Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλο το θέμα με τις αποδείξεις γίνεται για να μειωθεί η φοροδιαφυγή.

 

Αν κρατάτε απόδειξη από οτιδήποτε αγοράζετε, θα εκπλαγείτε με το πόσο εύκολα μαζεύονται οι αποδείξεις.

Αν πάτε με παρέα για φαΐ, μππουζούκια ή σε club θα κάνετε σίγουρα καλό λογαριασμό. Κρατείστε τις αποδείξεις. Λογικά και η απόδειξη από τα μπουζούκια πρέπει να περνάει.

 

Αν που δεν σας δώσουν απόδειξη, κάνετε καταγγελία στην υπηρεσία ειδικών ελέγχων ( http://www.ypee.gr/ ), είτε online http://www.ypee.gr/PIndex.aspx?pid=23 είτε στο τηλέφωνο 210 3401113.

 

Στην περίπτωση που σας προτείνουν καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη σε μαγαζιά με μεγάλο κέρδος (μπουζούκια, club), θα σας πω πόσα γλιτώνουν για να ξέρετε πόσο μπορείτε να το παζαρέψετε.

 

Έστω ότι κανονικά πρέπει να πλρώσετε 1000€ με απόδειξη. Αν δεν κοπεί απόδειξη ο μαγαζάτορας γλιτώνει 19% ΦΠΑ, άρα η τιμή πάει στα 840€. Σε αυτά θα φορολογηθεί με 40% (θεωρώ ότι με τις εισόδους και μόνο καλύπτει τα επίσημα έξοδά του, οπότε τα υπόλοιπα είναι πάνω από το αφορολόγητο), άρα θα του μείνουν 504€.

 

Συνεπώς σχεδόν μέχρι 50% έκπτωση μπορεί να κάνει ο καταστηματάρχης χωρίς απόδειξη, χωρίς να μειώσει το κέρδος του σε σχέση με το πλήρες ποσό με απόδειξη.

 

Δεν σας λέω τα παραπάνω για να μην ζητάτε απόδειξη, αλλά όταν δεν κόβει κάποιος απόδειξη να μην του πληρώνετε κερατιάτικα καθώς έτσι κλέβει και το κράτος και εσάς.

Αν όλοι μειώνουμε πολύ την αμοιβή σε αυτούς που δεν κόβουν απόδειξη θα τους δώσουμε το μήνυμα.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Τα βενζινάδικα ήδη αντιδρούν.

 

2) Δεν μας έχουν πει τι θα γίνει τελικά στο τέλος μετά το μάζεμα.

 

3) Υπάρχει πρόβλημα με τον έλεγχο του τόσο μεγάλου όγκου αποδείξεων.

 

4) Οι γιατροί δεν νομίζω να κάνουν κάτι.Για μια εγχείρηση 2000 με απόδειξη 1300 χωρίς.Έτσι απλά.Αυτός που έχει ανάγκη δεν θα σκεφτεί α κάτσε να πάρω την απόδειξη γιατί θα την έχω για το τέλος.Γιατί μπορεί να μην υπάρξει τέλος για αυτόν!!!

 

Δεν πρόκειται να γίνει τίποτα απολύτως για τους "μεγάλους".Και σαν συνέπεια θα αποτύγχει και το σχέδιο.

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα βενζινάδικα ήδη αντιδρούν.

 

2) Δεν μας έχουν πει τι θα γίνει τελικά στο τέλος μετά το μάζεμα.

 

3) Υπάρχει πρόβλημα με τον έλεγχο του τόσο μεγάλου όγκου αποδείξεων.

 

4) Οι γιατροί δεν νομίζω να κάνουν κάτι.Για μια εγχείρηση 2000 με απόδειξη 1300 χωρίς.Έτσι απλά.Αυτός που έχει ανάγκη δεν θα σκεφτεί α κάτσε να πάρω την απόδειξη γιατί θα την έχω για το τέλος.Γιατί μπορεί να μην υπάρξει τέλος για αυτόν!!!

 

Δεν πρόκειται να γίνει τίποτα απολύτως για τους "μεγάλους".Και σαν συνέπεια θα αποτύγχει και το σχέδιο.

 

Ακόμα και οι μεγάλοι, θα έχουν όφελος με το νέο νομοσχέδιο και θα μαζεύουν αποδείξεις, θα δηλώνουν μεγαλύτερο εισόδημα (καθώς πάλι δεν θα φορολογούνται επειδή θα δηλώνουν περισσότερα έξοδα), και κατ' επέκταση θα παίρνει το κράτος το 19% από τα έξοδά τους.

 

Επιπλέον θα μειωθεί η μεγάλη φοροδιαφυγή που γίνεται στις καφετέριες. Ξέρετε πόσο κοστίζει ο καφές και πόσο τον χρεώνουν τα γνωστά μαγαζιά (τα γειτονικά είναι άλλο θέμα, δεν γεμίζουν πάντα). Αν αρχίσουν να κόβουν αποδείξεις σε όλους τους πελάτες θα βγάλει πολλά το κράτος.

 

Έμμεσα θα μειωθεί και η ανεργία. Ο μαγαζάτορας που θα κόβει πολλές αποδείξεις, για να μειώσει τα έσοδά του θα πρέπει να δηλώσει το προσωπικό για να το περάσει στα έξοδα, άρα θα μειωθούν οι αδήλωτοι και ανασφάλιστοι εργαζόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα έχει πει κανείς πόσο θα είναι το αφορολόγητο;

 

Εαν ήμουν έμπορος θα σκεφτόμουν ώς εξης:

Τι με συμφέρει καλύτερα να κόβω αποδείξεις και να δηλώνω όλο το εισόδημα μου και να μου αφαιρεί αναλόγως το κράτος;;Εαν είναι έτσι ας ανεβάσω λίγο και τις τιμές για να έχω περισσότερα έξοδα.

 

Ωστόσο, μήπως να δηλώνω ψεύτικα στοιχεία και να ξέρω από πριν πόσο θα πληρώσω στο κράτος το minimum και να κρατάω και τα άλλα μαύρα δικά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μέτρο εκ πρώτης όψεως φαίνεται καλούτσικο (δηλαδή με άριστα το 20 παίρνει ένα 10,5).

 

Πρωτότυπο πάντως δεν είναι. Όλη τη νύφη πάλι την πληρώνουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι, γιατί πολύ απλά το κράτος είναι ανίκανο να κάνει έλεγχο στις επιχειρήσεις. Πέρα από το πρακτικό της υπόθεσης που βρωμάει (που, πως κτλ), καμία ιδιοφυΐα δε σκέφτηκε ότι οι πονηροί καταστηματάρχες θα κόβουν φυσικά αποδείξεις, αλλά αναπόφευκτα θα αυξήσουν τις τιμές για να μη μειώσουν το κέρδος τους! Με δεδομένο ότι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί δεν δουλεύουν πιστεύω πως το φαινόμενο αυτό θα ανθίσει*. Επίσης σκεφτείτε ότι πέρα από τα 2-3 χιλιάρικα που χρειάζεστε για να διατηρήσετε το αφορολόγητο, χρειάζεστε επιπλέον αποδείξεις -ως συνήθως- για να επωφεληθείτε από την επιπλέον μείωση φόρου, οπότε το μικρομεσαίο νοικοκυριό μπαίνει σε πολύ στενά πλαίσια αποταμίευσης - κατανάλωσης. Του χρόνου τέτοιο καιρό είναι σαν να βλέπω μπροστά μου το μπάχαλο με τις αποδείξεις και τις διασταυρώσεις που δε θα γίνουν ποτέ (ή θα γίνουν για τα μάτια του κόσμου όπως όλα τώρα τελευταία...). Πριν με πείτε μηδενιστή, σκεφτείτε κατά πόσο δουλεύει η διασταύρωση του ΚΕΠΥΟ (έτσι κι έτσι). Φανταστείτε με τα εκατομμύρια των αποδείξεων! (και αγγαρεία για να τις καταχωρήσεις στο full)

Ας το δοκιμάσουμε κι αυτό. Ίδωμεν...

 

*και οι μόνοι χαμένοι μαντέψτε ποιοι θα είναι.... σωστά μαντέψατε.

Οπότε με αυτά που βλέπω κατά καιρούς λέω ότι η εξίσωση έχει ως εξής:

Ο καταναλωτής(1) πληρώνει περισσότερα για το ίδιο προϊόν, ο καταστηματάρχης(2) έχει σταθερά κέρδη, και η κυβέρνηση(3) εισπράττει περισσότερο ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος,τα οποία φυσικά μεταφράζονται σε κοινωνικές παροχές: [ame=http://www.youtube.com/watch?v=7edeOEuXdMU]τα οποία φυσικά μεταφράζονται σε κοινωνικές παροχές**[/ame].

 

Κάποιος από τους τρεις παράγοντες είναι ο μαλ@κας. Ποιος;

 

σωστά once again

 

Επεξ/σία από Physics_Rulez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως διάβασα και σε ένα άλλο θέμα.....

 

Βάζω στοίχημα οτι δεν θα δουλέψει το σχέδιο και θα πάμε με την λύση της αύξησης του φπα(που θα είναι τραγικό).Εαν κερδίσω δεν παίρνετε τίποτα.

 

Εαν κερδίσετε μια F35 15" Eizo μεταχειρισμένη που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ατάκα που είπε ο πατέρας μου και περιέργως την βρήκα αρκετά εύστοχη, " γιατί δεν μειώνουμε και τους βουλευτές στο μισό, να γλιτώσουμε βουλευτικούς μισθούς , βουλευτικές συντάξεις κ.λ.π., αφού έτσι και αλλιώς οι κάμερες τους πιάνουν να ρίχνουν κάτι υπνάκους, να κουτσομπολεύουν με τους διπλανούς και τέτοια ωραία". Ότι θα βγουν ζημιωμένοι αυτοί που πάντα έβγαιναν ζημιωμένοι είναι το μόνο σίγουρο. Ελπίζω να διατηρηθούν οι φοροαπαλλαγές για τα ασφάλιστρα:-) Προβλέπω να γίνει μεγάλη μπίζνα η αγοραπωλησία αποδείξεων πάντως, κάτι θα σκαρφιστεί το ελληνικό "λαμόγιο" :lol: Μέχρι στιγμή οι περισσότερες αγορές μου είναι από εξωτερικό και θα συνεχίζω από εξωτερικό να αγοράζω σταθερά. Με το θέμα των αγορών από εξωτερικό τι μπορεί να γίνει άραγε, η Ο.Ν.Ε υποτίθεται ότι έχει ενοποιηθεί οικονομικά και ότι είναι μία κοινή αγορά, λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αν που δεν σας δώσουν απόδειξη, κάνετε καταγγελία στην υπηρεσία ειδικών ελέγχων ( http://www.ypee.gr/ ), είτε online http://www.ypee.gr/PIndex.aspx?pid=23 είτε στο τηλέφωνο 210 3401113.

 

 

Αυτή υ υπηρεσία είναι τόσο αποτελεσματική όπως και με τις καταγγελίες για το κάπνισμα; :shock:

 

 

3) Υπάρχει πρόβλημα με τον έλεγχο του τόσο μεγάλου όγκου αποδείξεων.

 

 

Στην εφορία της περιοχής μου οι υπάλληλοι έχουν ταχυδακτυλουργικές ικανότητες, εξαφανίζουν τις αποδείξεις και μετά σου λένε " ποιές αποδείξεις κύριε μου, δεν έχετε φέρει αποδείξεις". Να μην πω για τις μαγικές ικανότητες τους ως προς τον έλεγχο των φορολογικών δηλώσεων, εκεί που περιμένεις μεγάλη επιστροφή, σου εμφανίζουν ότι πρέπει να πληρώσεις και από πάνω και αφού , τους κάνεις την ανάλογη φασαρία " θα το κοιτάξουμε", " ναι θα το κοιτάξουμε", " θα σας έρθει σημείωμα", " μα εσείς κάνατε το λάθος και εγώ πρέπει να περιμένω πόσους μήνες τώρα", " τα βλέπετε όλα αυτά τα κλασέρ, τι να πρωτοελέγξω πια". Ποσοι γνωστοί και συγγενείς με τέτοια είδους περιστατικά αντιμετωπισης από την ίδια εφορία συγκεκριμένης πόλης, δε θέλω να φανταστώ τι θα επικρατήσει τώρα με όλες αυτές τις αποδείξεις και διασταυρώσεις... Είμαι σίγουρη επίσης ότι οι εφοριακοί θα ξεσαλώσουν και θα ζητάνε σωρηδόν φακελάκια για να κάνουν τη δουλειά τους, θα μας χρεώσουν τη μείωση των επιδομάτων τους οι δημόσιοι υπάλληλοι με τους γνωστούς ελληνικούς τρόπους.

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εφορία της περιοχής μου οι υπάλληλοι έχουν ταχυδακτυλουργικές ικανότητες, εξαφανίζουν τις αποδείξεις και μετά σου λένε " ποιές αποδείξεις κύριε μου, δεν έχετε φέρει αποδείξεις".

 

:-):lol::-D

 

Πέρα από την πλάκα αλλά θεωρώ οτι δεν έχουν καταλάβει την σοβαρότητα της καταστάσης.Πάλι με προχειροδουλειές.Πάλι στα γρήγορα.Πάλι την εύκολη λύση.Πάλι να είμαστε αρεστοί στα "υψηλά συμφέροντα".

 

Θέλω όταν φύγει και αυτό το κόμμα να δω ποιος θα βγει στο τέλος!

 

Απορώ που κανανε και τον διάλογο με σχόλια online.Δηλαδή τα κοιτάξανε καθόλου;;

Εγώ που έριξα μια ματιά μπορώ να βρώ αρκετά posts με λύσεις πολύ πιο λογικές και κατανοητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή υ υπηρεσία είναι τόσο αποτελεσματική όπως και με τις καταγγελίες για το κάπνισμα;

 

Από το κάπνισμα βγάζει κέρδος το κράτος, οπότε δεν το συμφέρει να εφαρμόσει τον νόμο. Αντίθετα στο θέμα που συζητάμε έχει όφελος να το κυνηγήσει.

 

Στην εφορία της περιοχής μου οι υπάλληλοι έχουν ταχυδακτυλουργικές ικανότητες, εξαφανίζουν τις αποδείξεις και μετά σου λένε " ποιές αποδείξεις κύριε μου, δεν έχετε φέρει αποδείξεις".

 

Σε ποιά εφορία εντάσσεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούρθε μια φλασιά:

 

Τις αποδείξεις τις κρατάμε εμείς και επισυνάπτουμε ένα excelάκι,σωστά;

Μιλάω για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων.

 

Τί μας εμποδίζει να μοιραζώμαστε eachother τα αρχειάκια αυτά;Λέτε να γίνει διασταύρωση των δικών μου με του peradw8e (ας πούμε);Και σ΄αυτή την περίπτωση,το να υποχρεωθούμε να δείξουμε τα φυσικά (στελέχη) των αποδείξεων δηλαδή,η Ραφήνα απ' τα Κ.Πατήσια με μηχανάκι είναι 0.3h.

Και πόσες πιθανότητες είναι να μας "πιάσουν" ταυτόχρονα στην περίπτωση που θέλουν να τις κρατήσουν εκεί;

 

Αν φτάσει η εφορία να κυνηγάει τοιουτοτρόπως,κάτι καλό διαφαίνεται στον Ελληνικό ορίζοντα,οπότε χαλάλι οι φόροι,άξια τα μιστά των σφογγοκωλαραίων/καρεκλοκενταύρων χαραμοφάηδων,όλοι μας θα ευνοηθούμε απ' τα ανταποδοτικά τέλη των φοροεισφορών μας.

 

Ή δεν είναι έτσι;:P

 

Απ' την άλλη,αν πάει το αφορολόγητο στα 6.000€ και το υπόλοιπο (μέχρι τα 12.000€ που λένε...) με αποδείξεις,θα μαζεύει ο μπαρμπούλης/παπούκος/βάβω,θειτσούλα και θα τις καταγράφει καθημερινώς σε κατάστιχα για να απολαύσει των ελαφρύνσεων;Ή θα πάει στο λογιστή στο τέλος του χρόνου με μια σακούλα να τις καταγράψει εκείνος εκείνη τη στιγμή;

 

Γιατί μου φαίνεται ότι πέσαμε σε μαθητευόμενους wizzards;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτουυυυυ...τελειωσα το 09 τη λογιστικη και δε μας ειχαν πει τπτ για τετοια φαση.. :P

 

παντως δε μπορω να φανταστω ουτε τον λογιστη (εμενα π.χ.) να καταμετρα αποδειξουλα-αποδειξουλα (φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι) ουτε τον φιλτατο τυπο πισω απτο κισε στην εφορια. Δε ξερω κατα ποσο θα πάει καλά το θεμα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...