Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει άκρη για αποδείξεις επί πληρωμή,μέχρι και στη χρυσή ευκαιρία βάζουν αγγελίες.

 

Ναι σιγα μην ασχοληθει η μανα μου με εφημεριδα...Κανα Votre Beauté αμα ειναι κατι γινεται :mrgreen: Ευχαριστω παντως B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις συνυπευθυνοι κ οι λοιποι κληρονομοι?Εγω κ η αδερφη μου ειμαστε μονιμοι κατοικοι εξωτερικου κ δεν κανουμε φορολογικες δηλωσεις Ελλαδα.Ο αδερφος μου μονο...Εξηγησε το λιγο αν μπορεις...

 

Για να μην σε παρω στο λαιμο μου καλυτερα ρωτα ενα φοροτεχνικο.Εισαι λιγο ειδικη περιπτωση.

Αν δεν ξερεις καποιο πες μου να ρωτησω το βραδυ κουμπαρο μου εφοριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σε παρω στο λαιμο μου καλυτερα ρωτα ενα φοροτεχνικο.Εισαι λιγο ειδικη περιπτωση.

 

Να σου πω,αμα κανω την φορολογικη δηλωση της μανας μου,πατερα μου οσο ζουσε κ του αδερφου μου παιζει να υπαρχει προβλημα?Τα λογιστικα της οικογενειας τα εχω ξεκαθαρισει ολα απο χθες οποτε τα εχω φρεσκα στο μυαλο μου κ μου ειναι ευκολο να τα κανω ονλαιν.Δεν ασχολουνται γενικα κ καθε χρονο εγω τους τα κανω,απλα φετος ειδα της μανα μου αυτο το κουλο...

 

ΕΝΤΙΤ...Ναι δεν γνωριζω κανενα κ τπτ Ελλαδα.Αν σου ειναι ευκολο ρωτα κ σου στελνω πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω,αμα κανω την φορολογικη δηλωση της μανας μου,πατερα μου οσο ζουσε κ του αδερφου μου παιζει να υπαρχει προβλημα?Τα λογιστικα της οικογενειας τα εχω ξεκαθαρισει ολα απο χθες οποτε τα εχω φρεσκα στο μυαλο μου κ μου ειναι ευκολο να τα κανω ονλαιν.Δεν ασχολουνται γενικα κ καθε χρονο εγω τους τα κανω,απλα φετος ειδα της μανα μου αυτο το κουλο...

 

ΕΝΤΙΤ...Ναι δεν γνωριζω κανενα κ τπτ Ελλαδα.Αν σου ειναι ευκολο ρωτα κ σου στελνω πμ

 

 

Θα ρωτησω το βραδυ και θα σου πω αν και δεν νομιζω να εχουν προβλημα αφου θα γινει δηλωση και για τον πατερα σου.Πρεπει να του κανουν και διαγραφη απο τα μητρωα της εφοριας.

Αν κληρονομουν περιουσιακα στοιχεια θα κανουν Ε2 και Ε9 να ξερεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κληρονομουν περιουσιακα στοιχεια θα κανουν και Ε9 να ξερεις...

 

Ναι ναι,τα εχω προνοησει αυτα.Το θεμα ειναι οτι κ γω κ η αδερφη μου κληρονομουμε,τι γινεται εκει πρεπει να κανουμε κ εμεις Ε9?Αν μπορεις ρωτα κ αυτο.Υποχρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγα μην ασχοληθει η μανα μου με εφημεριδα...Κανα Votre Beauté αμα ειναι κατι γινεται :mrgreen: Ευχαριστω παντως B)

Για το μεροκάματο,τραβιέμαι εγώ για πάρτη σου,άμα γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι,τα εχω προνοησει αυτα.Το θεμα ειναι οτι κ γω κ η αδερφη μου κληρονομουμε,τι γινεται εκει πρεπει να κανουμε κ εμεις Ε9?Αν μπορεις ρωτα κ αυτο.Υποχρεος

 

 

Αν τα λεω καλα ...

 

Κληρονομοι η μαννα σου ,εσυ ο αδερφος και η αδερφη.Σωστα ?

Εσυ και η αδερφη κατοικοι εξωτερικου που δεν υποβαλλον φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα. Σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοσωστα

 

Θα μαθω το βραδυ και θα γραψω εδω.Πιθανολογω οτι εσυ και η αδερφη σου οτι ειναι να κανετε θα το κανετε στην Εφορια αλλοδαπων στην Λυκουργου αν θυμαμαι καλα αλλα αυτο με επιφυλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μαθω το βραδυ και θα γραψω εδω.Πιθανολογω οτι εσυ και η αδερφη σου οτι ειναι να κανετε θα το κανετε στην Εφορια αλλοδαπων στην Λυκουργου αν θυμαμαι καλα αλλα αυτο με επιφυλαξη.

 

Ευχαριστω,για την απαντηση.Δεδομενου οτι στην Ελλαδα κανεις απο του δυο μας δεν προκειτε να ερθει πριν την προθεσμια,γνωριζεις τι γινεται εκει?Συγνωμη για το πρηξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε μόλις διάβασα το θέμα σου.

 

Πρέπει να κάνετε δήλωση οι κληρονόμοι ανεξάρτητα από το αν είστε κάτοικοι εξωτερικού ή όχι. Επίσης, σαν κάτοικοι εξωτερικού φέτος θα πληρώσετε φόρο τον οποίο δεν μπορείτε να γλυτώσετε με αποδείξεις. Οπότε κανόνισε να πληρώσετε μόνο το φόρο χωρίς τα πρόστιμα γιατί δε λέει.

 

Κανόνισέ τα με κάποιον λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Τοξοβολε ξεκινα να τρεχεις !!!

 

Αν υπαρχει κληρονομια απο ακινητα πρεπει να κανεις Ε1 εστω κενο εκτος και ειχες εισοδημα κληρονομικο απο ενοικιο που το γραφεις στην δευτερη σελιδα.

θα κανεις και Ε2 συμπληρωμενο οπωσδηποτε στην πισω πλευρα που λεει γαι ακινητα που αποκτηθηκαν το 2010 και αν ειχες και εισοδημα στην μπροστινη πλευρα.

Αν απεκτησες ποσοστο απο σπιτι αδειο θα το γραψεις στο Ε1 στην τριτη σελιδα σαν δευτερευουσα κατοικια

 

Ολα αυτα στην Εφορια κατοικων εξωτερικου καπου στο Πολυτεχνειο στην οδο Μετσοβου.Εκει θα ορισετε και αντικλητο στην Ελλαδα.

 

Τα ιδια και η αδερφη σου.

 

Για τους εν Ελλαδι ειναι πιο απλα και οπως τα ειπα οτ πρωι.Η μανα δικη της δηλωση , ο αδερφος το ιδιο και μια οι κληρονομοι για τον πατερα που χασατε. Ααααα..Αν ειχε αυτοκινητο στο ονομα του ο θανων παει στην συζηγο.

 

Καλα κουραγια.

 

Προθεσμια γαι ηλεκτρονικη υποβολη μεχρι 30/6 και το Ε9 απο 1-30/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Τοξοβολε ξεκινα να τρεχεις !!!

 

Αν υπαρχει κληρονομια απο ακινητα πρεπει να κανεις Ε1 εστω κενο εκτος και ειχες εισοδημα κληρονομικο απο ενοικιο που το γραφεις στην δευτερη σελιδα.

θα κανεις και Ε2 συμπληρωμενο οπωσδηποτε στην πισω πλευρα που λεει γαι ακινητα που αποκτηθηκαν το 2010 και αν ειχες και εισοδημα στην μπροστινη πλευρα.

Αν απεκτησες ποσοστο απο σπιτι αδειο θα το γραψεις στο Ε1 στην τριτη σελιδα σαν δευτερευουσα κατοικια

 

Ολα αυτα στην Εφορια κατοικων εξωτερικου καπου στο Πολυτεχνειο στην οδο Μετσοβου.Εκει θα ορισετε και αντικλητο στην Ελλαδα.

 

Τα ιδια και η αδερφη σου.

 

Για τους εν Ελλαδι ειναι πιο απλα και οπως τα ειπα οτ πρωι.Η μανα δικη της δηλωση , ο αδερφος το ιδιο και μια οι κληρονομοι για τον πατερα που χασατε. Ααααα..Αν ειχε αυτοκινητο στο ονομα του ο θανων παει στην συζηγο.

 

Καλα κουραγια.

 

Προθεσμια γαι ηλεκτρονικη υποβολη μεχρι 30/6 και το Ε9 απο 1-30/9

 

Χιλια ευχαριστω για τον κοπο σου να ασχοληθεις με την περιπτωση μου.Λοιπον τα προσεξα οτι λες κ τα εκανα χθες βραδυ με την διαφορα οτι τα εκανα ολα ονλαιν....μιλαω για την περιπτωση την δικη μου κ της αδερφης μου.Αυτο γνωριζεις εαν επιτρεπεται η πρεπει σονυ κ καλα δια της φυσικης μας παρουσιας να τρεχουμε στην εφορια ΜΚΕ στην Ελλαδα?Αυτο για τον αντικλητο τι εννοεις?Πχ μπορω να χωσω τον αδερφο μου να τα κανει για την περιπτωση της αδερφης μου κ την δικη μου?

 

Κατα τα αλλα τα εχω ΟΛΑ ετοιμα,απλα σε ονλαιν μορφη για εμας τους δυο διοτι κ οι δυο εχουμε ΑΦΜ στην Ελλαδα κ μου εστειλαν τους κωδικους χθες χωρις κανενα προβλημα για να τα κανω ονλαιν...

 

Επισης ο θανατος του πατερα μου εχει δηλωθει στην εφορια στην Ελλαδα.Αυτο το εκανα εγω προσωπικα οταν ημουν στην Ελλαδα περισυ.Κ κατι τελευταιο,στην δηλωση της μανας μου οταν εκανα την επιβεβαιωση στοιχειων εκ παραδρομης κρατησα το ''εγγαμος'' ενω μου εμφανιζε λινκ στην επιλογη αυτη που φανταζομαι εξηγουσε πως μπορεις να το αλλαξεις,αλλα ημουν αφηρημενος κ προχωρισα στην επιβεβαιωση χωρις να το διορθωσω σε χηρεια (εαν οντως προβλεποταν).Το θεμα ειναι οτι τωρα αυτο εχει σωθει κ δεν αλλαζει με τπτ.Εχω κανει τα παντα κ δεν βρισκω τροπο να το αλλαξω ονλαιν.Οχι οτι εχει σημασια δλδ...

 

Κανόνισέ τα με κάποιον λογιστή.

 

Στην χειροτερη αυτο θα γινει διοτι βλεπω περιπλεκονται τα πραγματα,ισως ζητησω απο τον λογιστη του αδερφου μου.

 

ΥΓ.Επισης το αλλο το κουλο.Για την περιπτωση μου δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ ισχυον Ελληνικο εγγραφο ταυτοπροσωπιας.Την ταυτοτητα μου την ειχα χασει πριν χρονια κ το ειχα δηλωσει στο Ελληνικο Προξενειο εδω στο Λονδινο κ το διαβατηριο μου εχει ληξει εδω κ κατι μηνες.Εχω ραντεβου με την Ελληνικη πρεσβεια να το ανανεωσω αλλα καλο Οκτωβριο ας πουμε.Το μονο που εχω ειναι το Βρετανικο μου διαβατηριο κ βλεπω οτι στα ''στατικα'' στοιχεια που μου εχουν στειλει απο την εφορια εχουν τον παλιο αριθμο ταυτοτητας.Αυτο παιζει ρολο εαν το αφησω ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στην χειροτερη αυτο θα γινει διοτι βλεπω περιπλεκονται τα πραγματα,ισως ζητησω απο τον λογιστη του αδερφου μου.

 

 

 

 

Φιλε μου εισαι πολυ ειδικη περιπτωση.Αυτο να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...