Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν κανεις τη δηλωση ηλεκτρονικα μπορεις να δεις πριν την οριστικοποιησεις που βρισκεσαι ωστε να μεταβαλεις το ποσο των αποδειξεων ?

 

Να μπορεις ενα βημα πριν την ορστικη υποβολη σου βγαζει αποτελεσμα και σε ρωταει αν συμφωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και «δοκιμές» σχετικά με το ποσό που θα σου επιστραφεί/κληθείς να πληρώσεις βάσει των αποδείξεων που χεις δηλώσει. Δηλ. πριν την οριστική υποβολή, αναφέρει «Επιστροφή Χ €», πατάς back αλλάζεις το σύνολο των αποδείξεων, πατάς forward, βλέπεις το νέο ποσό επιστροφής. Απ ό,τι είδα μπορείς να το κάνεις 3-4 φορές. Μετά σταματάει ν αναφέρει το ποσό αλλά διορθώνεται μ ένα logout / login (και προσωρινή αποθήκευση).

Χρήσιμο σε περίπτωση που θες να μοιράσεις ένα σύνολο αποδείξεων μεταξύ 2 διαφορετικών δηλώσεων (αν και κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει και με διάφορα άλλα προγράμματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την εμπειρια μου μεχρι τωρα που εχω φτιαξει δηλωσεις σε καμμια δεκαρια συναδελφους με εισοδημα απο μισθους κατα κυριο λογο που τους εχει παρακρατηθει φορος ή και πληρωνουν επιπλεον οι αποδειξεις παιζουν πολυ μεγαλη σημασια.

 

Βαλτε οσσες πιο πολλες μπορειτε πιο πολλες αν σας εχει βεβια παρακρατηθει φορος ή πληρωνεται φορο απο αλλες πηγες.

 

Ορια 15000 για μεμωνομενα ατομα και 30000 με συζυγο.

 

Aυτο ισχυει και για οσους περιμενουν επιστροφη?

 

Εχω ακουσει οτι αν βαλεις 15000 σε πιανει τεκμηριο και τη πατας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ισχυει και για οσους περιμενουν επιστροφη?

 

Εχω ακουσει οτι αν βαλεις 15000 σε πιανει τεκμηριο και τη πατας...

 

Φυσικα κι ισχυει.Μεγαλωνει την επιστροφη αν εχει παρακρατηθει φορος.Το επαναλαμβανω γιατιειναι πολυ σημαντικο.

 

Δεν νομιζω για το δευτερο που λες γιατι μπορει να εχεις αποταμιευσει χρηματα απο αλλα χρονια που καταναλωνεις τωρα.

 

Ενα προβλημα που πιθανον να υπαρξει στο μελλον αν συνεχιστει αυτη η φοροαπαλαγη θα ειναι αν καποιος για 3-4 χρονια δηλωνει αποδειξεις κοντα στο εισοδημα του και θελησει να κανει μια μεγαλη αγορα , να του πουν που τα βρηκες αλλα αυτα ειναι σεναρια ακομα.Εγω πιστευω θα το καταργησουν συντομα το μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω το ερωτημα:

 

Ας υποθεσουμε οτι το ποσό που θα δηλωσω στο κωδικο 313(Φορος που Αναλογει) ειναι 1350€... Μπορω να εισπραξω επιστροφη περισσοτερα απο το ποσό αυτο βαζοντας περισσοτερες αποδειξεις, πχ. 15000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω το ερωτημα:

 

Ας υποθεσουμε οτι το ποσό που θα δηλωσω στο κωδικο 313(Φορος που Αναλογει) ειναι 1350€... Μπορω να εισπραξω επιστροφη περισσοτερα απο το ποσό αυτο βαζοντας περισσοτερες αποδειξεις, πχ. 15000?

 

Ο φορος που αναλογει ειναι μεγαλυτερος απο αυτον που παρακρατηθηκε λιγο.Απο τον παρακρατηθεντα δεν μπορει με τιποτα να παρεις πισω πιο πολλα οτι και να κανεις.Απο τον αναλογουντα πολυ λιγο παραπανω (οση η διαφορααπο τον παρακρατηθεντα) μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν μιλησα καθολου για τον Παρακρατηθεντα, μιλαω για τον Αναλογουντα(κωδικος 313).

Η διαφορά μου απο τον Παρακρατηθεντα ειναι +20€.

1)Εστω λοιπον οτι εγω εχω 1350 στον κωδικο 313, θα λαβω επιστροφη maximun 1350+20?

 

2)ΠΡΕΠΕΙ να υποβαλλω τοσες αποδειξεις οσες ακριβως αντιστοιχουν στα 1370?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν μιλησα καθολου για τον Παρακρατηθεντα, μιλαω για τον Αναλογουντα (313).

Εστω λοιπον οτι εγω εχω 1350 στον κωδικο αυτο, υπαρχει περιπτωση να λαβω επιστροφη περισσοτερα απο 1350?

Ή πρεπει να υποβαλλω τοσες αποδειξεις οσες ακριβως αντιστοιχουν στα 1350?

 

 

Σου ξαναλεω οτι ο παρακτατηθεις εχει σημασια και ο παρακταρτηθεις ποτε δεν ειναι μεγαλυτερος απο τον αναλογουντα.Μα ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ εκανα edits και διορθωσα το προηγουμενο μου, μπορεις να μου απαντησεις ακριβως στο θεμα αυτο που με καιει? Ως τη Τριτη πρεπει να στειλω τη δηλωση μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν μιλησα καθολου για τον Παρακρατηθεντα, μιλαω για τον Αναλογουντα(κωδικος 313).

Η διαφορά μου απο τον Παρακρατηθεντα ειναι +20€.

1)Εστω λοιπον οτι εγω εχω 1350 στον κωδικο 313, θα λαβω επιστροφη maximun 1350+20?

 

2)ΠΡΕΠΕΙ να υποβαλλω τοσες αποδειξεις οσες ακριβως αντιστοιχουν στα 1370?

 

Δεν γινεται αυτο.Ο παρακρατηθεις ειναι μικροτερος παντα.Αν σου λεει η βεβαιαωση κατι τετοιο οποιος την εκανε ειναι βλακας.

Μεχρι οσο γραψεις στον 315 και ουτε ενα ευρω παραπανω δεν μπορεις να παρεις πσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται αυτο.Ο παρακρατηθεις ειναι μικροτερος παντα.Αν σου λεει η βεβαιαωση κατι τετοιο οποιος την εκανε ειναι βλακας.

Μεχρι οσο γραψεις στον 315 και ουτε ενα ευρω παραπανω δεν μπορεις να παρεις πσω.

 

Μα αυτο ειπα κι εγω φιλε μου, οτι ο Παρακρατηθεις ειναι 20€ λιγοτερα :)

 

 

1) Αρα λοιπον με βεβαιωνεις οτι το μεγιστο ποσό επιστροφης που θα λαβω ειναι μέχρις αυτου του ποσου, σωστα?

 

2) Οπότε πρεπει και να στειλω οσες αποδειξεις απαιτουνται μεχρι συμπληρωσεως του ποσού αυτού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ειπα κι εγω φιλε μου, οτι ο Παρακρατηθεις ειναι 20€ λιγοτερα :)

 

 

1) Αρα λοιπον με βεβαιωνεις οτι το μεγιστο ποσό επιστροφης που θα λαβω ειναι μέχρις αυτου του ποσου, σωστα?

 

2) Οπότε πρεπει και να στειλω οσες αποδειξεις απαιτουνται μεχρι συμπληρωσεως του ποσού αυτού?

 

1. Φυσικαι και σε διαβεβαιωνω οτι ειναι ετσι.Δεν συνενοηθηκαμε καλα.

2. Αν εχεις παρακρατηθεντα ας πουμε 1500 ευρω δεν φτανουν αποδειξεις 1500 ευρω για να τον παρεις πισω.Χρειαζοντε πολλες παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Εαν εχω παρακρατηθεντα φορο 1500€, τοτε βαζοντας στο προγραμμα υπολογισμου εκκαθαρισης φορου το εισοδημα(κωδ.301) μπορω να βρω με πόσες αποδειξεις θα εισπραξω τα 1500€, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν δωρεαν προγραμματα υπολογισμου φορου και ωφελειας αποοδειξεων που θα σε βοηθησουν.Στο www.in.gr δεξια στη σελιδα εχει τετοια.

post-40980-0-75173400-1304161758_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε, εχω ηδη, αυτο ειπα μολις. Αλλα απαντησε σε παρακαλω στο ερωτημα αυτο, ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!

 

ΕΑΝ εχω παρακρατηθεντα φορο 1500€, τοτε βαζοντας στο προγραμμα υπολογισμου εκκαθαρισης φορου το εισοδημα(κωδ.301) μπορω να βρω με πόσες αποδειξεις θα εισπραξω τα 1500€, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...