Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, μάλλον δεν έχεις ξεκάθαρη εικόνα της αγοράς, καθώς οι μισοί ιδιωτικοί είναι απολυμένοι, είτε επειδή έκλεισαν οι επιχειρήσεις στις οποίες εργαζόντουσαν, είτε περικόπηκαν στα πλαίσια της πολιτικής λιτότητας που ακολουθούν οι επιχειρήσεις πλέον. Αυτοί που δεν απολύθηκαν, είτε σύρθηκαν σε υπογραφή ατομικών συμβάσεων με μειωμένες αποδοχές, είτε συμφώνησαν να απολυθούν εικονικά και συνεχίζουν να δουλεύουν "μαύροι" με σαφώς μικρότερες αποδοχές και μπαίνουν και ταμείο ανεργίας για συμπλήρωμα. Για παράδειγμα φίλος μου που έπαιρνε 1000 ευρώ καθαρά, απολύθηκε εικονικά και συνέχισε να εργάζεται με 500 ευρώ μισθό + 430 του ταμείου ανεργίας. Τα ένσημα έγιναν γαργάρα. Καλημέρα Ελλάδα...

 

 

Meanwhile, στο διπλανό thread κάποιοι ψάχνουν ακόμα λόγο και αιτήματα για τις συγκεντρώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλη μια τελευταία ερώτηση. Ενα εκπαιδευτικό επίδομα το οποίο ειναι αφορολόγητο που μπαίνει ; Είναι από μια σύμβαση μαθητείας που είχα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια τελευταία ερώτηση. Ενα εκπαιδευτικό επίδομα το οποίο ειναι αφορολόγητο που μπαίνει ; Είναι από μια σύμβαση μαθητείας που είχα.

 

Ευχαριστώ.

 

Τριτη σελιδα εκει που λεει ποσα που δεν φορολουντε ή ηδη φορρολογηθηκαν ή καπως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19/05 έκανα ηλεκτρονικά τη δήλωση και σήμερα μου ήρθε ένα ωραιότατο email απο winbank οτι μπήκε η επιστροφή φόρου εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19/05 έκανα ηλεκτρονικά τη δήλωση και σήμερα μου ήρθε ένα ωραιότατο email απο winbank οτι μπήκε η επιστροφή φόρου εισοδήματος.

 

Σε καλη μερια...Μεγαλο ποσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με 15.500 ετήσιο εισόδημα περίπου μπορώ να δηλώσω μέχρι 4500 ευρώ αποδείξεις σύμφωνα με το λογιστή. Πόσα παίρνεις ρε actorius και μπόρεσες να δηλώσεις 12.000 ευρώ? 40.000 εισόδημα δηλώνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με 15.500 ετήσιο εισόδημα περίπου μπορώ να δηλώσω μέχρι 4500 ευρώ αποδείξεις σύμφωνα με το λογιστή.

 

Με ποια λογικη λεει κατι τετοιο ο λογιστης σου ? Μηπως εννοεις οτι υποχρεουσε τουλαχιστον 4500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια λογικη λεει κατι τετοιο ο λογιστης σου ? Μηπως εννοεις οτι υποχρεουσε τουλαχιστον 4500

Φως-νερό-τηλέφωνο-νοίκι;Κι αν έχει να υπολογίσει (μελλοντικά) και ανάλωση προηγούμενων;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φως-νερό-τηλέφωνο-νοίκι;Κι αν έχει να υπολογίσει (μελλοντικά) και ανάλωση προηγούμενων;

 

Για ολα αυτα ρωτησα με ποια λογικη το λεει...Αν και δεν εχει ξεκαθαρισει κατα ποσο οι αποδειξεις που δηλωνουμε θα ειναι εμποδιο σε τυχον μελλοντικη μεγαλη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ολα αυτα ρωτησα με ποια λογικη το λεει...Αν και δεν εχει ξεκαθαρισει κατα ποσο οι αποδειξεις που δηλωνουμε θα ειναι εμποδιο σε τυχον μελλοντικη μεγαλη αγορα.

Αυτό λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια λογικη λεει κατι τετοιο ο λογιστης σου ? Μηπως εννοεις οτι υποχρεουσε τουλαχιστον 4500

 

Αν θυμάμαι καλά υποχρεούσαι να δηλώσεις αποδείξεις αξίας 15% του ετήσιου εισοδήματος σου και από εκεί και πάνω ότι εξτρά προσκομίσεις περνάει σαν φορομπόνους και αυξάνει την επιστροφή φόρου. Δεν μπορείς να βγάζεις 15.500 χιλιάρικα και να προσκομίσεις αποδείξεις 20.000, θα σου ζητηθεί να αποδείξεις το πόθεν έσχες. Και δεν είναι λογικό να βγάζεις 15.000 ας πούμε και να ξοδεύεις 15.000. Ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, κοινόχρηστα, κινητά, δάνειο.

2800 μόνο ήταν το δάνειο αυτοκινήτου για το 2011 και βάλε ακόμη 2000 χοντρικά τα έξοδα σε ρεύμα, νερό, νοίκι κλπ.

 

Ο λογιστής είναι του πατέρα μου. Μίλησα μόλις με φίλο μου λογιστή ο οποίος μου είπε ότι για να πιάσω αφορολόγητο οφείλω να προσκομίσω αποδείξεις αξίας 2400€ περίπου και για κάθε 1000 ευρώ αποδείξεων που θα δηλώνω, δικαιούμαι 100 ευρώ πίσω με ανώτερο όριο τα 12.000. Συνεπώς δικαιούμαι μία επιστροφή της τάξης των 960 ευρώ περίπου και ότι οι αποδείξεις δεν αποτελούν τεκμήριο, όπως επίσης και ότι με το εισόδημα που έχω δεν θα μου ζητήσει κανείς πόθεν έσχες. Τι ισχύει τελικά?

 

Ο λογιστής του πατέρα μου κοιμάται όρθιος ή ο φίλος μου είναι λαμόγιο και θα μας πάνε κουβαλητούς? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...