Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε φιλε, εχω ηδη, αυτο ειπα μολις. Αλλα απαντησε σε παρακαλω στο ερωτημα αυτο, ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!

 

ΕΑΝ εχω παρακρατηθεντα φορο 1500€, τοτε βαζοντας στο προγραμμα υπολογισμου εκκαθαρισης φορου το εισοδημα(κωδ.301) μπορω να βρω με πόσες αποδειξεις θα εισπραξω τα 1500€, σωστα?

 

Φυσικα και μπορεις !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οk, σε ευχαριστω πολυ.

 

Δε μπορω ομως να μην παρατηρησω οτι ακουγεται πολυ γενναιοδωρο!!

Μεχρι περυσι επαιρνα πισω 800-850€, φετος θα παρω 1500?!

 

Δηλαδη το κρατος θα αρχισει να μοιραζει λεφτα αβερτα στους φορολογουμενους?

Ολοι οσοι περιμενουν παντα μικροεπιστροφες, τωρα θα βαζουν χιλιαδες αποδειξεις και θα παιρνουν πισω ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον παρακρατηθεντα φορο τους?

 

- Εαν βαλεις αποδειξεις περισσοτερες απο αυτες που αντιστοιχουν στον συγκεκριμενο Παρακρατηθεντα φορο σου, κινδυνευεις απο κατι?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οk, σε ευχαριστω πολυ.

 

Δε μπορω ομως να μην παρατηρησω οτι ακουγεται πολυ γενναιοδωρο!!

Μεχρι περυσι επαιρνα πισω 800-850€, φετος θα παρω 1500?!

 

Δηλαδη το κρατος θα αρχισει να μοιραζει λεφτα αβερτα στους φορολογουμενους?

Ολοι οσοι περιμενουν παντα μικροεπιστροφες, τωρα θα βαζουν χιλιαδες αποδειξεις και θα παιρνουν πισω ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον παρακρατηθεντα φορο τους?

 

- Εαν βαλεις αποδειξεις περισσοτερες απο αυτες που αντιστοιχουν στον συγκεκριμενο Παρακρατηθεντα φορο σου, κινδυνευεις απο κατι?...

 

Οχι αλλα γιατι να βαλεις ????Δωστες σε καποιον που τις χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλα γιατι να βαλεις ????Δωστες σε καποιον που τις χρειαζεται.

Λεω ρε παιδι μου, για τη περιπτωση που υπαρχει καποιο λαθος... μηπως σε πιασει τεκμηριο και βρεθεις να πληρωνεις τα καλα καθουμενα...

Δηλαδη αν θελω πχ. 7000 και βαλω 15000, δεν υπαρχουν συνεπειες? το υπογραφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω ρε παιδι μου, για τη περιπτωση που υπαρχει καποιο λαθος... μηπως σε πιασει τεκμηριο και βρεθεις να πληρωνεις τα καλα καθουμενα...

Δηλαδη αν θελω πχ. 7000 και βαλω 15000, δεν υπαρχουν συνεπειες? το υπογραφεις?

 

Εσυ φιλε μου δεν παιζεσαι.Εδω προσαπαθουμε να βοηθησουμε και εσυ ζητας υπογραφη σε δικα σου σεναρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ φιλε μου δεν παιζεσαι.Εδω προσαπαθουμε να βοηθησουμε και εσυ ζητας υπογραφη σε δικα σου σεναρια.

 

Ελα ρε φιλε, μη κανεις ετσι. Αν δεν εισαι σιγουρος απλα πες "δεν ειμαι σιγουρος". Δεν ειναι ντροπη.

Δεν υπαρχει λογος να μας παρεις στο λαιμο σου. Για ευρω μιλαμε, οχι για στραγαλια:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και «δοκιμές» σχετικά με το ποσό που θα σου επιστραφεί/κληθείς να πληρώσεις βάσει των αποδείξεων που χεις δηλώσει. Δηλ. πριν την οριστική υποβολή, αναφέρει «Επιστροφή Χ €», πατάς back αλλάζεις το σύνολο των αποδείξεων, πατάς forward, βλέπεις το νέο ποσό επιστροφής. Απ ό,τι είδα μπορείς να το κάνεις 3-4 φορές. Μετά σταματάει ν αναφέρει το ποσό αλλά διορθώνεται μ ένα logout / login (και προσωρινή αποθήκευση).

Χρήσιμο σε περίπτωση που θες να μοιράσεις ένα σύνολο αποδείξεων μεταξύ 2 διαφορετικών δηλώσεων (αν και κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει και με διάφορα άλλα προγράμματα).

 

 

Ειμαι στη φαση που εχω αποθηκευσει προσωρινα τις Ε1 και Ε2 πρεπει να πατησω υποβολη δηλωσης για να δω το ποσο ?

Μετα μπορω να κανω αλλαγες αν εχει γινει λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει την δαπανη ενοικιου, και μου ζηταει να περασω και στην τριτη σελιδα το ενοικιο ως τεκμηριο.παω να το περασω με τα στοιχεια του ακινητου αλλα δεν το αποθηκευει.τι κανω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς μόνο να πατήσεις το 203 "μισθωμένη κατοικία ή παραχώρηση";Αν ναί,μετά πάς στον πίνακα 10 της 4ης σελίδας και συμπληρώνεις το ΑΦΜ του εκμισθωτή.

Χάλια μαύρα η online δήλωση...δέν μπορείς να κάνεις αυτό,δέν μπορείς να κάνεις εκείνο,δέν μπορείς να κάνεις το άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ,νομίζω ένας συνάδελφος είχε ακριβώς το ίδιο θέμα και φοβόταν μήν χρεωθεί το σπίτι ώς ιδιοκατοίκηση.Τους πήρε τηλ. και του είπαν να συμπληρώσει απλά το ΑΦΜ του εκμισθωτή και όλα καλά.Υποτίθεται οτι έχουν αρχείο και το βλέπουν απο εκεί.

Καλού κακού κάνε μια κρούση την Δευτέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το προβλημα δεν ειναι να μην χρεωθω το σπιτι ως ιδιοκατοικηση αλλα δεν μπορω να εισαγω τα στοιχεια ενω τα καταχωρω ως μισθωμενη κατοικια...μηπως πρεπει να τσεκαρω και την ενδειξη λοιπες;

 

καποια ιδεα για το τι κανω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...