Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισθωτός ναι.

12000€ περίπου αποδείξεις.

 

Eισαι μισθωτος, δηλωσες 12000€, εβαλες αποδειξεις 12000€ και εισπραττεις 1200€? ο_Ο

 

Τι ποσα ειχες αναγραψει στους κωδικους 313 & 315?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Edit: Άκυρο τελικά επιστροφή είναι

 

Μου ήρθε το εκκαθαριστικό και μου λέει ωφέλεια λόγω αποδείξεων 98.10 ευρώ.

 

Δήλωσα τα εξής ποσά

 

4.032 ευρώ από τον μισθό της δουλειάς

602 ευρώ αποζημίωση

3.179 ευρώ επίδομα ανεργίας

 

981.10 ευρώ σε αποδείξεις

 

Γιατί μου ήρθε να πληρώσω 98 ευρώ; Δεν έπρεπε να δηλώσω καθόλου τις αποδείξεις; στην online δήλωση μου έβγαζε μηδενικό ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Άκυρο τελικά επιστροφή είναι

 

Μου ήρθε το εκκαθαριστικό και μου λέει ωφέλεια λόγω αποδείξεων 98.10 ευρώ.

 

Δήλωσα τα εξής ποσά

 

4.032 ευρώ από τον μισθό της δουλειάς

602 ευρώ αποζημίωση

3.179 ευρώ επίδομα ανεργίας

 

981.10 ευρώ σε αποδείξεις

 

Γιατί μου ήρθε να πληρώσω 98 ευρώ; Δεν έπρεπε να δηλώσω καθόλου τις αποδείξεις; στην online δήλωση μου έβγαζε μηδενικό ποσό

 

Τι χρωμα εχει το εκκαθαριστικο στην γραμματοσειρα του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ήρθε το εκαθαριστικό επιστροφή 1800, αλλά μου ζητάνε να περάσω από εκεί!. Πάω στην εφορία την άλλη εβδομάδα με τις αποδείξεις . Δήλωσα περίπου 15000 μαζί με τη σύζυγο (αποδείξεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά τα νούμερα γιατί δεν τα έχω τώρα πρόχειρα:

 

Καθαρό εισόδημα 19.000

Αποδείξεις 12.000

Ενοίκιο 3 μηνών για το 2010

κωδικοί 313 κ 315 απο 1.700

 

Επιστροφή μετά απο 8 μέρες απο την υποβολή 1.200

 

FTW!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άξια τα μιστά του λογιστότατού μας!

 

Μετά το "σιγοβράσιμο" των αποδείξεων (λιγώτερες,για να μην καλύψουμε τελείως το πλαφόν των πάνω από 1.500€ επιστροφή...) μας μπήκε και μας η επιστροφή στα 1498€ (lol).

Σε καμία περίπτωση δεν έπαιξε μαϊμουδιά,όλα "πιάτο" ήτανε,πεντακάθαρα,πως το λένε.Απλά για να μην τρέχουμε και αργήσει η επιστροφή και μας προλάβουν "τυχούσες οικονομικές δυσχέρειες" του κράτους (ξαναlol),τους κεράσαμε 2€+χ και τους τα πήραμε άμεσα.

Πρόπερσυ και πέρσυ (αφού από τότε επιβλήθηκε έλεγχος πάνω από 1.500€ επιστροφή) μας καθυστέρησαν πάνω από 6 μήνες,άσχετα αν η εκκαθάριση έγινε σχεδόν αμέσως (internet)και η προσκόμιση των "φορολογικών στοιχείων" στην οικεία εφορία σε χρόνο dt...

 

Θα μπορούσαν και μόνοι τους να το κάνουν,δηλαδή να βάλουν ένα νταβατζίδικο φόρο σε όποιους θέλουν άμεση επιστροφή,το υπερβάλλον των 1.500€ (τώρα χώνω ιδέες,δεν θέλω ποσοστά ούτε θέση...lol).

 

 

ΔΕΝ πρόκειται να μας αφήσουν να φτωχέψουμε,θα πρέπει να ζήσουμε μ' αυτό πια,αλλά ούτε θα ξαναδούμε (τουλάχιστον εμείς οι μεγαλύτεροι) να γίνεται moto η φράση "με ξένο κώλο πούστης".Ό,τι φάγαμαν,φάγαμαν,ήπιαμαν και τώρα την ακούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άξια τα μιστά του λογιστότατού μας!

 

Μετά το "σιγοβράσιμο" των αποδείξεων (λιγώτερες,για να μην καλύψουμε τελείως το πλαφόν των πάνω από 1.500€ επιστροφή...) μας μπήκε και μας η επιστροφή στα 1498€ (lol).

Σε καμία περίπτωση δεν έπαιξε μαϊμουδιά,όλα "πιάτο" ήτανε,πεντακάθαρα,πως το λένε.Απλά για να μην τρέχουμε και αργήσει η επιστροφή και μας προλάβουν "τυχούσες οικονομικές δυσχέρειες" του κράτους (ξαναlol),τους κεράσαμε 2€+χ και τους τα πήραμε άμεσα.

Πρόπερσυ και πέρσυ (αφού από τότε επιβλήθηκε έλεγχος πάνω από 1.500€ επιστροφή) μας καθυστέρησαν πάνω από 6 μήνες,άσχετα αν η εκκαθάριση έγινε σχεδόν αμέσως (internet)και η προσκόμιση των "φορολογικών στοιχείων" στην οικεία εφορία σε χρόνο dt...

 

Θα μπορούσαν και μόνοι τους να το κάνουν,δηλαδή να βάλουν ένα νταβατζίδικο φόρο σε όποιους θέλουν άμεση επιστροφή,το υπερβάλλον των 1.500€ (τώρα χώνω ιδέες,δεν θέλω ποσοστά ούτε θέση...lol).

 

 

ΔΕΝ πρόκειται να μας αφήσουν να φτωχέψουμε,θα πρέπει να ζήσουμε μ' αυτό πια,αλλά ούτε θα ξαναδούμε (τουλάχιστον εμείς οι μεγαλύτεροι) να γίνεται moto η φράση "με ξένο κώλο πούστης".Ό,τι φάγαμαν,φάγαμαν,ήπιαμαν και τώρα την ακούμε.

 

 

Αξιος ο μισθος του λογιστη.Καλοφαγωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιος ο μισθος του λογιστη.Καλοφαγωτα.

Σ' αυτόν (τον λογιστή) το λες το καλωφάγωτα,έτσι;έκατσα κι έκανα έναν πρόχειρο λογαριασμό πόσο μου στοίχισε η συνεργασία του.Ε,όσα πήρα επιστροφή.lol

 

Και μείνανε και κάτι καφέδες ρέστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτόν (τον λογιστή) το λες το καλωφάγωτα,έτσι;έκατσα κι έκανα έναν πρόχειρο λογαριασμό πόσο μου στοίχισε η συνεργασία του.Ε,όσα πήρα επιστροφή.lol

 

Και μείνανε και κάτι καφέδες ρέστα.

 

Σε σενα το ειπα αλλα αν ειναι ετσι δεν συμφερει δικα σου λεφτα να τα τρωει αυτος για μια φορολογικη δηλωση και κατι ψιλλα εκτος και τα αλλα δεν ειναι ψιλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,άμα γινόμουνα και λογιστής....

 

Α δεν έχεις καταλάβει.Δεν πρόκειται για μια ετήσια δήλωση μόνο.Κρατάει τα βιβλία των επιχειρήσεών μας και τις οικογενειακές μας δηλώσεις ταυτόχρονα.Καλά είναι.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edit:τους άνοιξα τα μάτια:

Περισσότερες αποδείξεις, λιγότερη επιστροφή

Η γκάφα με το μέτρο των αποδείξεων, που οδήγησε σε απώλεια από το δημόσιο ταμείο εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ, μέσω επιστροφών φόρου, αναγκάζει το υπουργείο Οικονομικών να θέσει σε εφαρμογή σχέδια για αλλαγές στις σχετικές ρυθμίσεις.

 

Το οικονομικό επιτελείο θέλει να διατηρήσεις τη νοοτροπία των πολιτών να ζητούν και να συλλέγουν αποδείξεις, αλλά την ίδια στιγμή να μειωθούν από το 2012, τα επιστρεφόμενα ποσά φόρου με αλλαγές κυρίως στα όρια αξίας των αποδείξεων, πάνω από τα οποία ο φορολογούμενος θα δικαιούται επιστροφή φόρου.

 

Το βασικό σενάριο που εξετάζει η κυβέρνηση, σύμφωνα με στοιχεία της εφημερίδας «Δημοκρατία», προβλέπει ότι από το νέο έτος, οι φορολογούμενοι θα πρέπει να χτίζουν το αφορολόγητό τους, καταθέτοντας αποδείξεις που θα αποτελούν το 30% του συνολικού εισοδήματός τους.

 

Για φέτος ισχύει το 10% ως τις 12.000 ευρώ και 30% για το υπόλοιπο εισόδημα. Από το νέο έτος εξετάζεται το ποσοστό του 10% να παραμείνει, αλλά να δίνεται επιστροφή φόρου για την αξία αποδείξεων πάνω από το αφορολόγητο όριο των 12.000 ευρώ.

Πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ήρθε το εκαθαριστικό επιστροφή 1800, αλλά μου ζητάνε να περάσω από εκεί!. Πάω στην εφορία την άλλη εβδομάδα με τις αποδείξεις . Δήλωσα περίπου 15000 μαζί με τη σύζυγο (αποδείξεις).

Δεν το γνωριζες οτι θα ειχες 1800 επιστροφη και οτι θα σε καλουσαν να περασεις απο κει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωριζες οτι θα ειχες 1800 επιστροφη και οτι θα σε καλουσαν να περασεις απο κει?

Το ήξερα, αλλά δε θα τους χαρίσω ούτε 1 ευρώ πια! Ας περάσω 100 φορές, μπας και κάψω και καμιά θερμίδα!!

Τα μισά βέβαια είναι λόγω επιστροφής ενοικίου, συνταξιοδοτικά και τέτοια, αλλά δε θα χαριστώ. Καλά κάνουν που ελέγχουν, γιατί κάτι κάφροι δήλωναν όσο πήγαινε και τώρα θα τον πιούμε όλοι μαζί με το αφορολόγητο στα 8000, αλλά τι να κάνεις...

Και εγώ σιχαίνομαι το δημόσιο τομέα και όπου δω ΔΥ σκέφτομαι σαπούνια, αλλά δε θα κλέψω το κράτος, αφού έτσι δε βοηθάω στη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα "εριξα" στο taxis .Για πρωτη φορα κοκκινο εκκαθαριστικο.

 

48000 οικογενειακο

4100 παρακρατηθεντα

30000 αποδειξεις

 

160 επιστροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...