Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα με το τελος αυτο ειναι οτι αδικουνται οσοι δεν εχουν.. Ενας γιατρος που βγαζει 300 ευρώ μαυρα ή μη σε μιση μερα(ξερω τετοιον) δεν ειναι τπτ 300 ευρώ... Για εναν που παιρνει ομως 3 χιλιαρικα και εχει οικογενεια και δανεια πανω απο 2.000 το μηνα χωρια ΔΕΗ κτλ,εφορία.. ειναι πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. είμαι ελ. επαγγελματίας αλλά αυτή τη στιγμή σπουδάζω και για το 2011 δε θα κόψω ούτε ένα ΔΠΥ. Θα πληρώσω 300 ευρώ έτσι ακόμα και με μηδενικό εισοδημα.

 

2. Αυτό με το 25% του εισοδήματος σε συνδυασμό με τα άντ. κριτιρια μου βγάζει ένα τρελό σενάριο ...

 

έστω ότι δεν έχω εισόδημα (ΕΙΣ=0) θα έχω το αφορολόγητο (αφού 0 αποδείξεις >= 25%*0)? Αν όχι τότε θα φορολογηθώ ακόμα και αν έχω ένα πολύμικρό αντ. κριτήριο (πχ ένα μερίδιο στο σπίτι που μου έγραψε η μάνα μου) ή το αντ. εισόδημα ως ελ. επαγγελματίας?

 

Αν δώσω μία απόδειξη 1 ευρώ που είναι μεγαλύτερη από το 25% του 0 θα πάρω αφορολόγητο 8.000 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θέλω να διηγηθώ τον Γολγοθά μου, γιατί σκοτώνω και άνθρωπο (κατά προτίμηση ΔΥ) αυτή την ώρα.

 

Μετά την μέγιστη ηλιθιότητα του λογιστή του πατέρα μου, που περιγράφω στην προηγούμενη σελίδα, έχω έρθει αντιμέτωπος με την ελληνική γραφειοκρατία που τόσο σιχαίνομαι.

 

Ο τύπος όχι μόνο μου στοίχισε γύρω στα 500 ευρώ που έχασα από την επιστροφή, αλλά επιπλέον μου στοιχίζει και σε ψυχική ηρεμία.

 

Εγώ, όντας πλέον μόνιμος κάτοικος Νέας Σμύρνης και θέλοντας να αποφύγω τη χρονοβόρο διαδικασία μεταφοράς του φακέλου μου από το Βόλο, όπου υπάγομαι, άφησα τα χαρτιά μου εκεί, μιας και ανεβαίνω Βόλο συχνά - πυκνά και διεκπεραιώνω και τις δουλειές μου.

 

Ο ηλίθιος λογιστής λοιπόν, δεν προνόησε ούτε καν να δηλώσει τραπεζικό λογαριασμό και να κατατεθούν τα χρήματα (δεν με κάλεσε καν να με ρωτήσει για τραπεζικό λογαριασμό, αμφιβάλλω αν το ήξερε κιόλας πλέον) με αποτέλεσμα να ακολουθηθεί η παραδοσιακή διαδικασία.

 

Έρχεται λοιπόν το κωλόχαρτο της εφορίας με επιστροφή 375 ευρώ με υποσημείωση για είσπραξη από εθνική. Πάω στην εθνική και μου ρίχνουν άκυρο, επειδή έχω αλλάξει ταυτότητα και συνεπώς οφείλω να περάσω πρώτα από την ΔΟΥ για να κάνω μεταβολή στοιχείων.

 

Σήμερα το πρωί καλώ το τμήμα Μητρώου της ΔΟΥ μου και μέσα στην ευγένεια (μιας και γνωρίζω από παρελθούσα επαγγελματική σχέση με το δημόσιο ότι αν έχεις μία πιθανότητα να κάνεις τη δουλειά σου, αυτή είναι βγάζοντας μέλι από το στόμα) ρωτάω την υπάλληλο που απαντάει αν μπορώ να μεταβάλλω στοιχεία μου σε οποιαδήποτε ΔΟΥ.

 

Απαντά ξερά: Μόνο στη ΔΟΥ στην οποία υπάγεστε.

 

Εν συνεχεία τη ρωτάω, αν η διαδικασία μπορεί να γίνει μέσω ΚΕΠ.

 

Μου απαντά το ζώο, στάζοντας από ειρωνία: Να καταργήσουμε τις εφορίες και να κρατήσουμε τα ΚΕΠ.

 

Εκεί δεν κρατήθηκα, γιατί τους ξέρω χρόνια τι κουμάσια είναι, ειδικά στου Βόλου και την άρχισα στις Παναγίτσες.

 

Η ερώτηση μου είναι: Μέσα από το γ@μημένο το taxis δεν μπορούν να δουν τα στοιχεία μου και να κάνουν τη μεταβολή? Πρέπει να πάω Βόλο για μία απλή μεταβολή των στοιχείων μου?

 

Ηθικό δίδαγμα: Ο ηλίθιος λογιστής σε φέρνει κοντά σε πανιλήθιους ΔΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με το τελος αυτο ειναι οτι αδικουνται οσοι δεν εχουν.. Ενας γιατρος που βγαζει 300 ευρώ μαυρα ή μη σε μιση μερα(ξερω τετοιον) δεν ειναι τπτ 300 ευρώ... Για εναν που παιρνει ομως 3 χιλιαρικα και εχει οικογενεια και δανεια πανω απο 2.000 το μηνα χωρια ΔΕΗ κτλ,εφορία.. ειναι πολλα

 

Και υπάρχουν και οι μπλοκάκηδες για να μη ξεχνιόμαστε. Αυτό το εφάπαξ τέλος είναι σαν να σου λένε a priori ότι σε θεωρούν φοροφυγά και κάτι πρέπει να εισπράξουν. Η ίδια λογική με το ΟΑΕΕ .

 

Όσοι δε θέλατε να πληρώσετε κερατιάτικα περαίωση στο πρώτο ευρώ που θα χρωστάτε εφορία να περιμένετε κλήτευση.

 

Εδώ έχουν μαζευτεί κάτι εκατοντάδες απλήρωτα στη ΔΕΗ , τα τέλη μας μάραναν...

 

 

Σχετικά με την επιστροφή την πρώτη χρονιά αν και είχα δηλώσει λογαριασμό δεν μπήκαν αυτόματα αλλά έπρεπε να περιμένω ταμείο. Τη δεύτερη χρονιά ξαναδηλώνω το λογαριασμό , δεν τσεκάρω η έξυπνη το υπόλοιπο από το ΑΤΜ , ξαναστήνομαι στο ταμείο ( μιλάμε για Εθνική τώρα , ουρές γάμησε τα ) και τελικά είχαν μπει στο λογαριασμό...Δεν κατάλαβα γιατί υπήρχε αυτή η διαφορά ανάμεσα στις δύο χρονιές , δεν έχω αλλάξει στοιχεία , ταυτότητα , τίποτα.

 

Εδώ θες να κάνεις δήλωση ηλεκτρονικά πρέπει να στηθείς πρώτα ουρά να πάρεις κλειδάριθμο . Μου αρέσει που γράφτηκα πέρσι να γλιτώσω την ταλαιπωρία και οι κωδικοί φέτος βγήκανε άχρηστοι , δεν τους δεχόταν.

 

Όσοι για τους τυπάδες στην εφορία δέχονται ανηλεώς χτυπήματα και έχουν λαλήσει , ενιαίο μισθολόγιο , λιγότερες εφορίες , πιο πολλές αρμοδιότητες σε ΚΕΠ , taxis

 

" Η γνωστοποίηση των μεταβολών γίνεται στην αρμόδια ΔΟΥ (για τον Μη Επιτηδευματία Φορολογούμενο στη ΔΟΥ στη χωρική αρμοδιότητα της οποίας βρίσκεται η κατοικία του, ενω για τον Επιτηδευματία Φορολογούμενο στην αρμόδια ΔΟΥ της επιχείρησής του)." Αυτό βρήκα http://www.e-taxis.gr/gr/met_st_mit.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

να ρωτησω κατι για οποιον ξερει;

 

εστω οτι βγαζω αυτην την φοροκαρτα και μεχρι το τελος του 2011 περναω τις αγορες μου εκει. οταν ερθει η ωρα της δηλωσης μπορω να συνδυασω ο,τι αποδειξη εχω μεχρι τωρα και δεν εχει περαστει στην καρτα με τις αποδεξεις που θα εχει η καρτα μεσα;

 

χαζη ερωτηση, προφανης η απαντηση αλλά η οργάνωση του κράτους μας με αναγκάζει να ρωτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι για οποιον ξερει;

 

εστω οτι βγαζω αυτην την φοροκαρτα και μεχρι το τελος του 2011 περναω τις αγορες μου εκει. οταν ερθει η ωρα της δηλωσης μπορω να συνδυασω ο,τι αποδειξη εχω μεχρι τωρα και δεν εχει περαστει στην καρτα με τις αποδεξεις που θα εχει η καρτα μεσα;

 

χαζη ερωτηση, προφανης η απαντηση αλλά η οργάνωση του κράτους μας με αναγκάζει να ρωτησω.

 

 

Θα αθροίσεις τις αποδείξεις που έχεις μέχρι τώρα με αυτές που θα φαίνονται στην κάρτα. Επίσης ακόμα και του χρόνου θα πρέπει να το κάνεις αυτό για όσες αποδείξεις προέρχονται από καταστήματα χωρίς μηχάνημα για πιστωτικές (μικρομάγαζα, λαϊκή κτλ) καθώς με τα ισχύοντα δεδομένα μετράνε κανονικά κι αυτές.

 

Και για να μην ξεχνάμε, είτε περνάει η κάρτα είτε όχι στο κατάστημα, πάντα παίρνουμε τυπωμένη απόδειξη από την ταμιακή μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου...

 

Αγοραζω κατι με χρηση φοροκαρτας και την αποδειξη την δινω σε καποιον που δεν εχει φοροκαρτα. Αρα και οι δυο εχουμε αποδειξη ισοποση για αγορα αγαθων. Μην μου πειτε οτι εστω δειγματοληπτικα η εφορια θα μας ζητησει να προσκομησουμε κια τα χαρτακια απο τις αποδειξεις που εχουμε συγκεντρωσει ηλεκτρονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μουρθε το εκαθαριστηκο κ λεει ποσο πληρωμης 400 ευρω.αυτο σημαινει οτι πρεπει να πληρωσω ετσι?

μα γιατι τοσα χρονια δεν ειχα ουτε επιστροφη ουτε να πληρωσω κ τωρα 400?????

κ τις αποδειξεις εστειλα δεν εχω καποια κατοικια στο ονομα μου.εχω δηλωσει φιλοξενουμενος.

το εισοδημα μου ειναι 21.850 κ ο φορος που παρακρατηθηκε ειναι 2,135

αξιζει να το ψαξω(κ να χαλασω τα νευρα μου) η απλα μας κλεβουν κ δεν μπορω να κανω τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μουρθε το εκαθαριστηκο κ λεει ποσο πληρωμης 400 ευρω.αυτο σημαινει οτι πρεπει να πληρωσω ετσι?

μα γιατι τοσα χρονια δεν ειχα ουτε επιστροφη ουτε να πληρωσω κ τωρα 400?????

κ τις αποδειξεις εστειλα δεν εχω καποια κατοικια στο ονομα μου.εχω δηλωσει φιλοξενουμενος.

το εισοδημα μου ειναι 21.850 κ ο φορος που παρακρατηθηκε ειναι 2,135

αξιζει να το ψαξω(κ να χαλασω τα νευρα μου) η απλα μας κλεβουν κ δεν μπορω να κανω τπτ?

 

Το οτι μας κλεβουν ειναι σιγουρο αλλα δεν μπορει νς κανεις κατι.

 

Η εισφορα αλληλεγγυης οπως την βαφτησαν ειναι 2% επι του εισοδηματος σου ασχετα με ολα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι για πρωτη φορα το ακουσαμε και δεν ειναι το μονο...

 

Ετσι υπολογιζεται δυστυχως..

 

http://reviews.in.gr/finance/forologia/article/?aid=1231128531

 

Αν αποφασισεις να το πληρωσεις δεν εχεις αλλη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον εκανα λαθος στην δηλωση κ δεν εγραψα το συνολο αποδειξεων στο κουτακι 49 (νομιζω) κ μουρθε 400 ευρο να πληρωσω (μετα μουρθε κ αλλα 430 για την αλληλεγγυη)

πηγα στην εφορια κ μου λεει η κυρια οτι τωρα ειναι αργα κ δεν μπορεις να κανεις τπτ.καποια λαθοι γινονται κ καποια δεν γινονται.

τι σκατα ενα λαθος κ πληρωσα 400 ευρο ενω τις αποδειξεις τις ειχα σενα φακελο μαζι με την δηλωση...

αυριο θα ξαναπαω αλλα....

καμια συμβουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εκανα λαθος στην δηλωση κ δεν εγραψα το συνολο αποδειξεων στο κουτακι 49 (νομιζω) κ μουρθε 400 ευρο να πληρωσω (μετα μουρθε κ αλλα 430 για την αλληλεγγυη)

πηγα στην εφορια κ μου λεει η κυρια οτι τωρα ειναι αργα κ δεν μπορεις να κανεις τπτ.καποια λαθοι γινονται κ καποια δεν γινονται.

τι σκατα ενα λαθος κ πληρωσα 400 ευρο ενω τις αποδειξεις τις ειχα σενα φακελο μαζι με την δηλωση...

αυριο θα ξαναπαω αλλα....

καμια συμβουλη?

 

Συνηθισμενο λαθος απο οτι μου ελεγε φιλος εφοριακος αλλα καμμια λυση.Οι αποδειξει γινοντε δεκτες μονο με εμπροθεσμη αρχικη δηλση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...