Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δε μπορω να καταλαβω πως το κρατος παιρνει εσοδα, παρολο που τα χρεωστικα ειναι τα μισα απο τα πιστωτικα. Δλδ τι φορο πληρωνουν ορισμενοι; Πανω απο 2000 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω δε μπορω να καταλαβω πως το κρατος παιρνει εσοδα, παρολο που τα χρεωστικα ειναι τα μισα απο τα πιστωτικα. Δλδ τι φορο πληρωνουν ορισμενοι; Πανω απο 2000 ευρω;

 

Ε ναι. Σκέψου ότι στις ψηλές φορολογικές κλίμακες, ο φόρος είναι κοντά στο 40% και 45%. Οπότε, αν σε αυτούς δεν έχει παρακρατηθεί φόρος για ένα εισόδημα 5000 ευρώ, ουσιαστικά πρέπει να δώσουν περίπου 2 χιλιάρικα στην εφορία.

 

Όταν κάποια στιγμή δούλευα με μπλοκάκι, σε ό,τι με πλήρωναν, υπήρχε παρακράτηση φόρου 20%. Αν το συνολικό μου εισόδημα έφτανε τις 40 χιλιάδες (λέμε τώρα), θα μου ζητούσαν σχεδόν 20% επί του εισοδήματος επιπλέον, που καταλαβαίνεις πόσο μεγάλο ποσό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 20% είναι η προκράτηση φόρου και είναι αστείο το νούμερο καθώς για υψηλά εισοδήματα φτάνει το 40%. @Luxx μα είναι πολύ απλό, υπάρχουν οι έμμεσοι και άμεσοι φόροι. Το μέτρο τελικά απέτυχε, διότι οι λογιστές έβαλαν αβέρτα πλασματικές αποδείξεις, ή για να φτάσουμε στην πηγή επειδή το κράτος επιτρέπει εύκολα τη φοροδιαφυγή καθώς κάνει δειγματοληπτικούς ελέγχους με γραφειοκρατικές διαδικαςσίες. Αν έβαζε φοροκάρτα θα το είχαμε λύσει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβαζε φοροκάρτα θα το είχαμε λύσει το θέμα.

 

Πιστευεις οτι σε μια 5μελη οικογενεια οπως εγω με τρια παιδια θα κουβαλαγαμε ολοι παντα μαζι μας την φοροκαρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα θα μας ταβάλουνε σε chipάκι πια.

 

...και θάχουμε και 60gb το μήνα δωρεάν σε rapidκάτι.

 

Σε...πιο δαχτυλο ???Προτιμω easybytez για ποικιλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θεωρείς ότι το να έχουν κάποια κάρτα μαζί είναι δύσκολο, ενώ το να κουβαλάνε χαρτονομίσματα, ή κινητό τηλέφωνο είναι ευκολότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θεωρείς ότι το να έχουν κάποια κάρτα μαζί είναι δύσκολο, ενώ το να κουβαλάνε χαρτονομίσματα, ή κινητό τηλέφωνο είναι ευκολότερο;

 

Δυσκολο οχι αλλα καποια στιγμη θα την ξεχασουν σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 20% είναι η προκράτηση φόρου και είναι αστείο το νούμερο καθώς για υψηλά εισοδήματα φτάνει το 40%. @Luxx μα είναι πολύ απλό, υπάρχουν οι έμμεσοι και άμεσοι φόροι. Το μέτρο τελικά απέτυχε, διότι οι λογιστές έβαλαν αβέρτα πλασματικές αποδείξεις, ή για να φτάσουμε στην πηγή επειδή το κράτος επιτρέπει εύκολα τη φοροδιαφυγή καθώς κάνει δειγματοληπτικούς ελέγχους με γραφειοκρατικές διαδικαςσίες. Αν έβαζε φοροκάρτα θα το είχαμε λύσει το θέμα.

Εγω πιστευω οτι θα την πατησουν αρκετοι. Αυτη τη φορα το δειγματολογικο ποσοστο που θα επιλεξουν να ερθει για βεβαιωση των αποδειξεων θα ειναι τεραστιο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι θα την πατησουν αρκετοι. Αυτη τη φορα το δειγματολογικο ποσοστο που θα επιλεξουν να ερθει για βεβαιωση των αποδειξεων θα ειναι τεραστιο!

 

Αν δεν εχουν κανει "τρελιτεσες" δεν εχουν προβλημα.Συναδελφισσα εκανε μεσω taxis με τον αντρα της και επειδη ειχε πανω απο 2500 επιστροφη σε μια βδομαδα πηγε ραβασακι για ελεγχο.Πηγε στην εφορια αλλα τις αποδειξεις δεν τις μετρησαν παρολο που ηταν στο οριο .Κοιταξαν τα αλλα χαρτια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν μειώσουν το αφορολόγητο, δηλαδή μειώσουν τους μισθούς οριζώντια σε όλους, θα είναι για τα μπάζα. Δηλαδή να πληρώνουμε για να σωθεί ο δημόσιος υπάλληλος? έλεος πια σε αυτήν τη χώρα. Και καλά αν απολυθούν οι δημόσιοι θα έχουμε κοινωνικό πρόβλημα. Μα άμα απολυθούν λόγο κρίσης όλοι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι και κλείσουν τα μαγαζιά, ποιος θα συντηρεί το δημόσιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ κει που ολοι βριζαμε τους δημ. υπαλληλους ξαφνικα μετα τις περικοπες αυτοι απεκτησαν συμπαθεια... Γιατι? γιατι ολοι μας εχουμε καποιον συγγενη διορισμενο.

Οι δημ.υπαλληλοι εργαζονται το 60% του χρονου(το πολυ), 7ωρο συνηθως. Εφαπαξ κατα τη συνταξιοδοτηση και πολλα-πολλα εξτρα.

Δε θα ελεγα να τους απολυσουν, ας μειωσουν τα προνομια τους. Και βεβαια να μη ξεκινησουν απο τον πρωτοδιοριστο χαμηλομισθο, να ξεκινησουν απο τα δικα τους στελεχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν μειώσουν το αφορολόγητο, δηλαδή μειώσουν τους μισθούς οριζώντια σε όλους, θα είναι για τα μπάζα. Δηλαδή να πληρώνουμε για να σωθεί ο δημόσιος υπάλληλος? έλεος πια σε αυτήν τη χώρα. Και καλά αν απολυθούν οι δημόσιοι θα έχουμε κοινωνικό πρόβλημα. Μα άμα απολυθούν λόγο κρίσης όλοι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι και κλείσουν τα μαγαζιά, ποιος θα συντηρεί το δημόσιο;

 

Αυτό γίνεται 30 χρόνια τώρα, από τη διεύρυνση του δημόσιου τομέα. Δουλεύει ο ιδιωτικός τομέας, για να πληρώνει τον δημόσιο. Και η πλάκα είναι ότι ο δημόσιος παίρνει περισσότερα, δουλεύει λιγότερο και έχει και μονιμότητα. Μιλάμε για προνόμια που ούτε η Google δεν παρέχει στους εργαζομένους της...

 

Επίσης, μάλλον δεν έχεις ξεκάθαρη εικόνα της αγοράς, καθώς οι μισοί ιδιωτικοί είναι απολυμένοι, είτε επειδή έκλεισαν οι επιχειρήσεις στις οποίες εργαζόντουσαν, είτε περικόπηκαν στα πλαίσια της πολιτικής λιτότητας που ακολουθούν οι επιχειρήσεις πλέον. Αυτοί που δεν απολύθηκαν, είτε σύρθηκαν σε υπογραφή ατομικών συμβάσεων με μειωμένες αποδοχές, είτε συμφώνησαν να απολυθούν εικονικά και συνεχίζουν να δουλεύουν "μαύροι" με σαφώς μικρότερες αποδοχές και μπαίνουν και ταμείο ανεργίας για συμπλήρωμα. Για παράδειγμα φίλος μου που έπαιρνε 1000 ευρώ καθαρά, απολύθηκε εικονικά και συνέχισε να εργάζεται με 500 ευρώ μισθό + 430 του ταμείου ανεργίας. Τα ένσημα έγιναν γαργάρα. Καλημέρα Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...