Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ένας φίλος μου λέει ότι ρώτησε το λογιστή του και του είπε δε μετράνε

 

Να πει στον λογιστη να ξαναπαει σχολειο επειγοντως.

 

οδηγιες

 

κωδ 49 σελίδες 44-45 δεν εξαιρεί τα καύσιμα εκτός αν έχω στραβωμάρα

 

Μια χαρα βλεπεις φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και από μενα. Κάνω τη δήλωση μιας φίλης μου και στη βεβαίωση αποδοχών που της δώσανε δεν αναφέρουν το φόρο που αναλογεί και που παρακρατήθηκε. Το συνολικό της εισόδημα βέβαια είναι μικρό 10000 περίπου οπότε μήπως γι'αυτό δεν το έβαλε ο λογιστής στη βεβαίωση?

Τι να κάνω? Να αφήσω ασυμπλήρωτα τα συγκεκριμένα πεδία ή να έρθω σε επικοινωνία με το λογιστή??

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και από μενα. Κάνω τη δήλωση μιας φίλης μου και στη βεβαίωση αποδοχών που της δώσανε δεν αναφέρουν το φόρο που αναλογεί και που παρακρατήθηκε. Το συνολικό της εισόδημα βέβαια είναι μικρό 10000 περίπου οπότε μήπως γι'αυτό δεν το έβαλε ο λογιστής στη βεβαίωση?

Τι να κάνω? Να αφήσω ασυμπλήρωτα τα συγκεκριμένα πεδία ή να έρθω σε επικοινωνία με το λογιστή??

 

Ευχαριστώ

 

Από τα λίγα λογιστικά που έκανα στη σχολή ( μαθαίναμε τότε τα φορολογικά πριν αλλάξει το σύστημα και γίνει ενιαία κλίμακα και μπει και όλο αυτό το θέμα με τις αποδείξεις ) ο ΦΜΥ υπολογιζόταν ανάλογα με την κλίμακα , π.χ. κάτω από 12000 ευρώ ο ΦΜΥ ( Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών ) ήταν 0 . Τώρα δεν ξέρω πώς υπολογίζεται ο ΦΜΥ. Ρωτάς λοιπόν το λογιστή αν αναλογούσε ΦΜΥ και αν παρακρατήθηκε ( αν είχε παρακρατηθεί όμως φόρος θα έπρεπε να το γράφει στο χαρτί ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε σου παρακρατήθηκε τίποτα γι αυτό και δεν υπάρχει τίποτα στη βεβαίωση αποδοχών. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για κάποιες δηλώσεις που έκανα για εισοδήματα 10k & 11k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε σου παρακρατήθηκε τίποτα γι αυτό και δεν υπάρχει τίποτα στη βεβαίωση αποδοχών. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για κάποιες δηλώσεις που έκανα για εισοδήματα 10k & 11k.

 

Ετσι ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.

παιδια εχω μαζεψει 8300 ευρο αποδειξεις,να τα βαλω ολα η οσα αναλογει με το μισθο μου.αλλοι λενε οτι αν βαλεις η λιγοτερα η παραπανω θα φας προστιμο κ αλλοι λενε οτι να βαλεις παραπανω για ναχεις επιστροφη.μικτα δηλωνω 26000 κ καθαρα 21830

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεσαι 4149 ευρω αποδειξεις .Αν μας πεις ποσο φορο σου παρακρατησαν θα σου πω ποσσες να βαλεις για να γλυτωσεις και να παρεις επιστροφη.

 

Με 8300 εχεις ωφελεια 415 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεσαι 4149 ευρω αποδειξεις .Αν μας πεις ποσο φορο σου παρακρατησαν θα σου πω ποσσες να βαλεις για να γλυτωσεις και να παρεις επιστροφη.

 

Με 8300 εχεις ωφελεια 415 ευρω.

2100 o φορος που παρακρατηθηκε.ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον..

 

Με 8300 αποδειξεις και 2100 παρακρατηθεντα παιρνεις πισω 421 ευρω

Αν οι αποδειξες ηταν 12000 θα επερνες πισω 785 ευρω και αν ηταν στο μεγιστο για αγαμο που ειναι 15000 θα επερνες πισω 1081 ευρω

 

Αν θελεις αλλο σεναριο πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον..

 

Με 8300 αποδειξεις και 2100 παρακρατηθεντα παιρνεις πισω 421 ευρω

Αν οι αποδειξες ηταν 12000 θα επερνες πισω 785 ευρω και αν ηταν στο μεγιστο για αγαμο που ειναι 15000 θα επερνες πισω 1081 ευρω

 

Αν θελεις αλλο σεναριο πες μου.

δεν ειμαι παντρεμενος κ δηλωνω φιλοξενουμενος(δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο)

δλδ μου λες να τις βαλω ολες ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που του ειπες βεβαια χωρις να υπολογιζονται τυχον αλλες φοροαπαλλαγες(ασφαλιστρα, ιατρικα, στεγαστικο κλπ)

 

δλδ μου λες να τις βαλω ολες ετσι?

Αυτο που σου λεει ειναι να βαλεις 15000.

 

 

 

Ε ρε και τι γελια θα πεσουν αν τυχον ολοι εμεις που βαλαμε χιλιαδες αποδειξεων και περιμενουμε λεφτα, παρουμε τελικα ειτε μια μουτζα ειτε ενα ωραιο προστιμο....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που του ειπες βεβαια χωρις να υπολογιζονται τυχον αλλες φοροαπαλλαγες(ασφαλιστρα, ιατρικα, στεγαστικο κλπ)

 

 

Αυτο που σου λεει ειναι να βαλεις 15000.

 

 

 

Ε ρε και τι γελια θα πεσουν αν τυχον ολοι εμεις που βαλαμε χιλιαδες αποδειξεων και περιμενουμε λεφτα, παρουμε τελικα ειτε μια μουτζα ειτε ενα ωραιο προστιμο....:lol:

μονο 8300 καταφερα να μαζεψω κ πολυ ειναι αφου καποια φαση τα παρατησα κ δεν μαζευα αλλο.

κ εγω ρε γαμωτο καπου ειχα ακουσει οτι αν βαλεις 200 ευρο παραπνω απο οσο πρεπει τρως προστιμο.ελπιζω να μην στεκει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...