Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη ΔΟΥ Ρόδου πάντως ρωτούσαν ποιοι είναι για κλειδάριθμο και τους έβαζαν σε ξεχωριστή ουρά.προς τοπαρόν δε βλέπω κάποια συνωμοσία εκτός ότι ο κόσμος θα αποδεχτεί πιο εύκολα τη φόρο-κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το θεμα ειναι οτι ο καθενας μπορει να βρει αποδειξεις που δεν εχει παρει ο ιδιος. ετσι οταν εγω πχ με 11,000 εισοδημα προσκομισω μεγαλυτερο ποσο αποδειξεων απο το κανονικο.. τοτε βγαινει επιστροφη.. αν το ποσο επιστροφης ειναι κατω απο 1500 τοτε το παιρνεις χωρις πολλα πολλα. εαν ομως ειναι πανω απο 1500 τοτε πας για επανελεγχο και εκει δινεις και τις αποδειξεις που εχεις δηλωσει κτλ..

Περυσι οι περισσοτεροι ειχαμε πληρωσει φορο, φετος με το νεο συστημα την πατησαν. Δε περιμεναν οτι θα μαζευουμε αποδειξεις. Εγω πιστευω οτι παιζει και να μη μας δωσουν τα λεφτα. Απλα να τα κανουν προσθαφαιρεση απο την επομενη φορολογικη δηλωση! Δυστυχως, λεφτα δεν υπαρχουν αυτο το διαστημα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φορολογουνται ολοι οι υπολοιποι για να εισπαραξεις το ζεστο παραδακι.

Kαι τι σε νοιαζει τι κανουν οι υπολοιποι, εσυ να εισπραξεις θες.

 

Που το ειπα αυτο ??????

Αμεσως μετα! βλ. post 408

"Επιστροφη φορου με ηλεκττρονικη υποβολη δεν ξεπερναει συνηθως τον μηνα. "

 

Πως γινεται οι περισσοτεροι φετος να εχουμε επιστροφες; Οποιον ρωταω, εχει το λιγοτερο 600 ευρω επιστροφη και πανε μεχρι και τα 1200. Τι παιζει; Θα μας τα δωσουν;

Διοτι φετος μετρανε οι αποδειξεις φιλε μου, τι λεμε τοσο καιρο?:-)

Μενει να αποδειχτει αν οντως το κρατος αποφασισε να μοιρασει χρηματα ή παιζει καποια αλλη κομπινα. Aλλα υπαρχουν ηδη λεει φορολογουμενοι που τα πηραν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αμεσως μετα! βλ. post 408

"Επιστροφη φορου με ηλεκττρονικη υποβολη δεν ξεπερναει συνηθως τον μηνα. "

 

 

 

 

Αλλο δεν ξεπερνα τον μηνα και αλλο αυτο που λες οτι ειπα αμμεσα.

 

post 406

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μεσα στο μηνα ειναι αμεσα φιλε μου... σε σχεση και με αργα το φθινοπωρο που τα ειχα παρει εγω περυσι...

 

Τo θεμα ειναι, γιατι θεωρεις οτι οι "ηλεκτρονικοι" θα τα παρουν μεσα στο μηνα, ενω οι λοιποι θα πρεπει να περιμενουν αργοτερα οταν βρει το κρατος λεφτα.

 

Και κατι αλλο, με 2 μ γραφεται το εμμεσα, το αμεσα με 1. Επειδη το εγραψες πολλες φορες αρχισε να ενοχλει το ματι μου:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μεσα στο μηνα ειναι αμεσα φιλε μου... σε σχεση και με αργα το φθινοπωρο που τα ειχα παρει εγω περυσι...

 

Τo θεμα ειναι, γιατι θεωρεις οτι οτι οι "ηλεκτρονικοι" θα τα παρουν μεσα στο μηνα, ενω οι λοιποι θα πρεπει να περιμενουν να βρει το κρατος λεφτα?

 

Και κατι αλλο, με 2 μ γραφεται το εμμεσα, το αμεσα με 1:-) επειδη το εγραψες πολλες φορες αρχιζει να ενοχλει το ματι.

 

 

Ευχαριστω για το μαθημα ορθογραφιας .Να σου κανω και εγω ενα μαθημα ελληνικης γλωσσας.

 

Αμεσα σημαινει αμεσως και οχι εντος μηνος.Αν στην δικη σου διαλεχτο σημαινει κατι αλλο δεν φταιω εγω.

 

Γιατι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ? Εγω ειπα οτι με ηλεκτρονικη υποβολη το να παρουμε ή να δωσουμε υλοποιειτε πιο γρηγορα.Το αν θα παρουμε πισω πολλες φορες εξαρταται και απο το αν το κρατος εχει ή θελει να δωσει χρημα.

 

Παρακληση: Μην ξαναποσταρεις σε δικα μου θεματα σε διαφορα post και ειδικα σε αυτα που ξεκιναω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το μαθημα ορθογραφιας .

 

Eγω για το καλο σου το ειπα φιλε, ειναι αντιαισθητικο να σκοτωνεις επανειλημμενα μια τετοια απλη λεξη.

 

Αμεσα σημαινει αμεσως και οχι εντος μηνος.Αν στην δικη σου διαλεχτο σημαινει κατι αλλο δεν φταιω εγω.

 

Mην ανησυχεις εσυ δε μου φταις σε τιποτα, ακρη παμε να βγαλουμε, δε προκειται για προσωπικα.

Θεωρησες οτι "αμεσα" εννουσα μεσα στη μερα? Και ενας μηνας αμεσα ειναι, ειδικα αν σκεφτεις οπως σου ειπα οτι εμεις οι υπολοιποι συνηθως εισπραττουμε αργα το φινοπωρο και πολυ μικροτερα των 1500 ποσά.

 

Γιατι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ? Εγω ειπα οτι με ηλεκτρονικη υποβολη το να παρουμε ή να δωσουμε υλοποιειτε πιο γρηγορα.Το αν θα παρουμε πισω πολλες φορες εξαρταται και απο το αν το κρατος εχει ή θελει να δωσει χρημα.

 

Παρακληση: Μην ξαναποσταρεις σε δικα μου θεματα σε διαφορα post και ειδικα σε αυτα που ξεκιναω εγω.

Δεν κανω οτι δε καταλαβαινω κατι, μαλλον το αντιθετο γινεται. Ειπες σαφως και αρκετες φορες οτι με ηλεκτρονικη δηλωση εισπραττεις γρηγορα, με κλασικη δηλωση αργα. Λογικο ειναι να θελουμε να μαθουμε πως τεκμηριωνεται αυτο και γιατι γινεται ετσι.

 

Η ιδια παρακληση ισχυει και απο μενα. Μην quotαρεις συνεχως τα posts μου γιατι με αναγκαζεις να σου απαντω. Νομιζω πως οτι ειχες να μου πεις μου το ειπες, αναλυσαμε το θεμα διεξοδικα;)

Οσο για τα αλλα threads, αν τυχον quotαρω σε σενα, επειδη δε προσεχω ποιος ειναι ο poster, αφου ενοχλησε απλα να μη μου απαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόσεξα αν έχει ξανα μπει κάτι ανάλογο, αλλά εδω υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά με τον κλειδάριθμο. (Μάθαμε κ νέα λέξη τρομάρα μας!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου θα εισπραξεις λεμε... αμα εσυ τα κονομησεις θα σε πειραξει η φορολογια του γειτονα?

 

Θα πειράξει την δικιά μου και του γείτονα,όταν "χώσουν" +1~2Κ ευρώ στο ελάχιστο των αποδείξεων.Μετά θα τραβάμε τα κοκόβια μας παρέα ...

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους εξυπνακηδες !!!!!

 

Αυξημένες είναι φέτος οι επιστροφές φόρου, όπως προκύπτει από την πορεία εκκαθάρισης των φορολογικών δηλώσεων, καθώς οι φορολογούμενοι κατέθεσαν περισσότερες αποδείξεις απ' όσες χρειάζονται για την κάλυψη του αφορολόγητου ορίου.

 

Σύμφωνα με την Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών, στις δύο πρώτες παρτίδες εκκαθαριστικών σημειωμάτων, το 39,85% είναι πιστωτικά, το 18,77% χρεωστικά και το 41,38% μηδενικά.

 

Συνολικά, τα πιστωτικά σημειώματα ανέρχονται σε 311.471 , τα χρεωστικά σε 146.735 και τα μηδενικά σε 323.406.

 

Δηλαδή, το υπουργείο Οικονομικών πρέπει να επιστρέψει 311,6 εκατ. ευρώ, ενώ ο πρόσθετος φόρος είναι 396,6 εκατ. ευρώ.

 

Στην δεύτερη παρτίδα εκκαθαριστικών, τα 228.389 σημειώματα είναι πιστωτικά, τα 106.501 χρεωστικά και τα υπόλοιπα 236.942 μηδενικά.

 

Το υπουργείο Οικονομικών πρέπει να επιστρέψει 206,7 εκατ. ευρώ, ενώ ο πρόσθετος φόρος από τα χρεωστικά ανέρχεται στα 257,4 εκατ. ευρώ. Τα 403.739 εκκαθαριστικά (70,60%) επέχουν θέση φορολογικής ενημερότητας.

 

Οι φορολογούμενοι μπορούν να έχουν επιπλέον αφορολόγητο ποσό πέραν των 12.000 ευρώ εάν συγκεντρώσουν ποσό αποδείξεων έως 15.000 ευρώ.

 

Πάντως, από το υπουργείο Οικονομικών διαμηνύουν ότι θα γίνουν έλεγχοι προκειμένου να αποδειχθεί αν τα δηλωθέντα ποσά αποδείξεων δαπανών αντιστοιχούν στην πραγματικότητα.

 

 

Πηγη: http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231109413

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιες περικοπές τι να λέει η επιστροφή φόρου...

 

 

Σαν την άλλη την ανακοίνωση ότι πλέον οι προσλήψεις είναι περισσότερες από τις απολύσεις.

Προσλήψεις μερικής απασχόλησης των 350 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σάββατο έκανα δήλωση μέσω TAXIS NET τη Πέμπτη πρωί μου είχαν κάνει κατάθεση της επιστροφής. Απίστευτα γρήγορα αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...