Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πλακα ειναι οτι φοροαπαλλασεται αυτος που εχει την ευχερεια να τρωει εξω, και δεν φοροαπαλλασεται αυτος που δεν εχει την ευχερεια, και τρωει μεσα αγοραζοντας απο το σουπερ μαρκετ.

 

Τα σούπερ μάρκετ όπως το βλέπω εγώ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην συμπεριληφθούν. Τα sm είναι στην πράξη πολλά μικρά καταστήματα μαζί, είναι ένα χασάπικο, ένα μανάβικο, ένα ψιλικαντζίδικο, ένα βιλιοπωλείο (κλπ) μαζί.

 

Συνεπώς αν έμπεναν τα επιμέρους καταστήματα στο σύστημα μοιραία θα έμπαιναν και τα sm για 2 λόγους

 

1. Θα ήταν άδικο (αλλά και πιος χέστηκε από την δημ. δίοικηση για αυτό

2. Θα υπήρχε κίνητρο από τους καταναλωτές να αγοράζουν πλέον από μικρότερα καταστήματα και συνεπώς οι sm-τάδες θα τράβαγαν τέτοιες αγωγές και ενστάνσεις που θα έτρεχε το κράτος να μαζέψει τα σπασμένα

 

---------- Προσθήκη στις 10:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:55 ----------

 

Nομίζω οι αποδείξεις των super-markets μπήκαν μέσα.

 

Αλλά δεν κατάλαβα γιατί να μην μπορώ να βάλω την απόδειξη από το amazon.co.uk;;;;

 

Επειδή έχουν αγγλικές πινακίδες :)

 

Όπως, επίσης, δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να βάλω μέσα τις αποδείξεις των ΔΕΚΟ;;;

Κάτσε αρχικά να αποφασίουν ποιές είναι ΔΕΚΟ και ποιές όχι και μετά βλέπουμε.

 

Τι μια λένε "δε θα πιάνονται των ΔΕΚΟ" (ποιές είναι σήμερα οι ΔΕΚΟ άραγε) και μια (σήμερα στο mega) λένε "δε θα πιάνονται των δημόσιων επιχειρήσεων".

 

Και ρωτάω εγώ : Ο Γερμανός είναι δημόσια επιχείρηση ?

 

Αν είναι έτσι με τον λογαρισαμό να μας στέλνουν και το μετοχολόγιο κάθε εταιρείας να βγάζουμε άκρη.

Εγώ δεν τις πληρώνω αυτές;;;;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ παίζεις κάποιο ρόλο σε όλα αυτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ παίζεις κάποιο ρόλο σε όλα αυτά ?

 

Common sense λέγεται η απάντηση...αλλά και αυτή έχει αγγλικές πινακίδες...

 

Για τους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας και internet να ρωτήσω...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Common sense λέγεται η απάντηση...αλλά και αυτή έχει αγγλικές πινακίδες...

 

Για τους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας και internet να ρωτήσω...;

 

[δημοσιο Mode]

Πωωω, ρε κακό μπελά που βρήκαμε, όχι κύριε να μη ρωτήσετε, να πληρώσετε και να σκάσετε.

Αν δεν σας αρέσει να φύγετε, να πάτε αλλού.

[/δημοσιο Mode]

 

Θέμα Α (2 μονάδες, διάρκεια 25 λεπτά)

 

1ος έχει τηλέφωνο ΟΤΕ, 2ος έχει doubleplay forhtnet, 3ος έχει ΟΤΕ γραμμή τηλεφώνου + internet forthnet

 

Λογικά

 

1ος : δεν φοροαπαλλάσεται (έτσι έχουν πει "φως, νερό, τηλέφωνο όχι)

3ος : φοροαπαλλάσεται μόνο για το inet

 

2ος : έχει έναν λογαριασμό, τι παίζει με αυτόν ?

 

αν φοροαπαλλάσεται τότε ειναι αθέμιτος ανταγωνισμός προς τον ΟΤΕ (ο 1ος έχει κίνητρο να φύγει από τον ΟΤΕ και να πάει στη forthent)

 

αν όχι τότε ο 3ος φοροαπαλλάσεται για ένα προϊόν (inet) για το οποίο δεν φοροαπαλλάσεται ο 2ος

 

ΥΓ : Το ερώτημα έχει πεπερασμένες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αποδειξεις απο ευαδ δεη και τηλεφωνιες ειναι μεσα?

γτ εχω μπερδευτει λιγο...

 

και επισης κατι αλλο..:-(

πηγα σε ενα καταστημα ρουχων κ εδωσα περισσοτερα απο αυτα που αναγραφονται στην αποδειξη.αν εγω παω να δωσω στην εφορια την αποδειξη θα καταλαβουν οτι ο καταστηματαρχης οτι ειναι φοροδιαφυγας? υπαρχει τετοια περιπτωση? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης κατι αλλο..:-(

πηγα σε ενα καταστημα ρουχων κ εδωσα περισσοτερα απο αυτα που αναγραφονται στην αποδειξη.αν εγω παω να δωσω στην εφορια την αποδειξη θα καταλαβουν οτι ο καταστηματαρχης οτι ειναι φοροδιαφυγας? υπαρχει τετοια περιπτωση? :o

 

Όχι βέβαια, αφού στην συγκεντρωτική κατάσταση θα πρέπει να γράψεις το ποσό της απόδειξης όχι το πόσο πλήρωσες κανονικά.

 

Τώρα αν θες να τον καταγγείλεις είναι άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια, αφού στην συγκεντρωτική κατάσταση θα πρέπει να γράψεις το ποσό της απόδειξης όχι το πόσο πλήρωσες κανονικά.

 

Τώρα αν θες να τον καταγγείλεις είναι άλλο θέμα

 

τωρα αμα εκανα φασαρια για το θεμα αυτο κ του ελεγα να αναγραψει ολο το ποσο κανονικα θα ημουν υπερβολικη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αμα εκανα φασαρια για το θεμα αυτο κ του ελεγα να αναγραψει ολο το ποσο κανονικα θα ημουν υπερβολικη??

 

Δε χρειάζεται να κάνεις φασαρία απλά του ζητάς ευγενικά να ακυρώσει την απόδειξη και να σου κόψει άλλη σωστή. Θα βοηθούσε βέβαια πολύ πρώτα να επερνες την απόειξη στα χέρια σου και μετά να πλήρωνες. Αν δε το έκανε απλά σηκώνεσαι και φεύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο απόφοιτοι ΕΜΠ πιάνουν 1η δουλειά.

 

Ο πρώτος θέλει να πάει στην βιομηχανική παραγωγή όπου κατά κανόνα προσλαμβάνεται ως μισθωτός.

Ο 2ος θέλει να ασχοληθεί με κατασκευές όπου "επικρατεί" το καθεστώς των "ελ. επαγγελματιών"

 

Και οι δύο έχουν ίδια έσοδα έστω 15.000 (προσοχή ... πλέον μιλάμε για ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ έσοδα, μη πετάξει κανείς καμιά εξυπνάδα περί τεκμαρτού εισοδήματος του 2ου)

 

Ο 1ος λέει θα κληθεί να μαζέψει ~6.000 ευρώ σε αποδείξεις

Ο 2ος λέει (και το είπε σήμερα ο υφυπουργός στη τηλεόραση) μέχρι και ως 10.000

 

Όποιος καταφέρει και με πείσει για τη λογική του παραπάνω κερδίζει CRT Οθόνη 15'' Eizo F35 (παραλαβή από Νίκαια)

 

Ο δεύτερος θα πληρώνει και μόνος του τις εισφορές συν τις άλλοις ΤΣΜΕΔΕ , 200-300 ευρώ το μήνα δεν είναι ή λέω υπερβολές; Για 15.000 ευρώ το χρόνο πιστεύω ότι είναι απίστευτη μόνο και μόνο η ταλαιπωρία να έχεις βιβλία, δηλώσεις ΦΠΑ κ.λ.π. για έναν απλό και μόνο λόγο, εφοριακοί... Θα μου πεις ναι αλλά έτσι δουλεύουν πλέον οι περισσότεροι, με μπλοκάκι...Κάποιοι εφοριακοί ας πούμε δεν μπορούνε να χωνεύσουν πώς κάποιος που ασκεί μεσιτεία και έχει έδρα το σπίτι του δεν έχει αρκετά έξοδα!Πόσα έξοδα να έχει πια ο άνθρωπος, θα έχει τηλεφωνικά έξοδα ( τα πιο πολλά συνήθως καλύπτονται από τις εταιρείες) και έξοδα μετακίνησης, τι θα έχει, έξοδα επαγγελματικής στέγης; Μου έχουν διηγηθεί αρκετές ιστορίες οι γονείς μου και συγγενείς για ιστορίες καθημερινής τρέλας που βιώνουν ως έμποροι και ελεύθεροι επαγγελματίες, στις επιστροφές φόρου μία χαρά τα καθυστερεί τα λεφτά η εφορία...

 

Έχω μία απορία, εγώ που θέλω να αποταμιεύσω να μαζεύσω για μεταπτυχιακό, δε μένω μόνη αλλά με γονείς και δεν ξοδεύω πολλά ακριβώς για το λόγο ότι θέλω να μαζεύσω λεφτά πόσες αποδείξεις να μαζεύσω πια ; Με το ζόρι να καταναλώσω δηλαδή ή να πληρώσω φόρο; Τα δίδακτρα θα μετράνε άραγε ως έξοδα;

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ο δεύτερος θα πληρώνει και μόνος του τις εισφορές συν τις άλλοις ΤΣΜΕΔΕ , 200-300 ευρώ το μήνα δεν είναι ή λέω υπερβολές; Για 15.000 ευρώ το χρόνο πιστεύω ότι είναι απίστευτη μόνο και μόνο η ταλαιπωρία να έχεις βιβλία, δηλώσεις ΦΠΑ κ.λ.π. για έναν απλό και μόνο λόγο, εφοριακοί... Θα μου πεις ναι αλλά έτσι δουλεύουν πλέον οι περισσότεροι, με μπλοκάκι...Κάποιοι εφοριακοί ας πούμε δεν μπορούνε να χωνεύσουν πώς κάποιος που ασκεί μεσιτεία και έχει έδρα το σπίτι του δεν έχει αρκετά έξοδα!Πόσα έξοδα να έχει πια ο άνθρωπος, θα έχει τηλεφωνικά έξοδα ( τα πιο πολλά συνήθως καλύπτονται από τις εταιρείες) και έξοδα μετακίνησης, τι θα έχει, έξοδα επαγγελματικής στέγης; Μου έχουν διηγηθεί αρκετές ιστορίες οι γονείς μου και συγγενείς για ιστορίες καθημερινής τρέλας που βιώνουν ως έμποροι και ελεύθεροι επαγγελματίες, στις επιστροφές φόρου μία χαρά τα καθυστερεί τα λεφτά η εφορία...

 

Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω αρκετούς που "μπήκαν στον μπελά" να ανοίξουν βιβλία για 15.000 μικτά (εννοώ μέσα και οι ασφαλιστικές εισφορές) σε διαβεβαιώ ότι είναι συνήθες.

 

Για έναν νέο μηχανικό οι εισφορές είναι λιγότερες αλλά αυτό δεν μπαίνει μέσα στην "εξίσωση" του ερωτήματος μου

 

Μιλάω για φορολογητέο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ εισόδημα άρα οι ασφαλιστικές εισφορές έχουν αφαιρεθεί, δηλαδή ... Έσοδα-Έξοδα-εισφορές = 15.000

 

Έχω μία απορία, εγώ που θέλω να αποταμιεύσω να μαζεύσω για μεταπτυχιακό, δε μένω μόνη αλλά με γονείς και δεν ξοδεύω πολλά ακριβώς για το λόγο ότι θέλω να μαζεύσω λεφτά πόσες αποδείξεις να μαζεύσω πια ; Με το ζόρι να καταναλώσω δηλαδή ή να πληρώσω φόρο; Τα δίδακτρα θα μετράνε άραγε ως έξοδα;

 

Μέχρι τώρα δεν μετράνε και φαντάζομαι δε θα μετράνε και στο μέλλον. πχ εγώ θα δώσω μερικές δεκάδες χιλιάδες λίρες για το μεταπτυχιακό μου και φυσικά δε θα φοροαπαλλαχθώ ούτε θα μετρήσει ως έξοδο στην ατομική μου επιχείρηση παρότι θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η αγορά γνώσης (μέσω μεταπτυχιακού) για έναν ελ. επαγγελματία δε διαφέρει από την αγορά οποιουδήποτε άλλου παράγοντα (πχ υλικά). Αντίθετα μια εταιρεία μπορεί να περάσει στα έξοδά της δαπάνες για την ενημέρωση και εκπαίδευση των υπαλλήλων της. Άρα σε αυτό το θέμα ο "ελ. επαγγελματίας" δεν αντιμετωπίζεται ως αυτόνομη παραγωγική μονάδα - επιχείρηση αλλά ως φυσικό πρόσωπο, αντίθετα όταν πρέπει να καθοριστεί το νέο αφορολόγητό του δεν θα έχει το ίδιο με τον μισθωτό αλλά όσο μια επιχείρηση (λένε 0). Τρέχα βγάλε άκρη.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για φορολογητέο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ εισόδημα άρα οι ασφαλιστικές εισφορές έχουν αφαιρεθεί, δηλαδή ... Έσοδα-Έξοδα-εισφορές = 15.000

 

Ωχ δεν πρόσεξα ότι έλεγες για λογιστικό εισόδημα, αν και το επισήμανες στο ποστ σου..:P Είχα την εντύπωση ότι το αφορολόγητο για τους ελεύθερους επαγγελματίες πάντα ήταν πιο χαμηλό από το αφορολόγητο των μισθωτών οπότε κάτι δεν καταλαβαίνω από αυτά που λες!

 

---------- Προσθήκη στις 12:23 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:13 ----------

 

 

Ο 1ος λέει θα κληθεί να μαζέψει ~6.000 ευρώ σε αποδείξεις

Ο 2ος λέει (και το είπε σήμερα ο υφυπουργός στη τηλεόραση) μέχρι και ως 10.000

 

 

Όπα , ούτε εγώ το καταλαβαίνω αυτό...

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο που το έχω απορία ένας ασφαλιστικός σύμβουλος με απαλλαγή από την υποχρέωση να τηρεί βιβλία, υπάρχουν πλέον προυποθέσεις για αρκετούς να μην τηρούν, που πληρώνει ΟΑΕΕ, βγαίνει εκκαθάριση από την ασφαλιστική για τις προμήθειες και bonus με βάση ποιά κλίμακα φορολογείται και πόσες αποδείξεις θα πρέπει να μαζεύει; Το καλοκαίρι ανακοινώθηκε αυτό που λέω για την απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων. Δε βγάζω άκρη με τα φορολογικά, λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι το αφορολόγητο για τους ελεύθερους επαγγελματίες πάντα ήταν πιο χαμηλό από το αφορολόγητο των μισθωτών οπότε κάτι δεν καταλαβαίνω από αυτά που λες!

 

Ναι όντως αυτό ίσχυε, 10.500 έναντι 12.000.

 

Αλλά ας πούμε ότι κάποιοι είχαν τεκμαρτό εισόδημα οπότε η σύγκριση δεν ήταν άμεση για όλους (αν και εξακολουθούσε να ήταν για όσους είχαν λογιστικό τρόπο προσδιορισμού κέρδους οπότε ούτε και μέχρι φέτος είχε πάντα λογική).

 

Πλέον όλοι πάνε (από ότι λένε) σε λογιστικό προσδιορισμό. Τότε πια η διαφορά μεταξύ λογιστικού κέρδους και μισθού ? Από τα ίδια χρήματα και οι δύο δε θα κληθούν να ζήσουν τον εαυτό τους και τις οικογένειές τους ή μήπως ο χασάπης εμένα που είμαι ελ. επαγγελματίας θα μου κάνει καλύτερη τιμή οπότε δε χρειάζομαι ίδια βάση αφορολόγητου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα δεν μετράνε και φαντάζομαι δε θα μετράνε και στο μέλλον. πχ εγώ θα δώσω μερικές δεκάδες χιλιάδες λίρες για το μεταπτυχιακό μου και φυσικά δε θα φοροαπαλλαχθώ ούτε θα μετρήσει ως έξοδο στην ατομική μου επιχείρηση παρότι θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η αγορά γνώσης (μέσω μεταπτυχιακού) για έναν ελ. επαγγελματία δε διαφέρει από την αγορά οποιουδήποτε άλλου παράγοντα (πχ υλικά). Αντίθετα μια εταιρεία μπορεί να περάσει στα έξοδά της δαπάνες για την ενημέρωση και εκπαίδευση των υπαλλήλων της. Άρα σε αυτό το θέμα ο "ελ. επαγγελματίας" δεν αντιμετωπίζεται ως αυτόνομη παραγωγική μονάδα - επιχείρηση αλλά ως φυσικό πρόσωπο, αντίθετα όταν πρέπει να καθοριστεί το νέο αφορολόγητό του δεν θα έχει το ίδιο με τον μισθωτό αλλά όσο μια επιχείρηση (λένε 0). Τρέχα βγάλε άκρη.

 

Μωρέ μία χαρά τα λες, ο ΚΒΣ είναι απλά ένα μπάχαλο που μεταβάλλεται κάθε χρονιά λες και βελτιώνεται κάτι. Δεν υπάρχει καμία λογική απλά :shock:

 

---------- Προσθήκη στις 12:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:35 ----------

 

Ναι όντως αυτό ίσχυε, 10.500 έναντι 12.000.

 

Αλλά ας πούμε ότι κάποιοι είχαν τεκμαρτό εισόδημα οπότε η σύγκριση δεν ήταν άμεση για όλους (αν και εξακολουθούσε να ήταν για όσους είχαν λογιστικό τρόπο προσδιορισμού κέρδους οπότε ούτε και μέχρι φέτος είχε πάντα λογική).

 

Πλέον όλοι πάνε (από ότι λένε) σε λογιστικό προσδιορισμό. Τότε πια η διαφορά μεταξύ λογιστικού κέρδους και μισθού ? Από τα ίδια χρήματα και οι δύο δε θα κληθούν να ζήσουν τον εαυτό τους και τις οικογένειές τους ή μήπως ο χασάπης εμένα που είμαι ελ. επαγγελματίας θα μου κάνει καλύτερη τιμή οπότε δε χρειάζομαι ίδια βάση αφορολόγητου ?

 

Εννοώ ότι ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί δεν έχουν το ίδιο αφορολόγητο οι μισθωτοί με τους ελεύθερους επαγγελματίες. Ήταν που ήταν μπάχαλο η κατάσταση τώρα θα απογίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν δοθεί η δυνατότητα οι καταστάσεις να υποβληθούν και έντυπα και ηλεκτρονικά θα τις υποβάλλω έντυπα.

 

Θα τις έχω περασμένες σε excel (που θα το έκανα έτσι κι αλλιώς) και θα τις τυπώσω πάνω στα έντυπα να καψονάρω τη ΓΓΠΣ.

 

Όσο περισσότεροι το κάνουμε τόσο περισσότερο θα ξανασκεφτούν να μας καψονάρουν με αυτό το τρόπο.

 

Μια τους και μία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν δοθεί η δυνατότητα οι καταστάσεις να υποβληθούν και έντυπα και ηλεκτρονικά θα τις υποβάλλω έντυπα.

 

Θα τις έχω περασμένες σε excel (που θα το έκανα έτσι κι αλλιώς) και θα τις τυπώσω πάνω στα έντυπα να καψονάρω τη ΓΓΠΣ.

 

Όσο περισσότεροι το κάνουμε τόσο περισσότερο θα ξανασκεφτούν να μας καψονάρουν με αυτό το τρόπο.

 

Μια τους και μία μας.

 

Εστω οτι μαζεψουμε οοοολλλλες τις αποδειξεις φετος. Και παμε οταν ειναι να κανουμε τη δηλωση μας, κατευθειαν στην εφορια. Φερνουμε και το φορτηγακι με τις αποδειξεις, τις αδειαζουμε πανω στοι γραφειο του υπαλληλου, και του ζηταμε να μας βοηθησει να ξεδιαλυνουμε το ποιες περνανε και ποιες οχι... Δεν ειναι υποχρεωμενος να μας βοηθησει; :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εστω οτι μαζεψουμε οοοολλλλες τις αποδειξεις φετος. Και παμε οταν ειναι να κανουμε τη δηλωση μας, κατευθειαν στην εφορια. Φερνουμε και το φορτηγακι με τις αποδειξεις, τις αδειαζουμε πανω στοι γραφειο του υπαλληλου, και του ζηταμε να μας βοηθησει να ξεδιαλυνουμε το ποιες περνανε και ποιες οχι... Δεν ειναι υποχρεωμενος να μας βοηθησει; :devil:

 

Ίσως και όχι (ας πούμε δεν δικαιολογείται άγνοια νόμου και κατεπέκταση το ποιές περνάνε και ποιές όχι) ... αλλά μη το ψάχνουμε πολύ.

Φαντάσου να πάνε στη ΓΓΠΣ 300.000 έντυπες καταστάσεις, επί 200 γραμμές η κάθε μία = 60.000.000 γραμμές να περάσουν ... χε, χε.

 

Αν δεν κάνω λάθος τώρα μπορείς να πας να υποβάλεις την δήλωσή του ηλεκτρονικά στα ΚΕΠ.

 

Έχω να ρίξω πολύ γέλοιο στο ΚΕΠ του χρόνου, θα πάρω παγουρίνα και κεφτεδάκια και θα κάτσω να τις περάσω εκεί να μπλοκάρει το σύμπαν !!!

 

 

http://ec.europa.eu/dgs/competition/index_el.htm

 

μια καλή αρχή για να δούμε κατά πόσο μπορούν πράγματι να εξαιρεθούν οι αποδείξεις από μαγαζιά της ΕΕ.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...