Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω,αλλα θα την βρω την ακρη.Δεν μου αρεσει να αναλαμβανω κατι μονος μου κ να μην το τελειωνω.Τελευταιο σεναριο αυτο...Παντως χιλια ευχαριστω για την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω,αλλα θα την βρω την ακρη.Δεν μου αρεσει να αναλαμβανω κατι μονος μου κ να μην το τελειωνω.Τελευταιο σεναριο αυτο...Παντως χιλια ευχαριστω για την βοηθεια!

 

 

Καμμια υποχρεωση αλλα δεν θελω να πω κατι λαθος που θα σε οδηγησει σε περιπετεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα.

 

Πες σ' αυτόν που θα το αναλάβει για να ξέρει, να κανονίσει στο taxisnet να κάνουνε reset την οικογενειακή κατάσταση, επειδή πάτησες κατά λάθος επιβεβαίωση στοιχείων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα.

 

Πες σ' αυτόν που θα το αναλάβει για να ξέρει, να κανονίσει στο taxisnet να κάνουνε reset την οικογενειακή κατάσταση, επειδή πάτησες κατά λάθος επιβεβαίωση στοιχείων...

 

Αυτο μονο σε εφορια γινεται και οχι μεσα απο το taxisnet απο οτι ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα.

 

Πες σ' αυτόν που θα το αναλάβει για να ξέρει, να κανονίσει στο taxisnet να κάνουνε reset την οικογενειακή κατάσταση, επειδή πάτησες κατά λάθος επιβεβαίωση στοιχείων...

 

Κοιτα μιλησα με λογιστη φιλο στην Ελλαδα ρε συ.Ειπε οτι δεν εππηρεαζει επειδη εμφανιζει την μανα μου ακομα ως εγγαμη.Σιγα μια απλη αλλαγη κανεις ειτε απο κοντα ειτε δεν ξερω πως.Το θεμα ειναι οτι εγω θελω να ειμαι αψογος.Τα υπολοιπα ουσιαστικα στοιχεια τα εχω κανει ολα σωστα πιστευω, αυτα η ουσια της ιστοριας νομιζω.

 

Το μονο που με απασχολει ειναι εαν μπορω να κανω για την παρτη μου κ την αδερφη μου τις δηλωσεις ονλαιν.Απλα δεν βρισκω λογο γιατι να μην γινεται απο την στιγμη που η εφορια μου εστειλε τους κωδικους κ για τους δυο μας...Εκει σαφως κ θα ρωτησω λογιστη να ειμαι σιγουρος,αλλα απο οτι λεει ο Γιαννης μαλλον πρεπει να τρεχω εφορια ΜΚΕ,θα τους παρω τηλεφωνο αυριο,ηδη βρηκα τα στοιχεια επικοινωνιας τους.Καθε χρονο τους τα κανω εγω ονλαιν (εχω αναλαβει λογιστης οικογενιας ας πουμε :mrgreen: )

 

Τελευταιο σεναριο να βαλω τον λογιστη του αδερφου να τα κανει.Θα δω τι θα πουν αυριο απο Ελλαδα μπας κ βγαλω ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Αυτο μονο σε εφορια γινεται και οχι μεσα απο το taxisnet απο οτι ξερω.

 

 

 

Γιάννη αυτό που λέω γίνεται ΜΟΝΟ στο ταξις. Anyway ας κάνει ότι καταλαβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εισόδημα 12500 μου ήρθε να πληρώσω 90 ευρώ. Αποδείξεις είχα άπειρες να βάλω αλλά ο λογιστής μου είπε πως δεν χρειάζεται να βάλω πολλές αλλά ένα συγκεκριμένο ποσό ώστε να πιάσω το αφορολόγητο.

 

Η απορία μου είναι πως αφού μου έβαλε αυτό το συγκεκριμένο ποσό για να πιάσω το αφορολόγητο γιατί δεν το έπιασα και πληρώνω φόρο?

Είναι μάπας ο λογιστής ή υπάρχει άλλη εξήγηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφορολογητο Κατερινα ειναι 12000 οποτε το υπερεβεις κατα 500 ευρω.

 

Σου ειχαν παρακρατησει φορο ???

 

Ναι αλλά με τις αποδείξεις δεν υποτίθεται πως αυξάνω το αφορολόγητό μου?

Τι εννοείς αν μου είχαν παρακρατήσει φόρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το αυξανεις καθολου.Απλα το "κατοχυρωνεις"

 

Φορο μισθωτων υπηρεσιων σου ειχαν κρατησει ???Αναλογουντα και παρακρατηθεντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το αυξανεις καθολου.Απλα το "κατοχυρωνεις"

 

Φορο μισθωτων υπηρεσιων σου ειχαν κρατησει ???Αναλογουντα και παρακρατηθεντα .

 

Το κατοχυρώνω? Γιατί τα 12000 δεν είναι έτσι κι αλλιώς αφορολόγητο?

Οι αποδείξεις τι ρόλο βαράνε?

Αν εννοεις αν είχα κρατήσεις από κάπου αλλού, όχι δεν είχα αλλα γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αφού η κοπέλα είχε εισόδημα πάνω από 12.000 σίγουρα είχε και παρακρατηθέντα φόρο. Τι ψάχνετε...

Μαλακία του λογιστή που σου είπε ότι δε χρειάζεσαι αποδείξεις. Θα έπρεπε, με τις αποδείξεις που θα έβαζες, να είχες μια μικρή επιστροφή αν τα δεδομένα είναι αυτά που μας είπες.

 

Μήπως έχεις τίποτα εισόδημα από άλλες πηγές πχ ακίνητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για το αφορολογητο που εχεις δεν εχεις απαιτουμενες αποδειξεις πληρωνεις "ποινη" που εσυ δεν πληρωσες.Απλα υπερεβεις κατα 500 ευρω το αφορολογητο σου.Αφου δεν σου ειαχαν παρακρατησει φορο δεν ειχε νοημα να βαλεις αλλες αποδειξεις και καλα εκανες.

 

Ρε παιδιά, αφού η κοπέλα είχε εισόδημα πάνω από 12.000 σίγουρα είχε και παρακρατηθέντα φόρο. Τι ψάχνετε...

Μαλακία του λογιστή που σου είπε ότι δε χρειάζεσαι αποδείξεις. Θα έπρεπε, με τις αποδείξεις που θα έβαζες, να είχες μια μικρή επιστροφή αν τα δεδομένα είναι αυτά που μας είπες.

 

Μήπως έχεις τίποτα εισόδημα από άλλες πηγές πχ ακίνητα;

 

Μην το λες...εχω δει βεβαιωσεις χωρις φορο με εισοδημα πανω απο 12000 χωρις βεβαια αυτο να ειναι και σωστο.

 

Οπως ειδα και βεβαιωση που δεν επρεπε να εχει ΦΜΥ και ειχε

 

Ααααα...Ο γιος μου δουλεψε για 60 μερες στη ΔΕΗ μαζι μου σαν ανειδικευτος εργατης με ημερομισθιο 32 ευρω μικτα και του κρατησαν φορο !!!!! :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφή δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω γιατί δεν έχω παρακράτηση από κάπου.

Εισόδημα από ακίνητο ναι υπάρχει.

Άρα δεν είναι μάπας ο λογιστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...