Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μονο 8300 καταφερα να μαζεψω κ πολυ ειναι αφου καποια φαση τα παρατησα κ δεν μαζευα αλλο.

κ εγω ρε γαμωτο καπου ειχα ακουσει οτι αν βαλεις 200 ευρο παραπνω απο οσο πρεπει τρως προστιμο.ελπιζω να μην στεκει.......

 

Φυσικα και δεν στεκει αυτο και δεν εχει καμμια απολυτως λογικη.Εγω παντρεμενος θα βαλω 29.500 αποδιξεις που τις εχω.

 

Θα εχω οφελεια 1800 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικα και δεν στεκει αυτο και δεν εχει καμμια απολυτως λογικη.Εγω παντρεμενος θα βαλω 29.500 αποδιξεις που τις εχω.

 

Θα εχω οφελεια 1800 ευρω.

30000 χχιλιαδες σε αποδειξεις??????????μπραβο......

πηγα πριν λιγο στην εφορια για τον κλειδαριθμο κ βλεπω μια ουρα 50-60 ατομα.ειπα να το κανω κ εγω στο ιντερνετ αλλα αστο του χρονου που θα ειναι κ υποχρεωτικο απτι ακουσα.

ειπαμε βαζουμε τις αποδειξεις σενα φακελο κ γραφουμε απεξω το αφμ μας,ποσες ειναι οι αποδειξεις κ το συνολο σε ευρο ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30000 χχιλιαδες σε αποδειξεις??????????μπραβο......

πηγα πριν λιγο στην εφορια για τον κλειδαριθμο κ βλεπω μια ουρα 50-60 ατομα.ειπα να το κανω κ εγω στο ιντερνετ αλλα αστο του χρονου που θα ειναι κ υποχρεωτικο απτι ακουσα.

ειπαμε βαζουμε τις αποδειξεις σενα φακελο κ γραφουμε απεξω το αφμ μας,ποσες ειναι οι αποδειξεις κ το συνολο σε ευρο ετσι?

 

Παντρεμενος με τρια παιδια αρα λογικο το ποσο..

Για το πως τις δινουμε ετσι ακριβως.Γραψε και το ονομα σου στον φακελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντρεμενος με τρια παιδια αρα λογικο το ποσο..

Για το πως τις δινουμε ετσι ακριβως.Γραψε και το ονομα σου στον φακελο.

να σου ζησουν thanks κ παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο θέλει λίγο προσοχή, το υπόλοιπο ποσό που μένει (φορολογητέο εισόδημα πλην το ποσό των αποδείξεών μας) να είναι λογικό. Θα πρέπει να είναι αρκετό για να καλύψει φως-νερό-τηλέφωνο-κινητα και λοιπά έξοδα που δεν περιλαμβάνονται στις υποβαλλόμενες αποδείξεις, ίσως ενοίκια, τις δαπάνες ιατρών - δικηγόρων - νοσηλείας κλπ που ίσως υπάρχουν, συν κάποια πιθανά τεκμήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο θέλει λίγο προσοχή, το υπόλοιπο ποσό που μένει (φορολογητέο εισόδημα πλην το ποσό των αποδείξεών μας) να είναι λογικό. Θα πρέπει να είναι αρκετό για να καλύψει φως-νερό-τηλέφωνο-κινητα και λοιπά έξοδα που δεν περιλαμβάνονται στις υποβαλλόμενες αποδείξεις, ίσως ενοίκια, τις δαπάνες ιατρών - δικηγόρων - νοσηλείας κλπ που ίσως υπάρχουν, συν κάποια πιθανά τεκμήρια.

 

Αυτο...δεν εχει διευκρινηστει ακομα οπως και το τι κεφαλαιο απο προηγουμενες χρησεις μπορουμε να επικαλεστουμε μετα απο 2-3 χρονια για μια αγορα που δεν μας αρκει το τελευταιο ετησιο εισοδημα και ειμαστε υποχεωμενοι να την δηλωσουμε στην εφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτό το thread υπάρχουν πολλές ανακρίβειες. Προσοχή με τις συμβουλές σας.

 

Οποιος εντοπιζει κατι τετοιο να το λεει.Για το καλο ολων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εντοπιζει κατι τετοιο να το λεει.Για το καλο ολων.

φιλε αιωνιε αντιπαλε να σε ενοχλησω κ παλι.

μια συνταξιουχος με 9000 εισοδημα τι αποδειξεις θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία απορία τώρα που είπατε για τους κλειδαρίθμους . Πέρσι είχα κάνει δήλωση μέσω Internet . Φέτος ενώ προσπάθησα να μπω δεν μπορούσα να μπω και έκανα επανεγγραφή αλλά μετά την επανεγγραφή πρέπει να πάω για κλειδάριθμο .

 

Όλο το αναβάλλω γιατί στο μητρώο της εφορίας της περιοχής μου γίνεται ο κακός χαμός τις καλές μέρες πόσο μάλλον τώρα με τους κλειδαρίθμους αλλά έχω την εντύπωση ότι υποχρεούμαι να την κάνω κιόλας ηλεκτρονικά . Είχα εισόδημα κάτω των 5000 ευρώ μόνο από απόδειξη δαπάνης ( καθόλου μισθωτές ) και δεν τηρώ βιβλία και στοιχεία ( κάτω από 5000 ευρώ για παροχή υπηρεσίας δε χρειάζεται ) . Οι προθεσμίες και οι προυποθέσεις που ακολουθώ είναι των μισθωτών ή των επιτηδευματιών ; Τόσο καιρό νόμιζα ότι από προθεσμίες και τρόπο υποβολής ήμουν σαν τους μισθωτούς αλλά κάτι διάβασα κάπου ( ούτε που θυμάμαι τι είχα διαβάσει ) και δεν ξέρω. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αιωνιε αντιπαλε να σε ενοχλησω κ παλι.

μια συνταξιουχος με 9000 εισοδημα τι αποδειξεις θελει?

 

300 ευρω μονο.

 

Για αποδειξεις απο 6000-12000 εισοδημα , θελουμε το 10% του ποσου πανω απο τις 6000

 

9000-6000=3000 * 10% = 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 ευρω μονο.

 

Για αποδειξεις απο 6000-12000 εισοδημα , θελουμε το 10% του ποσου πανω απο τις 6000

9000-6000=3000 * 10% = 300

 

 

Χρειάζονται 900 ευρώ.

Βιβλίο οδηγιών σελίδα 44.

Τυπική παρανόηση αυτά που έχω κάνει bold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζονται 900 ευρώ.

Βιβλίο οδηγιών σελίδα 44.

Τυπική παρανόηση αυτά που έχω κάνει bold.

 

Δικιο εχεις...Λαθος δικο μου αλλα ετσι νομιζα οτι ειχαν πει.

10% επι του εισοδηματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Επανέρχομαι συντόμως στο θέμα των αποδείξεων και το πόσο παραπάνω από τα απαραίτητα πρέπει να βάλουμε, επειδή κάθησα

και διάβασα όλο το thread για να βρω ακριβώς αυτό. Έχει ειπωθεί απ'ότι θυμάμαι αυτό που θα γράψω απλά το λέω ξεκάθαρα

και με αριθμούς.

 

Με εισόδημα 15356, πρέπει να έχω 2206 αποδείξεις. Ο παρακρατηθείς φόρος είναι 595,07 και ο αναλογών 604,13.

Κάνοντας δοκιμές μέσα στο taxis είδα ότι βάζοντας οτιδήποτε πάνω από 8248 στις αποδείξεις, που αντιστοιχεί σε έκπτωση 595,07,

η εκκαθάριση βγάζει το ίδιο πιστωτικό 595,07.

Οπότε βάζεις όσες αποδείξεις χρειάζονται για να πάρεις πίσω ότι σου έχουν κρατήσει και τελειώνει η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...