Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ather, δε νομίζω ο Platano να μιλάει για μίσθωση. Για δάνειο αυτοκινήτου μιλάει.

 

και ξαναλέω: Όταν για την αγορά του αυτοκινήτου κανονίζεις χρηματοδότηση από την αντιπροσωπία, στην ουσία είναι και αυτό ένα δάνειο. Πληρώνεις δόσεις σε τράπεζα.

Άρα: Στην αντιπροσωπία δίνεις όλο το ποσό και μετά αποπληρώνεις το δάνειο, όπως ένα συνηθισμένο δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λες ότι δάνειο και χρηματοδότηση είναι το ίδιο; Επίσης ο platano δεν έγραψε κάπου τη λέξη δάνειο, παρά μόνο χρηματοδότηση. Επίσης πολύ ντόρος για το τίποτα, από αυτά δεν έχουμε έκπτωση φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα και πριν, δεν είναι δυνατόν να κάνετε τη δήλωσή σας στο περίπου. Δεν αγχώνεστε;

Επειδή οι σελίδες είναι 36, πάμε στο τελευταίο ερώτημα.

 

Λοιπόν δάνειο αυτοκινήτου (όχι άσχετο καταναλωτικό) :

Στον 719 το συνολικό κόστος αγοράς του αυτοκινήτου.

Στον 781 το συνολικό ποσό δανείου.

Στον 727 τόκοι + κεφάλαιο (τοκοχρεολύσια).

 

Τέλος.

Από την επόμενη χρονιά μόνο στον 727 τόκοι + κεφάλαιο.

Δεν υπάρχει καμία ασάφεια στον τρόπο συμπλήρωσης, καμία παρανόηση, κανένα μπέρδεμα. ^_^

 

Λοιπον...Δεν εχω κανενα προβλημα να ζητησω συγνωμη γιατι ετσι ακριβως ειναι !!!

 

Μου το ειπε ο εφοριακος κουμπαρος μου αλλα οταν του ειπα οτι η διατυπωση στις οδηγιες μιλαει για δαπανη που καταβαλετε σε μετρητα τρελαθηκε.

Λαθος διατυπωση 100% .Θα επρεπς να λεει "Χρηματικη αξια".Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

 

Αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι δάνειο και χρηματοδότηση είναι το ίδιο; Επίσης ο platano δεν έγραψε κάπου τη λέξη δάνειο, παρά μόνο χρηματοδότηση. Επίσης πολύ ντόρος για το τίποτα, από αυτά δεν έχουμε έκπτωση φόρου.

 

Μην μπερδεύεσαι, άλλο χρηματοδότηση και άλλο χρηματοδοτική μίσθωση.

Η χρηματοδότηση είναι παροχή χρημάτων και όταν μιλάμε για αγορά αυτοκινήτου με χρηματοδότηση, μιλάμε για δάνειο.

Έστω ότι κατάλαβες για leasing (χρηματοδοτική μίσθωση), δεν θα έμπαινε καν στο Ε1 :whistle:

 

 

Γιάννη Cool! Απλά ρε συ, πολλές μέρες για μια δήλωση! Και δε λέει να είναι και λάθος ή στο περίπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως χρηματοδοτική μίσθωση νόμιζα ότι εννοούσατε καθώς ο 719 δέχεται και μετρητά και μίσθωση! Ερώτηση δική μου. Έβαλα διπλά τζάμια στο σπίτι. Θα μπει και στο 049 και στο 087;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω εδω οτι πολλοί που υποβάλλατε ηλεκτρονικά και είχατε επιστροφή, την έχετε εισπράξει ήδη.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο όριο στα ποσά που δίνουν σχετικά άμεσα και σε αυτά που πρέπει να γίνει επανέλεγχος;

 

Έκανα σήμερα τη δήλωση ηλεκτρονικά και έχω επιστροφή γύρω στα 1200€

Να περιμένω κατάθεση στο λογαριασμό μου ή ραβασάκι για επανέλεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω εδω οτι πολλοί που υποβάλλατε ηλεκτρονικά και είχατε επιστροφή, την έχετε εισπράξει ήδη.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο όριο στα ποσά που δίνουν σχετικά άμεσα και σε αυτά που πρέπει να γίνει επανέλεγχος;

 

Έκανα σήμερα τη δήλωση ηλεκτρονικά και έχω επιστροφή γύρω στα 1200€

Να περιμένω κατάθεση στο λογαριασμό μου ή ραβασάκι για επανέλεγχο;

 

Μια χαρα εισαι και καλοφαγωτα.Πανω απο 1500 ευρω εχει ελεγχο.Σε καμμια 10αρια μερες θα τα δεις.

 

Τηλεφωνικη ενημερωση για την εκκαθαριση και επιστροφη τυχον πιστωτικου υπολοιπου στο

 

211-0007111

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακουγεται πολυ ωραιο για να ναι αληθινο:-) Μακαρι βεβαια...

 

Διαβάζω εδω οτι πολλοί που υποβάλλατε ηλεκτρονικά και είχατε επιστροφή, την έχετε εισπράξει ήδη.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο όριο στα ποσά που δίνουν σχετικά άμεσα και σε αυτά που πρέπει να γίνει επανέλεγχος;

 

Έκανα σήμερα τη δήλωση ηλεκτρονικά και έχω επιστροφή γύρω στα 1200€

Να περιμένω κατάθεση στο λογαριασμό μου ή ραβασάκι για επανέλεγχο;

 

Εγω μόνο εναν ειδα που ειχε επιστροφη ενος μικροποσου. Περιμενω να δω αλλους.

 

Εισαι μισθωτος? Εβαλες οσες αποδειξεις απαιτουντο για πιστωτικο 1200?

Πόσες αποδειξεις εβαλες?

 

Απ οτι ξερω παντως και θα σε καλεσουν για ελεγχο εφοσον προκειται για τετοιο ποσο και θα αργησεις να τα παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακουγεται πολυ ωραιο για να ναι αληθινο:-) Μακαρι βεβαια...

 

 

 

Εγω μόνο εναν ειδα που ειχε επιστροφη ενος μικροποσου. Περιμενω να δω αλλους.

 

Εισαι μισθωτος? Εβαλες οσες αποδειξεις απαιτουντο για πιστωτικο 1200?

Πόσες αποδειξεις εβαλες?

 

Απ οτι ξερω παντως και θα σε καλεσουν για ελεγχο εφοσον προκειται για τετοιο ποσο και θα αργησεις να τα παρεις.

 

 

Το ειπαν ξεκαθαρα στην tv προ ημερων οτι για ποσα επιστροφης πνω απο 1500 ευρω θα υπαρξει ελεγχος.Την Παρασκευη που μας περασε συναδελφισσα πηρε πισω ολο τον ΦΜΥ καπου 1340 ευρω χωρις κανενα ελεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενταξει, αυτοι λενε διάφορα...

Μεχρι να δεις ομως ατομα να εισπρατουν, μην εισαι σιγουρος.

 

Η συν/σα που λες ηταν μισθωτη?

 

Ναι μισθωτη ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Γιάννης Platano Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

@grigoriou Γιατί τόσο άγχος ρε φίλε; :)

Είδες οτι στο συγκεκριμένο τουλάχιστον thread όλοι μιλάνε σωστά και οι όποιες ανακρίβειες υπήρξαν, αναιρέθηκαν αμέσως.

 

Anyway, ναι μισθωτός είμαι και έκανα κ εγω δοκιμές με το ποσό των αποδείξεων στο taxis μέχρι να μου βγει πιστωτικό το αποτέλεσμα. Έβαλα όσες ακριβώς χρειάστηκαν απο αυτές που έχω διαθέσιμες, δεν υπάρχει λόγος για υπερβολές και ψευδή στοιχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μισθωτη ειναι.

 

Tι ποσό δηλωσε, ποσες αποδειξεις εβαλε, πόσα πηρε πισω?

Τι εστι ΦΜΥ?

 

Γιατί τόσο άγχος ρε φίλε; :)

Είδες οτι στο συγκεκριμένο τουλάχιστον thread όλοι μιλάνε σωστά και οι όποιες ανακρίβειες υπήρξαν, αναιρέθηκαν αμέσως.

 

Anyway, ναι μισθωτός είμαι και έκανα κ εγω δοκιμές με το ποσό των αποδείξεων στο taxis μέχρι να μου βγει πιστωτικό το αποτέλεσμα. Έβαλα όσες ακριβώς χρειάστηκαν απο αυτές που έχω διαθέσιμες, δεν υπάρχει λόγος για υπερβολές και ψευδή στοιχεία...

 

Δεν υπαρχει αγχος, κοιταμε να βγαλουμε μια ακρη.

Αν διαβασεις ολο το thread θα διαπιστωσεις οτι βριθει απο αοριστολογιες, σε ενα θεμα βεβαια που ετσι κι αλλιως ειναι ασαφες απο τη μανα του:-)

 

Εβαλες λες οσες αποδειξεις χρειαζονταν για να παρεις ποιο ποσό? Ενα ποσό στη τυχη ή ενα ποσό συγκεκριμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι ποσό δηλωσε, ποσες αποδειξεις εβαλε, πόσα πηρε πισω?

Τι εστι ΦΜΥ?

 

 

 

 

 

Αν και εγω της εκανα την δηλωση ειχε βαλει καπου 9000+ αποδειξεις με καπου 20000 εισοδημα.Δεν θυμαμαι ποσος ηταν ο παρακρατηθεις.Εκανα δοκιμες για να βαλει ακριβως οσες ηθελε γιοα να παρει ολο τον παρακρατηθεντα ΦΜΥ πισω

 

ΦΜΥ : Φορος μισθωτων υπηρεσιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτο το ΦΜΥ, κι εγω ειμαι μισθωτος αλλα δεν εχω τετοιο. Μηπως προκειται κατι σαν το ΦΠΑ που παρακρατειται προσωρινα με σκοπο να επιστραφει πισω? Σε ποιον κωδικο βρισκεται αυτος ο ΦΜΥ?

Αλλα ποσα που δινουν επιστροφη ειχε? (ιατρικα, στεγαστικο, ασφαλιστρα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...