Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tην ίδια απορία έχω και εγώ. Πολύ το φοβάμαι ότι θα κάνουν καμία βλακεία στο θέμα αυτό.:mad:

 

Η προχειρότητα και η βιασύνη με την οποία πάνε να περάσουν μάνι-μάνι τόσο μεγάλες αλλαγές είναι κακό δείγμα. 100% θα προκύψουν δεκάδες τέτοια προβλήματα.

 

Και ας μη ξεγελιώμαστε, το όλο σκηνικό θα γίνει έτσι ώστε να μη μπορεί να πιαστεί στις περισσότερες περιπτώσεις το προηγούμενο αφορολόγητο. Ακούστηκε το απερίγραπτο "αν μπουν οι αποδείξεις supermarket τότε τι νόημα θα έχει το μέτρο αφού θα πιάνεται το 12.000 ?". Δηλαδή ποιός είναι ο στόχος, με το ζόρι να μη το πιάνουμε ?

 

Οι αλλαγές είναι τόσες πολλές και τόσο αδιακριτές που θα άξιζε τον κόπο να δει κάποιος που ξέρει περισσότερα που ένας ελ. επαγγελματίας θα πληρώνει περισσότερο φόρο, στην Ελλάδα η στο UK ? Για ένα συνάδελφο που βγάζει 20-25 χιλ. ευρώ κάτι μου λέει το UK. πλάκα θα είχε, να αρχίζουμε να φέυγουμε προς τα πάνω για να έχουμε μικροτερους φόρους ! O tempora, o mores !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2η παρατήρηση προς προβληματισμό :

 

Δύο φορολογούμενοι αγοράζουν το ίδιο προϊόν (έστω ένα ζευγάρι παπούτσια)

- ο 1ος από ένα ελληνικό κατάστημα και παίρνει την νόμιμη απόδειξή του

- ο 2ος από ένα κατάστημα του εξωτερικού, εντός ΕΕ , για λόγους απλότητας από χώρα με νόμισμά το ευρώ (έστω Γαλλία), και αυτός παίρνει την νόμιμη απόδειξη/παραστατικό του

Με την εξάπλωση του ηλεκτρονικού εμπορίου περιπτώσεις σαν αυτή του 2ου καταναλωτή θα γίνονται όλο και πιο συνήθης. Εγώ και πολλοί γνωστοί μου στην ηλικία μου δαπανούν ήδη σημαντικά ποσά για την αγορά καταναλωτικών αγαθών από το εξωτερικό με αυτόν τον τρόπο.

Θα λάβουν και οι δύο παραπάνω φορολογούμενοι την ίδια φοροαπαλλαγή ? θα έχουν την ίδια αντιμετώπιση ? Αν όχι δεν είναι άδικο και στην ουσία δεν ακυρώνει την όλη ουσία του ελεύθερου εμπορίου στο χώρο της ΕΕ ?

 

Αγόρασα πρόσφατα κάτι από την ΕΕ, και μου ήρθε με email η απόδειξη με 0% ΦΠΑ και το παρακάτω κείμενο στο υποσέλιδο:

 

1) VAT liability is transferred to the customer as the recipient of the software pursuant to Article 21 (1) B) and Article 8 (1) a) of Directive 77/388/EEC.

 

Λέει ότι η ευθύνη για το ΦΠΑ μετατίθεται στον πελάτη, άρα θεωρητικά υπάρχει διαδικασία για να δηλώσεις την αγορά, να πληρώσεις ΦΠΑ και να πάρεις την φοροαπαλαγή. Από εκεί και πέρα ότι κατάλαβες κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2η παρατήρηση προς προβληματισμό :

 

Δύο φορολογούμενοι αγοράζουν το ίδιο προϊόν (έστω ένα ζευγάρι παπούτσια)

- ο 1ος από ένα ελληνικό κατάστημα και παίρνει την νόμιμη απόδειξή του

- ο 2ος από ένα κατάστημα του εξωτερικού, εντός ΕΕ , για λόγους απλότητας από χώρα με νόμισμά το ευρώ (έστω Γαλλία), και αυτός παίρνει την νόμιμη απόδειξη/παραστατικό του

Με την εξάπλωση του ηλεκτρονικού εμπορίου περιπτώσεις σαν αυτή του 2ου καταναλωτή θα γίνονται όλο και πιο συνήθης. Εγώ και πολλοί γνωστοί μου στην ηλικία μου δαπανούν ήδη σημαντικά ποσά για την αγορά καταναλωτικών αγαθών από το εξωτερικό με αυτόν τον τρόπο.

Θα λάβουν και οι δύο παραπάνω φορολογούμενοι την ίδια φοροαπαλλαγή ? θα έχουν την ίδια αντιμετώπιση ? Αν όχι δεν είναι άδικο και στην ουσία δεν ακυρώνει την όλη ουσία του ελεύθερου εμπορίου στο χώρο της ΕΕ ?

 

Μάλλον τις αγορές από εξωτερικό θα τις αφήσουν απ' έξω. Λογικά τα έσοδα με αυτόν τον τρόπο θα είναι περισσότερα από το πρόστιμο που θα πληρώνουμε στην Ε.Ε. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα κάτι από την ΕΕ, και μου ήρθε με email η απόδειξη με 0% ΦΠΑ και το παρακάτω κείμενο στο υποσέλιδο:

 

1) VAT liability is transferred to the customer as the recipient of the software pursuant to Article 21 (1) B) and Article 8 (1) a) of Directive 77/388/EEC.

 

Λέει ότι η ευθύνη για το ΦΠΑ μετατίθεται στον πελάτη, άρα θεωρητικά υπάρχει διαδικασία για να δηλώσεις την αγορά, να πληρώσεις ΦΠΑ και να πάρεις την φοροαπαλαγή. Από εκεί και πέρα ότι κατάλαβες κατάλαβα.

 

Δεν το περιορίζω στο θέμα του ΦΠΑ. Εδώ λένε ότι θα μετράνε οι αποδείξεις από συμβολαιογράφους/δικηγόρους που δεν έχουν ΦΠΑ. Η δαπάνη παραμένει και με την έννοια αυτή θα πρέπει να συνυπολογίζεται στις αποδείξεις. Κάποιος θα μπροούσε για τον Α ή Β λόγο να αγοράζει το σύνολο των καταναλωτικών του αγαθών από χώρα της ΕΕ (φαντάζομαι στον έβρο θα είναι πιο εύκολο). Αυτός λοιπόν δε θα φαίνεται ότι χρειάστηκε να δώσει χρήματα για να καλύψει τις ίδιες ανάγκες με κάποιον που τα αγόρασε από Ελλάδα ?

 

Δε θέλω καν να μπω στο θέμα της αγοράς από χώρες εκτός Ευρώ και ποιά αναλογία συναλλάγματος θα πρέπει να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που έχουν μηδενικό εισόδημα έχει νόημα να μαζευούν αποδείξεις η μπά?

Μπα. Αν δεν έχεις προπληρώσει φόρο ή αν τα έσοδά σου δεν ξεπερνούν το αφορολόγητο όριο, δε μπορείς να πάρεις επιστροφή φόρου ή να μειώσεις αυτόν που σου αντιστοιχεί.

Μπορείς όμως να τις μαζεύεις για κάποιον φίλο/γνωστό/συγγενή που τις χρειάζεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις από το Amazon.co.uk ισχύουν;

 

Τι λες ρε φίλε, που να μπλέκουν με τέτοιο μπελά ... απλά όχι.

 

Να επιδοτήσουμε και τις ελληνικές εταιρείες να μπορούν να χρεώνουν όσο θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε φίλε, που να μπλέκουν με τέτοιο μπελά ... απλά όχι.

 

Να επιδοτήσουμε και τις ελληνικές εταιρείες να μπορούν να χρεώνουν όσο θέλουν.

 

Απλά :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οτι φοροαπαλλασεται αυτος που εχει την ευχερεια να τρωει εξω, και δεν φοροαπαλλασεται αυτος που δεν εχει την ευχερεια, και τρωει μεσα αγοραζοντας απο το σουπερ μαρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η πλακα ειναι οτι φοροαπαλλασεται αυτος που εχει την ευχερεια να τρωει εξω, και δεν φοροαπαλλασεται αυτος που δεν εχει την ευχερεια, και τρωει μεσα αγοραζοντας απο το σουπερ μαρκετ.

 

Καλά σε έχω χαλαρά ....

 

Το κράτος ...

 

-> Σε αναγκάζει να επιδοτείς μια Α.Ε (βλέπε ΕΡΤ)

-> Σε εκβιάζει "αν δεν πληρώσεις θα σου κόψω το ρεύμα"

-> Για αυτό το ποσό που πλήρωσες πλέον θα σε φορολογεί

 

επισης θα έχει φοροελάφρυνση αυτός που μπορεί να πληρώνει βενζίνη στο αμάξι του αλλά όχι αυτός που δε μπορεί να έχει αμάξι και χρησιμοποιεί ΜΜΜ.

 

και δεν τελειώνει εδώ ....

 

Το εισόδημα που θα έχει πχ ο Μυτηλιναίος από τα μερίσματά του στην Endesa θα φορολογούνται λέει με έστω 40% (ανώτατη κλίμακα). Τα εισοδήματα που έχει το κράτος από μερίσματα στην ΔΕΗ τι θα γίνονται ? θα φολογούνται με 40% κι αυτά ? ακόμα κι αν ναι στην πράξη ένας ανταγωνιστής του Μυτηλιναίου θα πέρνει λεφτά από την μια του τσέπη και θα τα βάζει στην άλλη !!!

 

this is not the end ...

 

Δύο απόφοιτοι ΕΜΠ πιάνουν 1η δουλειά.

 

Ο πρώτος θέλει να πάει στην βιομηχανική παραγωγή όπου κατά κανόνα προσλαμβάνεται ως μισθωτός.

Ο 2ος θέλει να ασχοληθεί με κατασκευές όπου "επικρατεί" το καθεστώς των "ελ. επαγγελματιών"

 

Και οι δύο έχουν ίδια έσοδα έστω 15.000 (προσοχή ... πλέον μιλάμε για ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ έσοδα, μη πετάξει κανείς καμιά εξυπνάδα περί τεκμαρτού εισοδήματος του 2ου)

 

Ο 1ος λέει θα κληθεί να μαζέψει ~6.000 ευρώ σε αποδείξεις

Ο 2ος λέει (και το είπε σήμερα ο υφυπουργός στη τηλεόραση) μέχρι και ως 10.000

 

Όποιος καταφέρει και με πείσει για τη λογική του παραπάνω κερδίζει CRT Οθόνη 15'' Eizo F35 (παραλαβή από Νίκαια)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οτι φοροαπαλλασεται αυτος που εχει την ευχερεια να τρωει εξω, και δεν φοροαπαλλασεται αυτος που δεν εχει την ευχερεια, και τρωει μεσα αγοραζοντας απο το σουπερ μαρκετ.

 

Nομίζω οι αποδείξεις των super-markets μπήκαν μέσα.

 

Αλλά δεν κατάλαβα γιατί να μην μπορώ να βάλω την απόδειξη από το amazon.co.uk;;;;

Όπως, επίσης, δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να βάλω μέσα τις αποδείξεις των ΔΕΚΟ;;;

Εγώ δεν τις πληρώνω αυτές;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...