Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λύση είναι μία: ανοιχτός κώδικας στο διαδίκτυο με τη βοήθεια προγραμματιστών από όλον τον κόσμο (και πάλι δύσκολο το βλέπω).

Δεν μπορεί να έχεις τον κώδικα που στηρίζεται ο φορολογικός σου μηχανισμός αέρα πατέρα στο Διαδίκτυο. Κι έπειτα, ποιος θα κάνει την τελική επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι τόσο απλό:

Υπάρχουν αποδείξεις χειρόγραφες και μηχανογραφημένες.

Υπάρχουν αποδίδεις που έχουν ακυρωθεί.

Υπάρχουν αποδείξεις λόγο επιστροφών ή αλλαγών προϊόντων.

Υπάρχουν αποδείξεις που δεν έχουν πάρει payps λόγο τεχνικών προβλημάτων.

Και άλλες περιπτώσεις πιθανών που δεν σκέφτηκα.

Μιλάμε για εκατομμύρια αποδείξεις, από χιλιάδες καταστήματα, ένα ΚΒΣ μπέρδεμα, ένα Έλληνα απίστευτο, ένα κράτος μπ&$&^%&λο, ένα μηχανογραφικό σύστημα στα πρότυπα της Ουγκάντας, δημοσίους υπαλλήλους που το ξύνουν και που έχουν γίνει μόνιμοι με μη αξιοκρατικούς τρόπους.

Η λύση είναι μία: ανοιχτός κώδικας στο διαδίκτυο με τη βοήθεια προγραμματιστών από όλον τον κόσμο (και πάλι δύσκολο το βλέπω).

 

Δεν μπορεις να φανταστεις την υπολογιστικη δυναμη των ηλεκτρονικων υπολογιστων, ακομη και αυτων των "μικρων" που ισως υπαρχουν αυτη τη στιγμη εν λειτουργια.

Ολες οι περιπτωσεςι που λες (και αλλες ακομη), ειναι περιπτωσεις τις οποιες, κανεις δε σε υποχρεωνει στο τελος της ημερας να τις καταχωρησεις σε καποιο online συστημα. Αν ομως αντι για ταμειακη σε υποχρεωνε (και σε επιδοτουσε κιολας) να παρεις ενα netbook των 199 ευρω, ενα εκτυπωτη των 20-30 ευρω, και ενα ταμειακο προγραμμα επιδοτουμενο, και ολο το ποσο να σου βγει οσο μια ταμειακη, και να εισαι υποχρεωμενος μεσω ιντερνετ, καθε Ζ να το στελνεις online στη ΔΟΥ, τοτε να δεις τι απλα που θα γινοταν ολα.

 

Ενα πολυ απλο και σημερινο παραδειγμα ειναι αυτο των πιστωτικων καρτων, οπου οχι απλα ελεγχονται τα παντα, αλλα ελεγχονται και παγκοσμια οταν εσυ πχ με την καρτα σου κανεις μια αγορα ας πουμε απο το αμαζον. Εκει να δεις εκατομμυρια συναλλαγες καθημερινα. Κι ομως εχουν φτιαξει ενα πολυ απλο και καλο συστηματακι, και ειναι παντα στο τελος της μερας ολοι ενημερωμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μοναδικές λύσεις είναι να γίνουν οι ταμειακές online με ονομαστικές αποδείξεις (πράγμα βέβαια προς το παρόν αδύνατο για πολλούς λόγους, τεχνικούς και προστασίας προσωπικών δεδομένων) και όλες οι πληρωμές προμηθευτών μέσω τραπέζης. Κατά εκεί πάει το πράγμα σε κάποια χρόνια βέβαια είτε το θέλουμε είτε όχι απλός θα αργήσει λίγο ακόμη γιατί ο κόσμος δεν έχει αποβλακωθεί ακόμη όσο πρέπει.

Έχει να γίνει κόλαση:devil::devil::devil:. Για να πάρεις ένα κιλό ντομάτες στη λαϊκή θα περιμένεις κάνα μισάωρο στο ταμείο και θα σου λέει ο ντοματάς "sorry μεσιέ\μανδάμ έχει πέσει το δίκτυο".

 

παλαιώτερο post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πολυ απλο και σημερινο παραδειγμα ειναι αυτο των πιστωτικων καρτων, οπου οχι απλα ελεγχονται τα παντα, αλλα ελεγχονται και παγκοσμια οταν εσυ πχ με την καρτα σου κανεις μια αγορα ας πουμε απο το αμαζον. Εκει να δεις εκατομμυρια συναλλαγες καθημερινα. Κι ομως εχουν φτιαξει ενα πολυ απλο και καλο συστηματακι, και ειναι παντα στο τελος της μερας ολοι ενημερωμενοι.

 

Εννοείς αυτό το πράγμα που άξαφνα κάποιος σπασίκλας στα Ουράλια σου κλεβει τους κωδικούς σου από μια βάση δεδομένων στην Ιρλανδία, μέσω ενώς proxy στα Nauru και σου χρεώνει τη κάρτα σου ?

 

Το ίδιο "μπάχαλο" μπορούμε να το κάνουμε και μόνοι μας !

 

ΥΓ: χουμορ κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μοναδικές λύσεις είναι να γίνουν οι ταμειακές online με ονομαστικές αποδείξεις (πράγμα βέβαια προς το παρόν αδύνατο για πολλούς λόγους, τεχνικούς και προστασίας προσωπικών δεδομένων) και όλες οι πληρωμές προμηθευτών μέσω τραπέζης. Κατά εκεί πάει το πράγμα σε κάποια χρόνια βέβαια είτε το θέλουμε είτε όχι απλός θα αργήσει λίγο ακόμη γιατί ο κόσμος δεν έχει αποβλακωθεί ακόμη όσο πρέπει.

Έχει να γίνει κόλαση:devil::devil::devil:. Για να πάρεις ένα κιλό ντομάτες στη λαϊκή θα περιμένεις κάνα μισάωρο στο ταμείο και θα σου λέει ο ντοματάς "sorry μεσιέ\μανδάμ έχει πέσει το δίκτυο".

 

Δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι προσωπικες οι αποδειξεις, ωστε να "χτυπαει" το ζητημα των προσωπικων δεδομενων. Απλα ειναι τα πραγματα. Καθε εταιρια εχει ενα ΑΦΜ. Αγοραζεις απο αυτη την εταιρια, παιρνεις μια απροσωπη αποδειξη και καταχωρεις, ΑΦΜ εταιριας, ημερομηνια, Α/Α αποδειξης, ποσο. Σε ενα online συστημα, θα πρεπει αφου φανει η καταχωρηση του πωλητη, να φανει και ΜΙΑ φορα μια καταχωρηση απο καποιο αγοραστη, αν βρεθει και δευτερη αποδειξη με τα ιδια νουμερα βαραει καμπανακι. Τα ονοματα θα υπαρχουν μονο μεταξυ του πελατη και της εφοριας, πραγμα φυσιολογικο και δεν εμπιπτει και τα προσωπικα δεδομενα.

 

Οσο για την πτωση του δικτυου, να αναφερω παλι τις πιστωτικες, που και πολλες offline συναλλαγες γινονται καθημερινα, και οι online στην ουσια δεν ειναι τελειως online (απλα γινεται ελεγχος οριου και στοιχειων, και ολες μαζι οι συναλλαγες γινονται απο τον πωλητη στο κλεισιμο της μερας, κατι σαν Ζ)

Ολα γινονται, αρκει να υπαρχει θεληση για σωστη ρυθμιση ολου αυτου του μπαχαλου. Ποσο ευκολα και γρηγορα, ας θυμηθουν οι μεγαλυτεροι, μπηκαν μεσα σε 2-3 χρονια ταμειακες σε ολη την ελλαδα. Φωναξαν, τσιριξαν αλλα ολοι αναγκαστηκαν (και πληρωσαν και πολλα τοτε), και εμαθαν σε χρονο dt να τις λειτουργουν, ακομη και η "αγραμματη" γιαγια στο χωριο που κανει μονο ελληνικο και πουλαει λουκουμι και "υποβρυχιο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοραζεις απο αυτη την εταιρια, παιρνεις μια απροσωπη αποδειξη και καταχωρεις, ΑΦΜ εταιριας, ημερομηνια, Α/Α αποδειξης, ποσο. Σε ενα online συστημα, θα πρεπει αφου φανει η καταχωρηση του πωλητη, να φανει και ΜΙΑ φορα μια καταχωρηση απο καποιο αγοραστη, αν βρεθει και δευτερη αποδειξη με τα ιδια νουμερα βαραει καμπανακι.

 

Αυτό προϋποθέτει και καταγραφή Α/Α απόδειξης που από αυτά που έχει πει ΔΥΟ φορές ο υπουργός δεν θα γίνεται.

 

Έστω το floca καταχωρεί στο σύστημα για τις 11/1/2010 13 αποδείξεις με ποσό 4,00 Ευρώ (πχ ένας καφές) αλλά εμφανίζονται 14 αποδείξεις με το ίδιο ποσό την ίδια μέρα για το floca. Ποιός λέει ψέματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό προϋποθέτει και καταγραφή Α/Α απόδειξης που από αυτά που έχει πει ΔΥΟ φορές ο υπουργός δεν θα γίνεται.

 

Έστω το floca καταχωρεί στο σύστημα για τις 11/1/2010 13 αποδείξεις με ποσό 4,00 Ευρώ (πχ ένας καφές) αλλά εμφανίζονται 14 αποδείξεις με το ίδιο ποσό την ίδια μέρα για το floca. Ποιός λέει ψέματα ?

 

Δυστυχως το ξερω, απλα η κουβεντα μας ηταν περισσοτερο στο αν η υπολογιστικη δυναμη ειναι ικανη αυτη την εργασια να την πραγματοποιει σε ευλογο χρονικο διαστημα, και να ειναι ενα αποτελεσματικο μεσο καταπολεμισης της φοροδιαφυγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω θέμα να τα χώνω στους "μάστορες".

Πληροφορική έχω σπουδάσει ο άσχετος.

 

Όταν ζητάς σε έναν υδραυλικό να σου αλλάξει ντεπόζιτο και σου λέει θέλω 200 ευρώ για το ντεπόζιτο και 100 εργασιακά.

 

Αυτά τα 200 ευρώ γιατί είναι χωρίς ΦΠΑ? (χωρίς απόδειξη)

Έστω ότι το αγοράζει από το συναιτερισμό ή την τάδε εταιρία που συνεργάζεται. Αυτοί δε θα του κόψουν απόδειξη? (λέμε τώρα)

Άρα με την ηλίθια λογική μου, πάει να βγάλει κέρδος σωστά?

 

Έστω ότι το αγοράζει χωρίς. Πάλι κέρδος δε θα βγάζει αφού μπορεί να μου το πουλήσει όσο θέλει? Αλλιώς γιατί να το πουλάει στην ίδια τιμή αφού δεν φαίνεται σαν έξοδο.

 

Άρα όταν ζητάω απόδειξη για το ντεπόζιτο το τιμημένο και μόνο (άσε τα εργατικά) γιατί μου λέει, μεγάλε η τιμή είναι χωρίς ΦΠΑ.

 

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι απλό. Αν θελει κάποιος να κλέψει θα κλέψει όσα μέτρα και να παρθούνε. Το οικονομικό σύστημα δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς γενική αρχή της καλή πίστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω θέμα να τα χώνω στους "μάστορες".

Πληροφορική έχω σπουδάσει ο άσχετος.

 

Όταν ζητάς σε έναν υδραυλικό να σου αλλάξει ντεπόζιτο και σου λέει θέλω 200 ευρώ για το ντεπόζιτο και 100 εργασιακά.

 

Αυτά τα 200 ευρώ γιατί είναι χωρίς ΦΠΑ? (χωρίς απόδειξη)

Έστω ότι το αγοράζει από το συναιτερισμό ή την τάδε εταιρία που συνεργάζεται. Αυτοί δε θα του κόψουν απόδειξη? (λέμε τώρα)

Άρα με την ηλίθια λογική μου, πάει να βγάλει κέρδος σωστά?

 

Έστω ότι το αγοράζει χωρίς. Πάλι κέρδος δε θα βγάζει αφού μπορεί να μου το πουλήσει όσο θέλει? Αλλιώς γιατί να το πουλάει στην ίδια τιμή αφού δεν φαίνεται σαν έξοδο.

 

Άρα όταν ζητάω απόδειξη για το ντεπόζιτο το τιμημένο και μόνο (άσε τα εργατικά) γιατί μου λέει, μεγάλε η τιμή είναι χωρίς ΦΠΑ.

 

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει?

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι λές αλλά ίσως να εννοείς ότι αν το έχει αγοράσει χωρίς απόδειξη (τιμολόγιο για την ακρίβεια) τότε πιθανότατα δεν μπορεί να σου κόψει απόδειξη/τιμολόγιο γι' αυτό καθώς θα φαίνεται ότι σου πουλά κάτι που δεν έχει αγοράσει ποτέ. (αν κρατούσε αποθήκη θα είχε πρόβλημα)

 

Ένα άλλο που θυμάμαι (θολά) κάπως παλιότερα ήταν κάτι που είχε να κάνει με τον τρόπο που έλεγε την τιμή κάποιος πχ σε υλικά επρεπε να λέει την τιμή χωρίς ΦΠΑ αλλά στα εργατικά με (δε το θυμάμαι ακριβώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται όλοι οι μάστορες, ακόμα και για τα υλικά, να μη δίνουν απόδειξη?. Αυτή είναι η απορία μου κάνοντας τους παραπάνω συλλογισμούς και για αυτό ζητώ να μου δώσετε τα φώτας σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω θέμα να τα χώνω στους "μάστορες".

Πληροφορική έχω σπουδάσει ο άσχετος.

 

Όταν ζητάς σε έναν υδραυλικό να σου αλλάξει ντεπόζιτο και σου λέει θέλω 200 ευρώ για το ντεπόζιτο και 100 εργασιακά.

 

Αυτά τα 200 ευρώ γιατί είναι χωρίς ΦΠΑ? (χωρίς απόδειξη)

Έστω ότι το αγοράζει από το συναιτερισμό ή την τάδε εταιρία που συνεργάζεται. Αυτοί δε θα του κόψουν απόδειξη? (λέμε τώρα)

Άρα με την ηλίθια λογική μου, πάει να βγάλει κέρδος σωστά?

 

Έστω ότι το αγοράζει χωρίς. Πάλι κέρδος δε θα βγάζει αφού μπορεί να μου το πουλήσει όσο θέλει? Αλλιώς γιατί να το πουλάει στην ίδια τιμή αφού δεν φαίνεται σαν έξοδο.

 

Άρα όταν ζητάω απόδειξη για το ντεπόζιτο το τιμημένο και μόνο (άσε τα εργατικά) γιατί μου λέει, μεγάλε η τιμή είναι χωρίς ΦΠΑ.

 

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει?

 

Πως γίνεται όλοι οι μάστορες, ακόμα και για τα υλικά, να μη δίνουν απόδειξη?. Αυτή είναι η απορία μου κάνοντας τους παραπάνω συλλογισμούς και για αυτό ζητώ να μου δώσετε τα φώτας σας.

 

Είναι θέμα συνήθειας. Σου προτείνω όταν θες να αλλάξεις κάτι που κοστίζει, να φέρνεις πρώτα τον υδραυλικό/μάστορα να σου πει τι ακριβώς υλικά χρειάζεται και να πηγαίνεις να τα αγοράζεις μόνος σου. Όταν σου λέει έκανε 100 ο μάστορας μπορεί να έκανε και 70. Ένας ακόμη λόγος να μη δώσει απόδειξη. Επίσης μπορεί και ο ίδιος ο υδραυλικός να αγόρασε το ντεπόζιτο χωρίς απόδειξη από το μαγαζί που συνεργάζεται για να το πάρει φθηνότερα. Παίζουν πολλά τέτοια κονέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα συνήθειας το να κλέβουν? Χαίρω πολύ.

Εξ' άλλου ρητορικό είναι το ερώτημά μου κυρίως.

 

Με εκνευρίζεί όμως όταν ζητάς απόδειξη (στο κλέψιμο) σου λένε ααα θέλω και το ΦΠΑ τώρα. Αλλά λέω μπας και έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω γιατι συμβαινει αυτο.

Σου λεει 200 για το ντεποζιτο, αν του ζητησεις αποδειξη θα σου πει 238. Αν σε πιασει κοροιδο και του τα δωσεις σημαινει 38 ευρω εξτρα κερδος αλλιως αν τον πιεσεις σου κοβει τελικα τα 200, αλλα δεν χανει τιποτε. Αν δεν του ζητησεις αποδειξη, θα βρεθει καποιος αργοτερα που να θελει αυξημενες αγορες (πχ καποιος εργολαβος), οποτε θα κοψει σε εκεινον τιμολογιο το δικο σου ντεποζιτο, και θα παρει απο εκεινον τα εξτρα 38.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία απορία, εγώ που θέλω να αποταμιεύσω να μαζεύσω για μεταπτυχιακό, δε μένω μόνη αλλά με γονείς και δεν ξοδεύω πολλά ακριβώς για το λόγο ότι θέλω να μαζεύσω λεφτά πόσες αποδείξεις να μαζεύσω πια ; Με το ζόρι να καταναλώσω δηλαδή ή να πληρώσω φόρο; Τα δίδακτρα θα μετράνε άραγε ως έξοδα;

 

@blackwidow : Μιας και από ότι έχω καταλάβει είσαι λογίστρια ξέρεις αν ένας ελεύθερος επαγγελματίας (περίπτωση συναδέλφου) μπορεί να πάρει τιμολόγιο για τα δίδακτρα που θα πληρώσει στην Ελλάδα και να τα περάσει ως επαγγελματικό του έξοδο.

 

Περίπτωση Β. Το ίδιο με παραπάνω αλλά με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

Περίπτωση Γ. Το ίδιο με παραπάνω αλλά σε ξένο νόμισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...