Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είπα και πριν, δεν είναι δυνατόν να κάνετε τη δήλωσή σας στο περίπου. Δεν αγχώνεστε;

Επειδή οι σελίδες είναι 36, πάμε στο τελευταίο ερώτημα.

 

Λοιπόν δάνειο αυτοκινήτου (όχι άσχετο καταναλωτικό) :

Στον 719 το συνολικό κόστος αγοράς του αυτοκινήτου.

Στον 781 το συνολικό ποσό δανείου.

Στον 727 τόκοι + κεφάλαιο (τοκοχρεολύσια).

 

Τέλος.

Από την επόμενη χρονιά μόνο στον 727 τόκοι + κεφάλαιο.

Δεν υπάρχει καμία ασάφεια στον τρόπο συμπλήρωσης, καμία παρανόηση, κανένα μπέρδεμα. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στη σελιδα 36 λεει ξεκαθαρα :

 

719 Γράψτε τα συνολικά ποσά (τίμημα και λοιπά έξοδα) που καταβάλατε (σε μετρητά) το

2010 για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων Ι.Χ., δίτροχων ή τρίτρ-

οχων αυτοκινούμενων οχημάτων της οικογένειάς σας ή της ατομικής επιχείρησής

σας.

 

Τα bold δεν ειναι δικα μου.

Απορω με αυτο που λενε καποιοι οτι στον 719 βαζουμε το συνολο της αξιας του αυτοκινητου εστω και αν εχουμε βαλει δοσεις!!!Δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω με αυτο που λενε καποιοι οτι στον 719 βαζουμε το συνολο της αξιας του αυτοκινητου εστω και αν εχουμε βαλει δοσεις!!!Δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο.

 

Όταν πας σε μια αντιπροσωπία και αγοράζεις ένα αυτοκίνητο, σου κάνουν χρηματοδότηση. Αυτό είναι στην ουσία ένα δάνειο αυτοκινήτου.

Πληρώνεις ολόκληρο το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπία, και μετά εξοφλείς τις δόσεις του δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πας σε μια αντιπροσωπία και αγοράζεις ένα αυτοκίνητο, σου κάνουν χρηματοδότηση. Αυτό είναι στην ουσία ένα δάνειο αυτοκινήτου.

Πληρώνεις ολόκληρο το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπία, και μετά εξοφλείς τις δόσεις του δανείου.

 

Στις οηγιες να ξαναπω οτι μιλαει για μετρητα που σημαινει ευρω που πληρωσαμε οχι που χρεωθηκαμε.

Η χρηματοδοτηση γινεται μεσω της αντιπροσωπειας (οχι αναγκαστικα) απο Τραπεζα η οποια και εξοφλει στην αντιπροσωπεια το αυτοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιπροσωπία θα πάρει τα χρήματα σε μετρητά.

Σε πρώτη φάση δείχνουμε πόσα χρήματα δίνει ο αγοραστής,σε δεύτερη φάση απο που προέκυψαν.Ειδικά το τελευταίο είναι πολύ εύκολο να γίνει αν αφαιρέσουμε το ποσό του πεδίου 781 απο το ποσό του πεδίου 719.

Είναι θέμα προτεραιοτήτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιπροσωπία θα πάρει τα χρήματα σε μετρητά.

Σε πρώτη φάση δείχνουμε πόσα χρήματα δίνει ο αγοραστής,σε δεύτερη φάση απο που προέκυψαν.Ειδικά το τελευταίο είναι πολύ εύκολο να γίνει αν αφαιρέσουμε το ποσό του πεδίου 781 απο το ποσό του πεδίου 719.

Είναι θέμα προτεραιοτήτων

 

Συμφωνω αλλα το ερωτημα του 719 ειναι ποσα μετρητα δωσαμε εμεις και οχι ποσα πηρε η αντιπροσωπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα ήδη: 719-781=μετρητά δικά μας

 

Που βλεπεις την απαντηση ???? Οι οδηγιες δεν μιλανε για αφαιρεση αλλα για τα μετρητα στον 719 .Το βραδυ θα εχω επισημη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει,παρόλα αυτά αν μια αναφορά μέσα απο τον δικό σου κύκλο μπορεί να σε καθησυχάσει ώς πιο έγκυρη,πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει,παρόλα αυτά αν μια αναφορά μέσα απο τον δικό σου κύκλο μπορεί να σε καθησυχάσει ώς πιο έγκυρη,πάσο...

 

Η αναφορα μου θα ειναι απο κουμπαρτο εφοριακο που παραλαμβανει και ελεγχει φορολογικες δηλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναφορα μου θα ειναι απο κουμπαρτο εφοριακο που παραλαμβανει και ελεγχει φορολογικες δηλωσεις.

 

Έτσι πες. Άρα είσαι σίγουρα λάθος. Χα χα!

Πάντως Γιάννη, χωρίς πλάκα, σου εξήγησα τον 100% σωστό τρόπο. Αν θέλεις να σε πείσω κι όλας, λυπάμαι ρε συ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πες. Άρα είσαι σίγουρα λάθος. Χα χα!

Πάντως Γιάννη, χωρίς πλάκα, σου εξήγησα τον 100% σωστό τρόπο. Αν θέλεις να σε πείσω κι όλας, λυπάμαι ρε συ.

 

Ο συγεκριμενος ειναι τοοσ ψειρας που ειμαι σιγουρος οτι οτι πει αυτο ειναι.

 

Εχω ολη την καλη διαθεση και νομιζω τοσα χρονια το εχω δειξει εδω να ειμαι ευκολοπιστος αλλα δεν με καλυψες χωρις να σημαινει οτι 100% εχεις λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο χρηματοδότηση και άλλο δάνειο. Στο δάνειο παίρνουμε ένα ποσό από την τράπεζα (οπότε το συμπληρώνουμε στο 781 για να αποδείξουμε από που τα βρήκαμε, ώστε να καλύπτουν μέρος του μεριδίου). Στη συνέχεια δίνουμε το ποσό cash στην τράπεζα οπότε συμπληρώνουμε τον ανάλογο κωδικό) κλπ. Στο leasing πληρώνουμε το αυτοκίνητο αλλά δεν είναι ιδιοκτησία μας μέχρι να λήξει η μίσθωση (το νοικιάζουμε). Συμπέρασμα ο platano μιλάει για μίσθωση ενώ ο physics για δάνειο. Φυσικά και οι δύο έχουν δίκιο επάνω σε αυτό που αναφέρονται. Φυσικά εγώ έχω δίκιο πάντα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναφορα μου θα ειναι απο κουμπαρτο εφοριακο που παραλαμβανει και ελεγχει φορολογικες δηλωσεις.

Δηλαδη ειναι οπως εκεινα τα γκομενακια που βλεπουμε απο πλανα αρχειου στα δελτια ειδησεων να εχουν μια στοιβα δηλωσεις στο γραφειο τους και να περνανε τα στοιχεια στον Η/Υ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειναι οπως εκεινα τα γκομενακια που βλεπουμε απο πλανα αρχειου στα δελτια ειδησεων να εχουν μια στοιβα δηλωσεις στο γραφειο τους και να περνανε τα στοιχεια στον Η/Υ?

 

Τα γκομενακια ειναι για την tv...Την ουσιαστικη δουλεια αλλοι την κανουν.

Λιγος σεβασμος σε αποψεις εδω δεν βλαπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...