Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μούρθε μια φλασιά:

 

Τις αποδείξεις τις κρατάμε εμείς και επισυνάπτουμε ένα excelάκι,σωστά;

Μιλάω για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων.

 

Τί μας εμποδίζει να μοιραζώμαστε eachother τα αρχειάκια αυτά;Λέτε να γίνει διασταύρωση των δικών μου με του peradw8e (ας πούμε);Και σ΄αυτή την περίπτωση,το να υποχρεωθούμε να δείξουμε τα φυσικά (στελέχη) των αποδείξεων δηλαδή,η Ραφήνα απ' τα Κ.Πατήσια με μηχανάκι είναι 0.3h.

Και πόσες πιθανότητες είναι να μας "πιάσουν" ταυτόχρονα στην περίπτωση που θέλουν να τις κρατήσουν εκεί;

 

Αν φτάσει η εφορία να κυνηγάει τοιουτοτρόπως,κάτι καλό διαφαίνεται στον Ελληνικό ορίζοντα,οπότε χαλάλι οι φόροι,άξια τα μιστά των σφογγοκωλαραίων/καρεκλοκενταύρων χαραμοφάηδων,όλοι μας θα ευνοηθούμε απ' τα ανταποδοτικά τέλη των φοροεισφορών μας.

 

Ή δεν είναι έτσι;:P

 

Απ' την άλλη,αν πάει το αφορολόγητο στα 6.000€ και το υπόλοιπο (μέχρι τα 12.000€ που λένε...) με αποδείξεις,θα μαζεύει ο μπαρμπούλης/παπούκος/βάβω,θειτσούλα και θα τις καταγράφει καθημερινώς σε κατάστιχα για να απολαύσει των ελαφρύνσεων;Ή θα πάει στο λογιστή στο τέλος του χρόνου με μια σακούλα να τις καταγράψει εκείνος εκείνη τη στιγμή;

 

Γιατί μου φαίνεται ότι πέσαμε σε μαθητευόμενους wizzards;

 

Μη το γελάς, σε σχόλιο στο opengov.gr, αγγλόγωνο μάλιστα, αρκετές μέρες κάποιος με αγγλικό όνομα επισήμανε τον κίνδυνο δημιουργίας on-line αγοράς/δημοπρασίας αποδείξεων.

 

Προσωπικά προτείνω την ανάπτυξη εφαρμογής στο facebook που θα περνάμε τις αποδείξεις, θα τις ανταλλάσουμε αντί για αρκουδάκια και αγελάδες, το facebook θα σου προτείνει νέους φίλους αν έχετε πολλές αγορές από το ίδιο ΑΦΜ κλπ κλπ. Ψήνεται κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μούρθε μια φλασιά:

Λέτε να γίνει διασταύρωση των δικών μου με του peradw8e (ας πούμε);Και σ΄αυτή την περίπτωση,το να υποχρεωθούμε να δείξουμε τα φυσικά (στελέχη) των αποδείξεων δηλαδή,η Ραφήνα απ' τα Κ.Πατήσια με μηχανάκι είναι 0.3h.

Και πόσες πιθανότητες είναι να μας "πιάσουν" ταυτόχρονα στην περίπτωση που θέλουν να τις κρατήσουν εκεί;

 

Εδώ και χρόνια γίνεται διασταύρωση των τιμολογίων με αξία άνω των 300€. Απλά τώρα θα γίνεται και για μικρότερα ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εδώ και χρόνια γίνεται διασταύρωση των τιμολογίων με αξία άνω των 300€. Απλά τώρα θα γίνεται και για μικρότερα ποσά.

Πάμε παρέα (π.χ.) μαζί στον Μουρλόβολο και αγοράζουμε από μία καμερούλα,παίρνουμε αποδείξεις και μπερδεύουμε τις σακούλες.

 

Είναι ονομαστικές μήπως;

 

Υπάρχει κάπου η υποχρέωση καταγραφής α/α;Ή μήπως μας διαβάζουν και θα βγάλουν ανακοίνωση για α/α;

 

Δεν μιλάω για 300€...

 

Άλλη μια φλασιά:

Θα γίνεται παρακράτηση στην πηγή,εν προκειμένω στην επιταγή/κατάθεση της σύνταξης των -εκ των πραγμάτων- μή δυνάμενων μπαρμπαδίων να καλύψουν το ελάχιστο γι αυτούς αφορολόγητο.

 

lol

Σου λέει,σιγά μη μαζέψεις "έξι μεγάλα" σε αποδείξεις.Θα σου κρατάω από λίγα κάθε μήνα,για να μην αναγκαστείς στο τέλος να μου δώσεις μαζεμένα 1000 φόρο.Καλό;

 

Κάπως έτσι μας τη μπαίζουνε οι φωστήρες.

 

Τέλος,δεν θα μείνει κολυμπιθρόξυλο,άμα κάτσει εκτόνωση της απόγνωσης.Και μαζεύεται πολλή από δαύτη.

Επεξ/σία από o_magazatoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική της διασταύρωσης όπως είχε περιγραφεί φαντάζομαι ότι θα ήταν :

 

- αν μια μέρα, για ένα σηγκεκριμένο ποσό εμφανιστούν περισσότερες αποδείξεις στις δηλώσεις των κααταναλωτών από ότι στη λίστα της επιχεείρησης τότε κάποιος λέει ψέματα. Θα έλεγχε θεωρητικά όλους.

 

με α/α βέβαι είναι πιο απλό αλλά ρωτώ :

 

σε απόδειξη που πήρα από τα ΑΒ Βασιλόπουλου σε ένα σημείο γράφει Α/Α : 52 και σε άλλο ΑΡ : 108 (νούμερα στη τύχη δε τα θυμάμαι). Ποιός είναι ο αριθμός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική της διασταύρωσης όπως είχε περιγραφεί φαντάζομαι ότι θα ήταν :

 

- αν μια μέρα, για ένα σηγκεκριμένο ποσό εμφανιστούν περισσότερες αποδείξεις στις δηλώσεις των κααταναλωτών από ότι στη λίστα της επιχεείρησης τότε κάποιος λέει ψέματα. Θα έλεγχε θεωρητικά όλους.

 

Αυτό λέω.Τυχαίνει απλά να έχουμε τα ίδια γούστα και να ψωνίζουμε ακριβώς τα ίδια πράγματα την ίδια μέρα.Κακό είναι;:P

 

Ξαναλέω,αν φτάσει το σύστημα να διασταυρώνει ενδελλεχώς αποδείξεις,αλλά και να καταλογίζει δίκαια τα του καίσαρα,ε τότε μετακομίζουμε σε ευνομούμενη πολιτεία.

 

Μπα.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συλλογή αποδείξεων θα βοηθήσει αρκετά στην ελλάτωση της φοροδιαφυγής. Καλό είναι να την στηρίξουμε. Τουλάχιστον, αυτή η κυβέρνηση δείχνει να προσπαθεί σε αντίθεση με την προηγούμενη που απλά 5 χρόνια δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ για το θέμα αυτό.....

Όσο για τις αποδείξεις που θα μοιραζόμαστε, δε νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα, αφού δεν υπάρχει ανώτατο όριο στη συλλογή. Όσο πιο πολύ μαζέψεις , τόσο το καλύτερο για σένα. Οπότε γιατί να σου δώσω την απόδειξή μου? Και να στη δώσω, ο στόχος πάλι έχει επιτευχεθεί: Υπάρχει απόδειξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συλλογή αποδείξεων θα βοηθήσει αρκετά στην ελλάτωση της φοροδιαφυγής. Καλό είναι να την στηρίξουμε. Τουλάχιστον, αυτή η κυβέρνηση δείχνει να προσπαθεί σε αντίθεση με την προηγούμενη που απλά 5 χρόνια δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ για το θέμα αυτό.....

Όσο για τις αποδείξεις που θα μοιραζόμαστε, δε νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα, αφού δεν υπάρχει ανώτατο όριο στη συλλογή. Όσο πιο πολύ μαζέψεις , τόσο το καλύτερο για σένα. Οπότε γιατί να σου δώσω την απόδειξή μου? Και να στη δώσω, ο στόχος πάλι έχει επιτευχεθεί: Υπάρχει απόδειξη....

 

Για ξαναδιαβασε παλι τα τελευταια μηνυματα, σαμπως και δεν καταλαβες καποια πραγματα...

Οσο για το τι εκανε η καθε κυβερνηση... μια αρπαχτη ειναι κι αυτη εμφανεστατα χωρις σωστη μελετη, που στο τελος θα καταληξει αλλο ενα μπαχαλο. Εδω θα ειμαστε και θα τα δουμε, και σε αυτες τις περιπτωσεις, οταν παιζουμε με τα λεφτα μου και τα λεφτα σου, δε χωρανε ουτε περιοδοι χαριτος ουτε λαθη, ουτε τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω.Τυχαίνει απλά να έχουμε τα ίδια γούστα και να ψωνίζουμε ακριβώς τα ίδια πράγματα την ίδια μέρα.Κακό είναι;:P

 

Ξαναλέω,αν φτάσει το σύστημα να διασταυρώνει ενδελλεχώς αποδείξεις,αλλά και να καταλογίζει δίκαια τα του καίσαρα,ε τότε μετακομίζουμε σε ευνομούμενη πολιτεία.

 

Μπα.:mrgreen:

Δεν μας παίρνει να μην το κάνουμε. Στην Ελλάδα, εμείς οι πολίτες κοιμόμαστε όρθιοι, αλλά οι πολιτικοί ξέρουν τι γίνεται έξω.....

Το ξέρεις ότι στην Κίνα μια φίλη μου κινέζα έβαλε 6000 ευρώ και άνοιξε μέσα σε ένα μήνα ένα μικρό μαγαζάκι που θα πουλά ειδικό ρόφημα τσαγιού.

Τη ρώτησα τι φόρο θα πληρώνει (αφού στην Ελλάδα με το καλημέρα πρέπει να πληρώνεις και ΤΕΒΕ, εκτός από το νοίκι) και μου είπε ότι πληρώνει μόνο ΦΠΑ και ένα πολύ μικρό αρχικό φόρο.Ενοικιαστήριο συμβόλαιο δε χρειάστηκε αφού νοικιάζει με το μήνα( εκεί έχει οδηγήσει και καλά ο ανταγωνισμός) οπότε αν δεν πάει καλά, πάει για αλλού με πολύ μικρή απώλεια (όχι όπως στην Ελλάδα που από χρέη σε εφορία και διαφόρους πρέπει να πουλήσεις το σπίτι σου.

 

Εκεί μου έμεινα λαλάκας είναι πως αφού τελείωσε με τη σχεδίαση του μαγαζιού, έβγαλε αγγελεία για δύο άτομα να το δουλεύουν. Αυτή απλά θα βάλει μια κάμερα να παρακολουθεί το ταμείο να μην κλέβουν......

 

Επομένως, σε χρόνο dt, ένα κορίτσι 24 χρόνών άνοιξε μικρή επιχείρηση, με μικρό κόστος από πάγεια έξοδα, με μικρή εφορία, χωρίς διαδικασίες. Στην Ελλάδα απλά ΔΕΝ γίνεται αυτό.

 

Στις περισσότερες δημόσιες υπηρεσίες την Κίνας έχουν αρχίσει να βάζουν ένα ηλεκτρονικό ταμπελάκι με την φωτογραφία του υπαλλήλου και τρία κουμπιά , ώστε ο πελάτης να επιλέξει πόσο ικανοποιημένος έμεινε από την υξηπηρέτηση του Δημοσίου......

 

Καταλάβατε κύριοι??? Σε λίγο θα μας κοροιδέυουν και οι Κινέζοι, ναι αυτοί που κόβουν το youtube και το facebook, για την ανελευθερία στην αγορά, τη διαφθορά και την έλλειψη ανταγωνιστικότητας.......εκεί φτάσαμε.....

 

Οι Ευρωπαίοι τα ξέρουν αυτά και επειδή δεν θέλουν ένα άχρηστο βαρύδι για το νόμισμά τους, θα μας υποχρεώσουν να στρώσουμε.

 

---------- Προσθήκη στις 20:35 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:33 ----------

 

Για ξαναδιαβασε παλι τα τελευταια μηνυματα, σαμπως και δεν καταλαβες καποια πραγματα...

Οσο για το τι εκανε η καθε κυβερνηση... μια αρπαχτη ειναι κι αυτη εμφανεστατα χωρις σωστη μελετη, που στο τελος θα καταληξει αλλο ενα μπαχαλο. Εδω θα ειμαστε και θα τα δουμε, και σε αυτες τις περιπτωσεις, οταν παιζουμε με τα λεφτα μου και τα λεφτα σου, δε χωρανε ουτε περιοδοι χαριτος ουτε λαθη, ουτε τιποτε.

Μιλάς για τους άχρηστους στις εφορίες που δεν παράγουν και εξαφανίζουν αποδείξεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση: Εχει σκεφτει κανεις πως μετα απο ενα χρονικο διαστημα οι αποδειξεις θερμικων μηχανων αλλοιωνονται και δεν φαινεται τι εγραφαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ναι, γι' αυτό οι περισσότεροι άνθρωποι που κρατάνε συστηματικά αποδείξεις που εκπίπτουν, τις κρατάνε στην κατάψυξη.

 

Lol καλη ιδεα, θα την εχω υποψη.

Seriously ομως. Αλλοιωνονται. Οχι ολες αλλα καποιες, παιζει να επηρεαζει το μερος φυλαξης.

 

Edit: Oριστε, εδω οι ιδιοκτητες της ιστοσελιδας το σκεφτηκαν πριν απο εμας για εμας! :P

http://www.associatedcontent.com/article/935971/how_to_store_your_thermal_paper_receipts.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούρθε μια φλασιά:

 

Τις αποδείξεις τις κρατάμε εμείς και επισυνάπτουμε ένα excelάκι,σωστά;

Μιλάω για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων.

 

Τί μας εμποδίζει να μοιραζώμαστε eachother τα αρχειάκια αυτά;Λέτε να γίνει διασταύρωση των δικών μου με του peradw8e (ας πούμε);Και σ΄αυτή την περίπτωση,το να υποχρεωθούμε να δείξουμε τα φυσικά (στελέχη) των αποδείξεων δηλαδή,η Ραφήνα απ' τα Κ.Πατήσια με μηχανάκι είναι 0.3h.

Και πόσες πιθανότητες είναι να μας "πιάσουν" ταυτόχρονα στην περίπτωση που θέλουν να τις κρατήσουν εκεί;

 

 

Peer to Peer sharing και έτσι , γουστάρω :lol: Θα φτιάξουμε και forums που ο κάθε χρήστης θα κάνει upload το δικό του Excel σε server τύπου rapidshare κ.λ.π. Τη " μαύρη" αγορά αποδείξεων την είχα σκεφτεί , αλλά αυτό το ενδεχόμενο όχι :-) Μπράβο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλλαγές είναι τόσες πολλές και τόσο αδιακριτές που θα άξιζε τον κόπο να δει κάποιος που ξέρει περισσότερα που ένας ελ. επαγγελματίας θα πληρώνει περισσότερο φόρο, στην Ελλάδα η στο UK ? Για ένα συνάδελφο που βγάζει 20-25 χιλ. ευρώ κάτι μου λέει το UK. πλάκα θα είχε, να αρχίζουμε να φέυγουμε προς τα πάνω για να έχουμε μικροτερους φόρους ! O tempora, o mores !

 

Λόγου του ότι τυχαίνει να έχω και προσωπική εταιρία θα γράψω τι παίζει αναλυτικά.

 

Φόρος εισοδήματος.

........................................2008-09...2009-10...2010-11

Αφορολόγητο μέχρι τα 65..........£6,035...£6,475...£6,475

Αφορολόγητο 65-74.................£9,030...£9,490...£9,490

Αφορολόγητο 75+....................£9,180...£9,640...£9,640

 

Από Αφορολόγητο μέχρι £37,400 ο φόρος είναι 20%

Από £37,400 μέχρι £150,000 ο φόρος είναι 40%

Από £150,000 και πάνω 50%

 

Παράδειγμα πέρνει κάποιος £48,000 μικτά.

Δεν πληρώνει φόρο για τα πρώτα £6,475

Πληρώνει 20% φόρο (ή £6005) για τα επόμενα £30,025 (£37,400 - £6,475)

και 40% φόρο (ή £4240) για τα υπόλοιπα £10,600 (48,000 - 37,400).

 

Τίποτα δεν εκπίπτει.

Αν έχεις παιδιά, τα δηλώνεις και πέρνεις tax credits ανάλογα ηλικίες και μισθούς και είναι ξεχωριστό κεφάλαιο.

 

Εταιρίες

Μικρές μέχρι £300,000 κέρδη o φόρος είναι 21%

Μικρομεσαίες μέχρι £1,500,000 κέρδη ο φόρος είναι 21%

Μεσαίες και επιπλέον ο φόρος είναι 28% επί των κερδών

--------------------------------------

Εθνική Ασφάληση

Μέχρι £110 την εβδομάδα μικτά, η ασφάληση είναι 0%

Από τα £110 και πάνω, η ασφάλιση είναι 12.8% επί του μικτού.

 

Αν είσαι μέσα στο ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα της εταιρίας και ο εργοδότης σου κάνει εισφορές σχετικά, εκπίπτει ανάλογο ποσοστό. Μιάς και όταν έρθει η ώρα της σύνταξης δεν θα πάρεις επιδόματα βοήθειας επειδή θα έχεις ένα κάποιο εισόδημα από την ιδιωτική.

 

Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, πληρώνεις 8% μέχρι τις £5,715 καθαρά κέρδη το χρόνο, ή 9% αν τα καθαρά κέρδη είναι μέχρι £43,875.

 

 

Και μιάς συζητούσαμε σήμερα στην δουλεια για Capital gains tax, το οποίο αφορά τα κέρδη από μετοχές και μεταπωλήσεις σπιτιών (όχι πρώτης κατοικίας).

Αφορολόγητο μεχρι περίπου £10,000 κέρδος

Από £10,001 και πάνω ο φόρος είναι 18% επί των κερδών μετά το αφορολόγητο.

Π.χ αν έχεις κέρδος £10,002 θα πληρώσεις φόρο 18% για της £2.

 

Και δεν είναι το ίδιο με την φορολόγηση εισοδήματος

 

π.χ αν εργάζομαι για 6400 λίρες το χρόνο, και έχω κέρδη 9800 από μετοχές (αγοραπωλησία, όχι μερίσματα), δεν πληρώνω φόρο καθόλου.

 

 

Σχετικά με το παράδειγμα τις Κινέζας, έτσι είναι τα πράγματα και εδώ UK. Εχω την κύρια εργασία μου, και στο δίπλα έχω μια μικρή εταιρία που γράφω καμμια εφαρμογή μιά στο τόσο για την πλάκα μου. Θα πληρώσω φόρους/ασφάλειες επί των κερδών και όχι χαράτσια τύπου ΤΕΒΕ κλπ. Αυτό μου επιτρέπει να είμαι νόμιμος και να ζητάω όσα θέλω χωρίς να υπολογίζω λοιπές οικονομικές υποχρεώσεις

π.χ 800 αντί για 5800 επειδή τα 1000 θα πάνε στο ΤΕΒΕ ως μηνιαίο χαράτσι και πιθανόν να μην έχω δουλειά για άλλους 5 μήνες ενώ θα πρέπει να πληρώσω το ΤΕΒΕ. Ή να δουλέψω μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιάς συζητούσαμε σήμερα στην δουλεια για Capital gains tax, το οποίο αφορά τα κέρδη από μετοχές και μεταπωλήσεις σπιτιών (όχι πρώτης κατοικίας).

Αφορολόγητο μεχρι περίπου £10,000 κέρδος

Από £10,001 και πάνω ο φόρος είναι 18% επί των κερδών μετά το αφορολόγητο.

Π.χ αν έχεις κέρδος £10,002 θα πληρώσεις φόρο 18% για της £2.

 

Και δεν είναι το ίδιο με την φορολόγηση εισοδήματος

 

π.χ αν εργάζομαι για 6400 λίρες το χρόνο, και έχω κέρδη 9800 από μετοχές (αγοραπωλησία, όχι μερίσματα), δεν πληρώνω φόρο καθόλου.

 

Τους βλάκες του Άγγλους ακόμα με την αυτοτελή φορολόγηση πάνε. Γιατί δεν έρχονται εδώ να τους μάθουμε οικονομικά ?

 

---------- Προσθήκη στις 11:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:43 ----------

 

Λόγου του ότι τυχαίνει να έχω και προσωπική εταιρία θα γράψω τι παίζει αναλυτικά.

 

Φόρος εισοδήματος.

........................................2008-09...2009-10...2010-11

Αφορολόγητο μέχρι τα 65..........£6,035...£6,475...£6,475

Αφορολόγητο 65-74.................£9,030...£9,490...£9,490

Αφορολόγητο 75+....................£9,180...£9,640...£9,640

 

Από Αφορολόγητο μέχρι £37,400 ο φόρος είναι 20%

Από £37,400 μέχρι £150,000 ο φόρος είναι 40%

Από £150,000 και πάνω 50%

 

Με αυτές τις κλίμακες, αν του χρόνου φορολογηθώ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ, ακόμα κι αν κρατήσω το αφορολόγητο των 10.500, θα φορολογηθώ περισσότερο στη Ελλάδα από τη Μ.Β !

 

Θα κάνω off-shore στην Αγγλία μου φαίνεται !

 

και μην ακούσω τίποτα για πλούσιους-φτωχούς ... αν τα υπολόγισα σωστά ακόμα κι ένας με εισόδημα λίγο πάνω από 22.000 ευρώ φορολογείται λιγότερο στη ΜΒ.

 

άρα θα πάψουν επιτέλους από εδώ και πέρα να απαντούν κάποιοι "ναι αλλά στο εξωτερικό θα είχατε μεγαλύτερη φορολογία" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrLo μέχρι και βουλευτής έχει κάνει offshore γιατί όχι και εσύ ; :-D Θυμάστε και αυτές τις δηλώσεις που είχε κάνει σε μεταγενέστερο χρονικό διάστημα για καμία ανοχή στη φοροδιαφυγή, ακόμα το θυμάμαι και γελάω :lol:...

 

Θεωρείται πολιτικό το post μου;

 

Apoll δεν μας κάνεις πλάκα για τα νούμερα που γράφεις, ε; Αρχίζω και νιώθω πολύ κορόιδο που ζω στην Ελλάδα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...