Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Αναρωτιεμαι αν οι αποδειξεις πρεπει να ειμαι αψογες αλλιως δε θα μετρανε... τσαλακωμενες, μαυρισμενες, θαμπες, με γραμμενα διάφορα πανω, αχνες κλπ. μηπως δε μετρανε?

 

Πρεπει να διαβαζοντε.Ας ειναι τσαλακωμενες.

 

Οk δεν ειχα θεσει θεμα για τα τετραγωνικα. Δεν εχω ουτε καρτες ουτε δανεια παρα μονο στεγαστικο. Γραφω τους τοκους του στεγαστικου στον κωδικο 055. Θα πρεπει ταυτοχρονα να γραψω το ιδιο αυτο ποσο και στον κωδικο 727? Αυτη ειναι η απορια μου. Περυσι δεν το ειχα γραψει στον 727 αλλα πηρα κανονικα την επιστροφη μου.

 

Ειπαμε...Στον 727 το συνολο που πληρωσες για το δανειο ή τα δανεια.

 

 

Ωχ μη λες τέτοια . Όχι ότι δεν το φοβόμουν βέβαια αυτό. Αν κάποιος δηλαδή έχει χρεωθεί με πιστωτική αλλά τα λεφτά πήγανε σε βοήθεια συγγενή ο οποίος του έδινε τα λεφτά για τις πληρωμές των δόσεων θεωρείται ότι κάτι κρύβει δηλαδή ; Αν εγώ είχα κάνει αποταμίευση και τα φύλαγα να πληρώνω τις δόσεις που το ξέρουν αυτοί ; Φοροφυγάδες θα μας βγάλουν όλους , από εδώ το πάνε , από εκεί το πάνε... Και έλεγα να αποφύγω το λογιστή για τη δική μου δήλωση , δεν τον γλυτώνω.

 

Υπαρχει το κουτακι 787 που λεει για κεφαλαιο που αναλωθηκε που ειχε ηδη φρολογηθει.Εκει βαζουμε οτι χαλασαμε απο τις οικονομιες μας και δεν το δικαιολογει το τελευταιο μας εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειπαμε...Στον 727 το συνολο που πληρωσες για το δανειο ή τα δανεια.

Σου ειπε οτι εχει μόνο στεγαστικο δανειο. Αρα γραφει το ιδιο ποσό και στον κωδικο 055 και στον κωδικο 727?

 

Αν υπαρχει γραμμενο κατι με μολυβι πανω σε μια αποδειξη τοτε αυτη ακυρωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και 'γω κάτι? Στην ηλεκτρονική δήλωση στον πίνακα 5 στο παράθυρο που πετάει για να δηλώσω κατοικία που μένω (ενοίκιο), δε με αφήνει να την καταχωρήσω (είναι απενεργοποιημένο το "Μεταφορά στη Δήλωση"). Πρέπει να συμπληρώσω όλα τα πεδία? Την Τιμή Ζώνης που τη μαθαίνω?

Επίσης, φέτος είναι η πρώτη φορά που θα δηλώσω κύρια κατοικία (ενοίκιο όμως), πρέπει να κάνω Ε9? Όχι ε?

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και 'γω κάτι? Στην ηλεκτρονική δήλωση στον πίνακα 5 στο παράθυρο που πετάει για να δηλώσω κατοικία που μένω (ενοίκιο), δε με αφήνει να την καταχωρήσω (είναι απενεργοποιημένο το "Μεταφορά στη Δήλωση"). Πρέπει να συμπληρώσω όλα τα πεδία? Την Τιμή Ζώνης που τη μαθαίνω?

Επίσης, φέτος είναι η πρώτη φορά που θα δηλώσω κύρια κατοικία (ενοίκιο όμως), πρέπει να κάνω Ε9? Όχι ε?

Thanks!

 

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να κλικαρεις το κουτακι που λεει "κυρια κατοικια".Τιμη ζωνης μονο αν ειναι πανω απο 1800 ευρω το τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλεισουμε το θεμα με τις αποδειξεις:

 

Η εκπτωση ειναι ΠΑΝΤΑ και σε καθε περιπτωση 10%? Ειτε σε πιστωτικο ειτε σε χρεωστικο υπολοιπο? Δηλαδη παντα ο φορολογουμενος θα κερδιζει 100 πραγματικά ευρω ανα 1000€ αποδειξεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τίκαρα και δεν.. Οκ θα ξαναδοκιμάσω. Θα ψάξω να δω και την τιμή ζώνης γιατί δεν έχω ιδέα πόσο είναι..

Φίλε PP δεν είναι ανά 1000 ευρώ έτσι απλά! Ναι είναι 10% επιστροφή αλλά στα επιπλέον του ορίου που είσαι για να πιάσεις το αφορολόγητο. (π.χ. αν έχεις όριο για αφορολόγητο 3000 και μαζέψεις 4000 αποδείξεις, τότε ναι αυτά τα +1000 επιπλέον σου δίνουν έκπτωση 100 ευρώ)..

Ας με διορθώσει κάποιος αν λέω κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εξυπακουεται πλεον του οριου, το οριο ειναι μικρο και δεδομενο.

Ενας που θα εχει χρεωστικη εκκσθαριση, βαζοντας αποδειξεις πχ.5000 ευρω περισσοτερα απο το οριο, σημαινει οτι θα πληρωσει 500€ λιγοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Platano :mrgreen:

 

Έχουμε και παράταση για τα φυσικά πρόσωπα που λήγανε 5 Μαίου ( αναμενόμενο ) ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

 

Κλειδάριθμο μπορούμε να παραλάβουμε από το μητρώο οποιασδήποτε Δ.Ο.Υ. ή κάνω λάθος ; Ποιός περιμένει ατελείωτες ώρες χωρίς ούτε χαρτάκι προτεραιότητας ( πάντα κακός χαμός γίνεται στο μητρώο στην εφορία της περιοχής ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Platano :mrgreen:

 

Έχουμε και παράταση για τα φυσικά πρόσωπα που λήγανε 5 Μαίου ( αναμενόμενο ) ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

 

Κλειδάριθμο μπορούμε να παραλάβουμε από το μητρώο οποιασδήποτε Δ.Ο.Υ. ή κάνω λάθος ; Ποιός περιμένει ατελείωτες ώρες χωρίς ούτε χαρτάκι προτεραιότητας ( πάντα κακός χαμός γίνεται στο μητρώο στην εφορία της περιοχής ).

Οχι λαθος δεν κανεις αρκει ...να το ξερουν εκει που θα πας αν δεν ειναι η εφορια σου.Σε αυτο υπαρχει προβληματακι...Πηγε συναδελφος σε τυχαια εφορια αλλα δεν... και τον εστειλαν στην δικη του.

Εγω θα παω του χρονου μιας και ειμαι απο παλια γραμμενος και για φετος δεν ειναι απαριτητος ο κλειδαριθμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι λαθος δεν κανεις αρκει ...να το ξερουν εκει που θα πας αν δεν ειναι η εφορια σου.Σε αυτο υπαρχει προβληματακι...Πηγε συναδελφος σε τυχαια εφορια αλλα δεν... και τον εστειλαν στην δικη του.

Εγω θα παω του χρονου μιας και ειμαι απο παλια γραμμενος και για φετος δεν ειναι απαριτητος ο κλειδαριθμος.

 

Εγώ είχα ξεχάσει τo pass και έκανα επανεγγραφή αναγκαστικά . Είχα γραφτεί από πέρσι και έκανα τη δήλωση ηλεκτρονικά για να αποφύγω την ταλαιπωρία και την πάτησα :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ξεχάσει τo pass και έκανα επανεγγραφή αναγκαστικά . Είχα γραφτεί από πέρσι και έκανα τη δήλωση ηλεκτρονικά για να αποφύγω την ταλαιπωρία και την πάτησα :devil:

 

Σε αφησε να κανεις επανεγγραφη με ιδιο ΑΦΜ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αφησε να κανεις επανεγγραφη με ιδιο ΑΦΜ ?

 

Ναι ... Γιατί δεν έπρεπε ; Επανεγγραφή έκανα όχι αρχική εγγραφή . Ό,τι έλέγε το F.A.Q. του gsis έκανα :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ... Γιατί δεν έπρεπε ; Επανεγγραφή έκανα όχι αρχική εγγραφή . Ό,τι έλέγε το F.A.Q. του gsis έκανα :devil:

 

 

ΟΚ...Αν θυμαμαι καλα παλια δεν σε αφηνε αλλα μποπρει να κανω και λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...