Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη βιάζεστε, όλα θα γίνουν.

Το invoice που παίρνεις από το e-bay, είναι τιμολόγιο. Θα πρέπει να αναγράφει επωνυμία, διεύθυνση, VAT/TAX registration number.

Κράτα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ρε παιδιά με έχει βάλει η μάνα μου να κάτσω να περάσω στο excel 8000000 αποδείξεις με ημερομηνία ποσό και ΦΠΑ αλλά δεν ξέρει τι της γίνεται για το αν πρέπει ή όχι να το κάνουμε αυτό, για το μέγιστο συνολικό ποσό που μπορούμε να δηλώσουμε και για το ποιες αποδείξεις συνυπολογίζονται.

 

Help γιατί δεν την παλεύω να κάνω αυτή την βλακεία χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να τις καταχωρήσεις με τόσες λεπτομέρειες. Αυτό είναι σίγουρο.

 

Έκανα δήλωση μέσω δικτύου και χρειαζόταν να ξέρω απλά το άθροισμά τους. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για την περίπτωση που τις στείλεις, αν και δε νομίζω.

 

Το μέγιστο είναι 15.000/άτομο ή 30.000 για ζευγάρι. Μιλάω για τις αποδείξεις που μπαίνουν στο πεδίο 049, όχι ιατρικές και άλλων κατηγοριών. Λαμβάνονται υπόψη σχεδόν όλες οι αποδείξεις εκτός από εισιτήρια και κάποιες άλλες που δυστυχώς δε θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να τις καταχωρήσεις με τόσες λεπτομέρειες. Αυτό είναι σίγουρο.

 

Έκανα δήλωση μέσω δικτύου και χρειαζόταν να ξέρω απλά το άθροισμά τους. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για την περίπτωση που τις στείλεις, αν και δε νομίζω.

 

Το μέγιστο είναι 15.000/άτομο ή 30.000 για ζευγάρι. Μιλάω για τις αποδείξεις που μπαίνουν στο πεδίο 049, όχι ιατρικές και άλλων κατηγοριών. Λαμβάνονται υπόψη σχεδόν όλες οι αποδείξεις εκτός από εισιτήρια και κάποιες άλλες που δυστυχώς δε θυμάμαι.

 

χμ τώρα τα πράγματα έγιναν πιο πολύπλοκα.

Μα καλά για ένα θέμα που ασχολούνται όλοι δεν υπάρχει ένα επίσημο κρατικό site που να λέει με απλότητα και σαφήνεια τι ακριβώς παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες Συμπλήρωσης Φορολογικών Δηλώσεων Έτους 2011

 

Υποτίθεται (δεν το χω διαβάσει) πως περιέχει όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Δες σελίδες 43-44.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ τώρα τα πράγματα έγιναν πιο πολύπλοκα.

Μα καλά για ένα θέμα που ασχολούνται όλοι δεν υπάρχει ένα επίσημο κρατικό site που να λέει με απλότητα και σαφήνεια τι ακριβώς παίζει?

δεν είναι πολύπλοκο ρε κατερινα!

Καάθε άτομο, μέγιστο ποσό αποδείξεων, 15.000ευρω.

από το ποσό αυτό, εξαιρούνται οι αποδείξεις εκείνες, που πάνε σε αλλα πεδία:

ιατρικές, νοσοκομειακές, τόκοι στεγαστικού δανείου, ασφαλειες ζωής, δικηγοροι, συμβολαιογράφοι (οχι για σπίτια), κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι πολύπλοκο ρε κατερινα!

Καάθε άτομο, μέγιστο ποσό αποδείξεων, 15.000ευρω.

από το ποσό αυτό, εξαιρούνται οι αποδείξεις εκείνες, που πάνε σε αλλα πεδία:

ιατρικές, νοσοκομειακές, τόκοι στεγαστικού δανείου, ασφαλειες ζωής, δικηγοροι, συμβολαιογράφοι (οχι για σπίτια), κλπ...

 

 

Από ποιά μέχρι ποιά ημερομηνία πρέπει να βάζω για τις φετινές δηλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει οτι έξω απο το φάκελο με τις αποδείξεις πρέπει Εκτός απο όνομα αφμ κ´ συνολικο ποσο αποδείξεων να γράψουμε κ´ τον αριθμο των αποδείξεων;

Αν ισχυει την εβαψα. Ποιος κάθεται πάλι να της μετράει.. μια μια

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει οτι έξω απο το φάκελο με τις αποδείξεις πρέπει Εκτός απο όνομα αφμ κ´ συνολικο ποσο αποδείξεων να γράψουμε κ´ τον αριθμο των αποδείξεων;

Αν ισχυει την εβαψα. Ποιος κάθεται πάλι να της μετράει.. μια μια

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

απο οσο εχω ακούσει, ισχύει, αλλά ούτε εγώ το εκανα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει οτι έξω απο το φάκελο με τις αποδείξεις πρέπει Εκτός απο όνομα αφμ κ´ συνολικο ποσο αποδείξεων να γράψουμε κ´ τον αριθμο των αποδείξεων;

Αν ισχυει την εβαψα. Ποιος κάθεται πάλι να της μετράει.. μια μια

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Δυστυχώς ναι ... Ποιός κάθεται να μετράει τώρα και είναι πολλές ρε γαμώτο ( για όλη την οικογένεια ) :devil:

Είχα ξεκινήσει και εγώ να φτιάχνω ένα Excel σκεπτόμενη ότι οι αποδείξεις είναι θερμικές και θα αρχίζουν να μη φαίνονται κάποια στοιχεία αλλά δεν την πάλεψα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αυτο τον φακελο τον κραταμε;

 

Εμενα η μητερα μου που ειναι λογιστρια μου εβαλα μονο 5.500 ευρω αποδειξεις + τα ενοικια. Και λεει οτι θα εχω επιστροφη κοντα στα 700 κατοσταρικα. Η μεγιστη επιστροφη απ'οτι εχω ακουσει ειναι στα 1200 ευρω. Εγω ειχα παραπανω αποδειξεις και καθαρο ετησιο εισοδημα στα 15.500. Μπορουσαμε να βαλουμε και αλλες αποδειξεις. Γιατι δε τις εβαλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700 κατοσταρικα ευρώ

Πρόσεχε τι γράφεις, ο υπουργός οικονομικών θα πάθει εγκεφαλικό και πρέπει να τον προσέχουμε μιας που μας φροντίζει τόσο καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αυτο τον φακελο τον κραταμε;

 

Εμενα η μητερα μου που ειναι λογιστρια μου εβαλα μονο 5.500 ευρω αποδειξεις + τα ενοικια. Και λεει οτι θα εχω επιστροφη κοντα στα 700 κατοσταρικα. Η μεγιστη επιστροφη απ'οτι εχω ακουσει ειναι στα 1200 ευρω. Εγω ειχα παραπανω αποδειξεις και καθαρο ετησιο εισοδημα στα 15.500. Μπορουσαμε να βαλουμε και αλλες αποδειξεις. Γιατι δε τις εβαλε;

Γιατί δεν τη ρωτάς;

 

χμ τώρα τα πράγματα έγιναν πιο πολύπλοκα.

Μα καλά για ένα θέμα που ασχολούνται όλοι δεν υπάρχει ένα επίσημο κρατικό site που να λέει με απλότητα και σαφήνεια τι ακριβώς παίζει?

Μου το είπε φίλος και το θεωρώ κορυφαίο

http://www.taxfriend.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=94:-2010-&catid=43:common-news&Itemid=65

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ αν κάποιος βγάζει 15 000 πρέπει να βάλει 1200+900= 2 100 σε αποδείξεις για να πιάσει το αφορολόγητο. το max που μπορεί να βάλει σε αποδείξεις είναι 15 000/άτομο και 30 000/family.

 

Η ερώτησή μου είναι αν ο έχων την υποχρέωση να βάλει μόλις 2 100 βάλει 15 000 θα πάρει κάποια επιστροφή φόρου και πόση?

 

Μου το είπε φίλος και το θεωρώ κορυφαίο

http://www.taxfriend.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=94:-2010-&catid=43:common-news&Itemid=65

 

θενκς ε λοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...