Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα ξεκινάνε από το Δημόσιο. Αν δεν εξαληφθεί η διαφθορά και δεν μειωθούν οι μισθοί των ΔΥ ώστε να ανιστοιχούν στην παραγωγικότητά τους (δηλαδή δίκαια πράγματα) τότε κανείς δεν πρόκειται να δει την εφορία με καλό μάτι, αφού έτσι νοιώθει πως ουσιαστικά πληρώνει τον κασσετάκια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορεί ένα προγραμμα στο internet, απλο στη χρηση και φτιαγμενο απο ελληνα, που καταγραφεις ολες τις αποδειξεις.

Οριστε ενα λινκ

http://essetaihmar.blogspot.com/2010/01/blog-post_370.html

 

Η απορια μου ειναι: θα μας βοηθησει σε τιποτε η καταγραφη αυτη?

Γιατι απλα να μην τις μαζευουμε? Πρεπει και να τις καταγραφουμε πλεον?

Θα μας ζητηθει καμια εκτυπωση μηπως απο τη ΔΟΥ?

 

---------- Προσθήκη στις 18:01 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:58 ----------

 

Γελαω ακομη με ενα σχολιο που βρηκα σε ενα τορρενταδικο με το εν λογω προγραμμα:

 

"Είναι πολύ ωραίο το συναίσθημα ότι συνεισφερω και εγώ στην πάταξη της φοροδιαφυγής μαζεύοντας αποδείξεις, περνώντας τες σε χαρτί μία-μία και μετά στέλνοντας τες στο υπουργείο. Είχα μπόλικο ελεύθερο χρόνο, αλλά τώρα, δόξα τω Θεώ, τον γέμισα κάπως.

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, τί στο διάολο χρειάζομαι το κράτος, αν είναι ΕΓΩ να κάνω την ΔΙΚΗ ΤΟΥ δουλειά;;;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται όλοι οι μάστορες, ακόμα και για τα υλικά, να μη δίνουν απόδειξη?. Αυτή είναι η απορία μου κάνοντας τους παραπάνω συλλογισμούς και για αυτό ζητώ να μου δώσετε τα φώτας σας.

 

 

χρεωνουν τη αγορα των υλικων στη επιχειρηση τους.

Χρεωνουν εσενα για την την εργασια τους.

 

φπα αγορων- φπα πωλησεων= εφορια.χοντρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα έχετε αναφέρει. Ας πω κι εγώ την κουταμάρα μου και όσοι είσαστε επί των οικονομικών/λογιστικών/διοικητικών πείτε μου κατά πόσο είναι εφικτή αυτή η λύση.

 

 

Κόβονται μαχαίρι τα μετρητά. Πληρώνουμε όλες τις αγορές μας με χρεωστικές (και όσοι θέλουν με πιστωτικές) κάρτες. Αυτό το σύστημα ακολουθείται περίπου στο Ηνωμένο Βασίλειο και στις Σκανδιναβικές χώρες. Το κάθε κατάστημα θα έχει μηχανάκια που να είναι συνδεδεμένα -παράλληλα με την τράπεζα- και με την εφορία. Έτσι, καθώς θα τραβάει λεφτά από τον τραπεζικό λογαριασμό, θα ενημερώνει αυτόματα το σύστημα της εφορίας ότι ο τάδε ΑΦΜ έκανε την τάδε αγορά (αφού κάθε τραπεζικός λογαριασμός θα είναι συνδεδεμένος με τον ΑΦΜ μας). Έτσι:

 

1) Δεν τίθεται θέμα μπάχαλου στις εφορίες, λόγω των καταμετρήσεων των αποδείξεων.

 

2) Δεν τίθεται θέμα "λαμογιάς" καθώς θα φαίνονται όλες οι αγοραπωλησίες επακριβώς.

 

3) Δεν θα υποχρεωθούμε να μαζεύουμε αποδείξεις, αφού το σύστημα θα ενημερώνεται αυτόματα.

 

 

Τι λέτε κι εσείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malthador μου αρέσει πολύ η ιδέα σου.

Έχει μερικές βασικές δυσκολίες όμως.

 

1. Βασική προυπόθεση για να γίνει κάτι τέτοιο είναι να μην υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής με μετρητά, όπως είπες μαχαίρι, γιατί αν υπάρχει η δυνατότητα όλοι με μετρητά θα πληρωναν. Είναι δυνατό να μην χρησιμοποιούνται όμως καθόλου μετρητά?

 

2. Η πληρωμή με κάρτες σήμερα είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία. Αν η πληρωμή τοις μετρητοίς θέλει 15'', η πληρωμή με κάρτα θέλει 60''-90''. Άρα επιβάρυνση των επιχειρήσεων με επιπλέον κόστος για μισθοδοσίες. Ή θα πρέπει να αλλάξουν τα μηχανήματα.

 

3. Θα φοβάται ο κόσμος να καταναλώσει πράγμα που θα προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στην οικονομία.

 

4. Τι γίνεται με τους τουρίστες? Αν έρθει ένας Ισπανός που δεν έχει πιστωτική γιατί στην χώρα του δεν ισχύει η υποχρεωτική πληρωμή με κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Malthador μου αρέσει πολύ η ιδέα σου.

Έχει μερικές βασικές δυσκολίες όμως.

 

1. Βασική προυπόθεση για να γίνει κάτι τέτοιο είναι να μην υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής με μετρητά, όπως είπες μαχαίρι, γιατί αν υπάρχει η δυνατότητα όλοι με μετρητά θα πληρωναν. Είναι δυνατό να μην χρησιμοποιούνται όμως καθόλου μετρητά?

 

2. Η πληρωμή με κάρτες σήμερα είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία. Αν η πληρωμή τοις μετρητοίς θέλει 15'', η πληρωμή με κάρτα θέλει 60''-90''. Άρα επιβάρυνση των επιχειρήσεων με επιπλέον κόστος για μισθοδοσίες. Ή θα πρέπει να αλλάξουν τα μηχανήματα.

 

3. Θα φοβάται ο κόσμος να καταναλώσει πράγμα που θα προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στην οικονομία.

 

4. Τι γίνεται με τους τουρίστες? Αν έρθει ένας Ισπανός που δεν έχει πιστωτική γιατί στην χώρα του δεν ισχύει η υποχρεωτική πληρωμή με κάρτα?

 

 

Λοιπόν:

 

 

1. Ναι, θα πρέπει να κοπούν εντελώς τα μετρητά. Βέβαια, αυτό κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον θεωρώ πως θα γίνει αναγκαστικά και για λόγους ασφαλείας (αν σου κλέψουν το πορτοφόλι ακυρώνεις απλά τις κάρτες και είσαι κομπλέ). Από την άλλη, ακόμα και να έχεις το δικαίωμα να πληρώνεις μετρητά, βλακεία σου γιατί τότε δεν θα εκπίπτει η αγορά του προϊόντος που αγόρασες μετρητοίς από το εισόδημά σου. Άρα ο νόμος θα σε "σπρώχνει" να χρησιμοποιείς κάρτα.

 

2. Εεε, το αντίθετο θα έλεγα. Με τα μετρητά είναι που υπάρχει καθυστέρηση (εκτύπωση θερμικής απόδειξης, ρέστα κλπ). Την κάρτα την περνάει η ταμίας στο μηχάνημα και αυτό είναι όλο. Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε.

 

3. Αυτό είναι ένα θέμα, αλλά το εξετάζεις ανάποδα. Δεν θα φοβάται ο κόσμος να χαλάει, αλλά αντιθέτως θα γίνει σπάταλος -για ένα διάστημα τουλάχιστον- γιατί δεν θα έχει συναίσθηση του τι χαλάει. Το βίωσα προσωπικά φέτος τα Χριστούγεννα με τις προσφορές του Steam. Το "πλαστικό" χρήμα δεν καταλαβαίνεις για πότε σου φεύγει.

 

4. Κι αυτό είναι ένα ζήτημα αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρόβλημα. Ας πληρώνουν με μετρητά οι ξένοι. Βέβαια, τίθεται το θέμα των επιπλέον τα μειακών κλπ σε αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κατάλαβα ποια ήταν ακριβώς η ερώτηση σου!

Στην αρχή νόμιζα ότι όλο αυτό θα γινόταν για την πάταξη της φοροδιαφυγής. Δηλαδή πλήρης απεικόνηση όλων των εξόδων μας υποχρεωτικά ώστε να μην μπορεί να κρύψει κάποιος έσοδα.

Το ακριβώς αντίθετο ενοούσες, δηλαδή την ελάφρυνση για όσους χρησιμοποούν κάρτα. Αλλά και πάλι καλή ιδέα μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malthdor, εχεις πληρωσει ποτε με καρτα; (εκτος ιντερνετ). Σε κανενα τουριστικο νησι ας πουμε, με τηλεφωνικες γραμμες κατεστραμενες, και για να πιασει γραμμη το μηχανημα, να περιμενεις κανα μισαωρο και να καθεσαι στη διπλα καφετερια να πινεις καφε, γιατι δεν ειχες μετρητα πανω σου;

Καλα κι αγια αυτα που λες, αλλα για να γινουν εφαρμοσιμα, θα χρειαστει τοσος χρονος οσο και για να αποκτησει συνειδηση ο ελληνας.

Το σωστοτερο το ειπε ο Jimmaras στο #137 και περασε απαρατηρητο. Οσο ο Ελληνας επαγγελματιας βλεπει το χαλι του δημοσιου απο τη μια, και την τρελλη φορολογια απο την αλλη, παντα μεσα στο μυαλο του θα εχει τη σκεψη "σιγα μην πληρωσω φορους για να πληρωθει ο κηφηνας ο δημ. υπαλληλος", και εχει παρα πολυ δικιο. Αν δεν ξεκινησει απο εκει το καθαρισμα, ωστε να νιωθουμε οτι εστω και κατ' ελαχιστο αυτα που πληρωνουμε πανε σε κατι σωστο, τοτε ακομη και 1% να πανε το φπα, παλι ο ελληνας θα κλεβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επειδή έχουν αγγλικές πινακίδες :)

 

Πρόσφατα απέκτησαν και ελληνικές! B)

 

http://korkodeilos.vox.com/library/post/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%AF%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-amazon-co-uk.html

 

Βουρ στον πατσά λοιπόν! (Ή μήπως στην πουτίγκα? ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλαιπωρούμε τους πολίτες μέχρι να καταλάβουμε τη βλακεία που έχουμε κάνει.

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5697

 

Όπως παλιά δηλαδή. Φυσικά και δε θα γίνει καμία διασταύρωση με τα έσοδα που δηλώνουν οι επιχειρήσεις.

Όπως τα λέγαμε δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει τις προηγούμενες σελίδες και ουτε πολύ ξερω τι παίζει με τις αποδείξεις αλλα οι αποδείξεις από ebay περνάνε;

Αν η απόδειξη είναι νόμιμη με τα στοιχεία του πωλητή (ΑΦΜ, επωνυμία, κτλ) περνάει, αλλά από προσωπική πείρα στα 137 προϊόντα που έχω αγοράσει ούτε στα 10 δεν μου είχαν δώσει κανονική απόδειξη. Το invoice του ebay δεν θεωρείται απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...