Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω απόψεις σε κάτι που με απασχολεί...

 

Κάνω φορολογική δήλωση και με 22.000€ αποδείξεις έχω επιστροφή περίπου 2.200€.. Με 17.500€ έχω επιστροφή 1.470€... Αν δηλώσω τα 17,5k λογικά παίρνω τα λεφτά μέσα σε 10-15 μέρες.. Αν όμως δηλώσω 22κ αποδείξεις τα λεφτά τα παίρνω Σεπτέμβρη και μετά από έλεγχο.. Ο έλεγχος δεν είναι πρόβλημα γιατί είναι όλα πεντακάθαρα και χιλιοελεγμένα κτλ..

 

Στην παρούσα κατάσταση θα παίρνατε το 1500 στο χέρι άμεσα ή θα περιμένατε Σεπτέμβρη για να πάρετε 600-700€ παραπάνω?

 

Εγώ σκέφτομαι το 1500 στο χέρι γιατί για Σεπτέμβρη δεν είμαι καν σίγουρος σε τι νόμισμα θα εισπράξω :P

 

Επίσης 4000-5000€ αξία αποδείξεων πόσο πιστεύτε ότι μπορούν να πουληθούν? Φυσικά για συλλεκτικούς λόγους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτατε κατα ποσο τα εχεις αναγκη τωρα εστω και τα 1500 και αν τον Σεπτεμβρη εχουν λεφτα να σου δωσουν τα παραπανω...Ειναι κι αυτο..

Εγω αν δεν τα χρειαζομουν δεν θα τους χαριζα εστω με δικο μου ρισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απόψεις σε κάτι που με απασχολεί...

 

Κάνω φορολογική δήλωση και με 22.000€ αποδείξεις έχω επιστροφή περίπου 2.200€.. Με 17.500€ έχω επιστροφή 1.470€... Αν δηλώσω τα 17,5k λογικά παίρνω τα λεφτά μέσα σε 10-15 μέρες.. Αν όμως δηλώσω 22κ αποδείξεις τα λεφτά τα παίρνω Σεπτέμβρη και μετά από έλεγχο.. Ο έλεγχος δεν είναι πρόβλημα γιατί είναι όλα πεντακάθαρα και χιλιοελεγμένα κτλ..

 

Στην παρούσα κατάσταση θα παίρνατε το 1500 στο χέρι άμεσα ή θα περιμένατε Σεπτέμβρη για να πάρετε 600-700€ παραπάνω?

 

Εγώ σκέφτομαι το 1500 στο χέρι γιατί για Σεπτέμβρη δεν είμαι καν σίγουρος σε τι νόμισμα θα εισπράξω :P

 

Επίσης 4000-5000€ αξία αποδείξεων πόσο πιστεύτε ότι μπορούν να πουληθούν? Φυσικά για συλλεκτικούς λόγους :)

 

Πως την εστειλες τη δηλωση σου, ταχυδρομικα?

 

Στη θεση σου θα προτιμουσα τα περισσοτερα λεφτα, γιατι να χαρισω 730€??

 

Παντως και το Σεπτεμβρη ιδιο θα ειναι το νομισμα, ετσι λενε ολες οι ενδειξεις.

 

Εξαρτατε κατα ποσο τα εχεις αναγκη τωρα εστω και τα 1500 και αν τον Σεπτεμβρη εχουν λεφτα να σου δωσουν τα παραπανω...Ειναι κι αυτο..

Εγω αν δεν τα χρειαζομουν δεν θα τους χαριζα εστω με δικο μου ρισκο.

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση το κρατος να πει "δεν εχω λεφτα αρα δε σου δινω την επιστροφη σου"?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως την εστειλες τη δηλωση σου, ταχυδρομικα?

 

Στη θεση σου θα προτιμουσα τα περισσοτερα λεφτα, γιατι να χαρισω 730€??

 

Παντως και το Σεπτεμβρη ιδιο θα ειναι το νομισμα, ετσι λενε ολες οι ενδειξεις.

 

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση το κρατος να πει "δεν εχω λεφτα αρα δε σου δινω την επιστροφη σου"?...

 

Μονο σε περιπτωση χρεοκοπιας .............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δηλαδή δεν γίνει έλεγχος, η επιστροφή αποδίδεται σε 15 μέρες; Ρωτάω γιατί και παλιότερα είχα ψιλοεπιστροφές που πληρωνόταν μετά από μήνες...

 

 

Εγώ το ρίσκαρα πάντως. 2Κ+ είναι η επιστροφή, αλλά κατά 99% θα είχα έλεγχο ακόμα και αν πλήρωνα φόρο αντί να πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο link που βαζεις AΦΜ και σου λεει αν εχει εκαθαριστει η δηλωση ή οχι?

 

Υπαρχει τηλ

 

2110007111

Λεει και ποτε θα μουν τα λεφτα αν ειναι να λαμανεθις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xτες ειχα μπει σε αυτο το λινκ-->https://www2.gsis.gr/webtax/incomefp/year2011-income-e1-search.do και αφου συναινεσα με εβγαλε σε μια τετοια καρτελα(εδωσα αφμ και ειπε οτι ακομα δεν εχει εκκαθαριστει). Σημερα αυτο το λινκ δε βγαινει.

 

Να λαμβανω ειναι, αλλα πως θα μου πουν πότε θα μπουν τα λεφτα αν η δηλωση ειναι ακομα "ακαθαριστη" σε καποιο συρταρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα γνωριζει κανεις για link? Αυτο που εγραψα (https://www2.gsis.gr/webtax/incomefp/year2011-income-e1-search.do) σας δουλευει?

 

Επισης μια αλλη ερωτηση που δεν απαντηθηκε, τα φαρμακα που παιρνονται με συνταγη γιατρου γραφονται κι αυτα κανονικα στον 051?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...