Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Επανέρχομαι συντόμως στο θέμα των αποδείξεων και το πόσο παραπάνω από τα απαραίτητα πρέπει να βάλουμε, επειδή κάθησα

και διάβασα όλο το thread για να βρω ακριβώς αυτό. Έχει ειπωθεί απ'ότι θυμάμαι αυτό που θα γράψω απλά το λέω ξεκάθαρα

και με αριθμούς.

 

Με εισόδημα 15356, πρέπει να έχω 2206 αποδείξεις. Ο παρακρατηθείς φόρος είναι 595,07 και ο αναλογών 604,13.

Κάνοντας δοκιμές μέσα στο taxis είδα ότι βάζοντας οτιδήποτε πάνω από 8248 στις αποδείξεις, που αντιστοιχεί σε έκπτωση 595,07,

η εκκαθάριση βγάζει το ίδιο πιστωτικό 595,07.

Οπότε βάζεις όσες αποδείξεις χρειάζονται για να πάρεις πίσω ότι σου έχουν κρατήσει και τελειώνει η ιστορία.

 

Ετσι ακριβως.Δεν υπαρχειο κανενας λογος να βαλεις παραπανω αποδειξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εισόδημα 15356, πρέπει να έχω 2206 αποδείξεις. Ο παρακρατηθείς φόρος είναι 595,07 και ο αναλογών 604,13.

Κάνοντας δοκιμές μέσα στο taxis είδα ότι βάζοντας οτιδήποτε πάνω από 8248 στις αποδείξεις, που αντιστοιχεί σε έκπτωση 595,07,

η εκκαθάριση βγάζει το ίδιο πιστωτικό 595,07.

Οπότε βάζεις όσες αποδείξεις χρειάζονται για να πάρεις πίσω ότι σου έχουν κρατήσει και τελειώνει η ιστορία.

 

Αρα εσυ με εισοδημα 15350€ θα βαλεις αποδειξεις 8250€ και αναμενεις να εισπραξεις 600€.

Εγω περιμενω καπου τα διπλασια.

Εντυπωση προκαλει οτι το κρατος ξαφνικα εγινε πολυ γενναιοδωρο και σε καιρους χαλεπους... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση και από μένα. Οι δόσεις για αγορά αυτοκινήτου μπαίνουν στο 727 ; Θα πρέπει να βάλω και το ποσό αυτό στο 719 ;

 

 

 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πότε πήρες το όχημα.

 

Για παράδειγμα,αγοράζεις αμάξι τον Ιανουάριο του 2010 με κόστος 15000.Βάζεις 10000 ευρώ cash και 5000 ευρώ δάνειο (δόση=200 ευρώ/μήνα)

Κωδικός 719:15000

Κωδικός 781:5000

Κωδικός 727: 12δόσεις x 200 = 2400

 

Στην επόμενη δήλωση (2011) θα συμπληρώσεις μόνο τον κωδικό 727,δηλαδή πάλι 12δόσεις x 200 = 2400,αφού τα υπόλοιπα στοιχεία είναι ήδη καταχωρημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτουυυυυυυυυ εκανα μλκια.

εβαλα τον φακελο με τις αποδειξεις σενα αλλο πιο μεγαλο φακελο που μου δωσε εκει στο ταχυδρομειο κ ξεχασα να γραψω το αφμ μου.στο αλλο με τις αποδειξεις τογραψα.να περιμενω για προστιμο?κ αργησα να στειλω την δηλωση κ δεν εγραψα το αφμ....daaaaaaaaaaamn bitch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πότε πήρες το όχημα.

 

Για παράδειγμα,αγοράζεις αμάξι τον Ιανουάριο του 2010 με κόστος 15000.Βάζεις 10000 ευρώ cash και 5000 ευρώ δάνειο (δόση=200 ευρώ/μήνα)

Κωδικός 719:15000

Κωδικός 781:5000

Κωδικός 727: 12δόσεις x 200 = 2400

 

Στην επόμενη δήλωση (2011) θα συμπληρώσεις μόνο τον κωδικό 727,δηλαδή πάλι 12δόσεις x 200 = 2400,αφού τα υπόλοιπα στοιχεία είναι ήδη καταχωρημένα.

 

 

Για τον 719 εισαι σιγουρος ???? Λεει "Δαπανη που καταβαλατε για αγορα...."

Εγω θα εβαζα το συνολο προκαταβολης και ληξιπροθεσμων δοσεων.Αυτα πληρωθηκαν το 2010.Με επιφυλλαξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβάλλω ηλεκτρονικά την δήλωση απο το '07 άλλα γι αυτό και μόνο τον λόγο (νέο όχημα το '09) πήγα σε φοροτεχνικό γραφείο.

Μεταφέρω ακριβώς οτι έχει συμπληρωθεί στην δήλωση του '09 και απο την στιγμή που δέν είχα χαρτάκια,τηλέφωνα κλπ ευτράπελα απο την ΔΟΥ,εκτιμώ οτι είναι σωστά.Αν δέν κάνω λάθος,τον ίδιο ακριβώς τρόπο συμπλήρωσης αναφέρει το taxheaven.

Το 2010 ήταν kid stuff,οι δόσεις στο 727 και τέλος.

 

Εξάλλου το "δαπάνη που καταβάλλατε" στέκει.Είναι τα μετρητά + το κεφάλαιο που παραχόρησε η τράπεζα με μορφή δανείου.Το ποσό αυτό έχει καταβληθεί στην αντιπροσωπία αυτοκινήτων,άλλα υφίσταται η εκκρεμότητα που έχεις με την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβάλλω ηλεκτρονικά την δήλωση απο το '07 άλλα γι αυτό και μόνο τον λόγο (νέο όχημα το '09) πήγα σε φοροτεχνικό γραφείο.

Μεταφέρω ακριβώς οτι έχει συμπληρωθεί στην δήλωση του '09 και απο την στιγμή που δέν είχα χαρτάκια,τηλέφωνα κλπ ευτράπελα απο την ΔΟΥ,εκτιμώ οτι είναι σωστά.Αν δέν κάνω λάθος,τον ίδιο ακριβώς τρόπο συμπλήρωσης αναφέρει το taxheaven.

Το 2010 ήταν kids stuff,οι δόσεις στο 727 και τέλος.

 

Τι να σου πω...Εγω απο το 2005 αν θυαμαμαι υποβαλλω ηλεκτρονικα αλλα αυτο για ολο το ποσο εστω και αν δεν καταβληθηκε δεν μου στεκει.Εχω... help desk τον κουμπαρο μου (ελεγκτη εφοριακο) και θα ρωτησω αν και δεν με αφορα.Ενα μεταχειρισμενο με τιμολογιο 4800 πηρα στον γιο και το εβαλα ολο το ποσο .Το taxheaven που το λεει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάν reference κάνει αυτό (υπάρχουν και άλλες εγγραφές).

Γενικότερα υφίσταται ένα μπέρδεμα,ακόμα και μεταξύ φοροτεχνικών.

 

 

Χαχα...χαμος γινεται...θα ρωτησω σημερα αυριο και θα γραψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2010 πλήρωσα μόνο δόσεις γιατί το αμάξι το πήρα το 2009. Να συμπληρώσω μόνο το 727 ; Την δήλωση θα την πάω αύριο γιατί λήγει η προθεσμία.

 

thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2010 πλήρωσα μόνο δόσεις γιατί το αμάξι το πήρα το 2009. Να συμπληρώσω μόνο το 727 ; Την δήλωση θα την πάω αύριο γιατί λήγει η προθεσμία.

 

thx

 

Οτι λεφτα εδωσες το 2010 εκει που λεει "δαπανη για αγορα ή χρονομισθωση κλπ..." Νομιζω 719 ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο ιδιόμορφη η λογική συμπλήρωσης και γι αυτόν ακριβώς τον λόγο ο καθένας αντιλαμβάνεται την λειτουργία-χρησιμότητα του κάθε πεδίου διαφορετικά.

Με την δική μου λογική:

Θέλουμε να πάρουμε ένα αυτοκίνητο,άλλα δέν έχουμε το απαραίτητο κεφάλαιο σάν σύνολο.Εμφανίζεται λοιπόν μια τράπεζα Χ,η οποία δέχεται να μας δανείσει (με το αζημίωτο) το κεφάλαιο που μας λείπει.Την Εφορία στην συγκεκριμένη περίπτωση την ενδιαφέρει η συναλλαγή μεταξύ αγοραστή και πωλητή και το κεφάλαιο που μεταφέρθηκε απο ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β.Εν δυνάμει φαίνεται οτι έχουμε ολόκληρο το ποσό και δέν πάμε στα ενδότερα,δηλαδή πώς βρέθηκε στα χέρια μας...οχι ακόμα...

Δηλώνουμε το συνολικό κόστος του οχήματος στο 719.

 

Στην συνέχεια θα πρέπει να δηλώσουμε πώς βρέθηκε το extra κεφάλαιο στα χέρια μας..Επειδή το ποσό που μας "δάνεισε" η τράπεζα φορολογείται στο σύνολό του,το αναφέρουμε ξεχωριστά σε άλλο πεδίο.Το ίδιο ποσό φαντάζομαι παρουσιάζεται και στην δήλωση της τράπεζας,οπότε τα δηλωθέντα ποσά (απο εμάς και απο την τράπεζα) θα πρέπει να συμπίπτουν.Επειδή το κεφάλαιο αυτό (δάνειο) έχει ήδη φορολογηθεί μία φορά,δέν είναι ανάγκη να το αναφέρουμε μελλοντικά.

Δηλώνουμε το συνολικό δάνειο που πήραμε στο 781.

 

Αφού τα ανωτέρω ποσά έχουν φορολογηθεί η Εφορία δέν ασχολείται ξανά μαζί τους.Παρόλα αυτά,μένει άλλη μια εκκρεμότητα και αυτή είναι οι συναλλαγές που έχουμε με την τράπεζα προκειμένου να γίνει η αποπληρωμή του δανείου.Εδώ λοιπόν έρχεται το πεδίο 727,στο οποίο φορολογείται το κεφάλαιο που επιστρέφουμε στην τράπεζα με την μορφή δόσεων.

 

To 2010 πλήρωσα μόνο δόσεις γιατί το αμάξι το πήρα το 2009. Να συμπληρώσω μόνο το 727 ; Την δήλωση θα την πάω αύριο γιατί λήγει η προθεσμία.

 

thx

 

Ακριβώς...συμπληρώνεις στον κωδικό 727 μόνο τις δόσεις που πλήρωσες μέσα στο 2010,γιατι μιλάμε για τοκοχρεολυτική απόσβεση δανείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...