Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει το δωρεάν λογισμικό Αποδείξεις 2011 που κάνει όλους τους υπολογισμούς που συζητούνται στα προηγούμενα posts σχετικά με το αφορολόγητο, την επιστροφή φόρου και τις αποδείξεις και βοηθάει στην αποστολή των στοιχείων στην εφορία.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: http://apodeikseis.dentist.gr/viewtopic.php?f=2&t=12

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=aBpxA0R3PUs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά τις αποδείξεις που είναι σε άλλο νόμισμα τις βάζουμε? Με ποιά ισοτιμία?

Δεν ξέρω αν βοηθάει (ή παρασύρει) αλλά οι οδηγίες για τις αποδείξεις λένε:

 

[...] το συνολικό ποσό των δαπανών που πραγματοποιήσατε στην Ελλάδα μέσα στο 2010 [...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το δωρεάν λογισμικό Αποδείξεις 2011 που κάνει όλους τους υπολογισμούς που συζητούνται στα προηγούμενα posts σχετικά με το αφορολόγητο, την επιστροφή φόρου και τις αποδείξεις και βοηθάει στην αποστολή των στοιχείων στην εφορία.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: http://apodeikseis.dentist.gr/viewtopic.php?f=2&t=12

 

Σε τι βοηθαει αυτο το προγραμμα? Εγω ηδη εκανα αρκετες ωρες μεχρι να προσθεσω και να μετρησω τις αποδειξεις μου. 100δες αποδειξεις και χιλιαδες ευρα.

Απο 2 φορες βεβαια, για να ειμαι σιγουρος.

Για να χρησιμοποιησεις το προγραμμα που λες και να ταλαιπωρηθεις επιπλεον θα πρεπει να εισαι μαζοχας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τι βοηθαει αυτο το προγραμμα? Εγω ηδη εκανα αρκετες ωρες μεχρι να προσθεσω και να μετρησω τις αποδειξεις μου. 100δες αποδειξεις και χιλιαδες ευρα.

Απο 2 φορες βεβαια, για να ειμαι σιγουρος.

Για να χρησιμοποιησεις το προγραμμα που λες και να ταλαιπωρηθεις επιπλεον θα πρεπει να εισαι μαζοχας.

Βοηθάει στο ότι δεν χρειάζεται να μετρήσεις πόσες αποδείξεις είναι και τι άθροισμα έχουν, καθώς το κάνει το λογισμικό για εσένα.

Στο πρόγραμμα καταχωρείς μία φορά τι εισόδημα έχεις και πόσα τέκνα (εάν υπάρχουν) και το πρόγραμμα σε ενημερώνει για το πόσες αποδείξεις χρειάζονται για να καλυφθεί το αφορολόγητο και πόσες υπολείπονται.

Επίσης εάν έχεις συγκεντρώσει περισσότερες αποδείξεις από όσες απαιτούνται σου λέει το ποσό επιστροφής φόρου.

 

Μπορείς να δεις και τα videos που παρουσιάζουν τι προσφέρει το πρόγραμμα εδώ: http://apodeikseis.dentist.gr/viewforum.php?f=6

 

EDIT: Να προσθέσω οτι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει και λάθος στο μέτρημα :rolleyes:

Επεξ/σία από yiannis_977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης εάν έχεις συγκεντρώσει περισσότερες αποδείξεις από όσες απαιτούνται σου λέει το ποσό επιστροφής φόρου.

 

http://apodeikseis.dentist.gr/viewforum.php?f=6

 

Ή ποσο λιγοτερο πληρωνεις αν πληρωνεις !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει στο ότι δεν χρειάζεται να μετρήσεις πόσες αποδείξεις είναι και τι άθροισμα έχουν, καθώς το κάνει το λογισμικό για εσένα.

Στο πρόγραμμα καταχωρείς μία φορά τι εισόδημα έχεις και πόσα τέκνα (εάν υπάρχουν) και το πρόγραμμα σε ενημερώνει για το πόσες αποδείξεις χρειάζονται για να καλυφθεί το αφορολόγητο και πόσες υπολείπονται.

Επίσης εάν έχεις συγκεντρώσει περισσότερες αποδείξεις από όσες απαιτούνται σου λέει το ποσό επιστροφής φόρου.

 

Μπορείς να δεις και τα videos που παρουσιάζουν τι προσφέρει το πρόγραμμα εδώ: http://apodeikseis.dentist.gr/viewforum.php?f=6

 

EDIT: Να προσθέσω οτι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει και λάθος στο μέτρημα :rolleyes:

 

Mα οπως θα τις καταχωρεις ειναι το ιδιο αν τις μετρουσες μόνος σου(πιο ανετο). Οπως μπορει να γινει λαθος κατα το μετρημα, ετσι μπορει να γινει λαθος και κατα τη καταχωρηση.

Οσο για τον υπολογισμο του φορου υπαρχουν τα σχετικα προγραμματακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα οπως θα τις καταχωρεις ειναι το ιδιο αν τις μετρουσες μόνος σου(πιο ανετο). Οπως μπορει να γινει λαθος κατα το μετρημα, ετσι μπορει να γινει λαθος και κατα τη καταχωρηση.

Οσο για τον υπολογισμο του φορου υπαρχουν τα σχετικα προγραμματακια.

Το λογισμικό δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος στο μέτρημα (πλήθος) των αποδείξεων. Όταν το μέτρημα γίνεται με το χέρι υπάρχει πιθανότητα να γίνει λάθος και συνήθως θα χρειαστεί να μετρηθούν οι αποδείξεις δύο φορές.

 

Όταν καταχωρείς τις αποδείξεις στο πρόγραμμα, μπορείς άμεσα να δεις το πλήθος τους, το άθροισμα που έχουν και το ποσό που υπολείπεται για την κάλυψη του αφορολόγητου ή για την επιστροφή φόρου.

Για να κάνεις κάτι ανάλογο με το χέρι, θα πρέπει κάθε φορά που παίρνεις μία απόδειξη να την προσθέτεις στο προηγούμενο σύνολο των αποδείξεων και να κάνεις τους υπολογισμούς.

 

Επίσης το πρόγραμμα μπορεί να εμφανίσει μερικά σύνολα ανά κατηγορία εξόδων π.χ.:

- Τί έξοδα γίνονται σε καύσιμα κάθε μήνα / έτος / περίοδο

- Τί έξοδα γίνονται σε σουπερ μάρκετ κάθε μήνα / έτος / περίοδο

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι οτι στις θερμικές αποδείξεις μετά από κάποιο διάστημα δεν διακρίνονται τα στοιχεία. Σε περίπτωση που η εφορία ζητήσει να κάνει κάποιον έλεγχο, θα υπάρχουν αναλυτικά στοιχεία τις κάθε απόδειξης στο λογισμικό και θα μπορεί να γίνει αντιπαραβολή αν χρειαστεί.

 

Τώρα σχετικά με το τί είναι πιο άνετο, αυτό διαφέρει για τον καθένα. Εμένα με βολεύει περισσότερο η καταχώρηση στο λογισμικό από το να τις μετρώ με το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογισμικα, προσθέσεις και μπουρδες. Το πραγμα ειναι απλο. Βλέπεις τι ποσο χρειάζεσαι σε αποδειξεις και το δηλώνεις ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ για να μην χρειαστεί να παραθέσεις αποδεικτικά. Απλά βεβαιώνεσαι οτι αν σου ζητήσουν να τις προσκομίσεις στο μέλλον (πράγμα σπάνιο) θα έχεις φιλους και συγγενείς να σου δώσουν (αποκλείετε να τις ζητήσουν σε όλους ταυτόχρονα).

 

Την πρώτη φορά που είχα κάνει δήλωση (μη ηλεκτρονικα), επειδη είχα σπαστει, που στο πρώτο έτος εργασίας μου το κράτος ήθελε να μου παρει 400€ για κάπου 15.000€ εισόδημα (πλούσιος δλδ) δήλωσα τέτοιο ποσό ώστε να πληρώσω 200. Η πλάκα είναι οτι τις αποδείξεις τις παρέδωσα στην εφορία και φυσικά κανείς δεν τις μέτρησε, πραγμα λογικο. Αυτο το σύστημα ειναι μπακαλίστικο του κερατά και προσωπικα πιστεύω οτι μόνο ηλεκτρονική κάρτα μπορεί να γίνει δουλεία.

 

Αν εξαιρέσουμε πάντως την κουτσουκέλα της πρώτης φοράς, τις υπόλοιπες ήμουνα σωστοτερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Critter, μόνο απο φετος ισχυουν οι αποδειξεις, τα προηγουμενα χρονια ισχυαν με αλλα δεδομενα.

 

Το λογισμικό δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος στο μέτρημα (πλήθος) των αποδείξεων. Όταν το μέτρημα γίνεται με το χέρι υπάρχει πιθανότητα να γίνει λάθος και συνήθως θα χρειαστεί να μετρηθούν οι αποδείξεις δύο φορές.

 

Δε με καταλαβες, δεν ειπα οτι το λογισμικο θα κανει λαθος στο μετρημα. Τα μηχανηματα(pc ή κομπιουτερακι χειρος) δε κανουν λαθη.

Λαθος ειπα μπορεις να κανεις κατα τη καταχωρηση. Το λογισμικο δε θα παρει αυτοματως απο μονο του τις αποδειξεις, πρεπει εσυ να του τις δωσεις.

 

Όταν καταχωρείς τις αποδείξεις στο πρόγραμμα, μπορείς άμεσα να δεις το πλήθος τους, το άθροισμα που έχουν και το ποσό που υπολείπεται για την κάλυψη του αφορολόγητου ή για την επιστροφή φόρου.

Για να κάνεις κάτι ανάλογο με το χέρι, θα πρέπει κάθε φορά που παίρνεις μία απόδειξη να την προσθέτεις στο προηγούμενο σύνολο των αποδείξεων και να κάνεις τους υπολογισμούς.

 

To απαιτουμενο ποσό για την εισοδηματικα κατηγορια σου μπορεις να το ξερεις και χωρις προγραμμα, ειναι δεδομενο, υπαρχει και στο βιβλιαρακι των οδηγιων.

Και γενικα το τι εκπτωση κερδιζεις αναλόγως αποδειξεων μπορεις να το βρεις με εναν τυπο, ή βαλτο εδω και το μαθαινεις αμεσως

http://www.enet.gr/?i=portofoli.el.eforia&id=132288

Αλλο ειναι το ουσιωδες ζητημα: Εμεις που περιμενουμε επιστροφη, θα εχουμε οντως μεγαλυτερη επιστροφη βαζοντας οσες αποδειξεις απαιτουνται μεχρι να καλυφθει ο αναλογουν φορος μας(κωδ.313)? Ή προκειται για καποια κομπινα?.. το φθινοπωρο θα δειξει:)

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι οτι στις θερμικές αποδείξεις μετά από κάποιο διάστημα δεν διακρίνονται τα στοιχεία. Σε περίπτωση που η εφορία ζητήσει να κάνει κάποιον έλεγχο, θα υπάρχουν αναλυτικά στοιχεία τις κάθε απόδειξης στο λογισμικό και θα μπορεί να γίνει αντιπαραβολή αν χρειαστεί.

 

Εμεις που περιμενουμε εισπραξη θα τις στειλουμε απευθειας οπότε δεν θα μας ζητηθουν αργοτερα, αλλα σοβαρα η εφορια αναγνωριζει αυτο το προγραμμα και θα το πιστεψει ακομα κι αν η αποδειξη εχει ξεθωριασει?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Critter, μόνο απο φετος ισχυουν οι αποδειξεις, τα προηγουμενα χρονια ισχυαν με αλλα δεδομενα.

 

 

Και το 2009 ισχυαν κανονικοτατα οι αποδειξεις απο ταβέρνες, γυμναστηρια κτλ (περαν των ιατρικών). Τσεκαρε το βιβλιαράκι που σου στέλνουν με τη δήλωση αν το έχεις κρατήσει. Πιο παλια αν εξαιρέσουμε ενα χρονικό gap, συνέβαινε επίσης. Οι ιατρικες αποδείξεις μάλιστα νομίζω πάντα μετράγανε.

Τα δεδομενα ως προς τα ποσοστά της έκπτωσης και τους τύπους των αποδείξεων αλλάζανε όπως συχνά αλλάζουν και οι φορολογικες κλίμακες. Ένα πράμα δεν αλλάζει : Μπορεις να δηλώσεις οτι θέλεις αρκέι να μην είναι υπερβολικό και να μπορείς να το τεκμηριώσεις αν χρειαστεί. Δεν βλέπω να άλλαξε κάτι φέτος στον έλεγχο, επομενως, αν θες να πληρώσεις λιγότερα, το κάνεις άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαθε χρονο τσεκαρω το βιβλιαρακι γιατι καθε χρονο συπληρωνω τη δηλωση μου μονος μου.

Περσι οι αποδειξεις δε μετρουσαν καθολου(μετρουσαν μονο υδραυλικα, ψυκτικα και κατι τετοια).

Οι ιατρικες αποδειξεις γραφονται παντα στα ιατρικα.

Φετος υπαρχει τεραστια αλλαγη, για πρωτη φορα μετρανε σχεδον ολες οι αποδειξεις, ακομα και του σουπερ μαρκετ. Ο προβληματισμος ομως ειναι αυτος που ειπα, αν οντως το κρατος σκοπευει να μοιρασει χρηματα... (μετα το οριο ειναι 100€ ανα 1000€ αποδειξεων).

Επισης δε ξερω αν υπαρχει διαφορροποιηση σε πιστωτικο (που θα εχω εγω) ή σε χρεωστικο (που θα εχεις εσυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μεσα στις αποδειξεις μου βρηκα και μια αποδειξη απο ενα γιατρο που ειχα παει αξιας 35€. Σε ποιον κωδικο να την βαλω; Λογικα αν την προσθεσω μαζι με τις αλλες στον κωδικο 049 δεν κανει ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μεσα στις αποδειξεις μου βρηκα και μια αποδειξη απο ενα γιατρο που ειχα παει αξιας 35€. Σε ποιον κωδικο να την βαλω; Λογικα αν την προσθεσω μαζι με τις αλλες στον κωδικο 049 δεν κανει ε;

 

 

Δεν σε συμφερει εκει

 

Στον 051 απο κατω βαλτη αν και ειναι μικρη σε αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...