Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από λίγο άκουσα τον υπουργό στη τηλεόραση να λέει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι από του χρόνου ο καθένας μας θα πρέπει να κρατά βιλβία εξόδων (εμείς οι ελ. επαγγελματίες και 2ο δηλαδή).

 

Γιατί το να συμπληρώνουμε λίστες με Ημνια/ποσό/ΑΦΜ απόδειξης αυτό είναι, βιβλίο εξόδων. Και για να μπορούν να ξεχωρίσουν αποδείξεις με το ίδιο ποσό, από το ίδιο μαγαζί σαν διαφορετικές και να μην χτυπάει το σύστημα ότι δύο φορολογούμενοι δήλωσαν την ίδια απόδειξη θα πρέπει λογικά να καταγράφεται και ο Α/Α απόδειξης κλπ κλπ.

 

Οι μάνα μου δηλαδή που πάει κάθε μέρα στο φούρνο και σηνεπώς έχει τουλάχιστον 365 αποδείξεις, συν ρούχα, παπούτσι, δώρα, κλπ κλπ θα πρέπει να κρατά "βιβλίο" μεγαλύερο από το δικό μου ως ελ. επαγγελματίας. Ε, ρε γέλια που θα πεσουν.

 

2η παρατήρηση προς προβληματισμό :

 

Δύο φορολογούμενοι αγοράζουν το ίδιο προϊόν (έστω ένα ζευγάρι παπούτσια)

- ο 1ος από ένα ελληνικό κατάστημα και παίρνει την νόμιμη απόδειξή του

- ο 2ος από ένα κατάστημα του εξωτερικού, εντός ΕΕ , για λόγους απλότητας από χώρα με νόμισμά το ευρώ (έστω Γαλλία), και αυτός παίρνει την νόμιμη απόδειξη/παραστατικό του

Με την εξάπλωση του ηλεκτρονικού εμπορίου περιπτώσεις σαν αυτή του 2ου καταναλωτή θα γίνονται όλο και πιο συνήθης. Εγώ και πολλοί γνωστοί μου στην ηλικία μου δαπανούν ήδη σημαντικά ποσά για την αγορά καταναλωτικών αγαθών από το εξωτερικό με αυτόν τον τρόπο.

Θα λάβουν και οι δύο παραπάνω φορολογούμενοι την ίδια φοροαπαλλαγή ? θα έχουν την ίδια αντιμετώπιση ? Αν όχι δεν είναι άδικο και στην ουσία δεν ακυρώνει την όλη ουσία του ελεύθερου εμπορίου στο χώρο της ΕΕ ?

 

3η παρατήρηση:

 

Είπε ο υπουργός ότι αυτός με χαμηλό εισόδημα επειδή προφανώς δεν μπορεί να μαζέψει πολλές αποδείξεις θα έχει μεγαλύτερο αφορολόγητο ενώ η απαίτηση για να μαζέψει αποδείξεις καποιος με υψηλότερο εισόδημα θα είναι μεγαλύτερη. Τι είναι αυτό που θα πρέπει να αναγκάσει κάποιον με υψηλότερο εισόδημα να ξοδέψει περισσότερα, μπορεί ο άνθρωπος να είναι σπάγγος και να τα κάνει μασούρι και να ξοδεύει όσα και κάποιος με χαμηλό εισοδημα. Γιατί θα πρέπει να τιμωρηθεί γι αυτό?

 

Το ότι και μόνο συζητιούνται τέτοια παράλογα πράγματα πραγματικά δείχνει ένα πανικό και μια ανικανότητα που σε κάνει να απορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μάνα μου δηλαδή που πάει κάθε μέρα στο φούρνο και σηνεπώς έχει τουλάχιστον 365 αποδείξεις, συν ρούχα, παπούτσι, δώρα, κλπ κλπ θα πρέπει να κρατά "βιβλίο" μεγαλύερο από το δικό μου ως ελ. επαγγελματίας. Ε, ρε γέλια που θα πεσουν.

 

2η παρατήρηση προς προβληματισμό :

Είπε ο υπουργός ότι αυτός με χαμηλό εισόδημα επειδή προφανώς δεν μπορεί να μαζέψει πολλές αποδείξεις θα έχει μεγαλύτερο αφορολόγητο ενώ η απαίτηση για να μαζέψει αποδείξεις καποιος με υψηλότερο εισόδημα θα είναι μεγαλύτερη. Τι είναι αυτό που θα πρέπει να αναγκάσει κάποιον με υψηλότερο εισόδημα να ξοδέψει περισσότερα, μπορεί ο άνθρωπος να είναι σπάγγος και να τα κάνει μασούρι και να ξοδεύει όσα και κάποιος με χαμηλό εισοδημα. Γιατί θα πρέπει να τιμωρηθεί γι αυτό?

 

Ακριβώς αυτά μου ήρθαν και μένα στο μυαλό όταν άκουσα γι' αυτό το μέτρο. Θα έχουμε ένα μεγάλο συρτάρι αποδείξεις από δω και πέρα. Στις εφορίες να δείτε τι θα γίνει... !!ΠΑΝΙΚΟΣ!!

Επίσης αυτό με την αποταμίευση η οποία απ' ότι φαίνεται θα τιμωρείται από δω και πέρα. Μπορεί κάποιος να κάνει οικονομία 2-3 χρόνια για τους χ,ψ λόγους και να μη μαζεύει αρκετές αποδείξεις.

 

Το πιο αστείο είναι αυτό που άκουσα για τη μηχανοργάνωση. Ότι και καλά θα συνδεθούν όλοι online με το υπουργείο, καραμέλα που την ακούμε 10 χρόνια τώρα. Θα γίνει επιστροφή στις χειρόγραφες αποδείξεις στο πι και φι :eek:.

 

Αυτό που ελπίζω να γίνει αν εφαρμοστεί το μέτρο είναι να εκπίπτουν ΟΛΕΣ οι αποδείξεις, ώστε οι μανιακοί κακόμοιροι πολίτες να μπορούν να τις μαζεύουν πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός με το μεγαλύτερο εισόδημα ξοδεύει ήδη περισσότερα.

Το κράτος προσπαθεί να τους ωθήσει να μαζεύουν αποδείξεις ώστε να μειωθεί η παραοικονομία.

Στο κάτω κάτω 20.000 ευρώ έξοδα τον χρόνο (1660€ περίπου τον μήνα) δεν είναι και κάτι απίθανο. Σκέψου ότι πολλοί μαζεύουν για πολλά χρόνια χρήματα στην άκρη για να τα ξοδέψουν όταν χρειαστεί, και τότε ξοδεύουν πολλά παραπάνω.

Όταν παντρεύεται κάποιος, μόνο τα έξοδα για τον γάμο μπορούν να ξεπεράσουν τα 20.000€.

 

Το στεγαστικό δάνειο ή το ενοίκιο εκπίπτει, η ασφάλεια ζωής, καθώς και άλλες αποδείξεις εκπίπτουν.

Αν βάλουμε απλά μαθηματικά κάτω, κάθε τυπική τετραμελής οικογένεια μπορεί άνετα να μαζέψει τουλάχιστον 10.000€ τον χρόνο σε αποδείξεις.

Τουλάχιστον 3€ την μέρα για ψωμί και γάλα χ 365 = 1080€

Τουλάχιστον 10€ την μέρα για μεσημεριανό και βραδυνό χ 365 = 3650€

300€ τον μήνα ενοίκιο χ 12 = 3600€

Έξοδα ένδυσης, κατ'εκτίμηση 300€ τον χρόνο το άτομο (150€ για καλοκαιρινά ρούχα και παπούτσια και 150€ χειμερινά. Στην οικονομικότερη περίπτωση πάντα) = 1200€

Καθαριστικά (σαπούνια, σαμπουάν, απορρυπαντικά, ξυριστικά): Τουλάχιστον 50€ τον μήνα χ 12 = 600€

Ήδη υπολόγισα 10.130€, χωρίς να υπολογίσω έξοδα μετακίνησης, τυχόν όχημα, ασφάλεια (υγείας, συνταξιοδοτικό, κτλ), λοιπά έξοδα.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπαίνουν ρούχα-παπούτσια κτλ είμαστε ok.

 

Γιατί τα supermarkets και τα ηλεκτρικά ήδη κόβουν αποδείξεις και τα βενζινάδικα τηρούν βιβλία αγορών (εκτός αν αλλάξει κι αυτό)

Αφού το κάνουμε και καλά για να πατάξουμε τη φοροδιαφυγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία. Έχει ζητηθεί από κανέναν να προσκομίσει αποδείξεις παλιότερων ετών στην εφορία; Ρωτάω επειδή και καλά πρέπει να διατηρούνται για 5 χρόνια (αν δεν κάνω λάθος) και ο όγκος κι η ταξινόμησή τους πολλές φορές είναι ένα θέμα.

 

Στο δημοσιο ειμαι.

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει αυτό με την απορία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και απο καφετέριες - μπαρ κλπ :-)

Απ όσο ξέρω, μετά από αρκετές γνώμες & διαφωνίες εφοριακών/λογιστών, δε μετράνε αυτές. Μόνο από φαγητό (ακόμα κι αν είναι goody's αρκεί η απόδειξη να λέει εστιατόριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ψάξει αλλά μαζευει ενας φίλος μου που η μητέρα του δουλευει στην εφορια.. Μηπως είναι καποια ειδική κατηγορία; Παιζει ρολο αν είναι το πως είναι δηλωμένο το μαγαζι; π.χ. αναψυκτήριο κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητήσουμε από τον εστιάτορα απόδειξη ανά άτομο θα μας την φέρει ή θα μας φέρει τον δίσκο στο κεφάλι;

 

Δεν το έχω ψάξει αλλά μαζευει ενας φίλος μου που η μητέρα του δουλευει στην εφορια..

 

Μια από τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι λίγο ασαφές τι παίζει με τις συγκεκριμένες αποδείξεις.

 

Εφοριακός Α είπε πως περνάνε κανονικά.

Λογιστής Α είπε πως δεν περνάνε.

Λογιστής Β είπε πως δεν περνάνε.

Εφοριακός Β αρνήθηκε σε φίλο που πήγε να τις παραδώσει με την περσινή φορολογική δήλωση να τις παραλάβει. Είπε πως μόνο αυτές που περιέχουν φαγητό είναι δεκτές. Μετά απ αυτό κάτσανε και είδανε μερικές. Τελικά δέχτηκε αυτές που περιείχαν και κάτι φαγώσιμο, πχ ένα τοστ, μια πορτοκαλάδα κι έναν καφέ. Του είπε να βγάλουν έναν θεωρητικό μέσω όρο για να μην κάτσουν και δουν 1000 αποδείξεις μία προς μία. Ο φίλος έφυγε και τελικά τις ταχυδρόμησε αναφέροντας το συνολικό ποσό.

Κάποιος άλλος του χώρου ανέφερε πως για να περάσει θα πρέπει να αναφέρεται στον τίτλο του καταστήματος κάτι σχετικό με εστιατόριο/ταβέρνα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία. Έχει ζητηθεί από κανέναν να προσκομίσει αποδείξεις παλιότερων ετών στην εφορία;

 

Της τελευταίας χρονιάς ζητάνε συνήθως, αν πέσεις στο δείγμα. Έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν και παλαιότερες (αν διαταχθεί κανένας έλεγχος προηγούμενων ετών..)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:57 ----------

 

http://www.taxheaven.gr/news/index.php?id=5455

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητήσουμε από τον εστιάτορα απόδειξη ανά άτομο θα μας την φέρει ή θα μας φέρει τον δίσκο στο κεφάλι;

 

Αν το ζητήσεις την ώρα που δίνεις την παραγγελία συνήθως δεν έχουν πρόβλημα, εμείς το κάνουμε συχνά πυκνά, αρκεί να μην τρέχουμε σαν Βέγγοι απ τη δουλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητήσουμε από τον εστιάτορα απόδειξη ανά άτομο θα μας την φέρει ή θα μας φέρει τον δίσκο στο κεφάλι;

 

Δεν εχει αρνηθεί ποτε κανένας.. 1-2 κατέβασαν μούτρα αλλά έφεραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2η παρατήρηση προς προβληματισμό :

 

Δύο φορολογούμενοι αγοράζουν το ίδιο προϊόν (έστω ένα ζευγάρι παπούτσια)

- ο 1ος από ένα ελληνικό κατάστημα και παίρνει την νόμιμη απόδειξή του

- ο 2ος από ένα κατάστημα του εξωτερικού, εντός ΕΕ , για λόγους απλότητας από χώρα με νόμισμά το ευρώ (έστω Γαλλία), και αυτός παίρνει την νόμιμη απόδειξη/παραστατικό του

Με την εξάπλωση του ηλεκτρονικού εμπορίου περιπτώσεις σαν αυτή του 2ου καταναλωτή θα γίνονται όλο και πιο συνήθης. Εγώ και πολλοί γνωστοί μου στην ηλικία μου δαπανούν ήδη σημαντικά ποσά για την αγορά καταναλωτικών αγαθών από το εξωτερικό με αυτόν τον τρόπο.

Θα λάβουν και οι δύο παραπάνω φορολογούμενοι την ίδια φοροαπαλλαγή ? θα έχουν την ίδια αντιμετώπιση ? Αν όχι δεν είναι άδικο και στην ουσία δεν ακυρώνει την όλη ουσία του ελεύθερου εμπορίου στο χώρο της ΕΕ ?

 

 

Tην ίδια απορία έχω και εγώ. Πολύ το φοβάμαι ότι θα κάνουν καμία βλακεία στο θέμα αυτό.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...