Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπες οτι με την ηλεκτρονικη υποβολη τα παιρνεις αμεσα ενω με την ταχυδρομικη "παιζουν ρολο πολοι παραγοντες για το ποτε θα παρεις πισω.Ποτε θα την δουν , ποτε θα την εκκαθαρισουν , ποτε θα εχουν λεφτα κλπ κλπ"

 

 

Aν ειναι να καλουν 1/1000 αξιζει το ρισκο. Δηλώνεις παραμυθια και εισπρατεις ζεστο παραδακι...

 

Που το ειπα αυτο ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είπε ότι με την ηλεκτρονική υποβολή γίνεται άμεσα η εκκαθάριση,δηλαδή ξέρεις επί τόπου πόσα σου χρωστάνε.

 

Από του πόσα σου χρωστάνε μέχρι πότε θα τα πάρεις,μεσολαβούν κάτι μήνες.

 

Δώσε βάση στη πενιά,αδρεφάκι μου.

Γιάνη όχι εσύ,πλάτες σου κάνω τώρα...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε ότι με την ηλεκτρονική υποβολή γίνεται άμεσα η εκκαθάριση,δηλαδή ξέρεις επί τόπου πόσα σου χρωστάνε.

 

Από του πόσα σου χρωστάνε μέχρι πότε θα τα πάρεις,μεσολαβούν κάτι μήνες.

 

Δώσε βάση στη πενιά,αδρεφάκι μου.

Γιάνη όχι εσύ,πλάτες σου κάνω τώρα...:P

 

Επιστροφη φορου με ηλεκττρονικη υποβολη δεν ξεπερναει συνηθως τον μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφη φορου με ηλεκτρονικη υποβολη δεν ξεπερναει συνηθως τον μηνα.

Θα μου επιτρέψεις,αγαπημένε μου φίλε να κρατήσω ενδοιασμούς μ' αυτό σου τον αφορισμό,καθότι δυό χρονιές σερί είπαμε το δεσπότη παναγιώτη να τους τα πάρουμε,πέρασαν πέντε μήνες.Ήταν βέβαια ελάχιστα πάνω από 1500€ και τις δύο φορές και μας κάλεσαν να τους παραδώσουμε τα "χαρτιά" για έλεγχο...

 

Αλλά φέτος τα μαγειρέψαμε αναλόγως,μη φανταστείς και τπτ αλχημείες,απλώς βγάλαμε κάμποσες αποδείξεις που επιμεριζόμενες στο ατομικό εισόδημα του καθ' ενός των μερών της οικογενειάς μας,κατεβάσαμε την επιστροφή φόρου σε επίπεδα μη υποκείμενα σε έλεγχο.Όχι ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα,άλλωστε όλα είναι καθρέφτης,αλλά πιστεύω πως με την κίνηση αυτή (κάτω από 1,5k€ δηλ) ζορίσαμε τα πράματα για επιστροφή...

 

 

Οψόμεθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο συναδελφους που τους εκανα εγω την δηλωση ξερω οτι σε μηνα το πολυ τα επερναν πισω.Εγω μονο πληρωνα.Φετος που θα παρω πισω (καπου 500 ευρω αν ολα πανε καλα)θα εχω προσωπικη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο . Ούτε ότι το taxisnet σέρνεται , ούτε που σε βάζουν να τραβάς όλη αυτήν την ταλαιπωρία για να πάρεις τον κλειδάριθμο , ούτε που σε διάφορες εφορίες προσπαθούν να διώχνουν μισθωτούς - συνταξιούχους από τις ουρές για τον κλειδάριθμο . Η ηλεκτρονική υποβολή συνεπάγεται επιστροφή μέσα σε ένα μήνα ( για ποσά κάτω των 1500 ευρώ μιλάμε πάντα ) . Εάν λοιπόν το taxisnet δε σερνόταν και μπορούσες απλά να βγάλεις κωδικούς χωρίς κλειδάριθμο ( όπως πέρσι ) τότε να δω πώς θα δίνανε τόσα λεφτά σε τόσο κόσμο σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα . Τώρα μεταθέτουν τις επιστροφές για το μέλλον .

 

Προσωπική πρόβλεψη : Η' θα έχουμε συνεχιζόμενες παρατάσεις για τις ηλεκτρονικές δηλώσεις με το taxisnet να συνεχίζει να σέρνεται ή θα τις δεχτούν στο τέλος με χειρόγραφη υποβολή στις εφορίες ώστε να καθυστερεί η εκκαθάριση και οι επιστροφές.

 

Τον κλειδάριθμο ακόμα δεν έχω μπορέσει να πάω να τον πάρω ενώ πέρσι είχα ήδη εισπράξει την επιστροφή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται οι περισσοτεροι φετος να εχουμε επιστροφες; Οποιον ρωταω, εχει το λιγοτερο 600 ευρω επιστροφη και πανε μεχρι και τα 1200. Τι παιζει; Θα μας τα δωσουν;

 

Παντως εστω και 1/1000 να καλουν για εξεταση των αποδειξεων, δε νομιζω να το ρισκαρει κανεις. Το προστιμο μετα ειναι βαρυ.

 

Αλλα μου φαινεται λιγο ακυρο να δηλωνει ο καθενας οτι ποσα θελει για αποδειξεις, ενοικια, ιατρους. Και παλαιοτερα ετσι ηταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι ο καθενας μπορει να βρει αποδειξεις που δεν εχει παρει ο ιδιος. ετσι οταν εγω πχ με 11,000 εισοδημα προσκομισω μεγαλυτερο ποσο αποδειξεων απο το κανονικο.. τοτε βγαινει επιστροφη.. αν το ποσο επιστροφης ειναι κατω απο 1500 τοτε το παιρνεις χωρις πολλα πολλα. εαν ομως ειναι πανω απο 1500 τοτε πας για επανελεγχο και εκει δινεις και τις αποδειξεις που εχεις δηλωσει κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

black_widow κλειδαριθμο θες μονο αν κανεις ηλεκτρονικα την δηλωση σου. εσυ πως την εκανες?

 

Υποχρεωτικά ηλεκτρονικά την κάνω , δεν έχω καθόλου μισθωτές υπηρεσίες φέτος ( εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι ) . Έχω εισόδημα με αποδείξεις δαπανών κάτω από τα όρια που υπάρχει υποχρέωση για τήρηση ΚΒΣ. Εξάλλου αφού περιμένω επιστροφή ( παρακρατηθέντες φόροι ) το λογικό είναι να την κάνω ηλεκτρονικά τη δήλωση για να πάρω σε λογικό χρόνο τα χρήματα.

 

Δώσανε παράταση για μισθωτούς - συνταξιούχους μέχρι 15 / 06 μόνο για υποβολή ηλεκτρονικά . Άρα κλειδάριθμο θα πρέπει να βγάλουν και αυτοί . Δεν έχω δει παράταση για υποβολή σε Δ.Ο.Υ και ταχυδρομικά ( εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος ). Συνεπώς αφού βγαίνουν πολλά πιστωτικά και δεν μπορούν να ελέγξουν τις αποδείξεις του καθένα κάνουν ό,τι μπορούν να καθυστερούν τις επιστροφές .

 

Ομαλοποιούν κατά κάποιο τρόπο την αναλογία των πιστωτικών και των χρεωστικών εκκαθαριστικών . Διαφορετικά θα μπορούσαν κατευθείαν να είχανε δώσει προθεσμίες μεγάλες και να μην τις δίνουν με το σταγονόμετρο σταδιακά και τελευταία στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο. εισαι ελευθερος επαγγελματιας λογικα ε? ναι τους παρακρατηθεντες φορους ( το 20% παρακρατηση) το παιρνεις πισω σαν επιστροφη. αν ειναι πανω απο 1500 ευρω τοτε σε καλουν για επανελεγχο.

 

κλειδαριθμο σου ξαναλεω βγαζεις τσακ μπαμ, με ταυτοτητα και το αφμ σου γινεται. δεν ξερω εαν υπαρχει και διαδικασια μεσω taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο. εισαι ελευθερος επαγγελματιας λογικα ε? ναι τους παρακρατηθεντες φορους ( το 20% παρακρατηση) το παιρνεις πισω σαν επιστροφη. αν ειναι πανω απο 1500 ευρω τοτε σε καλουν για επανελεγχο.

 

κλειδαριθμο σου ξαναλεω βγαζεις τσακ μπαμ, με ταυτοτητα και το αφμ σου γινεται. δεν ξερω εαν υπαρχει και διαδικασια μεσω taxis

 

Για κάτω των 1500 ευρώ μιλάμε φυσικά . Όταν είναι κάτω από 1500 και υποβάλλεις ηλεκτρονικά τα χρήματα επιστρέφονται γρήγορα και χωρίς επανέλεγχο . Πέρσι ούτε μήνα δεν είχα κάνει για να τα πάρω . Φέτος δε με άφηνε το taxisnet να μπω οπότε αναγκαστικά έκανα επανεγγραφή που προυποθέτει κλειδάριθμο. Πέρσι ήθελε απλά εγγραφή μέσω internet, γιατί να μη το κάνουν και έτσι φέτος και καθιερώσανε αυτό με τον κλειδάριθμο ;

 

Όταν εννοείς τσακ - μπαμ μετά από πόσες ώρες αναμονής στην ουρά εννοείς ; Θα πάω μία μέρα νωρίς νωρίς σαν τα παππούδια όταν περιμένουν τη σύνταξη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτω των 1500 ευρώ μιλάμε φυσικά . Όταν είναι κάτω από 1500 και υποβάλλεις ηλεκτρονικά τα χρήματα επιστρέφονται γρήγορα και χωρίς επανέλεγχο . Πέρσι ούτε μήνα δεν είχα κάνει για να τα πάρω . Φέτος δε με άφηνε το taxisnet να μπω οπότε αναγκαστικά έκανα επανεγγραφή που προυποθέτει κλειδάριθμο. Πέρσι ήθελε απλά εγγραφή μέσω internet, γιατί να μη το κάνουν και έτσι φέτος και καθιερώσανε αυτό με τον κλειδάριθμο ;

 

Όταν εννοείς τσακ - μπαμ μετά από πόσες ώρες αναμονής στην ουρά εννοείς ; Θα πάω μία μέρα νωρίς νωρίς σαν τα παππούδια όταν περιμένουν τη σύνταξη ...

 

ωραια.

εγω περισυ εκανα την δηλωση κανονικα, οχι ηλεκτρονικα, ειχα επιστροφη λογω παρακρατησης 550 ευρω. τα πηρα κανονικα και χωρις επανελεγχο. δεν εχει σημασια αν την κανεις ηλεκτρονικα ηη οχι την δηλωση.

 

απο φετος ομως επειδη θελησαν να ενταξουν τους ελευθερους επαγγελματιες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο συστημα taxis για να γινεται η καταθεση των δηλωσεων ηλεκτρονικα και να μην πηζουν οι εφοριες... υποχρεωσαν κατι χιλιαδες ατομα να τρεχουν να βγαζουν κωδικους για το συστημα.

 

εσυ εαν ειχες τους κωδικους απο παλια.. τοτε κανονικα οι κωδικοί σου θα είναι σε ισχύ μέχρι 31/12/2011. το βρισκω περιεργο που εκανες επανεγραφη στο συστημα ενω οι κωδικοι σου ηταν σε ισχυ.

 

 

το πιο καλο ειναι να πας με το που ανοιγει η εφορια ωστε να αποφυγεις την ουρα μετεπειτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...