχουν αναφερθεί αρκετά περιστατικά για επιστροφή χρημάτων, έξωτερικό

τα έχουμε "ποστάρει" κι εδώ

 

 

Μπορεί να είναι και ελλατωματικό...

 

το netbook ή τα xp ? :mrgreen:

 

καλή χρονιά !

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtroza όταν το return policy λεεί ότι το δέχονται, το δέχονται. αλλά εδώ έρχεται κάποιος, δεν δείχνει να έχει καταλάβει καλά το TOS του λογισμικού που αγόρασε μαζί με το bundle, δεν έχει κοιτάξει το return policy της κατασκευάστριας και του καταστήματος. Εγώ δεν λεω να μην ψάξει το τι μπορεί να κάνει τώρα, λεω ότι δεν έχει κάνει κάτι ανήθικο κάποιο από τα 3 parties που εμπλέκονται. Αυτό το λεω μιας και το καλό θα ήταν να κοιτάξει πρώτα τα terms και policies και μετά να κάνει τις αγορές ή τις αναφορές σε ήθική.

 

Ο Stallman σίγουρα θα το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...