Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ειναι αυτο το ΦΜΥ, κι εγω ειμαι μισθωτος αλλα δεν εχω τετοιο. Μηπως προκειται κατι σαν το ΦΠΑ που παρακρατειται προσωρινα με σκοπο να επιστραφει πισω? Σε ποιον κωδικο βρισκεται αυτος ο ΦΜΥ?

Αλλα ποσα που δινουν επιστροφη ειχε? (ιατρικα, στεγαστικο, ασφαλιστρα κλπ)

 

Ναι ειχε και τοκους απο στεγαστικο και λιγα ιατρικα.Αν εισαι μισθωτος και δεν ξερεις τον ΦΜΥ ρωτα το λογηστηριο που σε πληρωνει.Ειναι παρακρατηση (νομιζω 3% ο αναλογουν και 2,5% ο παρακρατηθεις) επι των αποδοχω σου.Αυτος συμψηφιζεται με την φορολογικη δηλωση με ολα τα εισοδηματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειχε και τοκους απο στεγαστικο και λιγα ιατρικα.Αν εισαι μισθωτος και δεν ξερεις τον ΦΜΥ ρωτα το λογηστηριο που σε πληρωνει.Ειναι παρακρατηση (νομιζω 3% ο αναλογουν και 2,5% ο παρακρατηθεις) επι των αποδοχω σου.Αυτος συμψηφιζεται με την φορολογικη δηλωση με ολα τα εισοδηματα .

 

Για τον κωδικο 315 μιλας?

Υποψιν οτι αν ειχε τοκους απο στεγαστικο και το πηρε πριν λιγα χρονια, τα μισα περιπου της επιστροφης που ανεφερες ειναι λογω του στεγαστικου.

 

Το μεγιστο της επιστροφης που μπορει να εισπραξει ενας φορολογουμενος πόσο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον κωδικο 315 μιλας?

Υποψιν οτι αν ειχε τοκους απο στεγαστικο και το πηρε πριν λιγα χρονια, τα μισα περιπου της επιστροφης που ανεφερες ειναι λογω του στεγαστικου.

 

Το μεγιστο της επιστροφης που μπορει να εισπραξει ενας φορολογουμενος πόσο ειναι?

 

Τα ξερω αυτα...Δεν ειπα οτι τα πηρε πισω μονο απο τις αποδειξεις αλλα συνδιαστικα με τις αλλες απαλαγες.

Το μεγιστο της επιστροφης δεν μπορει ποτε νε υπερβει ουτε ενα λεπτο του ευρω τον παρακρατηθεντα φορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Αρα μας λες οτι η συναδελφισσα σου πηρε αμεσως και χωρις ελεγχο, ολοκληρο το ποσο που δηλωσε στον κωδ.315(1340€), βαζοντας περ.9000 αποδειξεις. Σωστα?

 

Αν ναι τοτε, εχουμε λογους να ειμεθα χαρουμενοι :-D

 

Mηπως ομως σου λεει μπουρδες? Θελω να πω, εισαι απολυτα σιγουρος οτι ετσι εγιναν τα πραγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Αρα μας λες οτι η συναδελφισσα σου πηρε αμεσως και χωρις ελεγχο, ολοκληρο το ποσο που δηλωσε στον κωδ.315(1340€), βαζοντας περ.9000 αποδειξεις. Σωστα?

 

Αν ναι τοτε, εχουμε λογους να ειμεθα χαρουμενοι :-D

 

Mηπως ομως σου λεει μπουρδες? Θελω να πω, εισαι απολυτα σιγουρος οτι ετσι εγιναν τα πραγματα?

 

Γιατι εισαι τοσο δυσπιστος ???? Δεν σε καταλαβαινω.Αν θελεις πιστευεις αν οχι καλα κανεις.

Εγω εκανα την δηλωση της κι εγω πηρα τηλ στο νουμερο που προανεφερα και μου ειπε οτι θα μουν τα λεφτα την Παρασκευη οπως και εγινε.

Το ποσο επιστροφης το ξεραμε απο την στιγμη της υποβολης της δηλωσης.

 

Τωρα παω να περασω της κορης μου αλλα δεν εχει παρακρατουμενο φορο αρα δεν θα παρει μια πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εισαι τοσο δυσπιστος ???? Δεν σε καταλαβαινω.Αν θελεις πιστευεις αν οχι καλα κανεις.

Εγω εκανα την δηλωση της κι εγω πηρα τηλ στο νουμερο που προανεφερα και μου ειπε οτι θα μουν τα λεφτα την Παρασκευη οπως και εγινε.

Το ποσο επιστροφης το ξεραμε απο την στιγμη της υποβολης της δηλωσης.

 

Τωρα παω να περασω της κορης μου αλλα δεν εχει παρακρατουμενο φορο αρα δεν θα παρει μια πισω.

 

Γιατι θελουμε να βεβαιωθουμε, βλεπεις εχουμε μια περιεργη κατασταση οπου το κρατος αποφασισε ξαφνικα να μας μοιρασει λεφτα...

Η συν/σα σου διπλασιασε το ποσο της επιστροφης της επειδη εβαλε 9000 αποδειξεις. Σκεψου ποσοι αλλοι αναριθμητοι φορολογουμενοι ειναι στην ιδια κατασταση. Σημειωσε οτι πολλοι φορολογουμενοι δεν εβαλαν αποδειξεις πανω απο το απαιτουμενο, φοβουμενοι διάφορα.

Αλλο το τι ποσο ξερατε απο τη στιγμη της υποβολης, αλλο το τι τελικα μπηκε στο προσωπικο λογ/σμο. Αφου ομως με βεβαιωνεις οτι οντως τα πηρε, σε πιστευω!

 

Εμεις που δεν τη καναμε ηλεκτρονικα και περιμενουμε επισης <1500, σε πόσο καιρο λες να μπουν στο λογ/σμο μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θελουμε να βεβαιωθουμε, βλεπεις εχουμε μια περιεργη κατασταση οπου το κρατος αποφασισε ξαφνικα να μας μοιρασει λεφτα...

Η συν/σα σου διπλασιασε το ποσο της επιστροφης της επειδη εβαλε 9000 αποδειξεις. Σκεψου ποσοι αλλοι αναριθμητοι φορολογουμενοι ειναι στην ιδια κατασταση. Σημειωσε οτι πολλοι φορολογουμενοι δεν εβαλαν αποδειξεις πανω απο το απαιτουμενο, φοβουμενοι διάφορα.

Αλλο το τι ποσο ξερατε απο τη στιγμη της υποβολης, αλλο το τι τελικα μπηκε στο προσωπικο λογ/σμο. Αφου ομως με βεβαιωνεις οτι οντως τα πηρε, σε πιστευω!

 

Εμεις που δεν τη καναμε ηλεκτρονικα και περιμενουμε επισης <1500, σε πόσο καιρο λες να μπουν στο λογ/σμο μας?

 

Κι εμενα μου εκανα εκπληξη αυτο για το κρατος και φοβομουν οτι θα το καταργησουν του χρονου αλαλ μιλανε για αυξηση του ποσου των αποδειξεων.κατι θα ξερουν παρα πανω.

Η παραπληροφοριση και η ημιμαθεια για τις αποδειξεςι κυριαρχουν αττο τον καιρο.

Το ποσο που σου βγαζει το taxis οταν υποβαλλεις ηλεκτρονικα δεν αλλαζει με τιποτα.

Με σενα παιζουν ρολο πολοι παραγοντες για το ποτε θα παρεις πισω.Ποτε θα την δουν , ποτε θα την εκκαθαρισουν , ποτε θα εχουν λεφτα κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σενα παιζουν ρολο πολοι παραγοντες για το ποτε θα παρεις πισω.Ποτε θα την δουν , ποτε θα την εκκαθαρισουν , ποτε θα εχουν λεφτα κλπ κλπ

 

Δηλαδη οταν τη στελνεις ηλεκτρονικα τη βλεπουν αμεσως, την εκκαθαριζουν αμεσως και εχουν λεφτα τα οποια σου καταθετουν αμεσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οταν τη στελνεις ηλεκτρονικα τη βλεπουν αμεσως, την εκκαθαριζουν αμεσως και εχουν λεφτα τα οποια σου καταθετουν αμεσως?

 

Η εκκαθαριση γινεται αμμεσα εχεις νομιμοτατο εκκαθαριστικο και τα λεφτα μπαινουν σε 10-15 μερες συνηθως χωρις να ειναι κατοχυρωμενο αυτο.

Αν ομως ειναι να πληρωσεις το ειδοποιητηριο θα ερθει πιο νωρις αν την εχεις κανει ηλεκτρονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ηταν ΓΙΑΤΙ στην ηλεκτρονικη υποβολη η εκκαθαριση γινεται αμεσως και τα λεφτα μπαινουν αμεσως?

Εγω περσυ πηρα τα λεφτα το φθινοπωρο...

 

Αν ειναι ετσι, απο του χρονου ηλεκτρονικα κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ηταν ΓΙΑΤΙ στην ηλεκτρονικη υποβολη η εκκαθαριση γινεται αμεσως και τα λεφτα μπαινουν αμεσως?

Εγω περσυ πηρα τα λεφτα το φθινοπωρο...

 

Αν ειναι ετσι, απο του χρονου ηλεκτρονικα κι εγω.

 

Γιατι γινεται μεσα απο προγραμμα του taxisnet αμμεσα η εκκαθαριση και λογικο το αποτελεσμα πιστωτικο ή χρεωστικο να ειναι υλοποιησιμο πιο νωρις.

Ειδικα οποιος εχει επιστροφη και μπορει ειναι χαζο να μην κανει ηλεκτρονικα την δηλωση.Μοναδικο μειον μηπως σε καλεσουν στα πλαισια δειγματοληπτικου ελεγχου να πας τα χαρτια σου καποια στιγμη στην εφορια.Μου το εχουν κανει για την χρηση 2005 αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... μα αυτο ειναι. Αλλα ειπες οτι ως 1500 δε σε φωναζουν.

 

Καλα, μπορει ο καθενας να δηλωνει απ τη καρεκλα του οτι του καπνισει και να εισπρατει αμεσα εως 1500€?

Δεν ακουγεται και πολυ λογικο.

 

Γιατι στην ηλεκτρονικη εκκαθαριση το κρατος ειπες οτι εχει λεφτα ενω στην ταχυδρομικη θελει χρονο να τα βρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... μα αυτο ειναι. Αλλα ειπες οτι ως 1500 δε σε φωναζουν.

 

Καλα, μπορει ο καθενας να δηλωνει απ τη καρεκλα του οτι του καπνισει και να εισπρατει αμεσα εως 1500€?

Δεν ακουγεται και πολυ λογικο.

 

Γιατι στην ηλεκτρονικη εκκαθαριση το κρατος ειπες οτι εχει λεφτα ενω στην ταχυδρομικη θελει χρονο να τα βρει?

 

Ειπα οτι αν ειναι να πληρωσει γενικα το κανει αναλογα με τις δυνατοτητες του γρηγορα ή οχι.

Εως τα 1500 δεν κανουν ελεγχο (δεν ξερω τι εννοουν).Το αν θα σε καλεσουν σε δειγματοληπτικο ειναι ασχετο.Εγω πληρωσα και με καλεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες οτι με την ηλεκτρονικη υποβολη τα παιρνεις αμεσα ενω με την ταχυδρομικη "παιζουν ρολο πολοι παραγοντες για το ποτε θα παρεις πισω.Ποτε θα την δουν , ποτε θα την εκκαθαρισουν , ποτε θα εχουν λεφτα κλπ κλπ"

 

 

Aν ειναι να καλουν 1/1000 αξιζει το ρισκο. Δηλώνεις παραμυθια και εισπρατεις ζεστο παραδακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aν ειναι να καλουν 1/1000 αξιζει το ρισκο. Δηλώνεις παραμυθια και εισπρατεις ζεστο παραδακι...

 

 

Και φορολογουνται ολοι οι υπολοιποι για να εισπαραξεις το ζεστο παραδακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...