Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα λεφτά δεν χρειάζονται και άμεσα.. Απλά είναι η σκέψη ότι σε 3 μήνες μπορεί να μου πει η πασοκοκυβέρνηση: Ψηλέ δεν γίνεται να πάρεις τα λεφτά, έχουμε κρίση, οπότε σε παίρνουμε αυτά τα φράγκα και θα σε τιμήσουμε με μια πλακέτα..

 

Ή να καταλήξω να πάρω τίποτα λίρες έτσι όπως το πάνε :)

 

Πάντως μέχρι τώρα στο περιβάλλον οι μισοί πήγαν για τα λίγα και μερικοί που έκαναν νωρίς δηλώσεις τα πήραν ήδη και άλλοι πήγαν για τα περισσότερα..

 

Τέλοσπαντων, σας ευχαριστώ!

 

ΥΓ. Το λίνκ μάλλον ήταν δοκιμαστικό γιαυτό δεν παίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα λεφτά δεν χρειάζονται και άμεσα.. Απλά είναι η σκέψη ότι σε 3 μήνες μπορεί να μου πει η πασοκοκυβέρνηση: Ψηλέ δεν γίνεται να πάρεις τα λεφτά, έχουμε κρίση, οπότε σε παίρνουμε αυτά τα φράγκα και θα σε τιμήσουμε με μια πλακέτα..

 

Aν ειναι ετσι τοτε γιατι οχι να μη σου πει κομμενος και ο μισθος ή η συνταξη...

Η επιστροφη φορου δεν ειναι καποιο προαιρετικο φιλοδωρημα.

 

Πάντως μέχρι τώρα στο περιβάλλον οι μισοί πήγαν για τα λίγα και μερικοί που έκαναν νωρίς δηλώσεις τα πήραν ήδη και άλλοι πήγαν για τα περισσότερα..

Α διαβασεις αυτο το thread θα δεις οτι πολλοι φιλοι μας τα πηραν κιολας, και χοντρα.

Κι εγω νωρις την εκανα αλλα περιμενω για φθινοπωρο. Αμεσως τα παιρνεις απ οτι καταλαβα μόνο αν τη κανεις ηλεκτρονικα.

 

ΥΓ. Το λίνκ μάλλον ήταν δοκιμαστικό γιαυτό δεν παίζει..

Δε νομιζω οτι ειναι δοκιμαστικο, εσυ το ανοιξες? τι σου λεει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειναι ετσι τοτε γιατι οχι να μη σου πει κομμενος και ο μισθος ή η συνταξη...

 

Hello, έχει γίνει αυτό.

...οι συντάξεις και τα επικουρικά που κόπηκαν ήταν εισφορές των εργαζομένων δεν ήταν φιλοδώρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα γνωριζει κανεις για link? Αυτο που εγραψα (https://www2.gsis.gr/webtax/incomefp/year2011-income-e1-search.do) σας δουλευει?

 

Επισης μια αλλη ερωτηση που δεν απαντηθηκε, τα φαρμακα που παιρνονται με συνταγη γιατρου γραφονται κι αυτα κανονικα στον 051?

 

Σου απαντήσαμε 3-4 φορές!

Δεν έχει καμία διαφορά. Την απόδειξη με την συμμετοχή που πληρώνεις στο φαρμακείο την δίνεις κανονικά με τις υπόλοιπες αποδείξεις. Δεν θεωρείται ιατρική δαπάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα που σου λεει ειναι στα φαρμακα με συνταγη γιατρου. Υπαρχει το μπεταντιν και τα καλλυντικα που τα παιρνεις ελευθερα, υπαρχουν και αυτα που παιρνεις μονο με συνταγη γιατρου.

 

Hello, έχει γίνει αυτό.

...οι συντάξεις και τα επικουρικά που κόπηκαν ήταν εισφορές των εργαζομένων δεν ήταν φιλοδώρημα.

 

Ναι αλλα δε κοπηκανε εξ ολοκληρου... κοπηκε μονο ενα μικρο ποσοστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω ότι τα λεφτά τα παίρνει κάποιος σχετικά άμεσα μόνο αν κάνει μέσω taxisnet.. Αλλιώς πάει φθινόπωρο..

 

Όσο για μισθούς και συντάξεις δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που δεν του κόπηκε κάτι από την κυβέρνηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη απορία.

 

Έχω μια απόδειξη από ηλεκτρονική συσκευή. Χαλάει και μου δίνουν πίστωση και αγοράζω νέα συσκευή οπότε και μου δίνουν νέα απόδειξη λιανικής.

Μπορώ να περάσω τόσο την παλιά όσο και την νέα απόδειξη στην εφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη απορία.

 

Έχω μια απόδειξη από ηλεκτρονική συσκευή. Χαλάει και μου δίνουν πίστωση και αγοράζω νέα συσκευή οπότε και μου δίνουν νέα απόδειξη λιανικής.

Μπορώ να περάσω τόσο την παλιά όσο και την νέα απόδειξη στην εφορία;

 

Μια χαρα μπορεις !!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TPOΠOΠOIHΣEIΣ σχεδιάζονται στο μέτρο των αποδείξεων, καθώς διαπιστώνεται ότι οι φορολογούμενοι υπερκαλύπτουν το όριο που απαιτείται για την κατοχύρωση του αφορολόγητου ορίου και σε αρκετές περιπτώσεις απολαμβάνουν μεγάλες επιστροφές φόρου.

 

 

Σύμφωνα με πληροφορίες, φορολογούμενοι με εισοδήματα άνω των 6.000 ευρώ για να εξασφαλίσουν το αφορολόγητο όριο θα πρέπει να συγκεντρώσουν αποδείξεις ίσες με το 30% του εισοδήματος. Για παράδειγμα, φορολογούμενος με εισόδημα 30.000 ευρώ για να κατοχυρώσει το αφορολόγητο όριο θα πρέπει να συγκεντρώσει αποδείξεις αξίας 9.000 ευρώ, ενώ σήμερα απαιτούνται 6.600 ευρώ.

 

Επίσης σχεδιάζεται οι αποδείξεις από ειδικές επαγγελματικές ομάδες (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, συνεργεία αυτοκινήτων κ.ά.) να μετράνε διπλά για το χτίσιμο του αφορολόγητου ορίου. Το οικονομικό επιτελείο αναζητεί αυτή την περίοδο μια «φόρμουλα» ώστε αφενός να μειωθούν ή να καταργηθούν φοροαπαλλαγές και αφετέρου να μην αποδυναμωθεί το κίνημα των αποδείξεων.

 

Στο πλαίσιο αυτό συζητείται η αύξηση του ορίου των δαπανών για τις οποίες ο φορολογούμενος μπορεί να μαζέψει αποδείξεις, από τις 15.000 στις 20.000 ευρώ για κάθε άτομο και από τις 30.000 στις 40.000 για τους συζύγους. Εάν ένα ζευγάρι καλύψει το ανώτατο όριο των 40.000 θα έχει μεγαλύτερη επιστροφή φόρου 1.000 ευρώ. Εναλλακτικά προτείνεται νέα διάταξη που θα προβλέπει ότι για να κατοχυρωθεί το αφορολόγητο των 12.000 ευρώ από όσους έχουν εισόδημα πάνω από αυτό το όριο θα πρέπει η αξία των αποδείξεων που έχουν μαζέψει να καλύπτει το 10% των πρώτων 12.000 ευρώ και το 40% του τμήματος του εισοδήματος, άνω των 12.000.

 

 

 

 

 

Πηγη: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7797

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι?επειδη χθες εκανα ονλαιν την φορολογικη δηλωση της μανας μου κ επειδη η μανα μου στην Ελλαδα ντιπ με αποδειξεις κτλ δεν δινει σημασια τπτ.Δεδομενου ομως οτι μιλαμε για πολυ υψηλο εισοδημα μεχρι τι ποσο μπορει να δικαιολογησει με αποδειξεις?Την εσωσα προσωρινα την δηλωση της γιατι μου ειπε στο τηλ οτι εδωσαν παραταση για μερικες βδομαδες.

 

Κ επισης αν καποιος ξερει,αυτες οι αποδειξεις πανε στον κωδικο 49 της ηλεκτρονικης φορμας?Σωστα καταλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι?επειδη χθες εκανα ονλαιν την φορολογικη δηλωση της μανας μου κ επειδη η μανα μου στην Ελλαδα ντιπ με αποδειξεις κτλ δεν δινει σημασια τπτ.Δεδομενου ομως οτι μιλαμε για πολυ υψηλο εισοδημα μεχρι τι ποσο μπορει να δικαιολογησει με αποδειξεις?Την εσωσα προσωρινα την δηλωση της γιατι μου ειπε στο τηλ οτι εδωσαν παραταση για μερικες βδομαδες.

 

Κ επισης αν καποιος ξερει,αυτες οι αποδειξεις πανε στον κωδικο 49 της ηλεκτρονικης φορμας?Σωστα καταλαβα?

 

Αν δεν ειναι παντρεμενη μεχρι 15000 ευρω για αποδειξεις.Σε ζευγαρια ειναι 30000 ευρω.

Αν εχει μεγαλο εισοδημα και δεν εχει καθολου αποδειξεις εχει μεγαλο προβλημα.Θα πληρωσει "ποινη" για αυτο που ειναι τσουχτερη.

 

Στο www.in.gr εχει δωρεαν προγραμμα για τις αποδειξεις και για εκκαθαριση φορολογικης δηλωσης.

 

Σωστα για τον 049 για αποδειξεις απο διαφορες αγορες.Αν ομως εχι ιατρικα , δικηγορους κλπ πανε πιο κατω και εχει μεγαλυτερο οφελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειναι παντρεμενη μεχρι 15000 ευρω για αποδειξεις.Σε ζευγαρια ειναι 30000 ευρω.

Αν εχει μεγαλο εισοδημα και δεν εχει καθολου αποδειξεις εχει μεγαλο προβλημα.Θα πληρωσει "ποινη" για αυτο που ειναι τσουχτερη.

 

Στο www.in.gr εχει δωρεαν προγραμμα για τις αποδειξεις και για εκκαθαριση φορολογικης δηλωσης.

 

Ειναι χηρα,πεθανε μεσα στο 2010 ο πατερας μου,αλλαζει κατι?.Αποδειξεις δεν εχει κ την ειδα την ''ποινη'' πριν κανω την προσωρινη αποθηκευση κ μου εφυγε το ματι λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι χηρα,πεθανε μεσα στο 2010 ο πατερας μου,αλλαζει κατι?.Αποδειξεις δεν εχει κ την ειδα την ''ποινη'' πριν κανω την προσωρινη αποθηκευση κ μου εφυγε το ματι λιγο.

 

 

Πρεπει να κανει δυο δηλωσεις.

Μια για τον πατερα σου για οσο ζουσε το 2010 και μια για αυτη για ολο το 2010.Για τον πατερα ειναι συνυπευθυνοι και οι λοιποι τυχον κληρονομοι.

 

Για ...το ματι σου δεν προλαβα να σε προειδοποιησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να κανει δυο δηλωσεις.

Μια για τον πατερα σου για οσο ζουσε το 2010 και μια για αυτη για ολο το 2010.Για τον πατερα ειναι συνυπευθυνοι και οι λοιποι τυχον κληρονομοι.

 

Για ...το ματι σου δεν προλαβα να σε προειδοποιησω...

 

Τι εννοεις συνυπευθυνοι κ οι λοιποι κληρονομοι?Εγω κ η αδερφη μου ειμαστε μονιμοι κατοικοι εξωτερικου κ δεν κανουμε φορολογικες δηλωσεις Ελλαδα.Ο αδερφος μου μονο...Εξηγησε το λιγο αν μπορεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι χηρα,πεθανε μεσα στο 2010 ο πατερας μου,αλλαζει κατι?.Αποδειξεις δεν εχει κ την ειδα την ''ποινη'' πριν κανω την προσωρινη αποθηκευση κ μου εφυγε το ματι λιγο.

Υπάρχει άκρη για αποδείξεις επί πληρωμή,μέχρι και στη χρυσή ευκαιρία βάζουν αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...