Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαθε χρονο τσεκαρω το βιβλιαρακι γιατι καθε χρονο συπληρωνω τη δηλωση μου μονος μου.

Περσι οι αποδειξεις δε μετρουσαν καθολου(μετρουσαν μονο υδραυλικα, ψυκτικα και κατι τετοια).

Οι ιατρικες αποδειξεις γραφονται παντα στα ιατρικα.

Φετος υπαρχει τεραστια αλλαγη, για πρωτη φορα μετρανε σχεδον ολες οι αποδειξεις, ακομα και του σουπερ μαρκετ. Ο προβληματισμος ομως ειναι αυτος που ειπα, αν οντως το κρατος σκοπευει να μοιρασει χρηματα... (μετα το οριο ειναι 100€ ανα 1000€ αποδειξεων).

Επισης δε ξερω αν υπαρχει διαφορροποιηση σε πιστωτικο (που θα εχω εγω) ή σε χρεωστικο (που θα εχεις εσυ).

 

 

Ρε φίλε, μην επιμένεις. Και το 2009 μετραγαν παρα πολλές αποδείξεις όπως εστιατόρια, γυμναστήρια κτλ. Οχι ΟΛΕΣ αλλα πάρα πολλές, τις οποίες πολύ εύκολα μπορούσες να βρεις : http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/foros_eisodimatos/for_od_ent_dik_2009.pdf ΣΕΛ 29 . Το φετινο πρώτη φορά γίνεται (να περιλαμβάνονται όλες) αλλα δεν ισχυρίστηκα εγώ πουθενά οτι μετράγανε ΟΛΕΣ στο παρελθόν...Έγραψα επι λέξη "Και το 2009 ισχυαν κανονικοτατα οι αποδειξεις απο ταβέρνες, γυμναστηρια κτλ (περαν των ιατρικών)." και συ είπες οτι ίσχυαν μονο για ψυκτικούς, υδραυλικούς κτλ. Δεν θα τσακωθούμε τώρα για μλκιες αλλα πριν επιμείνεις, να διασταυρώνεις αυτά που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, μην επιμένεις. Και το 2009 μετραγαν παρα πολλές αποδείξεις όπως εστιατόρια, γυμναστήρια κτλ. Οχι ΟΛΕΣ αλλα πάρα πολλές, τις οποίες πολύ εύκολα μπορούσες να βρεις : http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/foros_eisodimatos/for_od_ent_dik_2009.pdf ΣΕΛ 29 . Το φετινο πρώτη φορά γίνεται (να περιλαμβάνονται όλες) αλλα δεν ισχυρίστηκα εγώ πουθενά οτι μετράγανε ΟΛΕΣ στο παρελθόν...Έγραψα επι λέξη "Και το 2009 ισχυαν κανονικοτατα οι αποδειξεις απο ταβέρνες, γυμναστηρια κτλ (περαν των ιατρικών)." και συ είπες οτι ίσχυαν μονο για ψυκτικούς, υδραυλικούς κτλ. Δεν θα τσακωθούμε τώρα για μλκιες αλλα πριν επιμείνεις, να διασταυρώνεις αυτά που γράφεις.

Σε τι να μην επιμενω ρε φιλε, σου ειπα, καθε χρονο κανω μόνος μου τη δηλωση και μελεταω το βιβλιαρακι. Εξαλλου το βιβλιαρακι εκει ειναι, μπορει οποιος θελει να το τσεκαρει.

Αλλα δε βλεπω που διαφωνουμε... Αυτα που λες τα λεω κι εγω. Μετραγανε μόνο αυτες οι ιδιαιτερες αποδειξεις που λες. Εγω δεν ειχα καμμια τετοια οποτε δεν εβαλα τιποτα. Αγορες πχ. παπουτσια ρουχα pc, δεν μετρουσαν. Ο δε τροπος που μετραγανε ητανε διαφορετικος απο το τροπο που μετρανε τωρα.

Οποτε πρωτου μου πεις εμενα να μην επιμενω, καταλαβε πρωτα το τι λεω. Ειπα "ψυκτικοι, υδραυλικοι κλπ", στο <κλπ> πανε οι ταβέρνες, γυμναστηρια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, εγώ υπέβαλα ηλεκτρονικά τη δήλωσή μου στις 21 Απριλίου και σήμερα είδα στον λογαριασμό μου ότι μου έχουν καταθέσει την επιστροφή φόρου! Το ποσό της επιστροφής είναι αυτό ακριβώς που υπολόγιζα, με βάση και τις αποδείξεις που έχω δηλώσει (εξάλλου, τη στιγμή της υποβολής σου φτιάχνει και το εκκαθαριστικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, εγώ υπέβαλα ηλεκτρονικά τη δήλωσή μου στις 21 Απριλίου και σήμερα είδα στον λογαριασμό μου ότι μου έχουν καταθέσει την επιστροφή φόρου! Το ποσό της επιστροφής είναι αυτό ακριβώς που υπολόγιζα, με βάση και τις αποδείξεις που έχω δηλώσει (εξάλλου, τη στιγμή της υποβολής σου φτιάχνει και το εκκαθαριστικό).

 

 

Σε φιλη που εκανα με υποβολη 4/5 σημερα θα μπουν τα χρηματα 1300 ευρω περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν έρθει τα εκκαθαριστικά;

 

Οσοι κανουν μεσω taxis εχουν αμμεσως εκκαθαριστικο νομιμοτατο για καθε χρηση και μετα τους ερχεται και στο σπιτι απο την ΓΓΠΣ το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, εγώ υπέβαλα ηλεκτρονικά τη δήλωσή μου στις 21 Απριλίου και σήμερα είδα στον λογαριασμό μου ότι μου έχουν καταθέσει την επιστροφή φόρου! Το ποσό της επιστροφής είναι αυτό ακριβώς που υπολόγιζα, με βάση και τις αποδείξεις που έχω δηλώσει (εξάλλου, τη στιγμή της υποβολής σου φτιάχνει και το εκκαθαριστικό).

Σοβαρα μιλας φιλε?! Πόσα λεφτα?

Ποιο απ τα προγραμματα επαληθευτηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just for the record, υπέβαλα ηλεκτρονικά τη δήλωση τη Μ.Παρασκευή και είδα πως τα χρήματα μπήκαν σήμερα στον λογαριασμό.

Το ποσό της επιστροφής ήταν το ίδιο που είχε υπολογιστεί κατά την υποβολή της δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα μιλας φιλε?! Πόσα λεφτα?

Ποιο απ τα προγραμματα επαληθευτηκε?

 

Δεν είχα χρησιμοποιήσει κάποιο πρόγραμμα. Λίγο πριν υποβάλεις οριστικά τη δήλωση, σου βγάζει ένα προσωρινό εκκαθαριστικό, όπου φαίνεται πόση επιστροφή (ή επιπλέον φόρο) έχεις. Αν δεν κάνεις τελική υποβολή εκείνη τη στιγμή, επιστρέφεις στο Ε1, αλλάζεις το ποσό των αποδείξεων και σου ξαναϋπολογίζει. Αυτό έκανα γιατί χρειαζόμουν λίγες αποδείξεις (τις υπόλοιπες τις πάσαρα στην οικογένεια), οπότε έβαλα ακριβώς το ποσό που έπρεπε, για να πάρω όσο φόρο μου είχαν κρατήσει.

 

Τα ποσά που μπαίνουν κατευθείαν στους λογαριασμούς είναι έτσι κι αλλιώς λίγα. Νομίζω ότι από 1500 και πάνω (ή κάπου τόσο), πρέπει να γίνει έλεγχος από την ΔΟΥ και να τα παραλάβεις από εκεί μετά από εύλογο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να τσεκαρεις με ποιο απ τα προγραμματα που κυκλοφορουν συμφωνεις στο επιστρεφομενο ποσο?

Απ οτι βλεπω αποφευγεις να πεις ποσα λεφτα πηρες, τουλαχιστον μπορεις να πεις ποσες περιπου αποδειξεις εβαλες?

 

Πηρες ολο το ποσο του κωδικου 313?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, ρε μπας και είσαι του ΣΔΟΕ; Περίπου ένα χιλιάρικο.

Κοίτα, εγώ είχα εισόδημα κάτω από 6 χιλιάδες, μια που ήμουν φαντάρος τα 3/4 του έτους. Κανονικά δεν χρειαζόμουν καθόλου αποδείξεις. Αλλά λόγω του σπιτιού που μένω, είχα τεκμήριο διαβίωσης πάνω από 6 χιλιάδες. Οπότε, έβαλα τα τετραγωνικά του σπιτιού και των βοηθητικών χώρων και άρχισα τις δοκιμές με το συνολικό ποσό των αποδείξεων κατευθείαν στο taxis, για να δω πόσες χρειάζομαι (τελικά ήταν κάπου 800 ευρώ νομίζω). Δεν βλέπω τον λόγο να μπλέκετε με προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις θελουμε να δουμε ποιο προγραμμα ειναι το σωστο. Αν δε μπλεξουμε πως θα μαθουμε τι θα παρουμε??

800 ευρω ειναι τιποτα, εγω εβαλα αρκετες χιλιαδες αποδειξεων για να φτασω στο ποσο του 315.

Το ποσο του 315 το πηρες ολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου λέω να βάλεις τα νούμερα στο taxis κατευθείαν και θα μάθεις από το ίδιο το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί η εφορία!

 

Δεν θυμάμαι τους κωδικούς για να σου απαντήσω στην ερώτησή σου. Ποιος είναι ο 313 κι ο 315;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου λέω να βάλεις τα νούμερα στο taxis κατευθείαν και θα μάθεις από το ίδιο το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί η εφορία!

 

Δεν θυμάμαι τους κωδικούς για να σου απαντήσω στην ερώτησή σου. Ποιος είναι ο 313 κι ο 315;

 

Φορος που αναλογει και φορος που παρακρατηθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...