Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xρησιμοποιησα το προγραμματακι που ειπες στο in.gr και μου λεει οτι για να εχω επιστροφη ολοκληρο τον παρακρατηθεντα φορο(κωδ.315)θα πρεπει να βαλω αποδειξεις 9650€... και ενω οι απαιτουμενες για το εισοδημα μου ειναι 3300€, που δινουν επιστροφη τα μισά.

Οποτε, ρωτα κι αυτο τον κουμπαρο σου: Αν αντι 3300 βαλω 9650 θα εισπραξω οντως ολο το 315?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Xρησιμοποιησα το προγραμματακι που ειπες στο in.gr και μου λεει οτι για να εχω επιστροφη ολοκληρο τον παρακρατηθεντα φορο(κωδ.315)θα πρεπει να βαλω αποδειξεις 9650€... και ενω οι απαιτουμενες για το εισοδημα μου ειναι 3300€, που δινουν επιστροφη τα μισά.

Οποτε, ρωτα κι αυτο τον κουμπαρο σου: Αν αντι 3300 βαλω 9650 θα εισπραξω οντως ολο το 315?

 

Ο υπολογισμος αυτος δεν γινεται απο εφοριακους αλλα απο την ΓΓΠΠ με προγραμμα.Αφου σου λεει ετσι το προγραμμα ετσι θα ειναι.Οι εφορικαοι διινουν οδηγιες συμπληρωσης.Και εγω με βαση το προγραμμα αυτο υπολογισα τι αποδιεις πρπει να βαλω. Με το μεγιστο που ειναι 30.000 για εγγαμο πληρωνω 1780 ευρω λιγοτερο συμφωνα με οτι δηλωνω , που ειναι και η αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, μέχρι 6000 δεν χρειάζονται αποδείξεις, αλλά, ΠΡΟΣΟΧΗ! Δες μήπως τα τεκμήρια διαβίωσης σε ανεβάζουν πάνω από τις 6000. Αν συμβαίνει αυτό, θα φορολογηθείς σύμφωνα με τα τεκμήρια και τότε θα χρειάζονται αποδείξεις.

 

Όχι χωρίς τεκμήρια μιλάμε , ούτε ενοίκιο , ούτε αμάξι κ.λ.π. Σε ευχαριστώ :mrgreen:

 

Δεν ξέρω για ποιό λόγο αλλά αλλά μου βγάζει - ποσό επιστροφής στο δεξιό μέρος του εκκαθαριστικού στο πρόγραμμα της Epsilonnet παρόλο που τα ποσά τα εμφανίζει εκεί που πρέπει , εκεί που ήταν και πέρσι δηλαδή . Να δω τι θα βγάλει το taxisnet.

 

Όσο για τις αποδείξεις μόλις χτες έμαθα ότι οι αποδείξεις υπολογίζονται στο εισόδημα χωρίς να αφαιρούνται π.χ. ΤΕΒΕ κ.λ.π. Η λογική ποιά είναι σε αυτό ; Μήπως είναι ράδιο αρβύλα ; Δε ρωτάς βρε Platano αν μπορείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, γιατί δεν το παρακολουθώ στενά το θέμα, αλλά, όποιος έχει απορία για το πόσες αποδείξεις χρειάζεται, μπορεί να κάνει και στο taxisnet δοκιμές. Όταν συμπληρώσεις τη δήλωσή σου και πριν την υποβάλεις οριστικά, σου βγάζει πόσο φόρο θα πληρώσεις ή θα σου επιστραφεί. Αν εκεί δεν κάνεις κλικ στην οριστική υποβολή και γυρίζεις στο Ε1, μπορείς να βάλεις άλλο ποσό αποδείξεων, να δεις ξανά πόσο σου βγάζει κτλ. Όταν καταλήξεις, κάνεις την οριστική υποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος που καθε χρονο δεν περιμενει επιστροφη αλλα πληρωνει, επηρεαζουν και αυτον οι επιπλεον αποδειξεις?

Αν βαλει περισσοτερες απο τις απαιτουμενες δηλαδη, θα μειωθει το ποσό που θα πληρωσει?

 

Αν μια αποδειξη εχει μελανιες ή εχει γραφτει πανω της κατι με στυλο, ακυρωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τις αποδείξεις μόλις χτες έμαθα ότι οι αποδείξεις υπολογίζονται στο εισόδημα χωρίς να αφαιρούνται π.χ. ΤΕΒΕ κ.λ.π. Η λογική ποιά είναι σε αυτό ; Μήπως είναι ράδιο αρβύλα ; Δε ρωτάς βρε Platano αν μπορείς ;

Λογικό είναι αυτό που λες, τα ασφαλιστικά ταμείο φοροεκπίπτουν από το εισόδημα, ενώ οι αποδείξεις μειώνουν το φόρο, δηλαδή υπολογίζονται με διαφορετικό τρόπο συνεπώς γράφονται και σε διαφορετικό πεδίο, όπως το αναφέρει οδηγός συμπλήρωσης.

Πάντως έχουν πλάκα οι ερωτήσεις, μου θυμίζει τους μαθητές που σε ρωτάνε ένα πράγμα απαντάς και μετά από 2 λεπτά ξαναρωτάνε το ίδιο ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δηλώσεις ότι αποδείξεις έχεις μέχρι 30000 οικογενειακό. Φυσικά πρέπει να τις έχεις αλλιώς αν γίνει έλεγχος πας φυλακή.

Προσωπικά το θεωρώ καλό μέτρο και όποιος το κανιβαλίσει , να πα να γαμηθεί! Κυριολεκτικά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι χωρίς τεκμήρια μιλάμε , ούτε ενοίκιο , ούτε αμάξι κ.λ.π. Σε ευχαριστώ :mrgreen: Δεν ξέρω για ποιό λόγο αλλά αλλά μου βγάζει - ποσό επιστροφής στο δεξιό μέρος του εκκαθαριστικού στο πρόγραμμα της Epsilonnet παρόλο που τα ποσά τα εμφανίζει εκεί που πρέπει , εκεί που ήταν και πέρσι δηλαδή . Να δω τι θα βγάλει το taxisnet.Όσο για τις αποδείξεις μόλις χτες έμαθα ότι οι αποδείξεις υπολογίζονται στο εισόδημα χωρίς να αφαιρούνται π.χ. ΤΕΒΕ κ.λ.π. Η λογική ποιά είναι σε αυτό ; Μήπως είναι ράδιο αρβύλα ; Δε ρωτάς βρε Platano αν μπορείς ;

 

 

Δεν νομιζω.Ο φορος και οι απαλλαγες υπολογιζοντε στο καθαρο ποσο που ειναι αφου αφαιρεθεουν οι εισφορες για ταμεια.

 

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, γιατί δεν το παρακολουθώ στενά το θέμα, αλλά, όποιος έχει απορία για το πόσες αποδείξεις χρειάζεται, μπορεί να κάνει και στο taxisnet δοκιμές. Όταν συμπληρώσεις τη δήλωσή σου και πριν την υποβάλεις οριστικά, σου βγάζει πόσο φόρο θα πληρώσεις ή θα σου επιστραφεί. Αν εκεί δεν κάνεις κλικ στην οριστική υποβολή και γυρίζεις στο Ε1, μπορείς να βάλεις άλλο ποσό αποδείξεων, να δεις ξανά πόσο σου βγάζει κτλ. Όταν καταλήξεις, κάνεις την οριστική υποβολή.

 

Γινεται και ετσι...

 

Καποιος που καθε χρονο δεν περιμενει επιστροφη αλλα πληρωνει, επηρεαζουν και αυτον οι επιπλεον αποδειξεις?Αν βαλει περισσοτερες απο τις απαιτουμενες δηλαδη, θα μειωθει το ποσό που θα πληρωσει?Αν μια αποδειξη εχει μελανιες ή εχει γραφτει πανω της κατι με στυλο, ακυρωνεται?

 

Ακριβως.Περιπτωση σαν την δικια μου που πληρωνω αλλα λιγοτερα με αποδειξεις.Για τις μελανιες δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έμεινα με την απορία, επιστροφή φόρου δηλαδή μπορούν να πάρουν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι επειδή προπληρώνουν φόρο μέσω του μισθού τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι ιδιωτικοί μπορεί να προπληρώνουν.

Τουλάχιστον μέχρι πέρσι έτσι ήταν. Για να πάρεις επιστροφή φόρου, θα πρεπε να χες πληρώσει φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έμεινα με την απορία, επιστροφή φόρου δηλαδή μπορούν να πάρουν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι επειδή προπληρώνουν φόρο μέσω του μισθού τους?

 

 

Και οι ιδιωτικοί μπορεί να προπληρώνουν.

Τουλάχιστον μέχρι πέρσι έτσι ήταν. Για να πάρεις επιστροφή φόρου, θα πρεπε να χες πληρώσει φόρο.

 

Και οσοι δηλωνουν εισοδημα απο αλλες πηγες (πχ ενοικια) ασχετα αν τους εχει παρακρταηθει φορος μπορουν να τυχουν τουλαχιστον μειωσεις του φορου που θα πληρωναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, αυτα ειναι οι οδηγιες απ το βιβλιαρακι του 2008.

 

Μπορεις απλα να μου πεις τι βαζω(αν βαζω) στον κωδικο 727 εαν δεν εχω κανενα δανειο ουτε καρτα ουτε τιποτα, παρα μονο στεγαστικο.

 

Εγκυρη απαντηση απο εφοριακο μολις :

Βαζουμε το συνολο του ποσου που πληρωσαμε για δοσεις και τοκους ανεξαρτητα απο τετραγωνικα. Μαλιστα ειναι τεκμηριο αν δεν μπορουμε να το δικαιολογησουμε απο τα εισοδηματα μας.

 

Edit:

 

Κατι ακομα που μου ειπε.....Προσοχη να βαζουμε οτι ποσο εχουμε δωσει για καρτες και δανεια γιατι θα γινει ηλεκτρονικη διασταυρωση και αν δεν μπορουμε να δικαιολογησουμε το ποσο απο το εισοδημα μας θα αποτελει τεκμηριο..Οι Τραπεζες δε ειναι απολυτως ασυνεπεις να μας στειλουν βεβαιωσεις ειδικα για καρτες.Αυτο απο προσωπικη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως.Περιπτωση σαν την δικια μου που πληρωνω αλλα λιγοτερα με αποδειξεις.Για τις μελανιες δεν ξερω.

 

Αρα θα βαλεις το maximum δυνατο(15000€) για τη μεγιστη δυνατη μειωση φορου? ΄Η και για να βγεις στο συν? :)

 

Αναρωτιεμαι αν οι αποδειξεις πρεπει να ειμαι αψογες αλλιως δε θα μετρανε... τσαλακωμενες, μαυρισμενες, θαμπες, με γραμμενα διάφορα πανω, αχνες κλπ. μηπως δε μετρανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκυρη απαντηση απο εφοριακο μολις :

Βαζουμε(στον 727) το συνολο του ποσου που πληρωσαμε για δοσεις και τοκους ανεξαρτητα απο τετραγωνικα. Μαλιστα ειναι τεκμηριο αν δεν μπορουμε να το δικαιολογησουμε απο τα εισοδηματα μας.

 

Edit:

 

Κατι ακομα που μου ειπε.....Προσοχη να βαζουμε οτι ποσο εχουμε δωσει για καρτες και δανεια γιατι θα γινει ηλεκτρονικη διασταυρωση και αν δεν μπορουμε να δικαιολογησουμε το ποσο απο το εισοδημα μας θα αποτελει τεκμηριο..Οι Τραπεζες δε ειναι απολυτως ασυνεπεις να μας στειλουν βεβαιωσεις ειδικα για καρτες.Αυτο απο προσωπικη εμπειρια.

 

Οk δεν ειχα θεσει θεμα για τα τετραγωνικα. Δεν εχω ουτε καρτες ουτε δανεια παρα μονο στεγαστικο. Γραφω τους τοκους του στεγαστικου στον κωδικο 055. Θα πρεπει ταυτοχρονα να γραψω το ιδιο αυτο ποσο και στον κωδικο 727? Αυτη ειναι η απορια μου. Περυσι δεν το ειχα γραψει στον 727 αλλα πηρα κανονικα την επιστροφη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι αυτό που λες, τα ασφαλιστικά ταμείο φοροεκπίπτουν από το εισόδημα, ενώ οι αποδείξεις μειώνουν το φόρο, δηλαδή υπολογίζονται με διαφορετικό τρόπο συνεπώς γράφονται και σε διαφορετικό πεδίο, όπως το αναφέρει οδηγός συμπλήρωσης.

Πάντως έχουν πλάκα οι ερωτήσεις, μου θυμίζει τους μαθητές που σε ρωτάνε ένα πράγμα απαντάς και μετά από 2 λεπτά ξαναρωτάνε το ίδιο ακριβώς.

 

Οι λογιστές άλλο λέγανε όμως , για αυτό και το αναφέρω. Δε μιλάω τώρα λογιστικά αλλά προσπαθώ να καταλάβω με τι σκεπτικό αποφασίσανε κάποια πράγματα. Πρακτικά εγώ τα λεφτά των εισφορών δεν τα είχα ποτέ στα χέρια μου , πως μου ζητάς να έχω αποδείξεις και για αυτό το ποσό . Πώς είναι δυνατόν να έχω κατανάλωση σε ποσό που δεν είχα ποτέ στα χέρια μου αλλά κρατήθηκε και πήγε στο ταμείο.

 

Με τα φορολογικά σαν μαθητής αισθάνεσαι , ποτέ δεν ξέρεις... :devil:

 

Στις αποδείξεις θα πρέπει απαραιτήτως να φαίνονται τα στοιχεία της επιχείρησης , αριθμός απόδειξης , δε θυμάμαι τι άλλο. Έχω αποδείξεις που φαίνεται το ΑΦΜ αλλά αχνοφαίνεται η επωνυμία , άντε τώρα να ψάχνω ποιές είναι και να τις αντικαθιστώ ( για όλα τα μέλη της οικογένειας αυτό ).

 

 

Κατι ακομα που μου ειπε.....Προσοχη να βαζουμε οτι ποσο εχουμε δωσει για καρτες και δανεια γιατι θα γινει ηλεκτρονικη διασταυρωση και αν δεν μπορουμε να δικαιολογησουμε το ποσο απο το εισοδημα μας θα αποτελει τεκμηριο..Οι Τραπεζες δε ειναι απολυτως ασυνεπεις να μας στειλουν βεβαιωσεις ειδικα για καρτες.Αυτο απο προσωπικη εμπειρια.

 

Ωχ μη λες τέτοια . Όχι ότι δεν το φοβόμουν βέβαια αυτό. Αν κάποιος δηλαδή έχει χρεωθεί με πιστωτική αλλά τα λεφτά πήγανε σε βοήθεια συγγενή ο οποίος του έδινε τα λεφτά για τις πληρωμές των δόσεων θεωρείται ότι κάτι κρύβει δηλαδή ; Αν εγώ είχα κάνει αποταμίευση και τα φύλαγα να πληρώνω τις δόσεις που το ξέρουν αυτοί ; Φοροφυγάδες θα μας βγάλουν όλους , από εδώ το πάνε , από εκεί το πάνε... Και έλεγα να αποφύγω το λογιστή για τη δική μου δήλωση , δεν τον γλυτώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...