Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα ρε φιλε, μη κανεις ετσι. Αν δεν εισαι σιγουρος απλα πες "δεν ειμαι σιγουρος". Δεν ειναι ντροπη.

Δεν υπαρχει λογος να μας παρεις στο λαιμο σου. Για ευρω μιλαμε, οχι για στραγαλια:)

 

Για οτι ειμαι σιγουρος στο ειπα και στο τονισα .Αν δεν καταλαβαινεις δεν φταιω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε φιλε, μη κανεις ετσι. Αν δεν εισαι σιγουρος απλα πες "δεν ειμαι σιγουρος". Δεν ειναι ντροπη.

Δεν υπαρχει λογος να μας παρεις στο λαιμο σου. Για ευρω μιλαμε, οχι για στραγαλια:)

 

Μήπως τον έχεις προσλάβει κιόλας ; Δικό σου είναι το θέμα εάν θα εμπιστευτείς τι σου λέει κάποιος από το φόρουμ , εάν θα κάνεις ό,τι νομίζεις εσύ ή εάν θα πας σε λογιστή να σου κάνει τη δήλωση.

 

 

 

Εγώ ρε παιδιά έχω μία λίγο χαζή απορία. Είμαι κάτω από τις 6000 ευρώ ( που δε χρειάζονται αποδείξεις για το αφορολόγητο ) εισόδημα και έχω παρακρατηθέντα φόρο . Πέρσι που δεν υπήρχανε οι αποδείξεις είχα κάνει τη δήλωση μέσω Taxisnet ήταν εύκολο , φέτος όμως δεν μπορώ να καταλάβω εάν για να πάρω την επιστροφή πρέπει να βάλω αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οτι ειμαι σιγουρος στο ειπα και στο τονισα .Αν δεν καταλαβαινεις δεν φταιω εγω.

 

Aυτα που ειπες τα καταλαβα φιλε, δεν λεω οτι δεν τα καταλαβαινω, αλλο λεω. Εαν εισαι απολυτα σιγουρος πως δεν υπαρχουν συνεπειες αν βαλουμε περισσοτερες αποδειξεις απ αυτες που χρειαζονται για την πληρη επιστροφη του παρακρατηθεντος φορου.

Ειναι πολυ απλο το ερωτημα και απορω γιατι ζοριζεσαι. Καποιος αλλος φιλος, λογιστης κιολας, μου ειπε οτι αν βαλω πανω απ το συγκεκριμενο ποσο για την εισοδηματικη κατηγορια μου θα με πιασει τεκμηριο.

Εαν δεν εισαι απολυτα σιγουρος μπορεις απλα να πεις "δεν ειμαι απολυτα σιγουρος". Δεν ειναι ντροπη.

 

Μήπως τον έχεις προσλάβει κιόλας ; Δικό σου είναι το θέμα εάν θα εμπιστευτείς τι σου λέει κάποιος από το φόρουμ , εάν θα κάνεις ό,τι νομίζεις εσύ ή εάν θα πας σε λογιστή να σου κάνει τη δήλωση.

 

Που τον προσβαλα? Εγω να διασφαλιστω θελω γιατι παιζονται 100δες ευρω, δεν ειναι αστειο.

Αντιθετα αυτος με προσβαλε οταν αντι απαντησης μου εγραψε απαξιωτικα "Εσυ φιλε μου δεν παιζεσαι.Εδω προσαπαθουμε να βοηθησουμε και εσυ ζητας υπογραφη σε δικα σου σεναρια"... Ο φιλος πρεπει να καταλαβει οτι δεν συζηταμε για καποια δικα μου σεναρια. Ειναι ζητημα που αφορα σχεδον ολους τους φορολογουμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παίζονται κάτι εκατοντάδες ευρώ να πήγαινες σε λογιστή. Δεν είναι αστείο , όπως είπες και μόνος σου . Έχετε μπερδέψει τα forum , δεν είναι το taxheaven εδώ. Ο καθένας απαντά σύμφωνα με τη δική του εμπειρια και ό,τι ακούει . Το πως πράττει καθένας είναι δικό του θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ ρε παιδιά έχω μία λίγο χαζή απορία. Είμαι κάτω από τις 6000 ευρώ ( που δε χρειάζονται αποδείξεις για το αφορολόγητο ) εισόδημα και έχω παρακρατηθέντα φόρο . Πέρσι που δεν υπήρχανε οι αποδείξεις είχα κάνει τη δήλωση μέσω Taxisnet ήταν εύκολο , φέτος όμως δεν μπορώ να καταλάβω εάν για να πάρω την επιστροφή πρέπει να βάλω αποδείξεις.

 

Δεν χρειαζεται καμμια αποδειξη μεχρι 6000 ευρω και κακως σου παρακρατησαν φορο αν και καποιοι το κανουν.Θα τον παρεις πισω τον παρακρατηθεντα.

 

 

Αφού παίζονται κάτι εκατοντάδες ευρώ να πήγαινες σε λογιστή. Δεν είναι αστείο , όπως είπες και μόνος σου . Έχετε μπερδέψει τα forum , δεν είναι το taxheaven εδώ. Ο καθένας απαντά σύμφωνα με τη δική του εμπειρια και ό,τι ακούει . Το πως πράττει καθένας είναι δικό του θέμα.

 

Απλη λογικη...

 

 

Ειπαμε, πηγα και σου ειπα τι μου ειπε...

Σαφως δεν ειναι taxheaven εδω, απλα να εχουμε καποια σωστη συμπεριφορα.

 

Πες του οτι ειναι ασχετος αν βαλεις αποδειξεις παραπανω απο το εισοδημα σου και μπορεις να δικαολογησεις που βρηκες τα χρηματα συμφωνα με τα κρητιρια της εφοριας.Να το πω απλα....Αν εχεις εισοδημα 10.000 και βαλεις αποδειξειε 15.000 (αν και δεν υπαρχει κανενας λογος)ποιος θα σου πει οτι δεν τα ειχες απο παλια ετη περισευμα αυτα τα 5000 παραπανω που χαλασες ?

 

Κουμπαρος μου εφορικαος μου λεει οτι σε δηλωσεις που κανουν λογιστες κανουν απιστευτα λαθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω κι εγω κατι, δεν εχει να κανει με αποδειξεις αλλα με τοκους στεγαστικου.

 

Aν εχεις παρει στεγαστικο μετα το 2003 γραφεις τους καταβληθεντες τοκους στον κωδικο 055 του πινακα 7.

Το ιδιο ποσο το ξαναγραφεις στον κωδικο 727 του πινακα 5?

(Ακομα κι αν δεν εχεις αλλα δανεια?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω κι εγω κατι, δεν εχει να κανει με αποδειξεις αλλα με τοκους στεγαστικου.

 

Aν εχεις παρει στεγαστικο μετα το 2003 γραφεις τους καταβληθεντες τοκους στον κωδικο 055 του πινακα 7.

Το ιδιο ποσο το ξαναγραφεις στον κωδικο 727 του πινακα 5?

(Ακομα κι αν δεν εχεις αλλα δανεια?)

 

Στον πινακα 5 γραφουμε δαπανες και οχι τοκους.Εκει που λες θα γραψεις τι χρηματα πληρωσες για το δανειο το 2010.

Για τον 055 σωστα τα λες αλλα θελει και τα τετραγωνικα στον 077

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τετραγωνικα φιλε μου λεει οτι τα γραφεις μονο αν ειναι >120τ.μ.

 

Στον Πινακα 5, κωδικο 727 αναφερεται:

 

"Δαπανη που καταβαλατε για την τοκοχρεωλυτικη αποσβεση δανειων ή πιστωσεων κτλ."

 

Αρα πρεπει να γραψεις τους τοκους των δανειων... Η απορια μου ειναι, αν δεν εχεις αλλα δανεια πλην του στεγαστικου, του οποιου ομως τους τοκους γραφεις στον κωδ.055, θα πρεπει να ξαναγραψεις τους τοκους του στεγαστικου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τετραγωνικα φιλε μου λεει οτι τα γραφεις μονο αν ειναι >120τ.μ.

 

Στον Πινακα 5, κωδικο 727 αναφερεται:

 

"Δαπανη που καταβαλατε για την τοκοχρεωλυτικη αποσβεση δανειων ή πιστωσεων κτλ."

 

Αρα πρεπει να γραψεις τους τοκους των δανειων... Η απορια μου ειναι, αν δεν εχεις αλλα δανεια πλην του στεγαστικου, του οποιου ομως τους τοκους γραφεις στον κωδ.055, θα πρεπει να ξαναγραψεις τους τοκους του στεγαστικου?

 

Κοιτα εδω το ποστ 2

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=58697

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, αυτα ειναι οι οδηγιες απ το βιβλιαρακι του 2008.

 

Μπορεις απλα να μου πεις τι βαζω(αν βαζω) στον κωδικο 727 εαν δεν εχω κανενα δανειο ουτε καρτα ουτε τιποτα, παρα μονο στεγαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά έχω μία λίγο χαζή απορία. Είμαι κάτω από τις 6000 ευρώ ( που δε χρειάζονται αποδείξεις για το αφορολόγητο ) εισόδημα και έχω παρακρατηθέντα φόρο . Πέρσι που δεν υπήρχανε οι αποδείξεις είχα κάνει τη δήλωση μέσω Taxisnet ήταν εύκολο , φέτος όμως δεν μπορώ να καταλάβω εάν για να πάρω την επιστροφή πρέπει να βάλω αποδείξεις.

 

Όντως, μέχρι 6000 δεν χρειάζονται αποδείξεις, αλλά, ΠΡΟΣΟΧΗ! Δες μήπως τα τεκμήρια διαβίωσης σε ανεβάζουν πάνω από τις 6000. Αν συμβαίνει αυτό, θα φορολογηθείς σύμφωνα με τα τεκμήρια και τότε θα χρειάζονται αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, αυτα ειναι του 2008.

 

Μπορεις απλα να μου πεις τι βαζω(αν βαζω) στον κωδικο 727 εαν δεν εχω κανενα δανειο ουτε καρτα ουτε τιποτα, παρα μονο στεγαστικο.

 

Αν και δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι αν θελεις το βραδυ που θα μιλησω με κουμπαρο μου εφοριακο που παραλαμβανει δηλωσεις (εχει σημασια αυτο) να τον ρωτησω.Εισαι στα κατω των 120τμ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι αν θελεις το βραδυ που θα μιλησω με κουμπαρο μου εφοριακο που παραλαμβανει δηλωσεις (εχει σημασια αυτο) να τον ρωτησω.Εισαι στα κατω των 120τμ ?

Φιλε μου, οι οδηγιες στο βιβλιαρακι του 2011 ειναι διαφορετικες.

Πιο συγκεκριμενα, για τον 727 γραφει με bold γραμματα:

 

"Επισης στους κωδικους αυτους θα αναγραψετε το συνολικο ποσο που καταβαλατε το 2010 για χορηγηση δανειων προς οποιονδηποτε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, οι οδηγιες στο βιβλιαρακι του 2011 ειναι διαφορετικες.

Πιο συγκεκριμενα, για τον 727 γραφει με bold γραμματα:

 

"Επισης στους κωδικους αυτους θα αναγραψετε το συνολικο ποσο που καταβαλατε το 2010 για χορηγηση δανειων προς οποιονδηποτε".

 

Κι εγω τωρα που το λες αυτο νομιζω αλλα αν δεν βιαζεσαι λιγη υπομονη για να μην λεω ανακριβιες.

Εχω μαζεμενες ερωτησουλες για τον ειδικο το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...